Sfinks

Sphinx
wydawnictwo
Rebis
8373019588
kryminał, sensacja, thriller, horror, robin, cook
typ
papier
6,12 (304 ocen i 23 opinie)

Opis książki

Co łączy grobowiec Tutenchamona, nic nie znaczącego faraona z zakresu XVIII dynastii, z potężnym władcą Setim I? Czy klątwa faraonów, która zabiła lorda Carnarvona, wciąż działa? Czy grobowiec Tutenchamona był jedynym, którego nie ograbiono? Za co dał gardło właściciel sklepu z antykami? Autor osadził akcję w scenerii piramid, pośród rabusiów grobów i międzynarodowych handlarzy antycznymi dziełami sztuki, a korzenie intrygi sięgają drugiego tysiąclecia przed naszą erą...

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
denudatio_pulpae | 2015-03-16
Przeczytana: 2012 rok

"Sfinks" Robina Cooka był kolejną książką tego autora, po którą sięgnęłam w poszukiwaniu ciekawego thrillera medycznego. Spodziewałam się medycznych zawirowań z Egiptem i piramidami w tle, pewnie dlatego trochę się tą książką rozczarowałam.
Przerzucałam stronę za stroną w poszukiwaniu medycyny, a znajdowałam coraz więcej piasku, posągów, skarabeuszy i innych dziwnych rzeczy, z przygodami głównej bohaterki na czele. Bo jej perypetii do kategorii "standardowe" zaliczyć raczej nie można, kto by pomyślał, że praca egiptologa może być taka niebezpieczna i pełna emocji.
Nie są to moje klimaty, więc obiektywna ocena książki raczej nie wchodzi w grę. Mam nadzieję, że ocena dobra nie uwłacza jej czci :) Ja się tam na faraonach nie znam.
Polecam czytelnikom lubiącym egipskie klimaty. Nie mylić z plagami ;)

Monika | 2012-11-03
Przeczytana: 27 października 2012

To moje pierwsze spotkanie z panem Cook'iem. Zdecydowanie udane.

Intryga sama w sobie dość przeciętna, ale opisy realiów egipskich... piękne i uderzająco prawdziwe. Od razu widać, że autor doskonale wie, o czym pisze i że niejeden dzień spędził w bocznych uliczkach Kairu i Luksoru, tam, gdzie nie docierają przeciętni turyści.

Dodatkowego uroku książce dodał fakt, że czytałam ją będąc w Egipcie właśnie, czując jego zapach, wdychając egipskie powietrze - tak rożne od naszego.

Michał | 2011-04-12
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 12 kwietnia 2011

Młoda egiptolog, z doktoratem z tej dziedziny przyjeżdża do Egiptu obejrzeć na oczy to, o czym tak wiele się uczyła. Jej związek z młodym przystojnym Amerykaninem właśnie przeżywa kryzys, więc na wycieczce jest sama. Nawet nie spodziewa się, w jakie tarapaty właśnie wdepnęła.

Książka napisana jest dość zwięźle i ciekawie. Nie znajdziemy tu długich i nudzących opisów. Fabuła jest nastawiona na akcję i na jej brak czytelnik nie może narzekać.
Muszę też przyznać, że zostałem kilka razy zaskoczony zwrotami fabuły, razem z bohaterką nie możemy odgadnąć kto jest przyjacielem, a kto wrogiem.

Warto sięgnąć po tą książkę, jeśli macie ochotę na przygodę w Egipcie z odrobiną romansu w tle.

Ella | 2014-05-11

Nie myślałam, że Cook zaczynał od tak kiepskich książek i że dam mu kiedykolwiek tak słabą ocenę. W końcu jego thrillery medyczne są oparte na świetnych pomysłach, pełne napięcia i zwrotów akcji i znakomicie się czytają.
"Sfinks" natomiast jest zupełnie nie w jego stylu - mam wrażenie jakby zabrakło mu pomysłu na tę historię i pisał ją jakby na siłę. Tak też się ją czyta - ciężko i pod górę. Nie ma akcji, nie ma napięcia, nic mnie w tej historii nie wciągnęło, nie zaciekawiło. Ot przygodowa opowiastka na tle egipskich grobowców.
Zdecydowanie nie jest to Cook jakiego znam i lubię.

Marzena | 2015-03-10
Przeczytana: 10 marca 2015

Przyznam, że jestem tą książką trochę zawiedziona. Czytałam kilka powieści Cooka i spodziewałam się ciut wyższego poziomu i nieco innej tematyki – pisarz, będący z wykształcenia lekarzem, słynie przede wszystkim ze swoich medycznych thrillerów, tymczasem w „Sfinksie” takich wątków się nie uświadczy. Autor osadził akcję w scenerii piramid, pośród rabusiów grobów i międzynarodowych handlarzy antycznymi dziełami sztuki, a korzenie intrygi sięgają drugiego tysiąclecia przed naszą erą...Młoda egiptolog Eryka Baron, z doktoratem z tej dziedziny przyjeżdża do Egiptu obejrzeć na oczy to, o czym tak wiele się uczyła. Jej związek z młodym przystojnym Amerykaninem właśnie przeżywa kryzys, więc na wycieczce jest sama. Nawet nie spodziewa się, w jakie tarapaty właśnie wdepnęła.

książek: 2074
Anna | 2014-01-05
Przeczytana: styczeń 2012

Wciągająca, pełna przygód książka, której akcja dzieje się w Egipcie, do którego przyjeżdża młoda Amerykanka, egiptolog, której celem jest pogłębienie wiedzy na temat kultury egipskiej, m.in. poprzez odczytywanie tekstów hieroglifów. Przez przypadek wplątuje się w aferę przemytniczą, związaną z wywozem dzieł sztuki starożytnej. Jej przygody, a także upór i zawziętość pozwalają odkryć prawdę o handlu sztuką staroegipską.

Grażyna | 2014-12-19
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

fik | 2014-11-14
Przeczytana: 13 listopada 2014

pomysł na książkę-rewelacja, wykonanie -przeciętne, końcówka -wybitna, trudno ocenić taką książkę

Dla milosnikow starozytnego Egiptu. Czytalo sie ja lekko i przyjemnie

Ewe25 | 2011-07-25
Przeczytana: 27 czerwca 2011

Zaczyna się niesamowicie, to fakt.
Dwie pierwsze (prologowe) niepowiązane – czyżby? – ze sobą historie sprawiają, że na ciele czytelnika pojawia się gęsia skórka i włoski stają dęba, rodzi się także chęć poznania prawdy i dowiedzenia się, do czego to wszystko doprowadzi lub co było tego przyczyną, co będzie skutkiem, czyli innymi słowy nie mamy ochoty na nic – jedzenie, spanie, etc. – jeżeli nie przeczytamy całości do końca i nie odpowiemy sobie na te wszystkie pytania.
Fabuła ukazana jest bardziej z perspektywy osób znających się na starożytnym Egipcie, dlatego my [czytelnicy] możemy jeszcze bardziej się w nią wczuć, jeszcze lepiej ją zrozumieć oraz poznać. I wyciągnąć, oczywiście, wnioski. Główna bohaterka to właśnie egiptolog - zajmuje się jedną z wielu dziedzin, a mianowicie tłumaczeniem hieroglifów, co pracą jest niełatwą oraz wymagającą i poświęcenia ogromu czasu, i sporego oddania. Po prostu musi ona być pasją, a nie przykrym obowiązkiem.
Właśnie tak było z Eryką...

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Sharon Bolton
    55. rocznica
    urodzin
    I czy to nie idiotyczne, czuć złość i zazdrość, że ktoś oderwał od niej jego uwagę, choć w ogóle tej uwagi nie chciała?
  • Agata Tuszyńska
    58. rocznica
    urodzin
    Bo czym jest zawiść?Rozgrzaną zazdrością.Niemożnością przebaczenia innym powodzenia i sukcesu.Spełnieni budzą niechęć,nienawiść nawet,jakby odbierali coś tym,którzy są jeszcze w drodze.Jakby nie było dość miejsca na świecie dla kilku gwiazd.Jakby istniał tylko jeden szczyt,ten,który właśnie został z... pokaż więcej
  • Harlan Ellison
    81. rocznica
  • Dashiell Hammett
    121. rocznica
    urodzin
    Nie ufam ludziom, którzy krzyczą: "Dosyć, dosyć", gdy im się nalewa. Jeżeli ktoś musi uważać, aby nie wypić za dużo, to znaczy, że kiedy wypije, nie ufa nawet samemu sobie.
  • Antoni Ferdynand Ossendowski
    139. rocznica
    urodzin
    Myślałem, że pan dąży do rewolucji, aby wstrząsnąć zmaterializowanym, mieszczańskim światem i utorować drogę dla ducha... Tak myślałem... Tymczasem pan marzy o bandytyzmie na wszechświatową skalę. To straszne!
  • Louis-Ferdinand Céline
    121. rocznica
    urodzin
    Zdecydowana większość ludzi umiera dopiero w ostatniej chwili; inni z kolei zabierają się do tego już dwadzieścia lat wcześniej, a czasami to nawet jeszcze wcześniej. I to oni właśnie są najbardziej nieszczęśliwymi ludźmi na ziemi.
  • Jamie Oliver
    40. rocznica
  • Bohdan Arct
    101. rocznica
  • Stepan Chapman
    64. rocznica
    urodzin
    Na czym to ja...? A tak, kręgielnia. Połknęłam tatę. Moje nerwy wyszły mi przez skórę.
  • Philip Kotler
    84. rocznica
  • John Barth
    85. rocznica
    urodzin
    Miałem kiedyś sen, w którym koniecznie chciałem po znać prognozę pogody na następny dzień. Zajrzałem do gazet, lecz działu z doniesieniami o pogodzie nie znalazłem na zwykłym miejscu. Włączyłem radio, lecz w wiadomościach nie było słowa o prognozie pogody. Zadzwoniłem do pogodynki akcja snu działa s... pokaż więcej
  • Lawrence M. Krauss
    61. rocznica
  • John Cheever
    103. rocznica
  • Hanna Ożogowska
    20. rocznica
    śmierci
    - Marcin, ale ja nie umiem tańczyć! - zwierzał się w chwilę potem Kostek.
    - Ja też, ale to nic trudnego: zwyczajnie stoisz i kiwasz się, a dziewczyna cię obskakuje. Potem ona stoi i kiwa się, a ty ją obskakujesz, a potem oboje kiwacie się i obskakujecie. Filozofia?...
  • Mary Virginia Carey
    21. rocznica