Okładka książki Sfinks

Sphinx
wydawnictwo
REBIS
8373019588
kryminał, sensacja, thriller, horror, robin, cook
typ
papier
6.02 (266 ocen i 19 opinii)

Opis książki

Co łączy grobowiec Tutenchamona, nic nie znaczącego faraona z zakresu XVIII dynastii, z potężnym władcą Setim I? Czy klątwa faraonów, która zabiła lorda Carnarvona, wciąż działa? Czy grobowiec Tutenchamona był jedynym, którego nie ograbiono? Za co dał gardło właściciel sklepu z antykami? Autor osadził akcję w scenerii piramid, pośród rabusiów grobów i międzynarodowych handlarzy antycznymi dziełami sztuki, a korzenie intrygi sięgają drugiego tysiąclecia przed naszą erą...

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Monika | 2012-11-03
Przeczytana: 27 października 2012

To moje pierwsze spotkanie z panem Cook'iem. Zdecydowanie udane.

Intryga sama w sobie dość przeciętna, ale opisy realiów egipskich... piękne i uderzająco prawdziwe. Od razu widać, że autor doskonale wie, o czym pisze i że niejeden dzień spędził w bocznych uliczkach Kairu i Luksoru, tam, gdzie nie docierają przeciętni turyści.

Dodatkowego uroku książce dodał fakt, że czytałam ją będąc w Egipcie właśnie, czując jego zapach, wdychając egipskie powietrze - tak rożne od naszego.

Ella | 2014-05-11

Nie myślałam, że Cook zaczynał od tak kiepskich książek i że dam mu kiedykolwiek tak słabą ocenę. W końcu jego thrillery medyczne są oparte na świetnych pomysłach, pełne napięcia i zwrotów akcji i znakomicie się czytają.
"Sfinks" natomiast jest zupełnie nie w jego stylu - mam wrażenie jakby zabrakło mu pomysłu na tę historię i pisał ją jakby na siłę. Tak też się ją czyta - ciężko i pod górę. Nie ma akcji, nie ma napięcia, nic mnie w tej historii nie wciągnęło, nie zaciekawiło. Ot przygodowa opowiastka na tle egipskich grobowców.
Zdecydowanie nie jest to Cook jakiego znam i lubię.

Michał | 2011-04-12
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 12 kwietnia 2011

Młoda egiptolog, z doktoratem z tej dziedziny przyjeżdża do Egiptu obejrzeć na oczy to, o czym tak wiele się uczyła. Jej związek z młodym przystojnym Amerykaninem właśnie przeżywa kryzys, więc na wycieczce jest sama. Nawet nie spodziewa się, w jakie tarapaty właśnie wdepnęła.

Książka napisana jest dość zwięźle i ciekawie. Nie znajdziemy tu długich i nudzących opisów. Fabuła jest nastawiona na akcję i na jej brak czytelnik nie może narzekać.
Muszę też przyznać, że zostałem kilka razy zaskoczony zwrotami fabuły, razem z bohaterką nie możemy odgadnąć kto jest przyjacielem, a kto wrogiem.

Warto sięgnąć po tą książkę, jeśli macie ochotę na przygodę w Egipcie z odrobiną romansu w tle.

Anna | 2014-01-05
Przeczytana: styczeń 2012

Wciągająca, pełna przygód książka, której akcja dzieje się w Egipcie, do którego przyjeżdża młoda Amerykanka, egiptolog, której celem jest pogłębienie wiedzy na temat kultury egipskiej, m.in. poprzez odczytywanie tekstów hieroglifów. Przez przypadek wplątuje się w aferę przemytniczą, związaną z wywozem dzieł sztuki starożytnej. Jej przygody, a także upór i zawziętość pozwalają odkryć prawdę o handlu sztuką staroegipską.

Ewe25 | 2011-07-25
Przeczytana: 27 czerwca 2011

Zaczyna się niesamowicie, to fakt.
Dwie pierwsze (prologowe) niepowiązane – czyżby? – ze sobą historie sprawiają, że na ciele czytelnika pojawia się gęsia skórka i włoski stają dęba, rodzi się także chęć poznania prawdy i dowiedzenia się, do czego to wszystko doprowadzi lub co było tego przyczyną, co będzie skutkiem, czyli innymi słowy nie mamy ochoty na nic – jedzenie, spanie, etc. – jeżeli nie przeczytamy całości do końca i nie odpowiemy sobie na te wszystkie pytania.
Fabuła ukazana jest bardziej z perspektywy osób znających się na starożytnym Egipcie, dlatego my [czytelnicy] możemy jeszcze bardziej się w nią wczuć, jeszcze lepiej ją zrozumieć oraz poznać. I wyciągnąć, oczywiście, wnioski. Główna bohaterka to właśnie egiptolog - zajmuje się jedną z wielu dziedzin, a mianowicie tłumaczeniem hieroglifów, co pracą jest niełatwą oraz wymagającą i poświęcenia ogromu czasu, i sporego oddania. Po prostu musi ona być pasją, a nie przykrym obowiązkiem.
Właśnie tak było z Eryką Baron.
Uwielbia...

Athoualia | 2014-05-16
Przeczytana: 16 maja 2014

Świat faraonów ekscytował mnie od dzieciństwa, więc dlatego taka ocena . Wciągnęło mnie tło akcji, cały plener. Niestety czasami się zastanawiałam czy to thriller czy jakieś romansidło?

Kirga | 2012-01-30

Książkę czyta się lekko, akcja nie jest niepotrzebnie przedłużana. Jednak mnie osobiście szczególnie nie wciągnęła.

Dla milosnikow starozytnego Egiptu. Czytalo sie ja lekko i przyjemnie

Sfinks jest powieścią kryminalno-sensacyjną-przygodową osadzoną w egipskich realiach. Książka jest o piramidach, grobowcach, klątwie Tutenchamona. Akcja toczy się na ulicach Kairu i Luksoru. Autor Robin Cook z wykształcenia lekarz medycyny słynie przede wszystkim z thrillerów medycznych, a tymczasem Sfinks nie ma nic z nimi wspólnego.
Eryka Baron młoda egiptolog przyjeżdża po raz pierwszy z wycieczką do Egiptu, w celu zwiedzenia starożytnych zbytków, o których się uczyła i studiowała przez wiele lat i wie teoretycznie o nich wszystko, lecz nie widziała ich na własne oczy. Niespodziewanie zostaje świadkiem morderstwa i zostaje wciągnięta w całą sprawę. I tak zaczyna się jej przygoda w Egipcie.
Jak na Robina Cooka spodziewałam się czegoś lepszego, czytelnik już na początku mógł domyślić się końca historii, zbyt szybko autor wyjawia zagadkę. Czasami denerwowała i irytowała mnie lekkomyślność i głupota bohaterki. Słaba fabuła książki może spowodowana jest tym, że jest to jedna z pierwszych...

Agnieszka74 | 2014-03-08

Przeczytałam chyba już wszystkie książki Cooka. nie są to jakieś wybitne dzieła ale czyta się fajnie. Zwłaszcza dla miłośników thillerów medycznych a ja nim jestem.Nie nudziłam się czytając te książki i niezmiernie żałuję ze już je wszystkie przeczytałam. Polecam

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Jacek Dukaj
    40. rocznica
    urodzin
    Lepiej znamy intencje naszych czynów niż owe czyny. Lepiej wiemy, co chcieliśmy powiedzieć, niż co naprawdę powiedzieliśmy. Wiemy, kim chcemy być - nie wiemy, kim jesteśmy.
  • Ann Brashares
    47. rocznica
    urodzin
    Jeśli nie ma wyjścia, trzeba je stworzyć. Nie można pozwalać, by świat po prostu nam się przydarzał(...).
  • Patricia Schröder
    74. rocznica
    urodzin
    Na to nie ma słów - powiedział czule. - Noszę cię w sercu, odkąd po raz pierwszy cię zobaczyłem. To prawda, Elodie... Prawda, której właściwie nigdy nie powinnaś usłyszeć.
  • Mario Spezi
    45. rocznica
  • Arnold Schwarzenegger
    67. rocznica
    urodzin
    Sens życia, to nie zwykła, szara egzystencja czy przetrwanie, ale parcie do przodu, windowanie się do góry, osiąganie czegoś, zdobywanie.
  • Cherie Priest
    39. rocznica
    urodzin
    Nawet anioły załkają, gdy ujrzą, co ci zrobiłam.
  • James Blish
    39. rocznica
  • Maeve Binchy
    2. rocznica
  • Ingmar Bergman
    7. rocznica
    śmierci
    Człowiek jest absolutnie samotny. Wszystko inne jest złudzeniem. (...) Nie spodziewaj się niczego oprócz zła. Jeśli zdarzy się coś przyjemnego - tym lepiej. (...) Nie będziesz rozczarowana, kiedy wszystko wróci do dawnego porządku. Trzeba żyć ze świadomością, że samotność jest absolutna. Wtedy człow... pokaż więcej
  • Jun'ichirō Tanizaki
    49. rocznica
    śmierci
    Każdy powinien tworzyć sobie system moralny odpowiadający jego naturze, a następnie zgodnie z nim postępować.

Znajdź nas na Facebooku