rozwiń zwiń

Otchłań zła

Okładka książki Otchłań zła
Maxime Chattam Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Trylogia zła (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
543 str. 9 godz. 3 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Cykl:
Trylogia zła (tom 1)
Tytuł oryginału:
L'ame du mal
Wydawnictwo:
Sonia Draga
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
543
Czas czytania
9 godz. 3 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375085259
Tłumacz:
Joanna Stankiewicz-Prądzyńska
Średnia ocen

                8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
929
113

Na półkach: , ,

"Francuski thriller..."

Wydawnicze porównanie „Otchłani zła” do „Milczenia owiec” to przesada i niesprawiedliwość – wynosi ono bowiem na wyżyny dość przeciętną powieść Chattama, jednocześnie umniejszając genialność psychologicznego thrillera Harrisa. Historia patologicznej rodziny Beaumontów, hodującej na swym łonie wynaturzonych morderców to w sumie nic odkrywczego – Chattam zbudowała kryminalną intrygę zlepiając ze sobą elementy dobrze znane fanom gatunku: mamy tu więc trupa matki jak z „Psychozy”, ezoteryzm i wskazówki ukryte w tekście „Boskiej komedii” podobnie, jak u Dana Browna, wreszcie obraz odludnego domostwa i demonicznej rodziny wyjętej niczym z „Teksańskiej masakry piłą mechaniczną”. Idąc dalej tym tropem, w „Otchłani zła” można odnaleźć pierwiastki Kingowskiej techniki budowania dusznej atmosfery amerykańskiej prowincji, trochę tu irracjonalnego lęku właściwego „Miasteczku Twin Peaks” i miałkiego psychologizmu postaci rodem z powieści grozy Grahama Mastertona. Chattam wirtuozem thrillera nie jest, ale nie można odmówić mu wyobraźni i odwagi w kreowaniu naprawdę odrażających scen.

Najsłabszą stroną powieści jest konstrukcja jej bohaterów. Sztampowi, z wielkimi brzuchami i zakręconymi wąsami policjanci dochodzeniowi, obok nich młody, przystojny, elokwentny inspektor Brolin oraz piękna studentka psychologii rozgryzająca kolejne tropy lepiej niż szkolony przez FBI detektyw… Tchnie nudą. Bardziej wyraziście zbudowany został obraz Miltona Beaumonta i jego potwornych synów, wierzących w czarną magię i lubujących się w zapachu krwi. Na plusa zasługuje przede wszystkim sceneria, w której ważą się losy policji i seryjnych morderców – mroczne, gęste lasy Portland, pełne dzikiej zwierzyny i zagubionych, rozpadających się chat – miejsc doskonałych do popełnienia zbrodni. Choć spora część fabularnych pociągnięć jest do przewidzenia, Chattam mile zaskakuje Czytelnika w scenie finałowej, kiedy to dwudziestoczteroletnia Juliette ginie z ręki obłąkanego Miltona i burzy szablonowość powieści. Mimo sporej ilości pozytywów, palcem należy wytknąć płytkość dialogów i frazę autora, która miejscami doprowadzała mnie do szału – nie wiem czy to wina tłumacza czy samego twórcy, ale stwierdzenia typu „bo śmierć jest w każdym mężczyźnie, w każdej kobiecie i prędzej czy później budzi się na wezwanie z otchłani” czy „oddałby wszystko, żeby wzięła go w ramiona, żeby mógł się do niej przytulić i zasnąć w kojącym cieple emanującym z jej ciała” trącą grafomanią i zaniżają poziom naprawdę ciekawie zarysowanej historii.

Choć „Otchłań zła” nie zachwyciła mnie tak, jak to sobie obiecywałam po przeczytaniu wielu entuzjastycznych recenzji i samego opisu na okładce książki, nie jest to powieść zła. Ciekawi mnie, w jakim kierunku poszła ewolucja autora w pozostałych częściach trylogii. Póki co, oceniana powieść nie spędza snu z powiek, aczkolwiek rzemiosło Chattama aspiruje do stania się znakiem jakości francuskiej literatury spod znaku thrillera. 6/10

"Francuski thriller..."

Wydawnicze porównanie „Otchłani zła” do „Milczenia owiec” to przesada i niesprawiedliwość – wynosi ono bowiem na wyżyny dość przeciętną powieść Chattama, jednocześnie umniejszając genialność psychologicznego thrillera Harrisa. Historia patologicznej rodziny Beaumontów, hodującej na swym łonie wynaturzonych morderców to w sumie nic odkrywczego –...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3 055
  • Chcę przeczytać
    2 068
  • Posiadam
    507
  • Ulubione
    165
  • Teraz czytam
    51
  • Chcę w prezencie
    32
  • 2018
    32
  • Kryminał
    29
  • Thriller/sensacja/kryminał
    27
  • 2014
    24

Cytaty

Więcej
Maxime Chattam Otchłań zła Zobacz więcej
Maxime Chattam Otchłań zła Zobacz więcej
Maxime Chattam Otchłań zła Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także