rozwińzwiń

Wszystkich nas nie spalicie

Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
21 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
4
3

Na półkach:

Chyba jeden z niewielu głosów mówiących odważnie o tym makabrycznym morderstwie i sytuacji ludzi postawionych pod ścianą przez mafię i państwo działające tu ręka w rękę.

Chyba jeden z niewielu głosów mówiących odważnie o tym makabrycznym morderstwie i sytuacji ludzi postawionych pod ścianą przez mafię i państwo działające tu ręka w rękę.

Pokaż mimo to

avatar
370
25

Na półkach:

Zgadzam się z opinią, że autorzy podchodzą do zagadnienia stronniczo, ale w końcu są bezpośrednio zaangażowani w ruch obrony praw lokatorów. Śmierć Jolanty Brzeskiej była wstrząsem dla wszystkich, którzy ją znali i osób dotkniętych skutkami reprywatyzacji, nic dziwnego, że autorzy do sprawy podchodzą emocjonalnie. Okoliczności morderstwa powinny zostać wyjaśnione, a sprawcy ukarani. Co do samej reprywatyzacji, to brak odpowiedniego prawa stworzył klimat do nadużyć i trudno winić za ten stan rzeczy konkretne osoby.
Zgromadzony przez autorów materiał jest dość obszerny, fakty przedstawione w książce pozwalają stworzyć pełny obraz sytuacji na rynku nieruchomości objętych roszczeniami osobom nie obeznanym z tematem. Irytuje jednak duża liczba błędów gramatycznych w tekście, korekta chyba zawiodła.

Zgadzam się z opinią, że autorzy podchodzą do zagadnienia stronniczo, ale w końcu są bezpośrednio zaangażowani w ruch obrony praw lokatorów. Śmierć Jolanty Brzeskiej była wstrząsem dla wszystkich, którzy ją znali i osób dotkniętych skutkami reprywatyzacji, nic dziwnego, że autorzy do sprawy podchodzą emocjonalnie. Okoliczności morderstwa powinny zostać wyjaśnione, a sprawcy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
8
7

Na półkach: ,

Świetnie napisana książka na temat reprywatyzacji w Warszawie. Rzeczowo omawia najbardziej kontrowersyjne kwestie zwrotów kamienic przedwojennym właścicielom. Autorzy przyjmują perspektywe lokatorów, koncentrują się na dramacie osób zamieszkujących mieszkania komunalne, które nagle stają przed drastyczną podwyżką czynszów i są terroryzowani przez "czyścicieli kamienic".

Troche brakuje w książce bardziej wielowymiarowego spojrzenia. Wydaje się, że duża część decyzji reprywatyzacyjnych wynikała raczej ze specyficznie pojętej troski o budżet miasta. Mieszkania komunalne na ogół generują koszty dla miast. Miasta w Polsce tak naprawde niechętnie utrzymują mieszkania komunalne, nie przynoszą one żadnych dochodów. Podejrzewam, że dla władz Warszawy reprywatyzacja to była okazja do pozbycia się kłopotów. Także reprywatyzacja wpisuje się w "neoliberalną" polityke społeczną, jaką prowadzi się w Polsce. Państwo wycofuje się ze swoich zadań, tnie się koszty, taka polityka "austerity" zaciskania pasa.

Autorzy nie patrzą na to w ten sposób. Skłaniają się do obwiniania polityków, mediów, sądów i adwokatów. Wydaje się to uproszczone. Politycy faktycznie ponoszą część winy, bo to oni podejmowali decyzje o strategii ratusza. Ponoszą ten poważniejszą odpowiedzialność, bo to politycy byli niezdolni do uchwalenia ustawy reprywatyzacyjnej. Dopiero w 2015 pod koniec rządów PO uchwalono ustawe częściowo regulującą te kwestie. Zdecydowanie za późno.

Trudno obwiniać też media czy sądy. Media pisały o reprywatyzacji. To Gazeta Wyborcza i Gazeta Prawna publikowały przez lata artykuły na ten temat. Sądy natomiast działają na podstawie prawa, więc w sytuacji gdy jasnego prawa nie ma a urzędy miejskie nie bronią swoich praw, to trudno by podejmowały inne decyzje niż te, które podejmowały.

Świetnie napisana książka na temat reprywatyzacji w Warszawie. Rzeczowo omawia najbardziej kontrowersyjne kwestie zwrotów kamienic przedwojennym właścicielom. Autorzy przyjmują perspektywe lokatorów, koncentrują się na dramacie osób zamieszkujących mieszkania komunalne, które nagle stają przed drastyczną podwyżką czynszów i są terroryzowani przez "czyścicieli kamienic"....

więcej Pokaż mimo to

avatar
595
278

Na półkach:

Ta książka najpierw budzi wściekłość, a potem uświadamia, jak jesteśmy bezradni. Dzięki niej doszłam do smutnej konstatacji - żyjemy w państwie mafijnym. Mafia roztacza swoje macki wszędzie - wśród policjantów, urzędników, deweloperów, polityków, adwokatów, prokuratorów, telewizyjnych pogodynków, dziennikarzy. I co gorsza, na razie nie widać cienia nadziei, aby ktoś był w stanie ukrócić jej działania. Bardzo ważna i potrzebna książka.

Ta książka najpierw budzi wściekłość, a potem uświadamia, jak jesteśmy bezradni. Dzięki niej doszłam do smutnej konstatacji - żyjemy w państwie mafijnym. Mafia roztacza swoje macki wszędzie - wśród policjantów, urzędników, deweloperów, polityków, adwokatów, prokuratorów, telewizyjnych pogodynków, dziennikarzy. I co gorsza, na razie nie widać cienia nadziei, aby ktoś był w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
168
159

Na półkach: ,

Łatwopalna

Nikt nie zauważył, gdy opuszczała dom tego feralnego wtorkowego popołudnia 01 marca 2011 roku. Wyszła z domu przy Nabielaka 9, który jej ojciec odbudował po wojnie własnymi rekami wraz z innymi członkami Izby Rzemieślniczej, by nigdy już do niego nie powrócić. Nie widziały jej kamery monitoringu, przypadkowi przechodnie, kierowcy autobusów, tramwajów, taksówek. Tydzień wcześniej widziała się ze swoją przyjaciółką z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów (WSL) i wydawała się być pełna nadziei i optymizmu.
Rankiem 01 marca temperatura spadła poniżej 10 stopni C. Było chłodno, ale słonecznie. O 13.07 weszła do banku i podjęła z konta 900 złotych z okrojonej przez komornika emerytury. Ściągał należność za niezapłacony czynsz za mieszkanie, który nowy właściciel podniósł dziesięciokrotnie. Do domu wróciła pieszo. Zrobiła herbatę i zaczęła przygotowywać obiad: wyjęła mięso, na patelnię wylała olej. Na wyprasowanie czekały świeżo uprane ubrania.
I tu urywa się ślad. Wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dwóch godzin jej 64-letniego życia, pozostanie na zawsze tajemnicą.
Nad Lasem Kabackim dzień chylił się ku zachodowi. Na polanie biesiadowała grupa przyjaciół. Oni też nic nie słyszeli i nie widzieli, gdy kilkaset metrów od nich rozgrywał się dramat. Wiadomo, że żyła, gdy jej ubranie ogarnęły płomienie – biegli w płucach odnaleźli ślady sadzy. Gdyby krzyczała, jej głos na pewno dotarłby do biesiadników. Czy można umierać, paląc się żywcem, w całkowitej ciszy? Nie była odurzona alkoholem, ani żadnymi środkami. Na jej ciele nie odnaleziono śladów duszenia, pobicia, czy krępowania. Nafta, którą nasączona była kurtka, pali się inaczej niż benzyna: mniej intensywnie, lecz dłużej. Z człowieka zostaje tylko popiół. Idealny sposób na zatarcie wszelkich śladów. Gdy o 16.45, zaalarmowana telefonem przypadkowego spacerowicza, grupa dochodzeniowo-śledcza przybyła na miejsce, znalazła w pobliżu tylko staromodne okulary i torebkę z kluczami, zegarkiem oraz małym aniołkiem – rzeczami, które pomogły ją później zidentyfikować. Nie znaleziono butelki po nafcie. Kto ją zabrał?
Teczkę sprawy założono następnego dnia, a 3 marca prokurator wszczął śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci NN kobiety (z art. 155 k.k.). Taka kwalifikacje stosuje się wtedy, gdy zachodzi podejrzenie, że śmierć człowieka jest nieszczęśliwym wypadkiem. Na przykład: ktoś mógł niechcący podstawić jej nogę, a ona przypadkiem wpadła do ogniska. Zresztą, zaraz po identyfikacji ciała zaczęto podejrzewać samobójstwo jakoby związane z rosnącymi długami ofiary za czynsz mieszkaniowy. Odkrycie, że ofiarą jest zasłużona działaczka ruchów lokatorskich, która naraziła się wielu osobom prowadzącym szemrane interesy, nie wpłynęło na przebieg śledztwa.
To, że sprawcy mogli być znani ofierze narzucało się właściwie do razu. W mieszkaniu nie było śladów walki, nic nie zginęło. Kolejną tajemnicę stanowi los jej aparatów słuchowych, wartych ok. 5 tys. złotych. Zniknęły. Nie mogły spalić się, nie zostawiwszy śladu. Policja sprawdzała aukcje internetowe – bez rezultatu. Czy wypadły jej podczas szarpaniny w samochodzie?Zaginęła też jej karta miejska z zakodowanym biletem ulgowym. Wiadomo tylko, że już nikt nigdy jej nie użył.
15 kwietnia badania DNA potwierdziły, że ciało z Lasu Kabackiego to ona. Potrzeba na to było aż pięć tygodni, zamiast zwyczajowych dwóch. Pobrane z jej domu przedmioty, mające służyć jako materiał porównawczy, podobno zaginęły w komendzie policji. Tej samej, gdzie miesiąc wcześniej strzelił sobie w głowę młody policyjny laborant. Ten sam, który badał próbki pobrane z jej mieszkania. Znaki zapytania wciąż się mnożyły, a prokuratura i policja były bezradne. Po roku, 2 kwietnia 2012 roku, śledztwo przejęła Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Po upływie kolejnego roku, 8 kwietnia 2013 roku, wobec niewykrycia sprawców, umorzono śledztwo, dopiero wówczas zmieniając kwalifikacje czynu o podejrzenie zabójstwa (art. 148 k.k.). Przez 770 dni prokuratura razem z policją nie ustaliły w zasadzie nic. Popełniono za to masę błędów, widocznych nawet osobom nie mającym specjalnej wiedzy kryminalistycznej. W trakcie pierwszych dni po zidentyfikowaniu zwłok funkcjonariusze nie zabezpieczyli śladów na rzeczach należących do zmarłej, nie pobrali śladów daktyloskopijnych z mieszkania zmarłej. Dopiero 24 marca, na żądanie prawniczki, wynajętej przez córkę zmarłej, zabezpieczono nagrania z kamer monitoringu – część była już skasowana. Z czasem okazało się, ze z akt sprawy zniknęły bilingi około 50 osób, które się ze zmarła kontaktowały tego dnia. Nie zabezpieczono nawet niezwykle ważnej informacji, czyje telefony logowały się w pobliżu miejsca zbrodni. Jednak największym błędem śledczych było zlekceważenie możliwości udziału w zbrodni człowieka, który w 2006 roku przejął kamienicę, w której mieszkała zmarła i zmienił jej życie w piekło – Marka Mossakowskiego. Dopiero po dwóch latach śledztwa policja wpadła na pomysł zbadania jego samochodu. Okazało się, że dwa dni po zabójstwie samochód Mossakowskiego uczestniczył w kolizji, w wyniku czego „uległo całkowitemu zniszczeniu”, po czym trafiło do mechanika, a stamtąd do nowego właściciela. Śladów zmarłej w nim nie odnaleziono.
Od dnia pogrzebu, każda rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej, były protestem przeciwko zaniechaniom i bezczynności policji oraz prokuratury. Sama zaś Jolanta Brzeska, stała się dla kamieniczników groźna dopiero po śmierci – jako symbol ruchów lokatorskich w całej Polsce.
Problemy reprywatyzacyjne w całości przypisuje się PO, a ich symbolem stała się Hanna Gronkiewicz -Waltz, której mąż sam stał się współwłaścicielem jednej z reprywatyzowanych, warszawskich kamienic. Prawda jest jednak bardziej złożona. W rzeczywistości wszystkie opcje polityczne były przeciwko działaniom ruchów lokatorskich: nie tylko w Warszawie, ale także w Poznaniu, Krakowie, Łodzi. W 2006, gdy Warszawą rządził PIS, na stanowisko zastępcy dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami został zatrudniony Jakub Rudnicki, który sam przejął budynek przy ul. Kazimierzowskiej, niemal w centrum Warszawy. Rudnicki był jednym z urzędników, którzy odmówili przekazania mediom informacji o skali reprywatyzacji w Warszawie.
16 sierpnia Andrzej Duda podpisał tzw. mała ustawę reprywatyzacyjną. Nie rozwiązuje ona jednak problemów prywatnych mieszkań w uwłaszczonych kamienicach. Warto też przypomnieć, że wiele zwrotów kamienic (w tym kamienica przy Noakowskiego 9, gdzie mieszkała Jolanta Brzeska),zostały podpisane przez rządzącego miastem komisarza wyznaczonego przez PIS. Trudno więc cały problem reprywatyzacyjny, nagłaśniany obecnie przez PIS przypisywać wyłącznie rządom PO.
Wszystkie państwa z bloku komunistycznego już dawno uporały się z przeszłością. Zabrane majątki oddawano w naturze lub w formie odszkodowań. Wszystkie – poza Polską. Tu reprywatyzacja wciąż jest polem szemranych interesów i -jak się okazuje- także powodem zabójstw. 19 sierpnia 2016 roku Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zadecydował o wznowieniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej. Ruchy lokatorskie zapowiedziały monitorowanie śledztwa oraz pilnowanie, by nie było wykorzystywane do celów politycznych. To właśnie jesteśmy winni Jolancie Brzeskiej.

Łatwopalna

Nikt nie zauważył, gdy opuszczała dom tego feralnego wtorkowego popołudnia 01 marca 2011 roku. Wyszła z domu przy Nabielaka 9, który jej ojciec odbudował po wojnie własnymi rekami wraz z innymi członkami Izby Rzemieślniczej, by nigdy już do niego nie powrócić. Nie widziały jej kamery monitoringu, przypadkowi przechodnie, kierowcy autobusów, tramwajów,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
22
6

Na półkach:

"Wszystkich nas nie spalicie" czyta się z zapartym tchem jak dobry kryminał. Tylko kiedy co jakiś czas odrywasz wzrok od książki i wyglądasz za okno tramwaju, uświadamiasz sobie, że to życie napisało ten scenariusz, że to się dzieje dookoła nas i wtedy lektura ta staje się bardzo niewygodna dla sumienia. Władze, które wybierane są przez nas w demokratycznych wyborach doprowadziły do sytuacji, w której podstawowe ludzkie prawa nie są respektowane, gdzie ludziom bez zasobów finansowych nie należy się szacunek i pieniądz zagłusza prawdę. Autorzy bardzo krytycznie piszą o warszawskim ratuszu, wymieniają wiele nazwisk związanych z aferami reprywatyzacji, rozliczają ostatnie około 10 lat, w których ani media ani władze nie reagowały na nieuczciwe praktyki kamieniczników. W książce tej opisane są szczegóły sprawy Jolanty Brzeskiej, aktywistki Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów zamordowanej w 2011 roku, ale dowiemy się również o sytuacji w Poznaniu, Łodzi czy Krakowie i historycznym podłożu problemu ze skupywaniem roszczeń do kamienic.
Autorzy brzmią optymistycznie kończąc słowami Mahatmy Gandhiego "Najpierw cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z tobą walczą. Później wygrywasz." i dodając, że "niezatapialni notable odpowiadający za być albo nie być wyrzucanych lokatorów zreprywatyzowanych kamienic okazują się całkiem śmiertelni i znikają jeden po drugim w atmosferze wzajemnych oskarżeń". Szkoda, że dopiero teraz i pozostawałoby mieć nadzieję, że oprócz zniknięcia z ratusza poniosą należytą karę finansową na rzecz poszkodowanych lokatorów.

"Wszystkich nas nie spalicie" czyta się z zapartym tchem jak dobry kryminał. Tylko kiedy co jakiś czas odrywasz wzrok od książki i wyglądasz za okno tramwaju, uświadamiasz sobie, że to życie napisało ten scenariusz, że to się dzieje dookoła nas i wtedy lektura ta staje się bardzo niewygodna dla sumienia. Władze, które wybierane są przez nas w demokratycznych wyborach...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  51
 • Przeczytane
  23
 • Posiadam
  8
 • Ulubione
  2
 • 2019
  1
 • Społeczne/ekonomia
  1
 • Reportaże
  1
 • Posiadam - papier
  1
 • Inne
  1
 • Reportaże
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wszystkich nas nie spalicie


Podobne książki

Przeczytaj także