Księżniczka Sissi

Galaktyka
2006-01-01
2006-01-01
Urszula Pawlik
koty książki z kotami w tle kocia radość życia

Ciepła i kojąca opowieść o syjamskiej kotce przygarniętej przez pewną panią psycholog. Fakt, że widzimy świat przedstawiony oczami kota dodaje ciekawą perspektywę i możliwość popatrzenia na dane sytuacje nie tylko z naszej ludzkiej ale i kociej strony. Dodatkowo książka może pomóc nam zrozumieć niektóre zachowania naszych kocich podopiecznych.

Krótko: książka dla kociarzy. Bardzo odprężająca.

Krótko: książka dla kociarzy. Bardzo odprężająca.

Stefanie Zweig - autorka "Nigdzie w Afryce" (ekranizacja zdobyła Oscara w 2003) - nie przekonała mnie swoimi zachwytami nad Czarnym Lądem, a jej tęsknota za Niemcami, odziedziczona po ojcu, wydała mi się psychologicznie nużąca i niezbyt zrozumiała. Dlatego bez zbytniego zapału sięgnąłem po "Księżniczkę Sissi" tejże autorki. Gdyby nie koty na okładce, kto wie, czy w ogóle zwróciłbym na nią uwagę - koty to moja pasja.

Kiedy przeczytałem kilka zdań, bez oporów pomaszerowałem do kasy zapłacić za książkę. Lektura zajęła mi kilkanaście godzin, a już w połowie zdałem sobie sprawę, że na jednym czytaniu się nie skończy. Gdybym miał do dyspozycji jedno zdanie, to brzmiałoby ono tak: "Księżniczka Sissi" to cudownie prosta opowieść o nieprawdopodobnie skomplikowanym świecie ludzi; skomplikowanym często zupełnie niepotrzebnie i na własne życzenie.

Księżniczka Sissi, syjamska kotka, obserwuje świat i życie ludzi ze swojej kociej perspektywy. Niektóre jej uwagi, komentarze czy przemyślenia wydają się zupełnie zwariowane i po prostu śmieszne. Często są to jedynie pozory.

Tak wiele elementów naszego życia czy zachowania wydaje się nam oczywiste i nienaruszalne, ale... Dopiero spojrzenie z zupełnie innego punktu widzenia pozwala nam zastanowić się i zadać samemu sobie pytania: czy ja tak naprawdę chcę żyć, czy tak ma być, czy o to mi w życiu chodziło? Wraz ze swoją kobietą, psycholog Julią, Księżniczka Sissi wkracza w życie wielu ludzi i o dziwo potrafi je zmienić, naprawić. Nie ma to jednak niczego wspólnego z terapią Julii.

Nie daj się zwieść, "Księżniczka Sissi" to nie tylko pocieszna historyjka o ludziach widzianych oczami kota. Stefanie Zweig przemyciła w niej niesamowity ładunek psychologii i zrobiła to w sposób zupełnie bezbolesny. Jeśli chcesz dać sobie szansę - pozwól na swoje życie popatrzeć Sissi.

przeczytałam ja w wakacje. cudowna!!!! nie mogłam się oderwać

przeczytałam ja w wakacje. cudowna!!!! nie mogłam się oderwać

"Księżniczka Sissi " Stefanie Zweig czyli świat widziany oczami kotki syjamskiej. Gdy przeczytałam kiedyś opinię na jednym z blogów o tej lekturze,nie wiem dlaczego, ale bardzo ją chciałam dostać w swoje łapki. Koty ,lubię owszem ,ale od tych rasowych wolę zwykłe dachowce. Książkę nabyłam na wyprzedaży za śmieszną cenę i potem czekała na swoją kolej jakieś 3 mies. W końcu sięgnęłam po nią ...

Sissi ucieka od gburowatego małżeństwa które chce używać ją jako zwykłego myszołapa i znajduje sobie nową opiekunkę w postaci pani psycholog ,czterdziestoletniej samotnej Julii. Której pasją jest jej wychuchany dom, gotowanie i malarstwo. Od dnia kiedy kotka znalazła się w domostwie wszystko czujnie obserwuje i komentuje.Sissi to piękna syjamka z królewskiego rodu, dystyngowana, z dobrymi manierami i z bardzo dużymi wymaganiami. Tak jak jej nowa pani jest wielką smakoszką nie dla niej jedzenie z puszek w metalowej misce o nie. Ona żywi się najlepszymi kąskami a to śmietanką a to gotowaną rybką, pieczoną polędwiczką i różnego rodzaju słodkościami na najlepszej porcelanie swej pani.W tym domu gotowanie to rytuał,delektowanie się i sposób na odstresowanie.

Kotka to bardzo dobry obserwator wszystko widzi,wszystko słyszy i do wszystkiego dodaje własne komentarze.Książka przez to jest lekka,zabawna. To ona jest wychowawczynią Julii nie odwrotnie. To kotka rządzi w domu i nikt nie jest w stanie się jej oprzeć- ma w sumie racje kto mógłby oprzeć się kociej piękności o niebieskich oczach. Wiele razy udało jej się pomóc w trudnych przypadkach pacjentów swojej wychowanki.

Książka to opis codziennego życia radości i smutków ,dziwnych przypadków psychologicznych pacjentów w zabawny i szczery sposób komentowanych przez dystyngowaną kotkę. Komentarze czasem są aroganckie i egoistyczne. Kotka nie rozumie po co ludzie tak komplikują sobie życie jak wszystko można zrobić prościej i łatwiej. Nie rozumie dlaczego to ludzie są Homo Sapiens skoro ten tytuł należy się bez dwóch zdań właśnie kotom :).

Książka ciepła,zabawna, dla miłośników kotów lektura obowiązkowa. Nie żałuję chwil spędzonych z Sissi i Julią .

Ocena 5/6

Opinia pochodzi z mojego bloga:http://zeronudyksiazka.blogspot.com/

Lektura bardzo lekka, momentami zabawna. Pod koniec drażnił mnie już język jakim książka została napisana. No i nie jestem miłośniczką kotów, więc czasami już miałam dość tych "kocich wywodów".

Baty dla korektorów! Wiszące spójniki są zmorą tego wydania.

Baty dla korektorów! Wiszące spójniki są zmorą tego wydania.

Najulubieńsza z ulubionych... Najlepsza z najlepszych!

Najulubieńsza z ulubionych... Najlepsza z najlepszych!

dobra i lekka książka

dobra i lekka książka

Lekka, zabawna. Taka na odstresowanie się. Nie jestem miłośniczką kotów, więc momentami była irytująca, wydaje mi się, że książki o psach napisane są dużo lepiej niż o kotach ;)

Kocham koty, więc mogę być nieobiektywna. Świetnie opisana kocia charakterologia i nasz, ludzi, stosunek do tych sierściuchów. Miła, pełna ciepła i optymizmu książka na jedno popołudnie.

• Miejska Biblioteka Publiczna
  • Literatura obca