Indeks szczęścia Juniper Lemon

2017-07-05
2017-06-01
Joanna Dziubińska
Inne

Szczęście jest kruche i lubi wymykać się nam z rąk

Autentycznie pora przestać nie wiadomo jak mocno nastawiać się, że dana książka na pewno będzie świetna.
Szkoda mi tej książki bo była fajna ale nie była tak dobra jak od niej oczekiwałam. Nie umiałam się wciągnąć w historię pomimo tego, że na prawdę była ciekawa. To co było napisane na fiszce 65 nigdy bym się nie domyśliła, ogromny plus za zwrot akcji z Natem, Brand trochę na minus ale za grę w zespole- spoko ziomek. Juniper jest świetną i dobrze wykreowaną postacią. Jednak pomimo tak wielu plusów czegoś mi zabrakło.
Możliwe, że ja jestem już za stara na tego typu historię jednak z czystym sumieniem polecam dla młodszych czytelników.

📖🐲
Sympatyczna i dobrze mi się ją czytało. Jest wprawdzie przewidywalna łącznie z dramami na koniec, ale w jednym aspekcie nie do końca oczywista i to uważam za plus. Dobrze potraktowano w niej temat żałoby i tego, że każdy z nas podchodzi do niej różnie i może nawet przeżywać ją inaczej w zależności od tego, ile czasu upłynęło od śmierci naszej bliskiej osoby albo jak wyglądają pozostałe okoliczności. Wprawdzie uważam wątek problemów Branda z ojcem za trochę niepotrzebnie tutaj wsadzony, skoro potem zostaje potraktowany tak po macoszemu. No, ale jest to w końcu młodzieżówka, do tego z naprawdę ciekawym pomysłem na całość, który obejmuje także (a właściwie to przede wszystkim) nawiązywanie nowych przyjaźni, a nie tylko do bólu sentymentalną i kiczowatą relację miłosną. Podoba mi się, że Juniper ma też swoje życie, swoje plany i pomysły i nie powtarza ciągle, że jej wybranek jest taki seksowny i och, i ach. Ogólnie całe "śledztwo" Juni oraz opisy jej artystycznych eksperymentów były dla mnie na tyle wciągające, że przymykam oko na drobne dziurki w fabule i pewne uproszczenia i zdecydowanie polecam.

📖🐲

Nareszcie trafiłam na młodzieżówkę w moim typie! Oh, ale mi tego brakowało. Były poważne tematy, jak strata bliskiej osoby, radzenie sobie z żałobą, przemoc domowa, ale wszystko podane w lekki sposób. Być może bohaterzy mierzyli się z tymi problemami dość nieudolnie, ale w końcu to nastolatkowie! Polubiłam Juniper, było mi jej bardzo żal z wielu względów i fajnie jej się towarzyszyło w jej perypetiach. Ale przede wszystkim pokochałam Brandam, to dokładnie taki typ bohatera, jaki uwielbiam. Ta książka była mi potrzebna ze względu na mój problem z żałobą po bliskiej osobie, i choć wcale się po niej lepiej nie czuję, to kilka cytatów z książki bardzo mocno utkwiło w moim sercu. Ja mocno tę książkę polecam, nie tylko młodzieży.

Książkę chłonęłam w ciekawości. W ciekawości, by dowiedzieć się, kto jest tajemniczym "TY". Jaki był mój zawód, kiedy jego/jej tożsamość stała się otwarta. A autorka pozostawiła czytelnika w niewiedzy. Nie wiem, skąd pomysł na taki zabieg, ale jedynie co to poczułam rozczarowanie. Poza tym, ostatnie fragmenty książki były na cukierkowym, zbyt prostym przyspieszeniu (szybka zgoda między wszystkimi, wybaczenie, lepszy dystans do spraw). Jakoś mnie to nie przekonało. Jeju, ale muszę pochwalić relacje Branda i Jupiter. To po prostu cudo. O takich związkach mogłabym czytać. Prawdziwa przyjaźń, łamana przez złośliwości, namiętność i miłość. Rzadko spotykam taki zabieg. A nawet jeśli to nie przedstawiony w tak dobry, zabawny i realistyczny sposób. Urzekło mnie. Ogólnie to polecam, ale z ostrzeżeniem że zakończenie może pozostawić OGROMNY niedosyt. Stąd też początkowo planowana siódemka została obniżona na szóstkę.

Zachęcam zobaczyć recenzję książki na moim blogu (link jest do wpisu o tej książce):

Opowieść jest o nastolatce, której siostra niedawno zginęła w wypadku. Od tego czasu Juniper codziennie ocenia swój dzień na małych karteczkach. Pewnego dnia odnajduje tajemnicze listy zmarłej siostry. Postanawia znaleźć jej korespondenta💗💎
W tym czasie gubi jedną ze swoich karteczek. Kiedy podejmuje ekstremalnie ważne poszukiwania - karteczki oraz tkajemniczego Ktosia - dowiaduje się wielu rzeczy, które zmieniają jej życie💗💎
Opłacało się przeczytać, gorąco wszystkim polecam. Książka pełna zwrotów akcji, przygód, niezręcznych sytuacji😝 przyjaźni i emocji💗💎

Oczywiście, zrobiłam cały wywód, rozpisałam się i mi usunęło moją wypowiedź - więc w skrócie: słabiutko, no co tu więcej mówić. Jeśli potrzebujecie jakiegoś ''odmóżdżenia" bądź lubicie tego typu rozwodzenia się nad pierdołami to możecie sobie przeczytać, ale nic nie stracicie jeśli jednak tego nie zrobicie. Główna bohaterka - standardowo wkurzająca i infantylna, szuka jakiegoś kawałka papierka przez całą książkę; opisy jakieś nudne; jedynie śmieszne teksty były - to ratuje tą książkę w mojej opinii. Jest to przeciętna młodzieżówka, nic ambitnego - gdybym mogła to bym jej już drugi raz nie kupiła. Nie wiem co ludziom się w niej podoba tak bardzo. Mnie kompletnie nie wciągnęło, musiałam się zmuszać, żeby po nią sięgnąć, ale w końcu ją zmordowałam. Podsumowując to książka w ogóle nie w moim stylu i strasznie nudziło mi się czytając ją.

Bardzo łatwo się wciągnąć w tą książkę i czyta się ją bardzo przyjemnie. Choć taka prosta opowieść, szybko zapada w serce.

Zadurzyłam się w tak prostej i jednocześnie nie kojarzącej się z czymś dobrym historii opisanej w nieprzeciętny sposób, wzruszając do łez.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciekawa książka, dla miłośników detektywistycznych rozterek. Idealna dla osób poszukujących sobie po stracie kogoś bliskiego. Pomoże ci zrozumieć i poznać bliżej uczucia tkwiące w tobie i uzewnętrznić się przed światem. Poczuć się jak główna bohaterka. Będzie dla takiej osoby idealnym wsparciem w tak trudnej chwili. Całość okraszona ciekawą i pomysłową grafiką.

• 2017