Archiwista

Wydawnictwo: Muza
The Archivist
8372006172
Bastet

Niepokojąca powieść o małżeństwie, szaleństwie i poezji. Jej czytanie przypomina otwieranie cudownego prezentu, zawierającego kolejne pudełka w pudełkach, ostatecznie ukazującego kuszące tajemnice, ukryte nie tylko przed czytelnikiem, ale również przed bohaterem książki. To zawiła i zniewalająca historia o tym, jak poczucie winy i namiętność mogą nagle rozbić poukładane życie wewnętrzne.

qradomowa | 2014-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2014

Nie da się przeczytać tej książki w krótkim czasie. Natężenie uczuć jest nie do ogarnięcia. Miłość, złość, niechęć, poczucie winy, tajemnica, ucieczka od rzeczywistości, obłęd. Lata 50-70te w Stanach z retrospekcjami do wojny w Europie i ówczesnej sytuacji Żydów. Zderzenie religii, czasem fanatycznej, z realiami. W tle poezja T.S. Elliota i jazz. Znakomita.

a_linq | 2012-12-27
Przeczytana: 25 grudnia 2012

Poezja, miłość, labirynty psychiki, odpowiedzialność czy kompleks ocalałych? Mam wrażenie, że autorka wciąż obraca opowieść w rękach i pokazuje inny rąbek, inny punkt widzenia.
Bogate, gęste, rozszerzajace mój horyzont

Bastet | 2013-05-11
Przeczytana: 22 czerwca 2006

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka podzielona na cztery (właściwie na trzy) części. Najciekawsza,to środkowa,w której zawarte są pamiętniki Judith (żony głównego bohatera) pisane w zakładzie psychiatrycznym. Czasem odwiedza ją tam mąż Matt. Judith spędza tam okołu pięciu lat. Uwielbia jazz i jest pochłonięta martyrologią Żydów ginących podczas wojny (inni usiłowali jej skutecznie zabierać gazety z informacjami o wojnie). Judith popełnia samobójstwo.

W innych częściach książki następuje przeniesienie w teraźniejszość pomieszaną ze wspomnieniami jej męża Matta. Jest on archiwistą w bibliotece w Nowym Jorku. Ma dostęp do wielu cennych rękopisów. Głównie zafascynowany jest T.S.Eliotem. Jest w posiadaniu jego listów,które pisywał do kochanki (zdradzał prawdziwą żonę Vivien?).

Na koniec powieści Matt pali listy Eliota,bo tamten prosił kochankę o zniszczenie jego listów. Matt postanawia spełnić jego życzenie i pozostawia dla ogółu jedynie sześć nieznanych wierszy poety.

elentari | 2016-05-07

Świetna książka, gęsta i intensywna, pełna niewyobrażalnego bólu, metafizycznego poczucia winy ocalałych z Szoah, trudnej miłości, pasji wykraczającej poza granice języka. Portret bohaterów żyjących i odczuwających tak silnie, że własna wrażliwość doprowadza ich do autodestrukcji.

| 2015-03-22

Mnie znudzila, sorry...

Yvonne | 2013-06-24

Nie wiem co takiego jest w tej książce, że wracam do niej co jakiś czas... W sumie tematyka nie taka lekka, problemy psychiczne ukochanej żony, szoah w tle, ale oprócz tego New York który uwielbiam, jazz który polubiłam i książki...
Liczę że autorka w końcu napiszę jeszcze jakąś powieść bo debiut według mnie naprawdę udany :)

Agata | 2011-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2011

Moim zdaniem opis książki dostarczony przez wydawnictwo, jest szalenie nieprzystający do jej zawartości w takim sensie, że nie zachęca do lektury. A naprawdę warto.

Gabi145 | 2012-04-10
Przeczytana: 2012 rok

Ciężko mi się czytało. Mądra, życiowa książka.

Agnieszka | 2016-07-18
Mako | 2015-07-27