Indeks szczęścia Juniper Lemon

Tłumaczenie: Joanna Dziubińska
Wydawnictwo: Iuvi
Juniper Lemon's Happiness Index
L_Settembrini

„Indeks szczęścia Juniper Lemon” jest przezabawną, a jednocześnie poruszającą opowieścią o ważnych, a także z pozoru błahych wydarzeniach, które przewracają życie do góry nogami. Minęło sześćdziesiąt pięć dni od wypadku, który na zawsze odmienił życie Juniper. Świat bez jej cudownej starszej siostry Camilli stał się zimnym i smutnym miejscem. Pewnego dnia Juniper odkrywa list siostry napisany...

Pewnego dnia Juniper odkrywa list siostry napisany w dniu wypadku. List, w którym Cam zrywa z tajemniczym „Ty”. Juniper jest w szoku – nic nie wiedziała o związku siostry i ziejąca dziura w jej sercu wydaje się jeszcze większa: kim tak naprawdę była Cam? Postanawia się tego dowiedzieć, odkryć tożsamość adresata i dostarczyć mu list.
Ale wtedy coś gubi. Drobiazg, niewielką kartkę. Jedną z wielu, na których codziennie notuje swój prywatny poziom szczęścia i katalog własnych „wzlotów i upadków dnia”. A ta fiszka jest wyjątkowa: zawiera tajemnicę, o której nikt nie może się dowiedzieć.
Do czego prowadzi grzebanie (dosłownie i w przenośni) w cudzych śmieciach?
Czy odkrywanie małych i wielkich tajemnic otaczających ją ludzi to jest właśnie to, czego Juniper potrzebuje, aby uporządkować własny życiowy bałagan?
Idealna lektura na lato dla każdego, kto pokochał „Gwiazd naszych wina” Johna Greena czy „Oddam ci słońce” Jandy Nelson.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Ida | 2017-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2017

Szkoła - miejsce gdzie dzieciństwo zamienia się w młodość, gdzie zdarzają się przyjaźnie takie na całe życie, a czasem nawet prawdziwa miłość. Tam też są mądrzy i wyrozumiali nauczyciele, pamiętający jeszcze swoje nastoletnie czasy, ale i ci, którzy już nie chcą ich pamiętać, a zatem traktują nas z góry.
Są i wredne kreatury, bezczelne i pewne siebie, z chodzącą za nimi świtą, którym nie wystarczy cięta riposta w odwecie, więc pięść sama się zaciska i czasem uderza.
Szkoła to też ten czas, kiedy odnajdujemy swoje powołanie, mamy wielkie marzenia, snujemy plany na przyszłość. Zdarza się, że zostajemy olśnieni jakimś pomysłem na dorosłe życie.

Juniper Lemon, nastolatka, z takiej właśnie szkoły. Dziewczyna zwyczajna, ma koleżanki, przyjaciółkę, jeszcze nie ma swojej pasji ale próbuje ją odnaleźć.
Niestety, poznajemy ją w okresie wielkiego smutku po rodzinnej tragedii, jaką właśnie przeżyła. Utrata starszej siostry, tej, która była w szkole wcześniej. Przebijała szlaki, była znana,...

Od wypadku, w którym zginęła Camilla Lemon, minęło sześćdziesiąt pięć dni. Jej siostra, Juniper musi żyć z brzemieniem winy, bowiem to ona siedziała, wtedy z nią w samochodzie. Próbuje uporać się z żałobą, coraz bardziej oddalając się od rodziny.

I wtedy znajduje list. Niepozorną kartkę papieru, zaadresowaną do niejakiego „TY”. Kilka słów skreślonych przez Camille, w dniu jej śmierci. List, w którym starsza Lemon zrywa związek. Juniper jest w szoku – nie wiedziała, że Camille z kimś chodziła. Próbując na nowo poskładać obraz siostry, postanawia odnaleźć adresata listu. Tyle, że wcześniej sama coś gubi, co okazuje się początkiem lawiny zdarzeń.

Tytułowy indeks szczęścia to nic innego jak codzienne podsumowywanie wydarzeń z dnia. Ćwiczenie z dostrzegania dobra wymyślone zostało przez Camille i jako zadanie narzucone Juniper. Nastolatka po śmierci siostry kontynuuje zwyczaj, choć efekty zazwyczaj są przeciwne do oczekiwanych. Powinna umieć dostrzec trzy szczęśliwe momenty, rzeczy,...

Milena | 2017-07-12
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 12 lipca 2017

Dziwi mnie to porównanie do „Gwiazd naszych wina”, bo ja tu szczególnego podobieństwa nie zauważyłam. „Indeks szczęścia Juniper Lemon” to zupełnie inna, naprawdę interesująca i mądra historia.

Juniper każdego dnia od śmierci swojej siostry zapisuje na fiszkach rzeczy które przytrafiły jej się danego dnia, dobre i złe, a szczególnie te które mogły mieć związek z jej siostrą. Wszystko zamieszcza później w swoim indeksie. Niestety kartka z 65 dniem ginie kiedy dziewczyna zderza się z nowym chłopakiem w szkole. W obawie, że ktoś może ją znaleźć, postanawia odnaleźć ją w kontenerze na śmieci. Dzięki tym poszukiwaniom poznaje tajemnice innych ludzi, którym postanawia pomóc.

Juniper odnajduje również w torebce swojej siostry list do tajemniczego Ty. Kim on jest?

Jedno jest pewne „Indeks szczęścia Juniper Leomon to przede wszystkim książka młodzieżowa, a co za tym idzie czyta się ją lekko, sprawnie i przyjemnie. Bohaterów lektury jest kilku. Poznajemy ich tajemnice, potrzeby,...

Patsy | 2017-07-16
Przeczytana: 08 lipca 2017

Po książki młodzieżowe sięgam dość sporadycznie, a mój wybór jest zazwyczaj poparty dobrymi opiniami i ciekawą fabułą, która opiera się na czymś więcej niż romanse. "Indeks szczęścia Juniper Lemon" spełnił powyższe wymagania, a oryginalny opis dodatkowo mnie zainteresował. Mimo iż książka ta nie powaliła mnie na łopatki, to jednak lektura minęła mi bardzo szybko i przyjemnie.

Po pierwsze: wspaniała grafika! Nie oceniam książek po okładkach, jednak ładne wydanie od razu przykuwa moje spojrzenie ;). Świetne kolory i czcionka bardzo przypadły mi do gustu.

"Indeks szczęścia Juniper Lemon" wciąga od pierwszej strony. Julie Israel od razu wrzuca czytelnika w akcję i muszę przyznać, że robi to bardzo dobrze. Nie czułam się pogubiona, a raczej od razu zainteresowałam się losami Juniper. Autorka również świetnie kontroluje tempo książki. Akcja jest zrównoważona, nieprzytłoczona jednym elementem. Dzięki temu z łatwością można podtrzymać zainteresowanie, a przez lekturę idzie się szybko i...

Pani Lecter | 2017-07-20

Książka Julie Israel to przewodnik jak przejść przez depresję po stracie bliskiej osoby. To książka o tym jak widzi się świat po ogromnej tragedii. Nie ma tutaj szlochów i uderzania pięścią w ściany. Są swoiste obrzędy, dziury w świecie i... mnóstwo kłopotów.

Juniper straciła siostrę w wypadku samochodowym,w którym sama brała udział. Przy okazji straciła też matkę, która pogrążyła się w depresji. Ojciec ostatnimi siłami próbuje ratować rodzinę. Juniper grzebiąc w rzeczach siostry znajduje list. Później, w koszu, znajduje inną korespondencję... Następnego dnia notatkę z zadziwiającym dopiskiem... Innym razem wiersz miłosny... Zaczyna dosłowne grzebanie w czyichś brudach. Co stanie się, jeśli ktoś zacznie myszkować w jej śmieciach?

"Indeks szczęścia Juniper Lemon" to powieść o przyjaźni. O tym, jak się ją zdobywa. Czasem przypadkiem, a czasem z mozolnym planem. To też historia o tym jak traci się przyjaźń. Porusza niezwykle ważne tematy: śmierć bliskiej osoby, depresję,...

Paulina | 2017-07-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 10 lipca 2017

* recenzja pochodzi z bloga www.naksiazki.blogspot.com

Żałobę można przeżywać na wiele sposobów. Można nurzać się w bólu i budować wokół siebie twierdzę nie do zdobycia. Można rzucać naczyniami i odciąć się od świata. Można przestać się śmiać, wyrzucić ze swojego słownika "radość" i powoli obrastać w smutek.
Ale można też - jak Juniper - zrobić coś dobrego.

Od śmierci Camilli minęły już dwa miesiące, a Juni wciąż ma na plecach łamiącą serce łatkę "jej siostra nie żyje". Próbując odnaleźć się w nowej rzeczywistości i poradzić sobie ze stratą, Juniper podsumowuje każdy dzień na fiszkach, które tworzą jej "Indeks szczęścia". Kiedy jednak gubi nr 65, z wyznaniem, które jest dla jej duszy tym, czym kula dla nogi, zaczynają się wielkie poszukiwania. Juni wyruszy tropem tajemniczego TY, być może zdobędzie nowych przyjaciół, a nade wszystko będzie musiała nauczyć się, że nie w każdych śmieciach można bezkarnie grzebać.

Literatura młodzieżowa coraz częściej i coraz śmielej sięga...

Ewa Smaś | 2017-07-16
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 13 lipca 2017

Pełna recenzja dostępna: https://toreador-nottoread.blogspot.com/2017/07/grzebanie-w-smieciach-moze-przyniesc.html

Jeśli zapytacie mnie o przebieg akcji w tej książce to odpowiem, że jako takogo brakuje. Fabuła jest naprawdę prosto skonstruowana, bo to też nie o nią tutaj chodzi. Całą historię tworzą bohaterowie wraz ze swoimi emocjami i przemyśleniami. Główna bohaterka jest świetną narratorką. Nie użala się nad sobą, nie próbuje zrobić z siebie centrum całego wszechświata. Wiadomo, że nie tak dawno temu straciła bardzo bliską sobie osobę i było to dla niej traumatyczne przeżycie. Jednak autorka nie przedstawiła ją w typowy sposób, w jaki przedstawia się „nastolatki w żałobie”. Juniper jest bardzo dojrzała i zaradna, a jednocześnie rozbita i przejęta. Z każdym kolejnym dniem walczy, by prowadzić normalne życie. Nie robi z siebie ofiary, nie przesadza w swoich reakcjach, po prostu myśli racjonalnie. Wie, że Camilla umarła, ale hej, my wszyscy żyjemy. Podejście, które prezentuje...

Angelika Musiał | 2017-07-14

Książka Indeks szczęścia Juniper Lemon, była dla mnie fantastyczną, bardzo poruszającą lekturą. Nie spodziewałam się, iż to niepozorne dzieło, trafi w moje czytelnicze gusta idealnie. Nie ma tutaj banalności i przewidywalności. To mądra, a jednocześnie pouczająca książka dla młodych odbiorców. Starsi mogą się przekonać, że dzisiejsze młodzieżówki trzymają wysoki poziom. Polecam!

SadisticWriter | 2017-07-22

Każdy z nas radzi sobie ze stratą w inny sposób. Jedni zamykają się w sobie i pogrążają w bezdennej otchłani rozpaczy, nie dopuszczając nikogo do swojego serca, inni cierpią skrycie, na co dzień próbując się uśmiechać i po prostu żyć. Kiedy tracimy kogoś cennego, wszyscy doznajemy takich samych emocji – bólu, rozczarowania, szoku, smutku, cierpienia. Juniper Lemon nie była wyjątkiem od reguły. Jak poradziła sobie ze stratą ukochanej siostry i co się zmieniło w jej życiu, kiedy odeszła?
Zanim przeczytałam inne recenzje, sądziłam że to nie jest książka dla mnie. Nie chciałam płakać i cierpieć razem z bohaterką, bałam się uczuć, które mogły wyniknąć z jej sytuacji. Koniec końców okazało się jednak, że wątek utraty nie jest tu otoczony dramatyzmem i nieprzyjemnymi emocjami. Autorka w zgrabny sposób opisała śmierć bliskiej osoby i to, jak ona oddziałuje na osoby dotknięte tragedią. Nie jest to oczywiście jedyny temat Indeksu szczęścia, ale na pewno znaczny, będący łącznikiem pomiędzy...

S_Snowflake | 2017-07-20
Na półkach: Przeczytane, 2017

Cała recenzja - http://sunny-snowflake.blogspot.com/2017/07/julie-israel-indeks-szczescia-juniper.html
Młodzieżowe obyczajówki na rynku wydawniczym wyrastają jak grzyby po deszczu. Jak więc wybrać perełkę wśród tego wszystkiego? Trzeba się czymś wyróżnić. Jednak chyba każdy pomysł na fabułę książki obyczajowej został już wykorzystany, a często wręcz idą one już wytartymi schematami. Co więc zrobić? Wyróżnić się ciekawymi bohaterami, jak zostało to zrobione w „Indeksie szczęścia Juniper Lemon” autorstwa Julie Israel.
Minęło 65 dni od śmierci siostry Juniper, Camilli. Zmienia to cały świat dziewczyny, która teraz jest wytykana w szkole i nie dogaduje się z rodzicami. Dziewczyna odlicza te dni, robiąc Indeks szczęścia, w którym wymienia wady i zalety poszczególnego dnia oraz go ocenia. Juniper gubi jednak 65 fiszkę, która zawiera tajemnicę. Do tego bohaterka odnajduje list swojej siostry do tajemniczego „Ty” i postanawia przekazać mu ostatnią wiadomość od swojej siostry tylko jak go...

Patronaty tygodnia

II tom biografii Jana Karskiego, pasjonujący wielogłos o życiu w Hollywood i przezabawna poruszająca opowieść o ważnych wydarzeniach, które wywracają życie do góry nogami – to tylko niektóre z książek, które w najbliższych dniach ukażą się pod naszym patronatem. Sprawdźcie, jakie tytuły znajdziecie w księgarniach!