Misja szczeniak. Pozdrowienia z Bagdadu

Okładka książki Misja szczeniak. Pozdrowienia z Bagdadu Jay Kopelman, Melinda Roth
Okładka książki Misja szczeniak. Pozdrowienia z Bagdadu
2007-06-01
978-83-89896-81-0
Jagna Rapciak
pies Irak bagdad wojna marines

Sama książka niekiedy mnie nudziła. Mimo to warto było poświęcić jej czas. Udało mi się natrafić na pewne smaczki, z których nie zdawałam sobie sprawy i nie natrafiłam na nie w innych książkach poświęconych tematyce militarnej. Jak widać na tym przykładzie, czasem warto poszperać na półkach osiedlowej biblioteki i sięgnąć po starsze książki.

Nie ukrywam, że spodziewałam się czegoś więcej. Chodzi mi np. o zbudowanie napięcia poprzez przedstawienie działań taktycznych, patroli. Pozwoliłoby to - tym bardziej - na pokazanie dramatyzmu związanego z ratowaniem szczeniaczka w tych niezwykle trudnych warunkach toczącej się wojny. Ogrom logistyki niezbędny do przerzucenia psiaka do USA karkołomny i bardzo wymagający....

Sama opisana historia opisana w książce i jej tytułowy bohater chwytają za serce ale to niestety nie uratowało książki, ktora jest po prostu zwykła, normalna i nie powala. Szacunek dla podpułkownika Kopelmana za to że nie dostosował się do rozkazu operacyjnego 1-A, zakazującego udzielaniu pomocy i trzymaniu zwierząt. Wśród opisów relacjonujących jak próbowano ściągnąć Lavę do USA, przewijają się wątki związane z wojną i zwierzętami. Właśnie to obok głównego bohatera jest najciekawszą częścią książki. Jak dla mnie to tylko przerywnik ale miły w czytaniu. No i ma zdjęcia.

Człowiek jest tyle wart, ile potrafi zrobić dla innego. A jeszcze bardziej liczy się poświęcenie dla tych, którzy w zasadzie nie mogą odwdzięczyć się materialnie - dla zwierząt. Żołnierze amerykańskiej armii mają na misji całkowity zakaz posiadania zwierząt. I oto oddział przygarnia szczeniaka, który staje się ich maskotką, ulubieńcem, a zarazem odskocznią od okrutnego świata wokół nich - irackiego obrazu wojny. Lava (szczeniaczek) zdobywa serca tych bezwzględnych, doskonale wyszkolonych maszyn do zabijania, którzy łamią przepisy, aby ocalić pieska. Jak zakończy się ta niesamowita misja? Czy Lavie uda się przeżyć? A jego nowym przyjaciołom uda się go ocalić? Sprawdźcie sami!

Pomysł fajny, ale książka nudna. W ogóle mnie nie wciągnęła. Może to po przeczytaniu genialnego "Marley i ja"? Te dwie książki nie mają że sobą porównania.

Kto?
Żołnierze Pierwszego Batalionu Trzeciego Pułku Piechoty Morskiej, świetnie wyszkoleni, twardzi, a nawet brutalni marines, zwani jako Lava Dogs. Dowódca - pułkownik Jay Kopelman.

Gdzie?
Faludża, Irak – najniebezpieczniejsze w tym czasie miejsce na planecie. Serie z automatów, granaty, miny pułapki, bombardowania, terroryści-samobójcy, tysiące zabitych i rannych. Piekło na ziemi.

Kiedy?
Jesień 2004 - wiosna 2005 – środek irackiej wojny.

Główny bohater: Lava – kilkutygodniowy szczeniaczek.

Jeśli jesteś świetnie wyszkolonym marine, członkiem elitarnego oddziału, jeśli jesteś uzbrojony w najnowocześniejszą broń - nie ma przeciwnika, którego byś nie pokonał. Problem w tym, żebyś przy okazji, niejako z rozpędu, nie zniszczył tego, co w tobie najlepsze: wartości takich jak miłość, współczucie, bezinteresowność, przyjaźń...

Podczas wojny w Iraku, w czasie walk w Faludży, batalion Lava Dogs zaopiekował się kilkutygodniowym pieskim, kundelkiem, którego żołnierze nazwali Lava.
Przez kilka miesięcy kilkunastu, a może kilkudziesięciu ludzi z Jayem Kopelmanem na czele, stawało na głowie, żeby ocalić małego psiaka, wywieźć go z centrum działań wojennych do Stanów.
Chyba po raz pierwszy od czasu, kiedy Bóg wyjął Adamowi jedno z żeber, wydarzyło się w Iraku coś cudownego – okazało się, że w samym centrum krwawej i brutalnej batalii życie, jakiekolwiek życie, ciągle jeszcze ma znaczenie.

Wielu osobom zamieszanym w tą sprawę kontakt z Lavą uratował zdrowie psychiczne, bo ludziom zawodowo ocierającym się o przemoc, mały piesek pomagał pamiętać, czym jest człowieczeństwo.

Kiedy wreszcie czytałem słowa: „Pragnę tylko potwierdzić, że Lava jest ze mną w bezpiecznym miejscu…” – łzy ciekły mi po policzkach. Nie był to jednak koniec tej opowieści.

Kto?

Gdzie?

Bez rewelki ale fajnie się czytało.Ukłony dla żołnierzy za okazanie serca na wojnie.

Poruszająca. Jednak lekko rozczarowałam się nią, ponieważ momentami dziwnie nudna. Ogólnie - warto przeczytać, ale 'szału nie ma'.

Nie wiem czemu spodziewałam się czegoś więcej po tej książce, więcej wzruszeń i dramatycznych zwrotów akcji. A jest przeciętna.

Dobrze, że tacy ludzie, którym nie jest obojętny los zwierząt i to bez względu na sytuację i okoliczności w jakich się znaleźli :-)

Książka jest niezła, chociaż nie porwała mnie ta część, która nie dotyczyła Lavy. Jeśli chodzi o opisy psiaka - ta miłość żołnierzy do tego malucha - aż serce rośnie. I do tego w takich warunkach! Polecam!

• Zwierzęta
  • Literatura faktu