Wszystkich nas nie spalicie

Seria: Reportaż! Fakty to nie wszystko
Wydawnictwo: Trzecia Strona
literatura faktu
Bobek

Gdy w Lesie Kabackim pod Warszawą znaleziono spalone zwłoki kobiety policja nie podejrzewała, że ta śmierć łączy się z szerszą tragedią wielu warszawskich rodzin. W kolejnych latach ofiara – Jolanta Brzeska stała się symbolem ruchu lokatorskiego. Kiedy warszawscy urzędnicy oddawali w prywatne ręce kolejne kamienice, mało kto mówił o korupcjogennym oraz patologicznym obliczu reprywatyzacji w stolicy. Dopiero niedawne medialne doniesienia spopularyzowały to, co lokatorzy reprywatyzowanych warszawskich kamienic starali się przekazać od 2006 roku. W mieście miała i nadal ma miejsce grabież publicznego mienia o ogromnej wartości, a tysiące ludzi straciło dach nad głową. „Wszystkich nas nie spalicie” przedstawia kulisy reprywatyzacji, postawy urzędników, polityków i wymiaru sprawiedliwości a także sylwetki niektórych osób bezpośrednio zarabiających na odzyskiwaniu kamienic.

źródło opisu: www.trzeciastrona.pl

źródło okładki: www.trzeciastrona.pl

moi | 2017-03-24

Łatwopalna

Nikt nie zauważył, gdy opuszczała dom tego feralnego wtorkowego popołudnia 01 marca 2011 roku. Wyszła z domu przy Nabielaka 9, który jej ojciec odbudował po wojnie własnymi rekami wraz z innymi członkami Izby Rzemieślniczej, by nigdy już do niego nie powrócić. Nie widziały jej kamery monitoringu, przypadkowi przechodnie, kierowcy autobusów, tramwajów, taksówek. Tydzień wcześniej widziała się ze swoją przyjaciółką z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów (WSL) i wydawała się być pełna nadziei i optymizmu.
Rankiem 01 marca temperatura spadła poniżej 10 stopni C. Było chłodno, ale słonecznie. O 13.07 weszła do banku i podjęła z konta 900 złotych z okrojonej przez komornika emerytury. Ściągał należność za niezapłacony czynsz za mieszkanie, który nowy właściciel podniósł dziesięciokrotnie. Do domu wróciła pieszo. Zrobiła herbatę i zaczęła przygotowywać obiad: wyjęła mięso, na patelnię wylała olej. Na wyprasowanie czekały świeżo uprane ubrania.
I tu urywa się ślad....

Monika | 2017-10-02
Przeczytana: 28 września 2017

Zgadzam się z opinią, że autorzy podchodzą do zagadnienia stronniczo, ale w końcu są bezpośrednio zaangażowani w ruch obrony praw lokatorów. Śmierć Jolanty Brzeskiej była wstrząsem dla wszystkich, którzy ją znali i osób dotkniętych skutkami reprywatyzacji, nic dziwnego, że autorzy do sprawy podchodzą emocjonalnie. Okoliczności morderstwa powinny zostać wyjaśnione, a sprawcy ukarani. Co do samej reprywatyzacji, to brak odpowiedniego prawa stworzył klimat do nadużyć i trudno winić za ten stan rzeczy konkretne osoby.
Zgromadzony przez autorów materiał jest dość obszerny, fakty przedstawione w książce pozwalają stworzyć pełny obraz sytuacji na rynku nieruchomości objętych roszczeniami osobom nie obeznanym z tematem. Irytuje jednak duża liczba błędów gramatycznych w tekście, korekta chyba zawiodła.

pawelmhm | 2017-08-16
Przeczytana: 14 sierpnia 2017

Świetnie napisana książka na temat reprywatyzacji w Warszawie. Rzeczowo omawia najbardziej kontrowersyjne kwestie zwrotów kamienic przedwojennym właścicielom. Autorzy przyjmują perspektywe lokatorów, koncentrują się na dramacie osób zamieszkujących mieszkania komunalne, które nagle stają przed drastyczną podwyżką czynszów i są terroryzowani przez "czyścicieli kamienic".

Troche brakuje w książce bardziej wielowymiarowego spojrzenia. Wydaje się, że duża część decyzji reprywatyzacyjnych wynikała raczej ze specyficznie pojętej troski o budżet miasta. Mieszkania komunalne na ogół generują koszty dla miast. Miasta w Polsce tak naprawde niechętnie utrzymują mieszkania komunalne, nie przynoszą one żadnych dochodów. Podejrzewam, że dla władz Warszawy reprywatyzacja to była okazja do pozbycia się kłopotów. Także reprywatyzacja wpisuje się w "neoliberalną" polityke społeczną, jaką prowadzi się w Polsce. Państwo wycofuje się ze swoich zadań, tnie się koszty, taka polityka...

Olaski | 2017-01-31
Przeczytana: 25 stycznia 2017

"Wszystkich nas nie spalicie" czyta się z zapartym tchem jak dobry kryminał. Tylko kiedy co jakiś czas odrywasz wzrok od książki i wyglądasz za okno tramwaju, uświadamiasz sobie, że to życie napisało ten scenariusz, że to się dzieje dookoła nas i wtedy lektura ta staje się bardzo niewygodna dla sumienia. Władze, które wybierane są przez nas w demokratycznych wyborach doprowadziły do sytuacji, w której podstawowe ludzkie prawa nie są respektowane, gdzie ludziom bez zasobów finansowych nie należy się szacunek i pieniądz zagłusza prawdę. Autorzy bardzo krytycznie piszą o warszawskim ratuszu, wymieniają wiele nazwisk związanych z aferami reprywatyzacji, rozliczają ostatnie około 10 lat, w których ani media ani władze nie reagowały na nieuczciwe praktyki kamieniczników. W książce tej opisane są szczegóły sprawy Jolanty Brzeskiej, aktywistki Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów zamordowanej w 2011 roku, ale dowiemy się również o sytuacji w Poznaniu, Łodzi czy Krakowie i historycznym...

panna_uriana | 2017-08-08

Ta książka najpierw budzi wściekłość, a potem uświadamia, jak jesteśmy bezradni. Dzięki niej doszłam do smutnej konstatacji - żyjemy w państwie mafijnym. Mafia roztacza swoje macki wszędzie - wśród policjantów, urzędników, deweloperów, polityków, adwokatów, prokuratorów, telewizyjnych pogodynków, dziennikarzy. I co gorsza, na razie nie widać cienia nadziei, aby ktoś był w stanie ukrócić jej działania. Bardzo ważna i potrzebna książka.

stphn | 2017-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2017