Eukaliptus i werbena

Cykl: Huczmiranki (tom 1)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
literatura polska
literatura piękna
Ag2S

Rok 2013. Nina Huczmiran przyjeżdża do Warszawy. Tułanie się po Europie nie przyniosło zapomnienia ani nie ukoiło bólu, czas więc zmierzyć się z demonami przeszłości i spróbować wrócić na łono rodziny. Rok 1963. Daria Huczmiran czuje się najszczęśliwszą kobietą na świecie. Właśnie przyjęła oświadczyny tego jedynego, ma głowę pełną planów i marzeń. Jednak babka i matka inaczej zaplanowały jej...

Rok 1963. Daria Huczmiran czuje się najszczęśliwszą kobietą na świecie. Właśnie przyjęła oświadczyny tego jedynego, ma głowę pełną planów i marzeń. Jednak babka i matka inaczej zaplanowały jej przyszłość.
Rok 1890. Linda Huczmiran jest w ciąży. Porzucona przez ukochanego, nieznajdująca oparcia w najbliższych zrobi wszystko, żeby uratować swe nienarodzone dziecko. Nawet jeśli będzie musiała prosić o pomoc największego wroga.
„Huczmiranki” to porywająca saga rozgrywająca się w Warszawie na przestrzeni ponad stu lat. Książka pełna magii i tajemnic.
Huczmiranki zawsze musiały radzić sobie same… Dla tych silnych i dumnych kobiet najważniejsze powinny być więzy krwi, ale co jeśli w rodzinie pojawi się czarna owca, która zapragnie żyć po swojemu?
„Huczmiranki” to pierwsza książka Agaty Mańczyk dla dorosłych.

źródło opisu: http://nk.com.pl/

źródło okładki: http://nk.com.pl/

Agata | 2019-09-24
Przeczytana: 24 września 2019

Wciągająca opowieść o życiu kobiet, które posiadają zdolności wpływania na ludzi.Zmysły zawsze mogą wpłyać na sytuację i jej odbiór. Historia o trzech rodach które ze sobą rywalizują i chcą by ich świat był najlepszy. Miłość, nienawiść i spory, czyli wszystko co pojawia się w prawdziwym życiu. Warszawa, którą łatwo sobie wyobrazić. Przekrój czasu pokazujący różne epoki i myślenie kobiet.

Patrycja | 2019-03-03
Przeczytana: 02 marca 2019

Nie kupię kolejnych tomów.
Koniec tej książki jest okrutny bo nic nie wyjaśnia, pozostawiając czytelnika z mnóstwem pytań. Ja rozumiem że to jest sposób na zachęcenie czytelnika do kupna całej serii, ale pod koniec części jednak oczekuje się rozwiązania choć części fabuły - chyba w końcu po to z zaciekawieniem brnie się do końca?...

Książka dobrze napisana, choć brakowało jej czasem spójności - to w końcu moc mieszanki trzyskładnikowej posiadały osoby które wywodzą się jednocześnie z dwóch rodów, czy też można się nauczyć jej tworzenia?

Dodatkowo, bohaterki książki są poprowadzone w taki sposób, że nie byłam w stanie kibicować żadnej z nich. To seria o kobietach zepsutych, egoistycznych, wyrachowanych i kochliwych. Niektóre końcówki rozdziałów czyta się wręcz z politowaniem, gdyż trudno uwierzyć w wybory dokonywane przez Huczmiranki.

Nie dokończę serii bo pierwszy tom mnie wystarczając rozczarował :)

BluexRaven | 2018-10-11
Przeczytana: 11 października 2018

"Eukaliptus i werbena" to pierwsze moje spotkanie z tak poważnym (?) gatunkiem książkowym. Choć sama do końca nie wiem, jak należałoby ją sklasyfikować i czy słowo "poważny" do niej pasuje, bowiem jest to dziwaczna - nomen omen - mieszanka przeróżnych gatunków.

Przede wszystkim jest to opowieść o miłości. Głównie nieszczęśliwej, przytłaczającej i naiwnej, tak więc stanowiącej duży kontrast dla pogodnych, romantycznych opowieści dla kobiet.
Prócz miłości pojawia się także motyw niezależności i siły płci pięknej, który przejawia się w postaci całego rodu Huczmiran, do którego należy trójka głównych bohaterek. Wszystkie żyją w tym samym mieście, pochodzą z tego samego rodu, mierzą się z tymi samymi problemami, a jedyne, co je dzieli, to czasy, w których żyją - jedna z nich jest arystokratyczną damą z XIX wieku, druga mieszkanką odradzającej się po wojnie Warszawy, a trzecia tożsamą z nami kobietą współczesną. Bohaterki wypowiadają się na zmianę w formie narratorów pierwszoosobowych....

ovillo | 2018-09-21
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 20 września 2018

Z trudem przebrnęłam. Nic tu nie trzyma się kupy- niesprecyzowane wielkie moce, które nie wiadomo, czemu służą. Rody wrogowie- tylko nie wiadomo, skąd ta wrogość i rywalizacja. "Ród najważniejszy"- każde działanie bohaterek temu przeczy, a relacje panujące między jego członkiniami powinny dawno doprowadzić do jego upadku.
"Pal, gwałć, zabijaj, ale nie pisz nic więcej"
W dodatku wersja audio przeznaczona nie wiem dla kogo- nachalna, histeryczna chwilami interpretacja. Po drugą część sięgnęłabym chyba tylko za karę.

Avenoth | 2018-09-09
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

Huczmiranki to historia, która oczarowała mnie już na samym początku - to znaczy od okładki. To ze względu na nią sięgnęłam po książkę i choć po opisie nie wiedziałam czego się spodziewać, postanowiłam podarować jej szansę. Do księgarni szłam jednak z myślą o zakupie powieści fantasy dedykowanej raczej żeńskiemu odbiorcy i słowo daję, nie mogłam lepiej trafić. To książka kobiety, o kobietach, dla kobiet, z odrobiną magii w tle.

Sama zresztą pochodząc z rodu zdominowanego przez kobiety, niezwykle przyjemnie czytało mi się losy Huczmiranek. Tak jak przedstawiono to w książce, tak i z autopsji wiem, że gdzie wiele kobiet, tam i o konflikty nie trudno, a kobiety bywają nieugięte i bardzo emocjonalne w działaniach. Zwłaszcza w tej powieści, w której ze względu na kryjącą się w nich moc, nikną gdzieś ludzkie współczucie, miłość i empatia, a miejsce to zastępuje ciągła walka o "dobro rodu". Jak w każdej rodzinie, pojawiać muszę się jednak czarne owce i to one stanowią tu główne...

Olif | 2018-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2018

Boże czemuś mnie opuścił..A zapowiadało się tak ciekawie. Saga kobiet.SUPER! Nareszcie! Uwielbiam tego typu historie, ale nie tę.
Można powiedzieć że przetrwałam 3 rozdziały audiobooka, bo nic innego nie było na tablecie do słuchania. 2 godziny frustracji - za bohaterkami czy że nie mam czego innego do słuchania? Nie wiem. Rezultat jak wracałam do domu samochodem żądza mordu - bo za wolno jechał gościu, bo babcia przez ulice chciała przejść..książki mają pobudzać emocje , ale raczej nie mordu i nienawiści z frustracji.
Historia może i interesująca ale nie umiem do niej wejść. Może gdyby nie była to opowiastka szkatułkowa to bym się wgryzła. Szkatułkowa budowa doprowadza mnie do szału. Co rozdział inna epoka , inna historia, człowiek gubi się w treściach, głowa od tego boli. Może gdybym czytała wersję papierową to bym przeskakiwała po rozdziałach żeby docenić historię ale w audio się nie da. Stąd ocena po prostu koszmarna. Szkatułka dla bólu głowy. Podobnego autora co to się Marc...

Justyna | 2018-07-03
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 02 lipca 2018

Niesamowita saga rodzinna z odrobiną magii w tle. Kolejne losy kilku pokoleń tajemniczego kobiecego rodu Huczmiranek. Akcja dzieje się w trzech płaszczyznach, w roku 1900, 1963 i 2013. Losy kobiet, którym przyszło żyć w owym czasie są ze sobą nierozerwalnie związane, a rywalizacja z rodami Kaczatóa i Bergonów trwa od stuleci i deprymuje losy kolejnych pokoleń Huczmiranek.

katja_79 | 2018-01-01

Poddałam się po 180 stronach. Naprawdę chciałam skończyć, ale książka jest tak nudna, że nie dałam rady. Niby można byłoby skonstruować coś ciekawego z głównych założeń fabuły,ale niestety ... Nie polecam!

Edi | 2017-12-21
Przeczytana: grudzień 2017

wciągający świat zapachów

HanaZaczytana | 2017-07-21

Kuszący bukiet zapachów, a wśród nich... woń banału...

Pierwszy tom sagi o rodzie Huczmiranek wprawił mnie w zakłopotanie. Jestem bardzo rozczarowana, a jednocześnie zafascynowana. Zaintrygował mnie tytuł. Wydawało się, że będzie to coś świeżego i lekkiego- jak eukaliptus i werbena właśnie. Obiecywano magię i tajemniczość- opowieść o sprawczej mocy aromatów, o silnych, mądrych kobietach, o zawiłych losach trzech pokoleń niezwykłej rodziny. A w tle- Warszawa. Ta sprzed stu lat, ta powojenna, i ta współczesna. Czy nie zapowiada się świetnie?!

Niestety... Moje oczekiwania zostały zaspokojone jedynie połowicznie. Wiele się zgadzało, ale jeszcze więcej bardzo mnie zasmuciło. Tak, jak zasmucić może zmarnowany potencjał. I zamysł dobry, i autorka świetnie rokująca, ale tak okropnie szkoda nie wykorzystanej szansy na wielką, czarowną, fantastyczną opowieść- o nietuzinkowych kobietach, dla kobiet, które cenią coś więcej niż zwykły, banalny romans.

Co się zgadzało...

Historia jest...