Pieprzony los kataryniarza

Wydawnictwo: superNOWA

Po tamtej stronie komputera trwa wirtualny świat. Dla wielu jest miejscem codziennej pracy i skarbnicą rozrywek. Dla wtajemniczonych to arena bezwzględnej walki o życie. Powieść roku 1995, za którą autor został uhonorowany nagrodą im. Janusza Zajdla.

źródło okładki: http://supernowa.pl/ksiazki.php?p=148

jatymyoni | 2015-02-25
Przeczytana: luty 2015

Książka napisana 20 lat temu, a w swej warstwie socjologicznej nadal aktualna. Ciekawa fantazja polityczna, robi wrażenie, świetnie opisuje „polskie piekiełko”. Wymowa jest jednak smutna, uczciwość i patriotyzm nie popłacają, ale stanowią przeszkodę w karierze. Przestaje być powoli książką s-f, gdyż już teraz najbardziej cenna jest informacja i szybkość jej zdobycia. Dobrze napisana książka, podobał mi się jej klimat.

Rafał | 2011-03-03
Przeczytana: 03 marca 2011

Panie Ziemkiewicz, Pana książka mi do gustu nie przypadła. Mój pierwszy kontakt z Pana prozą okazał się istną mordęgą.

Być może sięgnę jeszcze kiedyś po książkę Ziemkiewicza. Być może wypadnie lepiej jak "Pieprzony los kataryniarza". Być może... Jak na razie będę się wzbraniał przed tytułami tego autora jak tylko się da.
Nie mogę się doszukać w losie kataryniarz wątków, które zasługiwałyby na nagrodę SFinksa i nagrodę im. Zajdla, oraz na takie pochwały Dukaja o.O. Szkoda by mi było rezygnować z autora, który zebrał tyle nagród, ale szkoda mi również tego zmarnowanego czasu.
Kto wie... może po prostu zbyt późno wpadł mi w ręce „Pieprzony los kataryniarza”. W '95 pewnie spodobałby mi się bardziej. Jednak teraz jest dla mnie marnym matrixem z udziałem infobrokerów.
A gdzieś w tle przebija się jeden ciekawy wątek, zasługujący na poświęcenie mu większej uwagi, a przez autora spłycony i jakoś tak nieumiejętnie użyty.

Alan Węcławik | 2014-03-12
Przeczytana: 11 marca 2014

Troche nietypowe podejscie do tematu ale jestem jak najbardziej pozytywnie zaskoczony:) Po prostu inny gatunek SF. Nie wiem czy Pan Ziemkiewicz jest kimś w rodzaju wizjonera, ale patrząc z perspektywy czasu i dzisiejszych wydarzeń to można wysnuć takie przypuszczenie, zwłaszcza że książke przeczytałem prawie 20 Lat po wydaniu. Naprawde fajny jak na tamte czasy pomysł na fabułę wziąwszy jeszcze pod uwage fakt osadzenia jej w polskich realiach. Jak już ktoś zauważył to normalny matrix w polskim wydaniu:) Ciekawie się to czyta mimo tego że treść jest zdrowo naszpikowana terminologią informatyczną, osoby niezaznajomione z tematem mogą mieć problem z niektórymi częściami tekstu, ale dla chcącego nic trudnego więc książkę polecam do przeczytania.

Alek | 2011-08-04
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 04 sierpnia 2011

Gdyby nie to, że "Matrix" swoją premierę miał w 1999 roku, a ta powieść w 1995 roku pomyślałbym, że Robert to postać, w specyficzny, dostosowany do polskich realiów sposób, wzorowana na Neo. Brzozowski to Agent Smith, a sam Corbenic to swoisty Matrix...
To dobra powieść, napisana w bardzo dobry sposób, z dużym kunsztem i pomysłowością. Nie łatwo opisać słowami wirtualny świat (dużo łatwiej go pokazać w filmie) i tym większy szacunek należy się Ziemkiewiczowi.
Przy okazji jest to powieść o patriotyzmie i jego przeciwności, o miłości i zobojętnieniu. Szkoda, że mimo upływu 16 lat politycznie, w polskich realiach, jest tak aktualna. Może nawet bardziej niż kiedyś...

Jędrek | 2014-05-24
Przeczytana: 01 stycznia 2007

O powieści dowiedziałem się od znajomego, który użył jej jako ... wprowadzenia do internetu i zadawał mi dziwne pytania. Mnie zaintrygowała wyłącznie jako powieść sf, a nie źródło wiedzy. Podobał mi się jej klimat. Ten świat był dobrze skonstruowany i ciekawie się rozwijał. W tamtych latach była fala wirtualnej rzeczywistości i zostało to dobrze połączone z czymś na kształt internetu, chociaż o nieco odmienionych właściwościach. Ciekawe były również elementy political fiction w tym pani prezydent z ugrupowań lewicowych.

Szymon Białek | 2014-03-26
Przeczytana: 23 marca 2014

Niektórzy autorzy mają to do siebie, że trzeba po prostu polubić ich styl pisania. Ziemkiewicz i jego "Pieprzony los kataryniarza" jest tejże sytuacji koronnym przykładem. Pierwsze 20, 30 stron to droga przez mękę, ale im im bardziej się zagłębiałem w nakreśloną historię i przyzwyczajałem do naszpikowanego techniką języka, tym lepiej odbierałem tą książkę. W mojej opinii, całkiem udane połączenie nieszablonowej wizji i polityki.

Pete489 | 2014-07-14

Mamy to, co najlepsze u Ziemkiewicza: ciekawe fantazje polityczne, sprytnie wykorzystana wiedza historyczna, odważne pomysły fantastyczno-naukowe, wyraźnie zarysowany protagonista oraz szybka akcja.

Rola internetu we współczesnym świecie jest coraz większa, dlatego tym ciekawsza i donioślejsza wydaje się wizja Ziemkiewicza na ten temat. Dodam, że wizja ta naprawdę robi wrażenie.

Polecam (w szczególności dla geeków komputerowych)!

talkenberg | 2014-04-15

Ta książka to pierwsze spotkanie z Ziemkiewiczem. Początek trochę nudny, ale dalsza część - jak dla mnie - porywająca. "Pieprzony los... " to dziełko głównie o patriotyzmie, jak najbardziej aktualne, skłania do refleksji. Daję 9 gwiazdek i sięgam po kolejną książkę Pana Rafała.

acronka | 2014-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2014

Przyznam szczerze, że nie zmęczę tej książki. Robię kolejne podejście i za każdym razem, mimo chęci utykam i nie mogę ruszyć z miejsca. Poddaję się i odkładam do niedokończonych.

strategos | 2013-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2013

Z wielkim kredytem zaufania podchodziłem do tego tytułu, jednakże i on okazał się za mały, przez co książka zrobiła u mnie niezły debet. Wynudziłem się setnie.