Kot: święty i przeklęty

Wydawnictwo: Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii
kot, koty
flora i fauna

Miau! A otóż i fantastyczne zjawisko jakim jest kot! Miękki, zgrabny, puszysty ale i nieprzenikniony, władczy, zagadkowy, arystokratyczny inteligentny. Kot bywa też magiczny i symboliczny. Któż o tym nie wie spotykając go na swojej drodze...

Joasia Markowska | 2012-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2012

„Kot święty i przeklęty” to Biblia dla kociarzy i nie tylko. Bogda Balicka jest wnikliwą obserwatorką zakochaną w kotach od trzydziestu lat. Te zwierzęta wciąż są dla niej zagadką i natchnieniem w pracy twórczej. W książce autorka zamieściła „kocie” cytaty, informacje, fragmenty z dzieł wybitnych klasyków, biografii, wspomnień i dzieł naukowych. Nie chce, by te perełki literackie przepadły gdzieś w otchłani bibliotek. Uważa, że każda z nich wzbogaca naszą wiedzę o kotach, więc wplata je w swoje obserwacje i przemyślenia na temat kociej natury.
Po lekturze "Kota świętego i przeklętego" moja lista książek, które chcę przeczytać wzbogaciła się o wiele pozycji proponowanych przez Panią Balicką. Poznałam przy tym wielu wielbicieli kotów i ich pupili, jak również dowiedziałam się kilku ciekawostek. Na przykład tego, że kotem ubiegłego stulecia został Kot z Cheshire z „Alicji w Krainie Czarów”.
A czy wiecie jak miał na imię najdroższy kot świata? Albo skąd pochodził najsłynniejszy,...

Flora2811 | 2013-04-29
Przeczytana: 20 kwietnia 2013

"Mrucząc o boskości i niezależności

Koty podziwiam i cenię od zawsze, gdyż towarzyszyły mi od pierwszych lat życia. Nie tylko za wygląd i prezencję, ale również i za usposobienie. Można powiedzieć, że słabość do tych istot jest cechą charakterystyczną większości osób w mojej rodzinie. Zwierzęta te są tak niezwykłe, kontrowersyjne i fascynujące, że trudno przejść obok nich obojętnie. Czczone w Starożytnym Egipcie, znienawidzone w średniowiecznej Europie - nieustannie szokują i inspirują. Ich sposób bycia, dystans do świata, elegancja, instynkt sprytnego, zwinnego drapieżnika skryty pod dużymi, błyszczącymi oczami, słodką ekspresją i zmiękczającym ludzkie serca "Miauuu", wyjątkowość i specyficzność zawiłego charakteru sprawiły, że wciąż zdobywają zarówno nowych zwolenników, jak i przeciwników. Do tej pory większość przeczytanych przeze mnie książek o kotach podejmowało tematykę kocich ras, zachowania i opiekowania się kotem, do minimum ograniczało natomiast informację o wpływie...

sweeciak | 2013-08-26
Przeczytana: 25 maja 2010

Kot: Święty i Przeklęty jest dobrą książką na popołudnie przy kominku i lampce wina. Czyta się ją bardzo przyjemnie, lekkie i zabawne sformułowania wprost same trafiają do głowy. Dzięki tej pozycji można także zakraść się w świat wierzeń i magii, opisane są tu wróżby, przesądy jak również magiczne zabiegi z kotem w roli głównej. Polecam ją obowiązkowo wszystkim, którzy mają bzika na punkcie kotów, reszcie oczywiście też aby mogli przeczytać o tym jak wspaniałymi i tajemniczymi zwierzętami są te czworonogi.

nerucia | 2016-01-24
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Treści przedstawione w książce są napisane w ciekawy sposób, ale najbardziej zaciekawiły mnie umieszczone w niej cytaty. Autorka umożliwia odkrycie niejednej ciekawej pozycji.

"Kot jest zwierzęciem bliskim ideału, jednym z najdoskonalej funkcjonujących tworów przyrody. Ma ładny wygląd, precyzyjne ruchy, jest samowystarczalny, daje s siebie dużo i niewiele wymaga od innych. Świadom własnej wartości doskonale dostraja się do otaczającego świata. Wszyscy przedstawiciele kotowatych są urodzonymi arystokratami. Wśród krewniaków domowego kota znajdziemy najprzebieglejsze, najłagodniejsze, najdrapieżniejsze, najpiękniejsze i najwaleczniejsze spośród zamieszkujących naszą planetę ssaków." [David Taylor, s. 107-8]

Bogda Balicka jest autorką książki, o której można śmiało powiedzieć, że jest obowiązkową pozycją dla każdego miłośnika pięknego zwierzęcia jakim jest kot. Sam podtytuł książki - Biblia dla kociarzy i nie tylko - jasno daje nam to do zrozumienia. Autorka od ponad trzydziestu lat jest zakochana w kotach i przez ten czas sama posiadała kilka kociaków - o których często wspomina w swej książce. Stała się ona wnikliwą obserwatorką kocich zachowań, ich...

Kiti | 2013-04-17

Bogda Balicka to autorka publikacji o kotach, o zwierzętach informacje zbierała przez wiele lat.

Koty były znane już od lat, przypisywano im różne funkcje – lecznicze, przepowiadania pogody, czy przynoszące pecha. Można w to wierzyć lub nie – jak kto woli. Od bardzo dawna panuje przekonanie, że jeśli czarny kot przebiegnie nam drogę to spotka nas nieszczęście. Nowością był dla niej biały kot – działa na odwrót.

Po zachowaniu zwierząt możemy zorientować się, jak będzie zmieniała się pogoda. Jeśli będą niespokojne oznacza to pewną zmianę.

Udowodniono także, że ludzie mieszkający z żywymi kotami żyją o wiele dłużej, niż właściciele psów. Zwierzęta doskonale sprawdzają się w łapaniu myszy i innych gryzoni.

Koty nie widzą w ciemnościach. Muszą mieć choć cień światła, aby coś zauważyć. Wąsy pomagają im w rozpoznawaniu otoczenia.

Po książkę sięgnęłam z wielkim zainteresowaniem. Spodziewałam się po niej czegoś zupełnie innego, choć to , co otrzymałam też mnie usatysfakcjonowało....

patrycja411 | 2014-05-16

Troszeczkę rozczarowałam się szczątkowymi informacjami, których spodziewałam się uzyskać z tej pozycji. Spodziewałam się odpowiedzi na pytanie " dlaczego tak jest ?" a nie jedynie stwierdzenia "tak jest i już".

książek: 2012
Shetani | 2012-08-30

Świetna, a dodatkowo czasami się uśmiałam :D Czysta prawda o kotach!

Filemona | 2011-09-18
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Koty, Posiadam

Świetna pozycja dla miłośników kotów.

Snowwhiteprincess | 2016-04-11
Przeczytana: 22 maja 2016