Windows on the World

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
837392065X

Książki takie jak ta zwykło się określać mianem kontrowersyjnych. Jednak w tym przypadku to słowo wydaje się niewystarczające. Trzeba bowiem nie lada odwagi, by zaprezentować czytelnikom powieść, której akcja rozgrywa się w restauracji Windows on the World na szczycie World Trade Center podczas zamachu terrorystycznego 11 września 2001 roku. Sugestywny opis przeżyć ludzi, którzy znaleźli się w niewyobrażalnej sytuacji, sprawia wstrząsające wrażenie. Czytelnik ma świadomość nieuniknionego, pomimo to jednak cały czas towarzyszy mu irracjionalna i złudna nadzieja, że bohaterowie ujdą z życiem.

merry | 2015-07-12
Na półkach: [52] 2015, Przeczytane
Przeczytana: 12 lipca 2015

"Jeżeli Bóg istnieje, to zastanawiam się, co robił w tamtym dniu..."

Zapewne nie jedna osoba, która była w jakikolwiek sposób świadkiem wydarzeń z 11.09.2001r., zastanawiała się nad tym. Do teraz wydarzenia z tamtego dnia są dla mnie niepojęte. Byłam wówczas dzieckiem i z pewnością nie miałam świadomości, co tak naprawdę się wydarzyło. Teraz, gdy już jestem osobą dorosłą, za każdym razem, gdy pojawia się temat zamachu na World Trade Center, jestem przerażona i długo myślę o tym, co miało miejsce.

"Windows on the World" to książka, dzięki której możemy poznać wrażenia osób, które tego feralnego dnia utknęły w jednej z najbardziej prestiżowych restauracji na świecie- Windows on the World. Są to oczywiście wyobrażenia autora, bo jak wszyscy dobrze wiemy, nikt z przebywających wówczas w tym miejscu ludzi nie przeżył...

Książka jest bardzo kontrowersyjna. To z pewnością. Temat bardzo ciężki. Ciągle wzbudzający emocje. Wiele osób może być zatem zbulwersowanych kilkoma fragmentami tej...

przeklam_literacki | 2014-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Choć akcja książki, podzielonej na kolejne minuty (na marginesie – dobrze się czyta w autobusie) trwa tyle co hollywoodzki film – dwie godziny, to nie ma tu nic z jego patosu i krzepiącej siły. Jest przerażająca zwyczajność – wyrzuty sumienia, strach, fizjologia. Opowieść o WTC przeplata się z historią autora, cynicznego playboya, którego też spotkała katastrofa, w postaci zerwania z dziewczyną. Z dość ryzykownej próby skontrastowania dramatu ofiar zamachu terrorystycznego i melancholii zapatrzonego w siebie intelektualisty (w tej roli sam F.B.) autor wyszedł jednak zwycięsko.
Dłuższa recenzja na:http://przeklamliteracki.wordpress.com/2014/01/31/cyniczne-zapiski-o-11-wrzesnia/

Agata | 2014-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2014

Tytułowe "Windows on the World" to nazwa restauracji, która znajdowała się na samym szczycie w jednej z wież World Trade Center. Beigbeder użył jej do stworzenia jednej z dwóch równolegle prowadzonych narracji, opisującej "na gorąco" z minuty na minutę moment zderzenia samolotów z wieżami. Punkt widzenia uczestnika-ofiary przeplata się z refleksjami snutymi przez samego pisarza na tematy oscylujące wokół szeroko pojętych zmian w Ameryce i własnej samotności. Całość nie zgrywa się i kompletnie nie pasuje, a fama jaką zyskała książka to niestety kwestia zawsze wyzwalającej emocje tematyki - zamachów 11 września.

Miłosz | 2015-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2015

jest to książka zaskakująco dobra.
Beigbeder wpisuje się nią w typowo francuską tradycję literacką, odwołującą się do dygresji i eseju. bardzo dobry zabieg z dwutorową narracją i wpleceniem wątków autobiograficznych. z perspektywy ponad dekady przemyślenia o kulturze amerykańskiej, demokracji i globalizacji mogą trącić myszką, niemniej czyta się to dobrze.
ocenę troszeczkę zawyżyłem - z racji tego, że powieść pozytywnie mnie zaskoczyła, a i sam autor wzbudził sympatię, do tego lubi tych samych pisarzy, muzyków i filmowców amerykańskich co ja. często też się do nich odwołuje. i bardzo dobrze.

Księgoteka | 2016-05-18

Beigbeder (czyt: BEGBEDE) ... [5 minut później] kurczę, nie wiem nawet jak zacząć.

No tak, w skrócie opisałabym tą książkę właśnie w ten sposób: BEIGBEDER BEIGBEDER BEIGBEDER. Bardzo specyficzny człowiek i jeśli ktoś zna np. Bukowskiego to mniej więcej wie, czego może się spodziewać. Może tylko w bardziej wyrafinowanej i ugrzecznionej wersji.

Windows on the world to 1. nazwa restauracji na jednym z najwyższych pięter WTC 2. tytuł genialnej książki, godnej Pulitzera, która stanowi zapis śmierci klientów restauracji 11.09.2001.
I wiem, że teraz nikt nie widzi w tym nic ciekawego, ALE to nie reportaż, to nie książka akcji, ani w ogóle żadna fabularna, to... to jest do bólu realistyczna satyra na cały współczesny konsumpcjonizm i fałszywą skromność narcystycznych egoistów, którzy są wszędzie. MÓJ MOJE MOJA. WIĘCEJ. SZYBCIEJ. DROŻEJ. DALEJ. WYŻEJ. MOCNIEJ.

I wiem czemu "Windows on the World"...

Oklahoma | 2016-10-05
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 05 października 2016

Windows on the World. Powieść, ale nie do końca.
Bez wątpienia 9/11 wstrząsnął Beigbederem i dlatego na kartach swojej książki nie tylko snuje opowiadanie z perspektywy zgorzkniałego ojca, który ostatnie minuty życia spędza uwięziony na szczycie wieży północnej; to również próba rozliczenia się z sobą i ze światem. Wnioski, które wysuwa są dość przygnębiające, jednak samo zakończenie zaskakująco poetyckie. Beigbeder w końcu uwalnia się od ciężaru własnych wątpliwości, żalów. W ten sposób upodabnia się do Cathrew i spaja utwór, będący przeplatanką fikcji i refleksji, z elementami autobiografii w całość. A wszystko przez Jedenasty Września.

Karolinaa3 | 2013-08-01

Moim zdaniem książka jest bardzo słaba. Spodziewałam się więcej wstrząsających wydarzeń z chwil grozy, niestety jest ich bardzo mało. To co działo się na wieży pomieszane jest ze wspomnieniami teraźniejszości, bohaterowie mieszają się przez to ze sobą, wszystko wydaje się nie mieć całości. Czytając nie wiedziałam o co w tej książce chodzi, nie mogłam połapać się w losach bohaterów, poza tym fakty są nudne. Nie polecam.

yoasia | 2013-01-03

Mało jest takich książek na rynku. Intrygująca, niegrzeczna, niemiła, brawo.

telimena | 2017-02-12
Michele | 2017-02-07