Sfinks

Tłumaczenie: Małgorzata Pacyna
Wydawnictwo: Rebis
Sphinx
8373019588
kryminał, sensacja, thriller, horror, robin, cook

Co łączy grobowiec Tutenchamona, nic nie znaczącego faraona z zakresu XVIII dynastii, z potężnym władcą Setim I? Czy klątwa faraonów, która zabiła lorda Carnarvona, wciąż działa? Czy grobowiec Tutenchamona był jedynym, którego nie ograbiono? Za co dał gardło właściciel sklepu z antykami? Autor osadził akcję w scenerii piramid, pośród rabusiów grobów i międzynarodowych handlarzy antycznymi dziełami sztuki, a korzenie intrygi sięgają drugiego tysiąclecia przed naszą erą...

"Sfinks" Robina Cooka był kolejną książką tego autora, po którą sięgnęłam w poszukiwaniu ciekawego thrillera medycznego. Spodziewałam się medycznych zawirowań z Egiptem i piramidami w tle, pewnie dlatego trochę się tą książką rozczarowałam.
Przerzucałam stronę za stroną w poszukiwaniu medycyny, a znajdowałam coraz więcej piasku, posągów, skarabeuszy i innych dziwnych rzeczy, z przygodami głównej bohaterki na czele. Bo jej perypetii do kategorii "standardowe" zaliczyć raczej nie można, kto by pomyślał, że praca egiptologa może być taka niebezpieczna i pełna emocji.
Nie są to moje klimaty, więc obiektywna ocena książki raczej nie wchodzi w grę. Mam nadzieję, że ocena dobra nie uwłacza jej czci :) Ja się tam na faraonach nie znam.
Polecam czytelnikom lubiącym egipskie klimaty. Nie mylić z plagami ;)

Shimik | 2016-01-31

Thriller z historią Egiptu w tle. Plądrowanie i grabieże grobów dawnych faraonów to codzienność. W końcu czym jest historia kraju, gdy nie ma się co jeść? Więc ludzie rabują co się tylko da, a następnie sprzedają by jakoś przeżyć. Według mnie dzieje się to po dzień dzisiejszy, tylko trudniej jest znaleźć jeszcze nie odkryte miejsca z bogactwami. Dzięki takiemu postępowaniu ludzi, znaczna część naszej historii została bezpowrotnie zapomniana. Bohaterkę tej książki nazwałbym Indianą Jonsem. Nie zmienia to w niczym ekscytujących przygód jakich z nią doświadczamy. Myślę, że chętnie przeczytacie taką historię!

książek: 1990
Renax | 2016-08-13
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

Książka z Egiptem w tytule. To skłoniło mnie do sięgnięcia po nią. Bo do Egiptu chciałabym kiedyś pojechać. Teraz, przy tak trudnej sytuacji w regionie pozostają książki....
Słuchałam jej jako audiobook w wykonaniu Mirosława Utty.
Książkę wydał Rebis w 2006 roku.
Autora nie znałam, ale na LubimyCzytać widać jego 35 książek. To z zawodu lekarz, Amerykanin, uznawany za mistrza thrillera medycznego. W 'Sfinksie' zgłębia arkana egiptologii.
Bohaterką powieści jest młoda i atrakcyjna pani egiptolog Rebeka (nie uznaję odmieniania nazw zawodów, bo uważam, że to różnicuje kobiety wykonujące ten zawód. Właśnie z powodów feministycznych nie podoba mi się np. słowo filolożka). Przechodząc kryzys 'trzydziestki', postanawia spełnić swoje marzenie i przed wyjściem za mąż wyjeżdża do Egiptu. Tam natyka się na morderstwa w związku z czarnym rynkiem dzieł sztuki. Sprawa jest niebezpieczna, bo nie wiadomo kto jest w tej grze dobry, a kto zły. A otaczają ją dwaj atrakcyjni mężczyźni: pracownik...

Hana | 2016-09-28
Na półkach: Cook Robin, Przeczytane
Przeczytana: 27 września 2016

No raczej zaskoczona jestem.Żadnego szpitala,laboratorium,czy nawiedzonego doktora eksperymentatora?Czy aby,Cook Robin to jest?Była szansa na klątwę w postaci tysiącletnich wirusków,ale się rozmyła.Trudno.Zwiedzamy, z panną Rebeką, Egipt.Towarzyszymy w przygodach strasznych.I nawet zadowoleni jesteśmy.Dość.A następnym razem poczytamy ze skrzydełka albo plecków książki ile jest Cooka w Cooku Robinie.Ku zaskoczeniu - polecam.

Monika | 2012-11-03
Przeczytana: 27 października 2012

To moje pierwsze spotkanie z panem Cook'iem. Zdecydowanie udane.

Intryga sama w sobie dość przeciętna, ale opisy realiów egipskich... piękne i uderzająco prawdziwe. Od razu widać, że autor doskonale wie, o czym pisze i że niejeden dzień spędził w bocznych uliczkach Kairu i Luksoru, tam, gdzie nie docierają przeciętni turyści.

Dodatkowego uroku książce dodał fakt, że czytałam ją będąc w Egipcie właśnie, czując jego zapach, wdychając egipskie powietrze - tak rożne od naszego.

Michał | 2011-04-12
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 12 kwietnia 2011

Młoda egiptolog, z doktoratem z tej dziedziny przyjeżdża do Egiptu obejrzeć na oczy to, o czym tak wiele się uczyła. Jej związek z młodym przystojnym Amerykaninem właśnie przeżywa kryzys, więc na wycieczce jest sama. Nawet nie spodziewa się, w jakie tarapaty właśnie wdepnęła.

Książka napisana jest dość zwięźle i ciekawie. Nie znajdziemy tu długich i nudzących opisów. Fabuła jest nastawiona na akcję i na jej brak czytelnik nie może narzekać.
Muszę też przyznać, że zostałem kilka razy zaskoczony zwrotami fabuły, razem z bohaterką nie możemy odgadnąć kto jest przyjacielem, a kto wrogiem.

Warto sięgnąć po tą książkę, jeśli macie ochotę na przygodę w Egipcie z odrobiną romansu w tle.

Anna | 2014-01-05
Przeczytana: styczeń 2012

Wciągająca, pełna przygód książka, której akcja dzieje się w Egipcie, do którego przyjeżdża młoda Amerykanka, egiptolog, której celem jest pogłębienie wiedzy na temat kultury egipskiej, m.in. poprzez odczytywanie tekstów hieroglifów. Przez przypadek wplątuje się w aferę przemytniczą, związaną z wywozem dzieł sztuki starożytnej. Jej przygody, a także upór i zawziętość pozwalają odkryć prawdę o handlu sztuką staroegipską.

Marzena Bakan | 2015-03-10
Przeczytana: 10 marca 2015

Przyznam, że jestem tą książką trochę zawiedziona. Czytałam kilka powieści Cooka i spodziewałam się ciut wyższego poziomu i nieco innej tematyki – pisarz, będący z wykształcenia lekarzem, słynie przede wszystkim ze swoich medycznych thrillerów, tymczasem w „Sfinksie” takich wątków się nie uświadczy. Autor osadził akcję w scenerii piramid, pośród rabusiów grobów i międzynarodowych handlarzy antycznymi dziełami sztuki, a korzenie intrygi sięgają drugiego tysiąclecia przed naszą erą...Młoda egiptolog Eryka Baron, z doktoratem z tej dziedziny przyjeżdża do Egiptu obejrzeć na oczy to, o czym tak wiele się uczyła. Jej związek z młodym przystojnym Amerykaninem właśnie przeżywa kryzys, więc na wycieczce jest sama. Nawet nie spodziewa się, w jakie tarapaty właśnie wdepnęła.

Ella | 2014-05-11

Nie myślałam, że Cook zaczynał od tak kiepskich książek i że dam mu kiedykolwiek tak słabą ocenę. W końcu jego thrillery medyczne są oparte na świetnych pomysłach, pełne napięcia i zwrotów akcji i znakomicie się czytają.
"Sfinks" natomiast jest zupełnie nie w jego stylu - mam wrażenie jakby zabrakło mu pomysłu na tę historię i pisał ją jakby na siłę. Tak też się ją czyta - ciężko i pod górę. Nie ma akcji, nie ma napięcia, nic mnie w tej historii nie wciągnęło, nie zaciekawiło. Ot przygodowa opowiastka na tle egipskich grobowców.
Zdecydowanie nie jest to Cook jakiego znam i lubię.

Grażyna | 2014-12-19
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki