Sznurek

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
literatura polska
Ag2S

Po wydaniu mojej drugiej powieści zadzwonił do mnie profesor Domańczyk, mój nauczyciel historii z liceum. W dwóch pierwszych książkach nie opisałem go zbyt dobrze, więc propozycja: „Lang, musimy natychmiast porozmawiać, natychmiast, Lang”, nie wzbudziła we mnie przesadnego entuzjazmu… Powiedział, że może dla odmiany napisałbym coś dobrego, a on ma dla mnie taką historię, że… „Lang, przestań pisać o bzdetach, Lang” – krótko podsumował moje pisarstwo. Od niego dowiedziałem się o istnieniu Krystiana Kowalskiego… – pisze o swojej najnowszej powieści Adam Lang.

Spodziewacie się banalnych, wyssanych z palca problemów nastolatka, dylematów w stylu „lepsza ta nereczka [dziewczyna – przyp. red.] czy tamta”? Nic bardziej mylnego. Krystian mieszka na wsi. Typowa dziura na Podlasiu. Jeśli wrony rzeczywiście gdzieś zawracają, to u nas – opowiada. Ojciec to sadysta i okrutnik, odbicie dziadka, który podjudza go do działania. Matki właściwie ciągle nie ma, bo co rusz opiekuje się babciami, ciotkami i znajomymi, które bardzo potrzebują jej pomocy. Starszy brat Seba nie jest lepszy. To przez niego i jego kolegów osiłków Krystian przeżywa kolejne dramaty. Są też kumple, no i oczywiście dziewczyny. Tę wymarzoną i zdawałoby się nieosiągalną Krystian poznaje, odwiedzając matkę, pomieszkującą obecnie u chorej ciotki w Warszawie. Sonia jest inna – mądra, piękna, z wielkiego miasta i zdaje się lubić Krystiana. Szkopuł w tym, że to dziewczyna Konrada, jego przyjaciela z dzieciństwa, który dawno temu przeprowadził się do stolicy. Czy taki związek ma rację bytu? Czy Krystianowi uda się wyrwać ze szponów toksycznej rodziny i stworzyć swoje małe szczęście?

Adam Lang to ewenement na polskiej scenie literackiej. Pisze dla chłopców i o chłopcach, co należy do rzadkości w rodzimej literaturze młodzieżowej. Zawojował serca czytelników i krytyków książką Klucze. Jego literacki debiut był nominowany do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku” i trafił na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4384/Sznurek---Adam-Lang

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4384/Sznurek---Adam-Lang

allison | 2017-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2017

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

17. sierpnia ukaże się nowa powieść Adama Langa „Sznurek”. To książka tylko pozornie zabawna. W rzeczywistości okazuje się ona poruszającą opowieścią o samotności, niespełnionej miłości i przemocy.

Głównym bohaterem i narratorem jest nastoletni Krystian, który mieszka ze starszym bratem, ojcem i dziadkiem na zapadłej podlaskiej wsi. Z matką widuje się bardzo rzadko, gdyż wciąż przebywa ona u bliższej i dalszej rodziny pod pozorem niesienia pomocy. Tak naprawdę jednak kobieta ucieka od sadystycznego męża i złośliwego teścia.

W domu Krystiana bieda aż piszczy, wszechobecny jest bałagan, a na porządku dziennym są wulgarne wyzwiska, bicie, poniżanie i ciężka praca w gospodarstwie.
Nasz bohater opowiada o tym z poczuciem humoru, jednak to tylko pozornie zabawna historia. W rzeczywistości chłopak jest samotny, nieszczęśliwy i jedynie nadrabia miną. Wciąż czuje się kimś gorszym, na co wpływ mają przepełnione przemocą przeżycia z dzieciństwa.

Wszystko...

Meggie | 2017-08-17

Szczęście nie jest rozdzielane sprawiedliwie. Jedni mają go w nadmiarze, inni doświadczają bardzo rzadko. Krystian należy do tej drugiej grupy i nic nie zapowiada, by coś w tym zakresie mogło się zmienić. Mieszka na wsi na Podlasiu wraz z bratem, który niezmiernie lubi sprawiać mu ból, czy dokuczać. Nie lepiej jest z ojcem i dziadkiem. Nikt nie jest z niego dumny, nikt nie wierzy, że coś w życiu osiągnie. Jego dom to miejsce, w którym okazywanie uczuć jest równoznaczne z okazywaniem słabości. Każdy dzień wygląda podobnie, aż do chwili, gdy poznaje Sonię, piękną dziewczynę z Warszawy. Wszystko nabiera barw i wydaje się możliwe. Niestety okazuje się, że to dziewczyna jego przyjaciela z dzieciństwa. Czy Krystian ma szansę na szczęście u boku wymarzonej dziewczyny? Czy zmieni dotychczasowe życie? Czy wyrwie się z miejsca, które go przytłacza?

Przeczytałam poprzednie książki autora i z tym większą ciekawością sięgnęłam po jego najnowszą powieść. Dotychczas największe wrażenie wywarł na...

lenka79 | 2017-08-16
Przeczytana: 14 sierpnia 2017

Już jutro - 17.08.2017 r. - będzie premiera kolejnej powieści Adama Langa "Sznurek", przyznam, że nie słyszałam wcześniej o autorze. Gdyby nie Wydawnictwo Literackie, raczej bym nie sięgnęła po książkę skierowaną dla chłopców (zgodnie z opisem z okładki, z którym to stwierdzeniem nie do końca się zgadzam). Autor pisze w niej o chłopcach, opisuje historię Krystiana Kowalskiego. W powieści nie są opisane sztampowe problemy wieku dojrzewania,
Krystian mieszka na bardzo małej wsi na Podlasiu. Ojciec i dziadek są okrutni, a matki prawie nie ma w domu, bo opiekuje się osobami, z rodziny, potrzebującymi pomocy. Także starszy brat Krystiana, Seba, nie jest przyjaźnie nastawiony, a wręcz przyczynia się do kolejnych problemów głównego bohatera. Życie Krystiania nie jest łatwe ani przyjemne, a tytułowy sznurek ma wiele znaczeń.
"Świat może jest i piękny, ale gdy się cierpi, nie ma to żadnego znaczenia."
Akcja nabiera tempa, gdy pojawia się Sonia, którą Krystian poznaje w Warszawie. Jest ona...

monweg | 2017-08-23

Adam Lang to pseudonim literacki autora powieści młodzieżowych Klucze i Nagroda pocieszenia. Pisze dla chłopców i o chłopcach. Jego debiut był nominowany do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku” i trafił na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Pisarz jest z wykształcenia matematykiem. Mieszka i pracuje w Warszawie. Sznurek to trzecia powieść, a moje pierwsze spotkanie z polskim autorem.
Krystian mieszka na wsi. Typowa dziura na Podlasiu. Jeśli wrony rzeczywiście gdzieś zawracają, to u nas – opowiada. Ojciec sadysta i okrutnik, odbicie dziadka, który podjudza go do działania. Matki właściwie ciągle nie ma, bo co rusz opiekuje się babciami, ciotkami i znajomymi, które potrzebują jej pomocy. Starszy brat Seba nie jest lepszy. To przez niego i jego kolesiów osiłków Krystian przeżywa kolejne dramaty. Są też kumple, no i oczywiście dziewczyny. Tę wymarzoną i zdawałoby się nieosiągalną Krystian poznaje, odwiedzając matkę.
Narratorem i głównym bohaterem powieści Sznurek jest...

Ewa | 2017-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

Poniższa opinia ukazała się również na moim blogu Świat według Lilii: http://swiatwedluglilii.pl/ksiazka/wez-ten-sznurek-i-zrob-co-trzeba-402017/

Ta historia wydarzyła się naprawdę…

Pewnemu nauczycielowi przypisano winę za śmierć jednego z uczniów. Podważono jego pedagogiczne kompetencje, oskarżono o niewłaściwe, okrutne traktowanie.

Tchórze, hipokryci, naginacze prawdy, umyli ręce od odpowiedzialności. Na kozła ofiarnego wybrano osobę, której chociaż w najmniejszym, zawodowym stopniu, zależało na ofierze.

To miało być wyjątkowe lato, wypełnione uniesieniami serca, poważnymi deklaracjami, przekraczaniem intymnych barier.

Chłopak z podlaskiej wsi zadurzył się w wielkomiejskiej pannie. Zlewnia, sieczkarka, stodoła odeszły na dalszy plan. Przyćmiły je konwersacje o sensie życia, kontemplacja natury oraz marzenia o dalekim świecie.

Przeszłość, w której roiło się od bezsensownej przemocy, prostackich rozrywek, została wygładzona przez wspomnienia. Zapomniany przyjaciel z...

Stagerlee | 2017-09-20
Przeczytana: wrzesień 2017

Czasem trafiają się pozycje, które muszę przemyśleć. Niby banalne, a jednak pozostawiające po sobie pewien rodzaj niepokoju, który wymaga czasu na dotarcie się z tekstem. Tak stało się w przypadku książki Adama Langa: „Sznurek”. Niby coś zwyczajnego. Ot kolejna opowieść o pierwszej, nastoletniej miłości. Zapisanej prostym, niemalże kolokwialnym językiem. Jednakże było w niej coś, co nie pozwoliło tak po prostu otworzyć pliku i nachapać na strony kilku zdań. Czytałam w tramwajach, na przystankach, w parkach, na ulicach – przystając, zastanawiając się. Wychodziłam z domu w poszukiwaniu spokoju od domowego rozgardiaszu. Nie znam powodu stanu duszy, w którym się znalazłam, wiem natomiast, że lektura ta dała wiele do myślenia, szczególnie iż realia w niej zawarte są niezmiernie bliskie. Lecz zanim zacznę tę skromną opinię, przybliżę sylwetkę twórcy oraz wkleję opis dzieła.

Adam Lang pisze dla chłopców i o chłopcach. Językiem dla nich zrozumiałym. Takim, który trafia, który porusza. Z...

Sophia Salvatore | 2017-08-11

Po przeczytaniu trzech książek Adama Langa jestem prawie zdecydowana, że "Sznurek" jest moją lubioną (być może do czasu wydania kolejnej powieści). Opowiada ona historię prostego, ale bardzo wrażliwego chłopaka mieszkającego na wsi. Krystian - główny bohater i narrator powieści jest młodzieńcem, który przeżywa swoje problemy w bardzo emocjonujący sposób. Dzięki narracji pierwszoosobowej mamy okazję obserwować losy Krystiana od wczesnego dzieciństwa, do którego bohater często wraca i nawiązuje, aż po wydarzenia teraźniejsze. Przeszłość rzutuje na obecną sytuację Krystiana -a my czytelnicy, z każdą stroną coraz bardziej zagłębiamy się w świat jaki właściwie nas otacza, ale rzadko możemy przeczytać o nim w taki sposób. Przez ponad 300 stron przeżywamy z Krystianem jego życie. Życie, a nie przygodę, ponieważ trudno doszukiwać się w tej książce przygody. Jest to opis kilku miesięcy, podczas których chłopak przeżywa swoją miłość do nieosiągalnej dziewczyny z wielkiego miasta, a także...

skrybcia | 2017-09-14
Przeczytana: 14 września 2017

Miło się czyta tego autora, ciepło i ciekawie prowadzi narrację, często zwraca się do czytelnika. Sporo błyskotliwych spostrzeżeń na temat współczesnego życia, choć wg mnie jego bohaterowie psychicznie ciągle są tacy bardziej "gimnazjalni" niż "licealni" - ale może rzeczywiście granica dojrzałości chłopaków jest dość płynna? Prawdziwie pokazana psychika osamotnionego nastolatka mieszkającego w trudnych (prymitywnych) warunkach na wsi, pozbawionego wsparcia rodziny, uparcie szukającego własnej drogi, borykającego się z kompleksami, przemocą (szkolną i domową), seksualnością i pierwszym uczuciem. Świetnie pokazany mechanizm jak przemoc rodzi przemoc, jak łatwo ofiara przemocy sama może stać się katem. Trochę niezrozumiała i mało prawdopodobna jest dla mnie postać matki, która pomaga wszystkim chorym i potrzebującym w dalszej rodzinie, pozostawiając własnych synów pod opieką psychopatycznego męża i teścia.

Rzekotka | 2017-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zacznę od zalet: przeczytałam w pół dnia, nie mogę więc powiedzieć, że książka jest ciężka, trudna, nieprzyjemna w czytaniu, odrzuca itd., bo to nie prawda. Czyta się lekko i pod względem językowym przyjemnie (bo pod względem tematycznym już mniej). Zaliczam tę książkę do grupy "jak się nie ma co czytać...".

Bardzo lubię książki młodzieżowe, zarówno fantastykę, jak i te realistyczne. Teraz jest taki nurt książek hiperrealistycznych, poruszających bardzo trudne tematy. Bezpośrednio przed "Sznurkiem" czytałam "Eleonorę i Parka" Rowell. Dużo podobieństw: pierwsza miłość, patologiczna rodzina, niesprzyjające otoczenie. Różnica zasadnicza: "Eleonora..." to dobra książka, a "Sznurek" nie. Inaczej: byłby lepszy, gdyby wydawnictwo dało książce jeszcze trochę czasu. Moje największe zarzuty: książka zmierza donikąd, nie ma satysfakcjonującego zakończenia dającego rozwiązanie sytuacji (nie mylić z cukierkowym happy endem), a zupełny brak pozytywnych postaci jest, według mnie, szkodliwy dla...

alinkawie | 2017-09-23
Na półkach: Chcę przeczytać, 75/05PS, 2017