Imprimatur
barok, intryga
historyczna
Katerina

Rzym. Rok 1683. W pewnej gospodzie w tajemniczych okolicznościach zapada na dziwną chorobę jeden z gości. Trucizna czy dżuma? W obawie przed epidemią podróżni zostają poddani kwarantannie. Wtedy okazuje się, że są to bardzo interesujące postaci: francuski muzyk, piękna kurtyzana, opat Melani. Ten ostatni wszczyna śledztwo, w trakcie którego wprowadza swego ucznia, karłowatego posługacza, w sekrety dyplomacji i polityczne intrygi dworu królewskiego. W barokowej scenerii, pełnej sekretnych przejść, tajnych szlaków łowców relikwii i alchemicznych laboratoriów wychodzi na światło dzienne skandaliczna intryga, która zmieniła historię Europy.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Dariusz Karbowiak | 2013-07-31
Przeczytana: 29 lipca 2013

To typ książki jaki lubię, aż sam się sobie dziwię że na mojej półce czekała na przeczytanie kilka lat. No ale jak kupuje się więcej niż jest się w stanie przeczytać, to na którąś książkę tak musi paść.
W książce autorzy zawarli ciekawy wątek kryminalny związany z zamachem na Innocentego XI, nie będę zdradzać szczegółów - aby nie pozbawić przyjemności czytania. Autorzy bardzo drobiazgowo odtworzyli realia epoki - koniec XVII wieku. Rzecz dzieje się w Rzymie ale słychać echa bitwy wiedeńskiej, wykorzystali też zgrabnie archiwa dotyczące panowania Ludwika XIV i całej polityki wewnętrznej. Spiski i kontrspiski, trucizna i muzyka barokowa (zamieszczona płyta z nagraniami znacznie przybliża tez epokę). Całość napisana bardzo dobrze, a do tego mamy jeszcze szereg przepisów kulinarnych, szczegółowe opisy strojów i konwenansów w sposób plastyczny przybliżają nam epokę popularną płaszcza i szpady. Tak jak nasze "Czarne chmury".
Polecam

Roland | 2013-09-04
Przeczytana: 13 sierpnia 2013

Imprimatur - niezwykła książka otwierająca cykl historycznych opowieści poruszających tematy tajemnic władców Europy.
Głównymi bohaterami tejże książki są Atto Melani i posługacz w gospodzie "Donzello". Miejscem akcji jest XVII-wieczny Rzym. Przymusowo uwięzieni bohaterowie z powodu epidemii dżumy, będą próbowali rozwikłać tajemnicę samej epidemii, jak i też spisku, który może zagrozić katolickiemu światu. Atto (dawny śpiewak operowy, a obecnie szpieg Arcychrześcijańskiego króla) wraz ze swym przyjacielem odkryją, iż sam papież nie jest tak święty jak go uważają oraz to, że ktoś spróbuje przyśpieszyć jego powrót do Domu Ojca.
Warto zwrócić również uwagę na sam styl książki. Wydarzenia zostały podzielone na dni co ułatwia czytanie książki. Jednocześnie tajemnica goni tajemnicę, zagadka goni zagadkę przez co książka staje się bardziej interesująca. Obszerne przypisy zamieszczone na końcu książki pozwalają na podważenie kilku oficjalnych "prawd historycznych".
Zamieszczenie wielu zdań...

violabu Toczytam | 2013-01-21
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 20 stycznia 2013

Akcja powieści „Imprimatur” rozpoczyna się w momencie śmierci jednego z klientów zajazdu w Rzymie i w związku z tym zamknięcie w nim jej mieszkańców w celu kwarantanny w wyniku podejrzenia o zarażenie dżumą.

Pomysł autorów był naprawdę bez zarzutu: powieść historyczna z elementami kryminału, XVII-wieczne miasto, czasy strasznej zarazy i trudnej sytuacji politycznej w krajach Europy (najazd Turków na Wiedeń). Tajemniczy bohaterowie, podziemia, klimaty grozy. Powinno się tę książkę czytać z zapartym tchem. Powinno.

Na to liczyłam: na coraz szybciej rozwijającą się akcję, na rozwiązywanie zagadek, na tajemniczość, która przenosi czytelnika w czasie. Niestety, ale nie. Mimo, że autorzy podobnież pracowali nad książką 10 lat! Narracja i rozwój wydarzeń nie są płynne. Po spokojnym opisie następuje rozwój akcji i już, już się myśli, że teraz napięcie będzie tylko rosło, aby nagle znów nastąpiło spłycenie. Za jakiś czas znowu to samo. Jak łowienie ryb: czekanie na to, aż któraś chwyci...

ReaderX | 2014-05-07

Jedna z moich ulubionych książek(i serii). Właśnie przeczytałem ją po raz trzeci. Porównania do "Imienia Róży" są w pełni zasłużone. Książka (jak i jej dalsze części "Secretum" i "Veritas") jest wzorcowym przykładem jak należy pisać dzieła wybitne z przysłowiową "historią w tle". Koniec XVII...cóż to była za epoka! Jej klimat bez problemu można poczuć w książce. Opisy są "na bogato" przy czym są naprawdę rzeczowe i dalekie od suchego encyklopedycznego tonu. Za to autorom należą się duże brawa. Dzięki tej serii historia wręcz ożywa na naszych oczach. Wszystko jest tak ciekawie opisane, że momentami człowiek myśli, że trzyma w ręku nie książkę a mały wehikuł czasu. Poza kwestiami społeczno-historyczno-kuchennymi, którymi można się literacko nasycić, mamy ciekawą i dość oryginalną intrygę z klasycznym 'grand finale'. Dla lubiących książki w stylu "Imienia Róży" seria - obowiązkowa. Duży plus za dołączoną "muzykę z epoki". Warto czytać ale warto też posłuchać. Zasłużone 8...

Madi | 2012-12-01
Na półkach: Przeczytane, Słabe

Jak dla mnie nudna,monotonna-po przeczytaniu paru stron zaraz usypiałam.Czytałam zaciekle dalej ,bo nuż coś się w końcu wydarzy-a tu nic...zero.
Sam początek owszem zachęca,akcja toczy się w XVII wieku,w gospodzie umiera jeden z gości,choroba ,czy zabójstwo?,gospoda zostaje poddana kwarantannie(myślałam ,że będzie coś w stylu "8 murzynków urządziło sobie bal...",ale niestety zawiodłam się.

Samson Miodek | 2014-03-01

Niesamowity klimat, ciekawi bohaterowie, intrygi, XVII-wieczny Rzym i ocena poniżej 6 !? Moim zdaniem krzywdząca! Naprawdę warto!

bosoba | 2015-12-21
Przeczytana: 08 kwietnia 2007

Naszpikowana faktami, dygresjami, historiami nie wiadomo czy autentycznymi czy nie, kto je wszystkie zapamięta i sprawdzi? Wzmiankowane postaci istniały naprawdę, ale czy były rzeczywiście zaangażowane w coś innego? Taki John Dowland (str 302) był faktycznie lutnistą, ale czy jednocześnie był szyfrantem królowej kodując w muzyce tajne wieści? Opat Atto Melani ma taką i podobną wiedzę w małym, wielebnym palcu którym miesza w tyglu XVII wiecznej polityki europejskiej. Dla autentycznych entuzjastów. Bez zaangażowania można polec.

Agnieszka | 2014-01-27
Przeczytana: 05 czerwca 2007

Parę lat temu przeczytałam cały cykl książek tych autorów i uważam, że "Imprimatur" jest najlepszą z nich. Sensacja historyczna to jeden z moich ulubionych gatunków, autorzy pod względem faktów historycznych stanęli na wysokości zadania.

Historia jest wciągająca. Motyw przymusowego zamknięcia bohaterów w małej przestrzeni dosyć dobrze opracowany. Postać "króla szpiegów" Atta Melaniego bardzo ciekawie opisana. W zasadzie to z powodu tego bohatera przeczytałam dwie pozostałe książki, które są już jednak dosyć przekombinowane .

Na pierwszy rzut oka pomysł dołączenia płyty z muzyką wydaje się być ciekawy, do mnie jednak nie trafił, być może zawinił tu mój analfabetyzm muzyczny, choć bardziej zrzuciłabym to na karb zbyt zagmatwanych opisów autorów. Także przerywniki w postaci przytaczania przez Atta historii Francji, momentami są przydługie i nudnawe.

Książka nie jest zachwycająca, ale jeżeli ktoś lubi taki gatunek, może wciągnąć. Natomiast "Secretum" i "Veritas" to dla mnie już...

Katerina | 2010-04-25
Przeczytana: 09 lutego 2010

Niesłychanie tajemnicza i intrygująca lektura. Dużo się dzieje, choć pewnie trzymałaby w napięciu lepiej, gdyby niektóre sytuacje regularnie się nie powtarzały (mogło to wprowadzić lekkie znużenie). Pomimo tego i faktu, że wywody bohaterów na temat historii były chyba nieco za długie i miejscami skomplikowane (przynajmniej dla mnie), uważam, że jest to książka godna polecenia :).

AshEater | 2014-11-16

Zachęcona recenzjami na lubimy czytać, przystąpiłam do czytania tej książki. I właściwie nie żałuję. Spodoba się na pewno wielbicielom historii, znajdziemy tu wiele nawiązań do wielkich wydarzeń i postaci historii, a także realistycznie opisane sytuacje z życia codziennego osób z tamtych lat. Fabuła momentami za bardzo się ciągnie, mam na myśli śledztwo opata i narratora, chłopca z karczmy. Mimo wszystko, godna polecenia lektura.