Indeks szczęścia Juniper Lemon

Tłumaczenie: Joanna Dziubińska
Wydawnictwo: Iuvi
Juniper Lemon's Happiness Index
L_Settembrini

„Indeks szczęścia Juniper Lemon” jest przezabawną, a jednocześnie poruszającą opowieścią o ważnych, a także z pozoru błahych wydarzeniach, które przewracają życie do góry nogami. Minęło sześćdziesiąt pięć dni od wypadku, który na zawsze odmienił życie Juniper. Świat bez jej cudownej starszej siostry Camilli stał się zimnym i smutnym miejscem. Pewnego dnia Juniper odkrywa list siostry napisany...

Pewnego dnia Juniper odkrywa list siostry napisany w dniu wypadku. List, w którym Cam zrywa z tajemniczym „Ty”. Juniper jest w szoku – nic nie wiedziała o związku siostry i ziejąca dziura w jej sercu wydaje się jeszcze większa: kim tak naprawdę była Cam? Postanawia się tego dowiedzieć, odkryć tożsamość adresata i dostarczyć mu list.
Ale wtedy coś gubi. Drobiazg, niewielką kartkę. Jedną z wielu, na których codziennie notuje swój prywatny poziom szczęścia i katalog własnych „wzlotów i upadków dnia”. A ta fiszka jest wyjątkowa: zawiera tajemnicę, o której nikt nie może się dowiedzieć.
Do czego prowadzi grzebanie (dosłownie i w przenośni) w cudzych śmieciach?
Czy odkrywanie małych i wielkich tajemnic otaczających ją ludzi to jest właśnie to, czego Juniper potrzebuje, aby uporządkować własny życiowy bałagan?
Idealna lektura na lato dla każdego, kto pokochał „Gwiazd naszych wina” Johna Greena czy „Oddam ci słońce” Jandy Nelson.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5523

Szczęście jest kruche i lubi wymykać się nam z rąk

Szczęście nie jest dane nam na stałe. Szczęście to są tylko chwile. Często będąc szczęśliwi nie zdajemy sobie z tego sprawy. Dopiero kiedy szczęście przed nami umknie, czujemy jego brak. Dopiero wtedy jak dotknie nas jakaś strata doceniamy to, co mieliśmy, co było nam dane, a co los nie pytając o zdanie zabrał bezpowrotnie.

Świat nastoletniej Juniper wali się pewnego letniego lipcowego dnia, gdy ginie w wypadku samochodowym jej starsza siostra. Cała rodzina pogrąża się w bólu i żałobie. Mija sześćdziesiąt pięć smutnych dni wypełnionych tęsknotą, łzami i próbą godzenia się z ogromną stratą. I nagle w torebce nieżyjącej siostry Juniper odkrywa list. List, o którym nie miała pojęcia, a z którego wynika, że Camilla przed śmiercią była z kimś związana i chciała ten związek zerwać. Rozpoczyna się siostrzane śledztwo, które ma na celu odkryć kim jest tajemniczy „Ty”. Rozpoczyna się nowy etap godzenia się z odejściem, a grzebanie w cudzej przeszłości odkrywa przed chcącą rozwikłać sekret nastolatką nowe możliwości, nowe drogi i nowe relacje. Stare układy przechodzą metamorfozy, a Juniper staje się inną osobą...

Z opisu wydawcy płynie informacja, że to świetna książka. To zbyt mało, bowiem ta lektura jest genialna. Powieść ma w sobie ukryte drugie dno i ważne przesłanie. Nie powinno się pomagać na siłę, nie można wejść zbyt dogłębnie w cudzą prywatność i ingerować wbrew woli kogoś, kto ma kłopoty. Grzebanie w przeszłości też jest niebezpieczną grą, bo informacje, które ujrzą światło dzienne mogą nas ogromnie zaskoczyć i zaszokować.

Ta powieść to nie tylko książka dla młodzieży. Może ją przeczytać każdy, kto lubi historie chwytające za serce, a opowiadające o prawdziwym życiu, w którym trzeba niejednokrotnie zmierzyć się z trudnymi sytuacjami, które mogą nas przerastać. Książka uczy, że życie jest często za krótkie i nieprzewidywalne. Dlatego trzeba je rwać pełnymi garściami, ale też trzeba uważać na swoje słowa i czyny.

Postać głównej bohaterki jest niezwykle ciekawa. Nastoletnia dziewczyna pokazuje jak radzić sobie ze stratą, jak koić ból, ale i jak zachować pamięć o bliskiej osobie, do której miłość nie wygasa nawet po śmierci. Juniper błądzi, poddaje się emocjom, szuka wsparcia. Czuje się zagubiona, a rodzice skupieni na swoim cierpieniu zapominają, że mają jeszcze drugie dziecko. Juniper przechodzi przemianę, uczy się życia, wyciąga wnioski ze swoich błędów. Jest postacią, która budzi wyjątkową sympatię i ciepłe uczucia.

Powieść Julie Israel to mądra i interesująca historia, to lektura dojrzała i wartościowa. Czyta się ją z ciekawością, a lekturze towarzyszą nie tylko emocje, ale i refleksje nad kruchością życia i szczęścia. Ma się wrażenie, że główna bohaterka i jej rodzina to ktoś nam bliski i znany od dawna. Najbardziej zaskakującym momentem książki jest jej zakończenie, które osobiście mocno mną wstrząsnęło, ale i uświadomiło, że w życiu najważniejsze jest to, co będzie, najistotniejsze jest jutro a nie wczoraj. Z serca polecam lekturę tej powieści tym, którzy mają wrażliwe serca i tym, którzy są w podobnej sytuacji jak Juniper Lemon, którzy po stracie muszą żyć dalej i ułożyć sobie życie i świat od nowa. Przeczytanie tego tytułu z pewnością doda otuchy i stanie się dobrym drogowskazem.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

zolzowata_franca | 2017-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2017

"Indeks szczęścia Juniper Lemon" to raczej powieść dla młodzieży, aczkolwiek przyznam, że przeczytałam chętnie, mimo ciut dojrzalszego wieku.

Juniper to młoda dziewczyna, która ciężko znosi śmierć swojej niewiele starszej siostry. Camilla zginęła w wypadku samochodowym. Juniper została z tym faktem sama, rodzice zajęci sobą, przyjaciółka z którą Juniper spędzała każdą wolną chwilę, zaczęła omijać ją szerokim łukiem. Minęło 65 dni od śmierci siostry. Juniper stara się z podniesioną głową znosić każdego dnia wścibski wzrok uczniów w szkole. Camilla była od niej inna, bardziej otwarta, dobra dla ludzi, biorąca w obronę uciśnionych. Naszej bohaterce brak otwartości, choć bardzo chciałaby to nadrobić. Czuje się winna za wypadek. Do tego znajduje w torebce należącej do siostry list do ... i tu jest problem, nie wie do kogo, tego kogoś Camilla chciała rzucić, ale nie zdążyła. Jakby tego było mało Juniper gubi fiszkę, którą koniecznie musi odnaleźć, by nie wpadła w niepowołane ręce. To...

Ida | 2017-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2017

Szkoła - miejsce gdzie dzieciństwo zamienia się w młodość, gdzie zdarzają się przyjaźnie takie na całe życie, a czasem nawet prawdziwa miłość. Tam też są mądrzy i wyrozumiali nauczyciele, pamiętający jeszcze swoje nastoletnie czasy, ale i ci, którzy już nie chcą ich pamiętać, a zatem traktują nas z góry.
Są i wredne kreatury, bezczelne i pewne siebie, z chodzącą za nimi świtą, którym nie wystarczy cięta riposta w odwecie, więc pięść sama się zaciska i czasem uderza.
Szkoła to też ten czas, kiedy odnajdujemy swoje powołanie, mamy wielkie marzenia, snujemy plany na przyszłość. Zdarza się, że zostajemy olśnieni jakimś pomysłem na dorosłe życie.

Juniper Lemon, nastolatka, z takiej właśnie szkoły. Dziewczyna zwyczajna, ma koleżanki, przyjaciółkę, jeszcze nie ma swojej pasji ale próbuje ją odnaleźć.
Niestety, poznajemy ją w okresie wielkiego smutku po rodzinnej tragedii, jaką właśnie przeżyła. Utrata starszej siostry, tej, która była w szkole wcześniej. Przebijała szlaki, była znana,...

Nie spodziewałam się, że ta książka będzie tak genialna. Byłam przekonana, że to będzie jedna z wielu takich przeciętnych książek z jedną z najcudowniejszych okładek. Jednak bardzo się pomyliłam. Okładka jest na żywo jest genialna. Tutaj się nie pomyliłam, jednak nie przypuszczałam, że otrzymam takie cudo.

Indeks szczęścia to tak naprawdę karteczki, które bohaterka codziennie zapełnia dobrymi i złymi rzeczami z danego dnia. Dodatkowo notuje swój poziom szczęścia. Jednak 65 karteczka zawiera też jej tajemnicę. By ją odnaleźć dziewczyna jest w stanie nurkować w śmietniku i przy okazji odkrywa też tajemnice innych ludzi.

Jak widać książka ta ma naprawdę mnóstwo wątków, przez co nie jesteśmy w stanie jej odkładać. Przyznaję czytałam ją przez 3 dni, ale zrobiłam to specjalnie. Stwierdziłam, że jakbym miała ją czytać tak, jak normalnie czytam książki, to skończyłabym ją w ciągu kilku godzin. Chciałam jak najbardziej ten proces czytania...

Monika | 2018-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2018

Jak odnaleźć sens gdy świat się zawalił? Juniper straciła ukochaną siostrę jechały razem wracając z imprezy. Chwila błysk świateł i dwa życia zakończyły swój bieg. Od tego momentu rodziną Juni stacza się w otchłań rozpaczy. Matka milczy zdruzgotana depresją ojciec próbuje jakoś pomóc uratować codzienne rytuały. Jednak jak to zrobić gdy przy stole sieje puste miejsce...To Can była ta iskrą to ona miała tysiąc pomysłów ona czerpała z dni ile tylko się dało podróżując pracując w wolontariacie. I to ona podsunela siostrze pomysl wpisywania na fiszkach plusów i minusów dnia. Gdy jedna z duszek zaginie niespodziewanie Juniper zacznie poznawać nie tylko samą siebie ale i siostrę która miała tajemnice. Jedną z nich był ukochany z którym zrywa W liście wcisnietym pośpiesznie do torebki. A trafi on po tragedii w ręce Juno która za wszelką cenę spróbuje odnaleźć adresata. Lekka powieść o smutnych tragicznych chwilach gdy tracili najbliższych. Książka o odnajdywanie promykow radości W smutku...

Pokrecona | 2017-08-08
Przeczytana: 05 sierpnia 2017

Tak, wiem. Jest to młodzieżówka, ale muszę zaznaczyć, że ja, pomimo swojego wieku, z miłą chęcią przeczytałam tę pozycję. Byłam nawet zaskoczona, jak bardzo wciągnęła mnie historia głównej bohaterki.

Poznajemy Juniper w momencie, gdy minęły wakacje i nastała pora na powrót do szkoły. Mija również 65 dni od tragicznego wypadku, w którym zginęła jej starsza siostra - Camilla.
Dziewczyna idzie do szkoły, w której obie się uczyły. Cam była bardzo otwartą osobą i wszyscy ją tam lubili. Juniper nie jest taka jak jej Camilla, aczkolwiek się stara.
Do tej pory miała przyjaciółkę, ale ta po wypadku unika jej. W szkole dochodzi do szykanowania jej oraz koleżanki z klasy przez starsze dziewczyny. Samotność dopada ją coraz częściej, tym bardziej że rodzicie również zajęci swoją żałobą, nie zwracają uwagi na córkę.

Któregoś dnia znajduje w torebce list napisany przez Camille w dniu wypadku do nieznanego adresata, z którym to Cam zrywa znajomość. Nikt nie wiedział, że spotykała się z kimś....

_obsessionwithbooks_ | 2017-10-24
Przeczytana: 22 października 2017

,,Nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie moment, gdy nie będziesz w stanie już czegoś cofnąć.''

Juniper Lemon tuż po wypadku samochodowym, w którym ginie jej starsza siostra, znajduje list skierowany do nieznanego nikomu chłopaka Camille. Postanawia odnaleźć adresata, by wręczyć mu wiadomość, jednak w tym samym czasie dziewczyna gubi jedną ze swoich fiszek, na których każdego dnia notuje swój poziom szczęścia. Podwójne poszukiwania okazują się dla bohaterki szansą do nawiązania nowych znajomości, lekcją pogodzenia się z przykrymi wspomnieniami oraz...no właśnie, czego jeszcze?

Na książce znajduje się informacja, iż jest to ''Idealna lektura na lato dla każdego, kto pokochał „Gwiazd naszych wina” Johna Greena czy „Oddam ci słońce” Jandy Nelson''. Z drugim porównaniem nie do końca się zgodzę, ponieważ te dwie powieści klimatycznie, a przede wszystkim tematycznie dość znacznie różnią się od siebie, jednak Green jak najbardziej może służyć tu za przykład. Doskonale wiem, jak dużo osób...

ZaczytanaMajka | 2017-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2017

Podobno w prostych historiach tkwi największy sens, więc nic dziwnego, że po przeczytaniu takiej opowieści, zaczynamy się zastanawiać nad niektórymi rzeczami.

Główną bohaterką i narratorką tej opowieści jest – Juniper. Jej życie nie należy do najłatwiejszych, ponieważ w wypadku samochodowym, traciła starszą siostrę Camie. I choć minęło już sześćdziesiąt pięć dni, to Juniper dalej trudno pogodziś się z myślą, że jej siostra już nie wróci. Pewnego dnia, nastolatka znajduje list, ale nie jest on zaadresowany do niej, tylko do Camie. Nadawca nie podpisał się, tylko określił się mianem "Ty". Juniper jest zdziwiona tym, że jej siostra miała tajemnice i że tak naprawdę nie znała swojej siostry. Niestety nastolatka tego samego dnia, gdy znalazła tajemniczy liścik, gubi sentencje ze swojego Indeksu szczęścia, która zdradza wiele i nikt nie może się o tym dowiedzieć. Czy Juniper odnajdzie zagubioną rzecz? Czy uda jej się odkryć wszystkie tajemnice, jakie skrywała jej siostra?

Autor: Julie...

Milena | 2017-07-12
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 12 lipca 2017

Dziwi mnie to porównanie do „Gwiazd naszych wina”, bo ja tu szczególnego podobieństwa nie zauważyłam. „Indeks szczęścia Juniper Lemon” to zupełnie inna, naprawdę interesująca i mądra historia.

Juniper każdego dnia od śmierci swojej siostry zapisuje na fiszkach rzeczy które przytrafiły jej się danego dnia, dobre i złe, a szczególnie te które mogły mieć związek z jej siostrą. Wszystko zamieszcza później w swoim indeksie. Niestety kartka z 65 dniem ginie kiedy dziewczyna zderza się z nowym chłopakiem w szkole. W obawie, że ktoś może ją znaleźć, postanawia odnaleźć ją w kontenerze na śmieci. Dzięki tym poszukiwaniom poznaje tajemnice innych ludzi, którym postanawia pomóc.

Juniper odnajduje również w torebce swojej siostry list do tajemniczego Ty. Kim on jest?

Jedno jest pewne „Indeks szczęścia Juniper Leomon to przede wszystkim książka młodzieżowa, a co za tym idzie czyta się ją lekko, sprawnie i przyjemnie. Bohaterów lektury jest kilku. Poznajemy ich tajemnice, potrzeby,...

BaSiUlA | 2017-09-14
Przeczytana: 14 września 2017

Trochę dziwna, trochę zabawna. Na pewno wciąga i dobrze się czyta.

Buchling | 2017-12-11
Przeczytana: grudzień 2017

Wielkie brawa! Nie spodziewałam się, że otrzymam od tej lektury, aż tyle. Naprawdę myślałam o niej raczej w kategoriach kolejnej ckliwej książki dla nastolatek.
Na rynku wydawniczym jest sporo propozycji dla młodzieży. Niestety nie ułatwia to wyboru, bo teraz książkę może wydać dosłownie każdy. Okładka, która przyciągnie wzrok, reklama, pochlebny komentarz znanego autora i bum, produkt sprzedany.
Często jest tak, że kiedy autor osiągnie sukces (naprawdę zasłużenie) to większość stara się pójść w jego ślady i tak jakoś podkrada pomysł na raka, bycie wampirem, wilkołakiem, aniołem itp., itd.
W "Indeksie szczęścia..." mamy do czynienia chyba właśnie z takim tematem, którego nie było i który nie jest przejaskrawiony, nazbyt rozdmuchany i dramatyczny. Jest prawdziwy.
Książka opowiada o stracie, o przyjaźni, zauroczeniu, które może przerodzić się w głębsze uczucie, o rodzinie. Autorka porusza naprawdę ważne tematy nie tylko dla nastolatek, stąpa po bardzo delikatnym gruncie i udaje się...