Niemieckie dzieje w XIX i XX wieku

Tłumaczenie: Andrzej Kopacki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Borussii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa Borussia
Deutsche Geschichte des 19. und 20. Jahrhunderts
historyczna

Nie można opowiedzieć dziejów jednego narodu europejskiego w jakimś okresie, nie obejmując jednocześnie wzrokiem całej Europy; nie można opowiedzieć historii Europy, nie rozbijając jedności przedmiotu na wielość narodową, aby następnie złożyć ją znowu w całość. Dzieje każdego europejskiego narodu są z gruntu odmienne od dziejów innego narodu, nieporównywalne, jedyne w swoim rodzaju; zarazem...

Dzieje każdego europejskiego narodu są z gruntu odmienne od dziejów innego narodu, nieporównywalne, jedyne w swoim rodzaju; zarazem są innym bliskie i do nich podobne. Wszystkie narody pozostawały w ścisłym, przyjaznym, wrogim kontakcie i oddziaływały na siebie: Niemcy i Włosi, Włosi i Hiszpanie, Hiszpanie i Francuzi, Anglicy i Francuzi, Anglicy i Hiszpanie, Francuzi i Niemcy, Skandynawowie, Niemcy i Anglicy, Niemcy, Polacy, Czesi, Słowianie Południowi, Węgrzy. Żadna historia narodowa nie może uchodzić w naszych oczach za normę, w takim sensie, że należałoby żałować, iż inne nie przebiegały tak jak ona.

źródło opisu: wyd. Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa "Borussia", 2007

Manfred | 2015-02-21