www.małpa.pl

Wydawnictwo: W.A.B.

Ten dziennik jest właściwie dziwny. Piszę go już tak długo, że nie umiem myśleć o Was inaczej niż jak o bliskich, a jednocześnie nie mogę Wam powiedzieć wszystkiego. Wszystkiego? Co ja piszę!? Co najmniej 40 procent tego, co myślę i przeżywam, nie mogę ujawnić, bo byłoby nietaktowne, okropne. Jestem w moich zapiskach szczera i impulsywna, choć pilnie strzegę kilku granic, które sobie sama wyznaczyłam. Wybór z jej zapisków, obejmujący okres od września 2000 do września 2003, raz jeszcze dowodzi ogromnej wrażliwości, ciekawości świata, zmysłu obserwacji, otwartości, a zarazem poczucia humoru i autoironii autorki. Anegdoty z polskiego świata filmowo-teatralnego przeplatają się tu ze sprawozdaniami z produkcji domowych przetworów, cytaty z filozofów z fragmentami horoskopów, ulubione wiersze z przepisami na śledzie w migdałach.

malinowy-koktajl | 2010-06-05

Janda jest mistrzynią. Jako aktorka i jako pisarka. Książka jest lekka, przezabawna i czułam się jakby otworzyła mi z uśmiechem drzwi, zaprosiła do salonu i pozwoliła obejrzeć jej, jakże urokliwe, życie.

Eudaimonia | 2015-03-04

Krystyna Janda jest nie tylko Aktorką, o której pisanie z małej litery byłoby profanacją sztuki. Format jej artystycznego kunsztu i podskórna rzeka entuzjazmu tudzież niewyczerpanego głodu przemierzania najwyższych pasm artyzmu czynią z niej swoisty kwiat paproci. Nie zakwita jednej nocy, ale nie każdy potrafi go rozpoznać i nie każdy się nim zachwyci. Spełnia pragnienia jedynie tym, którzy mają odwagę przeniknąć do jego głębi.

Krystynę Jandę – pisarkę wyróżnia radosny, źrebięcy kult codzienności. Zachwyt nad drobiazgami codziennych zdarzeń, upojenie rzeczywistością w mnogości jej odcieni. Dlatego jej książki, jej subtelne kolaże kartek z dziennika i felietonów mają moc krajobrazów, które przywiązują do siebie na długo. Krajobrazów, do których chce się wracać. Po czystość języka, po precyzję myśli, po domknięte spostrzeżenia, po wyważone, a nie pozbawione pasji refleksje.

W dwóch tomach niepowszedniego dziennika z wojażu przez meandry życia Krystyna Janda odsłania nie tylko...

Delirium | 2012-08-20
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Rok 2012
Przeczytana: 19 sierpnia 2012

Pani Janda jest niesamowitą osobą. Ma tyle pasji, zajęć i zainteresowań, a jednocześnie znajduje czas dla rodziny, przyjaciół oraz na obserwacje absurdów rzeczywistości. Czyta się ją równie przyjemnie o trzeciej nad ranem w łóżku, o szesnastej nad obiadem czy o dwudziestej na ławce w parku. I najchętniej nie przerywałoby się lektury na coś, zdaje się, tak prozaicznego jak sen czy posiłek.

Tiger | 2016-11-28
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 28 listopada 2016

Cudowny dziennik, który pomógł mi poznać Krystynę Jandę nie tylko jako aktorkę, ale głównie jako żonę, matkę, przyjaciółkę oraz nieprzeciętną mieszkankę Milanówka Czytałam tę książkę dosyć długo. W międzyczasie skłoniła mnie do założenia bloga i spisywania codzienności. Uświadomiła mi jak czas szybko mija. W 2000 roku dzieciaki Jandy chodziły do podstawówki, pani Krystyna sprawdzała im pracę domową i opowiadała o niej na blogu, a ja pękałam ze śmiechu. Od tych wpisów minęło szesnaście lat! Szesnaście! Dodatkowo ujął mnie napięty grafik aktorki, to, ile rzeczy potrafi zrobić w ciągu dnia. Spodobało mi się jej ranne wstawanie i to, ile ma w sobie siły do realizacji zadań. Polecam!

domi | 2014-04-07

Chyba po Różowych tabletkach nie chcę się rozstawać z Jandą. Zaprasza do swojego świata, czasem nieco się zapomina, innym razem ma ambiwalentne uczucia, czy powinna dzielić się niektórymi sprawami. Jest tak blisko czytelnika... trochę się z nim przyjaźni. Zaprzyjaźnijcie się z Jandą :-)

Miłego czytania!

Krystyna Janda należy do, niestety nielicznego już, grona twórców ,których podziwiam .Jest nie tylko wspaniałą aktorką ,posiada też niezwykłą łatwość pisania ,przelała na papier swoje przemyślenia z internetowego dziennika,który prowadzi od lat.Zaglądam do niego od samego początku istnienia .Co uderza mnie w nim najbardziej? niezwykła szczerość wypowiedzi,mądrość i ciepło pani Jandy.Kiedy czytam jej dzienniki czuję się jak bym była częścią jej rodziny.Podziwiam tę niezwykłą żywotność,to jak ogarnia swoją pracę, dom ,grę w teatrze,kierowanie nim -to jest kobieta z turbodoładowaniem.Wielka gwiazda a jednocześnie taka zwyczajna ,trochę zwariowana matka polka,która potrafi mnie rozbawić do łez.Kocham ją bardzo.

tossca pacos | 2014-12-19
Przeczytana: 19 września 2014

Chcę znów odświeżyć miejsce zwane teatrem, które zakurzyło się już w moim postrzeganiu kultury a to jeden z najpełniejszych jej wyrazów.Żywa sztuka, niemalże namacalna, wymagająca tak wiele od aktorów, tego między innymi dowiadujemy się z książki Krystyny Jandy, jak wiele można poświęcić swojej pasji.Podziwiam w autorce umiejętność dostrzegania prostych,banalnych rzeczy, zachwycania się oczywistościami i niezwykłą obserwację rzeczywistości,umiejętnie przekazaną na stronach książki.
Kobieta - fenomen.

Asia-Polihymnia | 2011-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2011

Fragmenty blogu internetowego Krystyny Jandy z roku 2000 i 2001.
Bardzo lubię panią Jandę. Jest fantastyczną, dojrzałą aktorką, piękną kobietą, świetną felietonistką. Z ciepłym zainteresowaniem zanurzyłam się w jej codzienność spisywaną na blogu.

sil | 2016-10-31

[...]
Zaczytując się w tekstach o aktualnych fascynacjach, kilka lat temu trafiłam w bibliotece na drukowaną wersję bloga Krystyny Jandy. Pamiętam, że czytałam ją w moje osiemnaste urodziny, gdy siedziałam w poczekalni i czekałam na zabieg chirurgiczny. Mój Tata, który miał umilać mi tam czas, nie mógł zrozumieć, jak mogę czytać w takiej sytuacji, przecież stres powinien uniemożliwić mi skupienie. A ja już wtedy nie miałam problemu ze skupieniem się nad książką, co więcej dzięki temu napięcie odpuszczało powoli wraz z zagłębianiem się w kolejne wpisy. Pamiętam, że "www.małpa.pl" to było dla mnie niesamowite odkrycie. Już po kilku stronach wiedziałam, że trafiłam na to, co lubię najbardziej. Opisy codzienności (w tym wszystkim najbardziej fascynujące, serio – nie ma dla mnie nic bardziej ekscytującego niż opisy codzienności, taki fetysz), aktorskiego zaplecza, krótkie rekomendacje książek, które autorka właśnie czytała (kilka z tytułów wylądowało na mojej osobistej liście...

Pam | 2010-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2010

Janda jest fenomenalna.
Książka ta to po prostu jej "dziennik", a miło się czyta o życiu codziennym osoby, którą się ceni, a się jej nie zna.