Dziwne anioły

Strange Angels
83-7150-289-3
szpital psychiatryczny
Barbara

Fotografik Grant Cotto poszukuje inspiracji twórczej, aby odzyskać zapał i chęć do pracy. Niespodziewanie natrafia na serię rysunków byłego pacjenta szpitala psychiatrycznego. Uznawszy je za nadzwyczajne i odkrywcze, postanawia poznać ich autora. Spotkanie staje się punktem przełomowym w życiu jego i młodego Robina Tobiasa.

PaniPegaz | 2014-06-19

Na pewno nie jest to książka z gatunku lekkich i łatwych. Jest bardzo dobrze napisana, wstrząsająca i wzruszająca, widać, ze Kathe Koja lubi zagłębiać się w umysły ludzi nie do końca przystosowanych do życia w społeczeństwie. Jest to absolutnie proza na poziomie (tak czuję) książki Kena Keseya, chociaż opisuje całkiem różne historie i odrębne światy; czy autorce zależało na tym, żeby opisać atmosferę szpitala psychiatrycznego? Nie. przyznam, że Lot... znam tylko z filmu, nie z książki, ale przecież tylko ślepiec nie zauważy oczywistych różnic w podejściu do tematu chorób psychicznych. To nie ma być dokument ani dziennik przeżyć osoby chorej, tylko całkowicie subiektywna relacja wrażeń osoby zdrowej psychicznie, która pozostaje w bliskim związku emocjonalnym z osobą chorą i przez to "nieprzystosowaną". Dlatego nie rozumiem, jak można porównywać dwie tak różne książki i jedną z nich przekreślać całkowicie, bo autor dał się ponieść swojej wyobraźni; to nie jest ani zapis choroby, ani...

MrPumpkin | 2011-07-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 28 lipca 2011

Książka od samego początku mnie wręcz zahipnotyzowała. Ciągle miałam niedosyt, chciałam jak najszybciej się dowiedzieć, co się stanie. Niesamowita.
Wątek choroby wokół, którego kręci się historia został opisany nawet dobrze. Robin i Saskia sprawiali wrażenie wybrańców. Byli postaciami jedynymi w swoim rodzaju. W szczególności uzdolniony plastycznie Robin, który nie tyle był malarzem, co jak określa autorka wizjonerem.
Wciągająca i jedynym jej minusem jest to, że tak szybko się kończy :)
Polecam.

vitis | 2015-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2015

Nie oczekiwałem po tej pozycji powtórzenie dzieła "Lot nad kukułczym gniazdem". "Dziwne anioły" mają inny wymiar, a właściwie więcej wymiarów. Są w niej myśli głównego bohatera, jego zmagania na pograniczu zdrowego rozsądku, uczuć, często nienazwanych oraz próby pojęcia umysłu schizofrenika.
Ten ostatni element też nie jest szczególnie podrkeśolny, może próba zrozumienia, to niewłaściwe określenie, raczej kolejne poziomy wczucia się w ból psychiczny, które jego przyjaciel wyraża poprzez obrazy.
W tej książce zaciera się granica między "normalnością" o obłędem. I to ciągłe lawirowanie między tymi dwoma światami ma dla mnie dużą wartość. Bardzo ciekawa pozycja.

haloperidol | 2010-10-02
Na półkach: Przeczytane, Na gwóźdź
Przeczytana: 2010 rok

Ni to groza, ni to studium choroby... Jedno jest pewne. Autorce daleko do tego, co przedstawiał choćby Ken Kesey w swojej najbardziej znanej powieści. Niestety, pani Koja ludzi chorych psychicznie widziała na obrazkach albo w gatunkowym kinie amerykańskim.

kami1811 | 2015-02-22
Przeczytana: 2013 rok

Absolutnym numerem jeden są książki mojej ukochanej autorki Kathe Koja! Każda książka przełożona na język polski jest dla mnie bestsellerem! Począwszy od „Urazów mózgu”, poprzez „Dziwne Anioły” aż po „Skórę” itd... Świat, który tworzy, jak go opisuje, jest tak wciągający, że nie sposób się od niego oderwać. Jest mroczny, barwny, wyobraźnia dosłownie świruje! W kilku słowach: szaleństwo, iluzja, horror.
POLECAM!!!

Piotr Kędzior | 2014-11-08
Przeczytana: 01 listopada 2014

Mało profesjonalna ta moja ocena bardziej subiektywna głównie sposób narracji i jego specyficzność tu szwankują ale nie tylko to...

Karolina Stopyra | 2011-05-26

Już raz wypożyczyłam tę książkę... Niestety nie miałam do niej serca, zbyt ciężko mi się ją czytało. Może kiedyś...

mantono | 2016-07-11
Przeczytana: lipiec 2016