Sfinks

Wydawnictwo: Rebis
Sphinx
83-7120-564-3
dona

Co łączy grobowiec Tutenchamona, nic nie znaczącego faraona z okresu XVIII dynastii, z potężnym władcą Setim I? Czy klątwa faraonów, która zabiła lorda Carnarvona, wciąż działa? Czy grobowiec Tutenchamona był jedyny, którego nie odnaleziono? Oto kolejna powieść mistrza thrillera medycznego, według której nakręcono głośny film. Tym razem autor osadził akcję w scenerii piramid, pośród rabusiów grobów i międzynarodowych handlarzy antycznymi dziełami sztuki, a korzenie intrygi sięgają drugiego tysiąclecia przed naszą erą...

"Sfinks" Robina Cooka był kolejną książką tego autora, po którą sięgnęłam w poszukiwaniu ciekawego thrillera medycznego. Spodziewałam się medycznych zawirowań z Egiptem i piramidami w tle, pewnie dlatego trochę się tą książką rozczarowałam.
Przerzucałam stronę za stroną w poszukiwaniu medycyny, a znajdowałam coraz więcej piasku, posągów, skarabeuszy i innych dziwnych rzeczy, z przygodami głównej bohaterki na czele. Bo jej perypetii do kategorii "standardowe" zaliczyć raczej nie można, kto by pomyślał, że praca egiptologa może być taka niebezpieczna i pełna emocji.
Nie są to moje klimaty, więc obiektywna ocena książki raczej nie wchodzi w grę. Mam nadzieję, że ocena dobra nie uwłacza jej czci :) Ja się tam na faraonach nie znam.
Polecam czytelnikom lubiącym egipskie klimaty. Nie mylić z plagami ;)

Shimik | 2016-01-31

Thriller z historią Egiptu w tle. Plądrowanie i grabieże grobów dawnych faraonów to codzienność. W końcu czym jest historia kraju, gdy nie ma się co jeść? Więc ludzie rabują co się tylko da, a następnie sprzedają by jakoś przeżyć. Według mnie dzieje się to po dzień dzisiejszy, tylko trudniej jest znaleźć jeszcze nie odkryte miejsca z bogactwami. Dzięki takiemu postępowaniu ludzi, znaczna część naszej historii została bezpowrotnie zapomniana. Bohaterkę tej książki nazwałbym Indianą Jonsem. Nie zmienia to w niczym ekscytujących przygód jakich z nią doświadczamy. Myślę, że chętnie przeczytacie taką historię!

Joanna | 2017-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Książka nie w moich klimatach. Posagi, piramidy, Egipt. Za dużo tych infirmacji i nie mogę jej przejść.

Renax | 2016-08-13
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

Książka z Egiptem w tytule. To skłoniło mnie do sięgnięcia po nią. Bo do Egiptu chciałabym kiedyś pojechać. Teraz, przy tak trudnej sytuacji w regionie pozostają książki....
Słuchałam jej jako audiobook w wykonaniu Mirosława Utty.
Książkę wydał Rebis w 2006 roku.
Autora nie znałam, ale na LubimyCzytać widać jego 35 książek. To z zawodu lekarz, Amerykanin, uznawany za mistrza thrillera medycznego. W 'Sfinksie' zgłębia arkana egiptologii.
Bohaterką powieści jest młoda i atrakcyjna pani egiptolog Rebeka (nie uznaję odmieniania nazw zawodów, bo uważam, że to różnicuje kobiety wykonujące ten zawód. Właśnie z powodów feministycznych nie podoba mi się np. słowo filolożka). Przechodząc kryzys 'trzydziestki', postanawia spełnić swoje marzenie i przed wyjściem za mąż wyjeżdża do Egiptu. Tam natyka się na morderstwa w związku z czarnym rynkiem dzieł sztuki. Sprawa jest niebezpieczna, bo nie wiadomo kto jest w tej grze dobry, a kto zły. A otaczają ją dwaj atrakcyjni mężczyźni: pracownik...

Hana | 2016-09-28
Na półkach: Przeczytane, Cook Robin
Przeczytana: 27 września 2016

No raczej zaskoczona jestem.Żadnego szpitala,laboratorium,czy nawiedzonego doktora eksperymentatora?Czy aby,Cook Robin to jest?Była szansa na klątwę w postaci tysiącletnich wirusków,ale się rozmyła.Trudno.Zwiedzamy, z panną Rebeką, Egipt.Towarzyszymy w przygodach strasznych.I nawet zadowoleni jesteśmy.Dość.A następnym razem poczytamy ze skrzydełka albo plecków książki ile jest Cooka w Cooku Robinie.Ku zaskoczeniu - polecam.

Monika | 2012-11-03
Przeczytana: 27 października 2012

To moje pierwsze spotkanie z panem Cook'iem. Zdecydowanie udane.

Intryga sama w sobie dość przeciętna, ale opisy realiów egipskich... piękne i uderzająco prawdziwe. Od razu widać, że autor doskonale wie, o czym pisze i że niejeden dzień spędził w bocznych uliczkach Kairu i Luksoru, tam, gdzie nie docierają przeciętni turyści.

Dodatkowego uroku książce dodał fakt, że czytałam ją będąc w Egipcie właśnie, czując jego zapach, wdychając egipskie powietrze - tak rożne od naszego.

Anna | 2014-01-05
Przeczytana: styczeń 2012

Wciągająca, pełna przygód książka, której akcja dzieje się w Egipcie, do którego przyjeżdża młoda Amerykanka, egiptolog, której celem jest pogłębienie wiedzy na temat kultury egipskiej, m.in. poprzez odczytywanie tekstów hieroglifów. Przez przypadek wplątuje się w aferę przemytniczą, związaną z wywozem dzieł sztuki starożytnej. Jej przygody, a także upór i zawziętość pozwalają odkryć prawdę o handlu sztuką staroegipską.

fik | 2014-11-14
Przeczytana: 13 listopada 2014

pomysł na książkę-rewelacja, wykonanie -przeciętne, końcówka -wybitna, trudno ocenić taką książkę

Michał | 2011-04-12
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 12 kwietnia 2011

Młoda egiptolog, z doktoratem z tej dziedziny przyjeżdża do Egiptu obejrzeć na oczy to, o czym tak wiele się uczyła. Jej związek z młodym przystojnym Amerykaninem właśnie przeżywa kryzys, więc na wycieczce jest sama. Nawet nie spodziewa się, w jakie tarapaty właśnie wdepnęła.

Książka napisana jest dość zwięźle i ciekawie. Nie znajdziemy tu długich i nudzących opisów. Fabuła jest nastawiona na akcję i na jej brak czytelnik nie może narzekać.
Muszę też przyznać, że zostałem kilka razy zaskoczony zwrotami fabuły, razem z bohaterką nie możemy odgadnąć kto jest przyjacielem, a kto wrogiem.

Warto sięgnąć po tą książkę, jeśli macie ochotę na przygodę w Egipcie z odrobiną romansu w tle.

Ella | 2014-05-11

Nie myślałam, że Cook zaczynał od tak kiepskich książek i że dam mu kiedykolwiek tak słabą ocenę. W końcu jego thrillery medyczne są oparte na świetnych pomysłach, pełne napięcia i zwrotów akcji i znakomicie się czytają.
"Sfinks" natomiast jest zupełnie nie w jego stylu - mam wrażenie jakby zabrakło mu pomysłu na tę historię i pisał ją jakby na siłę. Tak też się ją czyta - ciężko i pod górę. Nie ma akcji, nie ma napięcia, nic mnie w tej historii nie wciągnęło, nie zaciekawiło. Ot przygodowa opowiastka na tle egipskich grobowców.
Zdecydowanie nie jest to Cook jakiego znam i lubię.