Lubimyczytać.pl to:

Sphinx
wydawnictwo
REBIS
8373019588
kryminał, sensacja, thriller, horror, robin, cook
typ
papier
6.02 (245 ocen i 15 opinii)

Opis książki

Co łączy grobowiec Tutenchamona, nic nie znaczącego faraona z zakresu XVIII dynastii, z potężnym władcą Setim I? Czy klątwa faraonów, która zabiła lorda Carnarvona, wciąż działa? Czy grobowiec Tutenchamona był jedynym, którego nie ograbiono? Za co dał gardło właściciel sklepu z antykami? Autor osadził akcję w scenerii piramid, pośród rabusiów grobów i międzynarodowych handlarzy antycznymi dziełami sztuki, a korzenie intrygi sięgają drugiego tysiąclecia przed naszą erą...

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Monika | 2012-11-03
Przeczytana: 27 października 2012

To moje pierwsze spotkanie z panem Cook'iem. Zdecydowanie udane.

Intryga sama w sobie dość przeciętna, ale opisy realiów egipskich... piękne i uderzająco prawdziwe. Od razu widać, że autor doskonale wie, o czym pisze i że niejeden dzień spędził w bocznych uliczkach Kairu i Luksoru, tam, gdzie nie docierają przeciętni turyści.

Dodatkowego uroku książce dodał fakt, że czytałam ją będąc w Egipcie właśnie, czując jego zapach, wdychając egipskie powietrze - tak rożne od naszego.

Michał | 2011-04-12
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 12 kwietnia 2011

Młoda egiptolog, z doktoratem z tej dziedziny przyjeżdża do Egiptu obejrzeć na oczy to, o czym tak wiele się uczyła. Jej związek z młodym przystojnym Amerykaninem właśnie przeżywa kryzys, więc na wycieczce jest sama. Nawet nie spodziewa się, w jakie tarapaty właśnie wdepnęła.

Książka napisana jest dość zwięźle i ciekawie. Nie znajdziemy tu długich i nudzących opisów. Fabuła jest nastawiona na akcję i na jej brak czytelnik nie może narzekać.
Muszę też przyznać, że zostałem kilka razy zaskoczony zwrotami fabuły, razem z bohaterką nie możemy odgadnąć kto jest przyjacielem, a kto wrogiem.

Warto sięgnąć po tą książkę, jeśli macie ochotę na przygodę w Egipcie z odrobiną romansu w tle.

Anna | 2014-01-05
Przeczytana: styczeń 2012

Wciągająca, pełna przygód książka, której akcja dzieje się w Egipcie, do którego przyjeżdża młoda Amerykanka, egiptolog, której celem jest pogłębienie wiedzy na temat kultury egipskiej, m.in. poprzez odczytywanie tekstów hieroglifów. Przez przypadek wplątuje się w aferę przemytniczą, związaną z wywozem dzieł sztuki starożytnej. Jej przygody, a także upór i zawziętość pozwalają odkryć prawdę o handlu sztuką staroegipską.

Ewe25 | 2011-07-25
Przeczytana: 27 czerwca 2011

Zaczyna się niesamowicie, to fakt.
Dwie pierwsze (prologowe) niepowiązane – czyżby? – ze sobą historie sprawiają, że na ciele czytelnika pojawia się gęsia skórka i włoski stają dęba, rodzi się także chęć poznania prawdy i dowiedzenia się, do czego to wszystko doprowadzi lub co było tego przyczyną, co będzie skutkiem, czyli innymi słowy nie mamy ochoty na nic – jedzenie, spanie, etc. – jeżeli nie przeczytamy całości do końca i nie odpowiemy sobie na te wszystkie pytania.
Fabuła ukazana jest bardziej z perspektywy osób znających się na starożytnym Egipcie, dlatego my [czytelnicy] możemy jeszcze bardziej się w nią wczuć, jeszcze lepiej ją zrozumieć oraz poznać. I wyciągnąć, oczywiście, wnioski. Główna bohaterka to właśnie egiptolog - zajmuje się jedną z wielu dziedzin, a mianowicie tłumaczeniem hieroglifów, co pracą jest niełatwą oraz wymagającą i poświęcenia ogromu czasu, i sporego oddania. Po prostu musi ona być pasją, a nie przykrym obowiązkiem.
Właśnie tak było z Eryką Baron.
Uwielbia...

Kirga | 2012-01-30

Książkę czyta się lekko, akcja nie jest niepotrzebnie przedłużana. Jednak mnie osobiście szczególnie nie wciągnęła.

Dla milosnikow starozytnego Egiptu. Czytalo sie ja lekko i przyjemnie

Agnieszka74 | 2014-03-08

Przeczytałam chyba już wszystkie książki Cooka. nie są to jakieś wybitne dzieła ale czyta się fajnie. Zwłaszcza dla miłośników thillerów medycznych a ja nim jestem.Nie nudziłam się czytając te książki i niezmiernie żałuję ze już je wszystkie przeczytałam. Polecam

AlexDelaware | 2012-09-25

Wciągająca. Polecam! Jedna z lepszych książek Cooka.

Sfinks jest powieścią kryminalno-sensacyjną-przygodową osadzoną w egipskich realiach. Książka jest o piramidach, grobowcach, klątwie Tutenchamona. Akcja toczy się na ulicach Kairu i Luksoru. Autor Robin Cook z wykształcenia lekarz medycyny słynie przede wszystkim z thrillerów medycznych, a tymczasem Sfinks nie ma nic z nimi wspólnego.
Eryka Baron młoda egiptolog przyjeżdża po raz pierwszy z wycieczką do Egiptu, w celu zwiedzenia starożytnych zbytków, o których się uczyła i studiowała przez wiele lat i wie teoretycznie o nich wszystko, lecz nie widziała ich na własne oczy. Niespodziewanie zostaje świadkiem morderstwa i zostaje wciągnięta w całą sprawę. I tak zaczyna się jej przygoda w Egipcie.
Jak na Robina Cooka spodziewałam się czegoś lepszego, czytelnik już na początku mógł domyślić się końca historii, zbyt szybko autor wyjawia zagadkę. Czasami denerwowała i irytowała mnie lekkomyślność i głupota bohaterki. Słaba fabuła książki może spowodowana jest tym, że jest to jedna z pierwszych...

Jagoda | 2012-09-02
Przeczytana: 02 września 2012

Miło wiedzieć, że Robin Cook potrafi ulokować fabułę powieści gdzie indziej niż w szpitalu i niekoniecznie jestem pewna czy w jego przypadku do dobry pomysł. Poza tym do bólu amerykańskie: piękna, wybitnie mądra i szlachetna - to oczywiście Amerykanka,konkretniej pochodzenia żydowskiego. Skorumpowani, chciwi, podstępni i źli to oczywiście cudzoziemcy. No i miłość zawsze górą.
Po raz kolejny zyskałam pewność, że jak gdzieś na świecie źle się dzieje, to potrzeba posłać tam Amerykanów, żeby naprawili.
Ale z uwagi na nagłe zwroty akcji i egzotyczną scenerią czyta się bez większego bólu.

Załóż konto za darmo!

76. rocznica
  • Jerzy Stuhr
    67. rocznica
    urodzin
    Aktorstwo to nic innego jak umiejętność zapamiętywania w sobie pewnych stanów nerwowych i odtwarzania ich na zawołanie.
  • Ryszard Henryk Kordek
    93. rocznica
  • Alexandra Adornetto
    22. rocznica
    urodzin
    Niektórzy mówią, że i tak nie mamy wpływu na to w kim się zakochujemy - to miłość wybiera nas. Zdarza się i tak, że oddajemy serce komuś, kto jest zupełnym zaprzeczeniem tego, czego - jak nam się wydawało - szukaliśmy w drugim człowieku.
  • Jesper Juul
    66. rocznica
    urodzin
    Pochwała nie buduje u dziecka poczucia własnej wartości. Jeśli rodzice i otoczenie zachowują się tak, jakbyś był mistrzem świata we wszystkim, to kiedy znajdziesz się w prawdziwym świecie możesz doznać szoku. Bo tam przecież znajduje się mnóstwo innych mistrzów świata. Nagle otacza cię tłum ludzi, którzy w swoich rodzinach byli numerem jeden. Rodzice, którzy w ten sposób hodują dzieci, oddają im niedźwiedzią przysługę, bo one później nie potrafią zaakceptować, że życie może sprawiać ból, że człowiek może być rozczarowany i zły. Są jak pianiści, którzy w fortepianie akceptują tylko białe klawisze. To straszna sytuacja, która czyni z dzieci uczuciowe kaleki. Wielu dorosłych, którzy wychowywali się w takich rodzinach, sądzi, że powinni się rozwieść, gdy tylko w małżeństwie pojawią się pierwsze konflikty.
  • Philip Carlo
    65. rocznica
  • Thor Heyerdahl
    12. rocznica
    śmierci
    Nie widzę niczego, co byśmy mogli otrzymać od nich w zamian. (...) Jednakże - powiedział nagle donośnie szef, z ironicznym błyskiem w oku - odwaga i przedsiębiorczość mają również swoją wartość. Pułkowniku Lewis, niech pan im da to wyposażenie!

Znajdź nas na Facebooku