Ptakon

Wydawnictwo: Biblioteka Analiz

Młody prokurator odkrywa nagle mroczną tajemnicę przeszłości swojej żony. To pierwszy, jakże dramatyczny, punkt zwrotny powieści. A potem, jak w słynnej formule Hitchcocka, napięcie systematycznie rośnie.

atimere | 2016-05-20
Przeczytana: 10 maja 2016

Na początku jest trzęsienie ziemi, a potem napięcie stale rośnie. Przedziwna książka, ni to kryminał, ni to powieść psychologiczna. Autor stawia pytania na które chyba nie istnieją poprawne odpowiedzi, te zaproponowane przez Witolda Horwatha skłaniają do przemyśleń...

| 2012-03-10
Przeczytana: 08 marca 2012

Zaciekawiła mnie ta kryminalno - psychologiczna historia, choć jest mało prawdopodobna oczywiście, ale nie o prawdopodobieństwo tu chodziło raczej, tylko o pokazanie jakiejś walki dobra ze złem. Nie wszystkie rozważania dało się przejść...

qbard | 2016-04-20

Opowieść o cudownej przemianie złego w dobre. Główna bohaterka ucieka przed zmorami swojej złej przeszłości, rodzi się na nowo po próbie samobójstwa jako inna osoba. Niestety, od złego nie do końca da się uciec... Mroczna opowieść o szaleństwie pisana dziwnym stylem potęgującym nerwowość i niepokój.

| 2012-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2012

Ciężka, męcząca, momentami pretensjonalna i przesadzona książka. Ale dobra. Pokazuje problemy resocjalizacji, przebaczenia i zdrowia psychicznego. W niezbyt przyjemny, ale udany sposob.

vobi | 2015-09-10

Zupełnie inna jakość. Nie wiem nawet, do czego "Ptakona" zaliczyć - chyba thriller psychologiczny? O książce i jej autorze dowiedziałam się przypadkiem, czytając wywiad z M.Krajewskim. Określił on W. Horwatha jedynym polskim autorem, potrafiacym przekonująco opowiadać historię oczami kobiety, bo bohaterkami jego powieści są kobiety. W zasadzie nigdy się nad tym nie zastanawiałam, ale faktycznie, zapewne nie jest to łatwe. W każdym razie, "Ptakon" to książka mocna, nietypowa, wymagająca specjalnego traktowania, a może nawet kilku podejść. Ale sądzę że warto.

yllla | 2011-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2011

Ciężki początek. Przerwa w czytaniu, zamiana na coś łatwego, przyjemnego ... Powrót do pierwszej strony i dalej to już prawie na jednym oddechu :)
Cieszę się, że mimo początkowych trudności i zniechęcenia wróciłam do lektury tej skłaniającej do rozmyślań książki. Bardzo mi się podobała, Polecam

vexlubo | 2016-09-26
Na półkach: Przesłuchane, Przeczytane
Przeczytana: 26 września 2016

trudna, zagmatwana na początku

a potem
a potem mnie porwała i oderwać się nie mogłem.

za malutki jestem żeby się wymądrzać o sensie i kontekście treści.
mi zwyczajnie się podobało.

chce jeszcze

Tomasz Hd | 2012-10-27
Przeczytana: 25 listopada 2012

Świetny język i sposób narracji. Czasem trudno się połapać, książka nie należy do najłatwiejszych w odbiorze. Zdecydowanie jest to typ książki, do której można (a nawet trzeba!) powrócić i przeczytać ponownie. Ja na pewno tak zrobię :)

Paulina | 2011-09-12

Dzieło wybitne, i nie boje się użyć słowa Dzieło!

Jagoda | 2012-08-21
Przeczytana: 19 sierpnia 2012

Powieść podobno (tak wynika z posłowia) ma zmuszać do refleksji, jak ja bym postąpił(a) na miejscu głównego bohatera. Tylko że postać Żanety jest tak przerysowana, że zupełnie niewiarygodna, więc rzeczona refleksja to dla mnie tak, jak zastanawiać się, co bym zrobiła gdyby okazało się, że mój mąż to kosmita - po prostu nie biorę takiej opcji pod uwagę.
Ogólnie "Ptakon" zaczyna się nawet nieźle, początkowo wierzę bohaterom i ciekawa jestem, jak dalej potoczą się ich losy. Jednak im dalej, tym mniej realistycznie, mniej przekonująco, coraz bardziej przekombinowane. A szkoda...