Otchłań zła

Okładka książki Otchłań zła Maxime Chattam
Okładka książki Otchłań zła
Maxime Chattam Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Trylogia zła (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Trylogia zła (tom 1)
Joanna Stankiewicz-Prądzyńska
sekta Dante Necronomicon

klasyk!

klasyk!

Naprawdę godna uwagi pozycja. Przede wszystkim emocjonująca, trzymająca w napięciu i nie pozwalająca się odciągnąć. Akcja niezwykle dynamiczna, dzięki czemu książkę czyta się w zastraszającym tempie. Oczywiście, pojawiło się kilka minusów, które nieco zaburzały jej odbiór (jak choćby momentami nieco dziwne i przydługie opisy czy niepotrzebne, jak uważam branie w cudzysłów myśli bohaterów),ale można na to przymknąć oko. Zakończenie było dla mnie trochę ciężkie do przeżycia, ze względu na przywiązanie się do bohaterów. Mimo wszystko serdecznie polecam sięgnąć po tę lekturę.

6,5*/10

6,5*/10

Dawno temu czytałam 3 część Trylogii zła i wydawała mi się strasznie okrutna. Po latach i wszystkich tych Kościelnych & Co jest to lajcik przy czym mamy tu w przeciwieństwie polskich autorów całkiem zgrabną intrygę. No i jest straszna. Pierwszy raz od wielu lat po pierwsze nie mogłam zasnąć a po drugie zarwałam noc czytając książkę.
Sama pozycja ma wiele błędów merytorycznych, które dziś byśmy pewnie rozwiązali bardzo szybko ale jednak przeważają walory, dla których powstała - czyli uczucie strachu oraz zaciekawienie jak to się wszystko rozstrzygnie. W książce są poruszane kwestie okultystyczne.

Sama pozycja ma wiele błędów...

"Zachęcona" przez przyjaciółkę sięgnęłam po lekturę książki, która czekała już jakiś czas na wirtualnej półce w czytniku. Zło nie tylko miało być w tytule, ale również w stylistyce, która według polecającej mogła ubiegać się o "Złotą Malinę". Na szczęście pozytywnie się rozczarowałam. Historia przedstawiona w pierwszej części trylogii wciągnęła mnie bez chwili zastanowienia i nie zorientowałam się nawet, kiedy dobiegła końca. Mimo, iż w pewnym momencie czułam jakie będzie rozwiązanie zagadki, pewne zwroty akcji sprawiły, że do samego końca emocje trzymały poziom. Teraz sama zachęcę się do kolejnych części. I polecam miłośnikom kryminałów.

Wszystko gra, dobrze się czyta, ale jednak lektury o których się zapomina po skończeniu ostatniej strony nie są dla mnie

63/2023
Lubię i cenię Chattama za jego bezkompromisowość.
Autor nie oszczędza ani swoich bohaterów, ani czytelnika.
Brutalny realizm zarówno w przebiegu zbrodni, jak i – później – przy stole sekcyjnym to po prostu codzienność w życiu gliniarzy z wydziałów, które nie są wzywane do kłótni sąsiadów o miedzę, za to pojawiają się w miejscach, które spływają krwią dosłownie i w przenośni.

“Otchłań zła” to kolejna taka bezkompromisowa książka Chattama.
Sam pomysł na historię może nie jest zbyt oryginalny, ale sposób prowadzenia narracji przykuwa uwagę. Krwawe zbrodnie, mozolne śledztwo, presja opinii publicznej, naciski z góry. Plus miłość, niestety.
Niestety – gdyż o ile Chattam w mistrzowski sposób potrafi budować suspens w krwawych wątkach o tyle kreowanie napięcia erotycznego między bohaterami wypada miejscami groteskowo i kiczowato. Autorze – nie idź tą drogą, jak powiada klasyk ;)
Porzuć relacje z randek bohaterów, wracaj do stołu sekcyjnego.

Podsumowując: miłośnicy mocnych, krwawych thrillerów powinni być zadowoleni. Zwolennicy łagodnych glutów niechaj sięgają dalej po Camillę Lackberg ;)

63/2023
Lubię i cenię Chattama za jego bezkompromisowość.
Autor nie oszczędza ani swoich bohaterów, ani czytelnika.

W miarę udany debiut autora, ale nie zachwycił mnie.
Miało być mrocznie, z dreszczykiem, napięciem i zaskoczeniem. Nie było.
Warsztat literacki wskazuje niezbicie na debiutanta. Sam styl jest przyjemny, ale autor niepotrzebnie, wielokrotnie powtarza szczegółowe opisy technik kryminalistycznych.
Książka zła nie jest, ale nie tego się spodziewałam.
I nie rozumiem porównania jej do „Milczenia owiec”.
Gdybym wcześniej nie czytała doskonałych książek Chrisa Cartera, pewnie ten thriller podobałby mi się bardziej.
Może kolejny tom „Trylogii zła” będzie zasługiwał na wyższą ocenę.

W miarę udany debiut autora, ale nie zachwycił mnie.
Miało być mrocznie, z dreszczykiem, napięciem i zaskoczeniem. Nie było.
Książka zła nie jest, ale nie tego się spodziewałam.
I nie rozumiem porównania...

Kolejna książka pana Chatttama, którą przeczytałam i którą jestem zachwycona.
Pomysł na fabułę świetny. Opisy bardzo makabryczne, tajemnicze i mroczne.
Rozwiązanie zagadki zaskakujące. Znów autor zostawił mnie z "otwartą buzią" z zaskoczenia.
Dość dużo opisów o metodach pracy w FBI i policji. Ale ciekawie opisane, więc nie można się znudzić.
Mocne 8*.

Kolejna książka pana Chatttama, którą przeczytałam i którą jestem zachwycona.
Pomysł na fabułę świetny. Opisy bardzo makabryczne, tajemnicze i mroczne.
Mocne 8*.

Brnęłam przez tę książkę jak przez głeboki śnieg. Monologi wewnętrzne bohaterów, pisane na dodatek kursywą, żeby czytelnik miał pewność, że to przemyślenia bohatera, doprowadzały mnie do szału. Inspektor Brolin, profiler chyba nie lubi internetu, bo po informacje do czego służy mydło arsenowe i węglan potasu idzie przglądać książki w księgarni zamiast je sobie wygooglować. Dobrze, że księgarz okazał się pomocny, i inspektor dość szybko zdobył potrzebne informacje.
Po kolejną część trylogii nie sięgnę.

• Kryminał
  • Thriller/sensacja/kryminał