Misja szczeniak. Pozdrowienia z Bagdadu

978-83-89896-81-0
pies, Irak, bagdad, wojna, marines,
literatura faktu
Kara

To poruszająca, oparta na faktach opowieść o losie szczeniaka znalezionego w Faludży przez pełniącego służbę w armii Stanów Zjednoczonych podpułkownika Jay'a Kopelmana. To historia w której mały, bezbronny szczeniak o imieniu Lava, w "najniebezpieczniejszym mieście na Ziemi", udziela żołnierzom lekcji życia, śmierci i prawdziwej przyjaźni.

Monika | 2010-09-27
Przeczytana: 25 września 2010

Idea - super. Pomysł na książkę fajny. Ale całość nudnawa, mało wciągająca.

ANetka | 2010-10-26
Przeczytana: marzec 2009

Opowieść o trudach wojny i o wielkim sercu okazanym przez utrudzonych żołnierzy dla jednej małej bezbronnej istoty - szczeniaka, którego za wszelką cenę chcą uratować i tym samym podarować mu nowe lepsze życie.

azi1986 | 2015-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2015

Książka jest niezła, chociaż nie porwała mnie ta część, która nie dotyczyła Lavy. Jeśli chodzi o opisy psiaka - ta miłość żołnierzy do tego malucha - aż serce rośnie. I do tego w takich warunkach! Polecam!

Madeleine | 2010-08-24
Przeczytana: grudzień 2007

Osobiście kupiłam tą książkę ze względu na moje zainteresowanie psami. Przyznam szczerze, że spodziewałam się po niej czegoś innego. Owszem, historia jest bardzo wzruszająca. Ale uważam że na genialnym pomyśle troszkę to przystanęło. Rozumiem, że dla żołnierza, pracującego w ciężkich warunkach w Iraku, napisanie książki jest nie lada wyzwaniem, ale moje wymagania co do niej były znacznie wyższe.

Wydarzenia są napisane w formie listu do Melindy Roth, jednak zwroty do niej są tak rzadkie, że opowieść w zasadzie przyjmuje postać pamiętnika. Opisane wydarzenia dotyczą nie tylko losów ukrywanego szczeniaka o imieniu Lava, ale przedstawiają też realia świata wojny. Kto potrafił by tak dobrze przedstawić ten "inny" dla nas świat tak realnie, jak zrobił to pułkownik będący tam na służbie? Przejmujące opisy nalotów, ataków oraz bitew, wzruszające obrazy, które pozostają na długie chwile w umyśle, pokazują jak bardzo nie doceniamy tego co daje nam życie.

Miłość jaką szczeniak obdarował...

Meszuge | 2014-02-14
Przeczytana: 01 lipca 2007

Kto?
Żołnierze Pierwszego Batalionu Trzeciego Pułku Piechoty Morskiej, świetnie wyszkoleni, twardzi, a nawet brutalni margines, zwani jako Lava Dogs. Dowódca - pułkownik Jay Kopelman.

Gdzie?
Faludża, Irak – najniebezpieczniejsze w tym czasie miejsce na planecie. Serie z automatów, granaty, miny pułapki, bombardowania, terroryści-samobójcy, tysiące zabitych i rannych. Piekło na ziemi.

Kiedy?
Jesień 2004 - wiosna 2005 – środek irackiej wojny.

Główny bohater: Lava – kilkutygodniowy szczeniaczek.

Jeśli jesteś świetnie wyszkolonym marine, członkiem elitarnego oddziału, jeśli jesteś uzbrojony w najnowocześniejszą broń - nie ma przeciwnika, którego byś nie pokonał. Problem w tym, żebyś przy okazji, niejako z rozpędu, nie zniszczył tego, co w tobie najlepsze: wartości takich jak miłość, współczucie, bezinteresowność, przyjaźń...

Podczas wojny w Iraku, w czasie walk w Faludży, batalion Lava Dogs zaopiekował się kilkutygodniowym pieskim, kundelkiem, którego żołnierze nazwali...

Carmelek | 2015-11-21

Pomysł fajny, ale książka nudna. W ogóle mnie nie wciągnęła. Może to po przeczytaniu genialnego "Marley i ja"? Te dwie książki nie mają że sobą porównania.

Trida | 2012-08-19
Przeczytana: sierpień 2011

Zobaczyłam tą książke w internecie i po opisie chciałam ją przeczytać nie tylko ze względów na opowieść ze szczeniakiem , ale i ze względów wojny.Jest to opowieść o małym szczeniacku znalezionym w opuszczonym budynku.Żołnierz zmaga się z różnymi przygodami ze szczeniakiem próbując go wydostać z piekła.Nie zabraknie tu też wybychów bomb i akcji wojennych.Opisana jest tu życie na wojnie o borykaniu się z uczuciami co do szczeniaka bo w końcu po co te wszystkie misje ze szczeniakiem czy nie lepiej było go wtedy zastrzelić robić sobie złudnych nadzieji.Co się stanie ze szczeniakie?Czy zakończy to się happy endem i wyjedzie czy może zginie w tym brutalnym świecie , w którym przyszło mu przyjść na świat.Zaapraszam do przeczytania. Tekst napisany jest prosto błagam w końcu to pisał żołnierz chciała się podzielić swoimi myślami a nie o tym czemu pies gryzie i sika...

karolina_o | 2012-01-06
Przeczytana: 12 stycznia 2012

Słyszałam o tej książce już dawno i prawdę mówiąc zabierałam się do niej jak pies do jeża. Bałam się, iż będzie o coś w stylu Marley i ja, i rosnąca gula w gardle nie pozwoli mi jej dokończyć bo jak zwykle zaleję się łzami. Nic bardziej mylnego, książka ta ma zupełnie inny charakter. Opowiada o przyjaźni bardzo osobliwej, pomiędzy żołnierzem a małym psiakiem znalezionym w Iraku. Od pierwszego momentu pomiędzy tymi dwiema postaciami zawiązuje się miłość tak ogromna, pozwalająca przetrwać ciężki okres i dająca wiarę, iż pomimo wszelkim niepowodzeniem będą razem. Jest to opowieść o tym, że trzeba wierzyć, że na przekór wszystkiemu, można zdziałać cuda.

Mmm | 2011-08-26
Przeczytana: 25 sierpnia 2011

Krótko, zwięźle. Momentami zabawna, jednak nie pochłonęła mnie. Dobra książka jedynie ze względu na to, że jest wspomnieniowa, na faktach. Miło znać tą książkę.

Korenia | 2012-12-26
Przeczytana: 2008 rok

Poruszająca. Jednak lekko rozczarowałam się nią, ponieważ momentami dziwnie nudna. Ogólnie - warto przeczytać, ale 'szału nie ma'.