Walc stulecia

Inne wydania

Powieść zachwyci wszystkich miłośników Ziemkiewicza brawurowej akcji towarzyszy wnikliwy wizerunek chylącej się ku upadkowi Europie epoki fin de sieclu u. Osobiste rozterki i problemy twórcy wirtualnych gier komputerowych i nakładają się na losy jego dzieła i toczących się w przededniu I wojny światowej intryg i rozgrywek dyplomatycznych. Nagroda Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za...

Nagroda Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 1998.

źródło okładki: http://supernowa.pl/ksiazki.php?p=150

jatymyoni | 2015-06-21
Przeczytana: czerwiec 2015

Książka interesująca, ale jak dla mnie przekombinowana. Mamy społeczeństwo przyszłości, które w swej strukturze bardzo podobne jest do społeczeństwa przedstawionego przez Lancy Kress w „Hiszpańskich żebrakach” (1996 rok). Większość są to tak zwani pożeracze papki podkultury, dostarczanej im przez całą dobę i w każdym miejscu. To są konsumenci, zadbani, zdrowi, za których myślą inni. Jest tez warstwa świetnie wyszkolonych technokratów, dbających, aby ten świat funkcjonował dobrze i warstwa rządzących tym światem. Można by powiedzieć społeczeństwo kastowe. Poznajemy przedstawicieli tych kast i ich sposób życia. Mamy też głównego bohatera, zupełnie oderwanego od rzeczywistości i zanurzonego w Europie początku XX wieku, w przededniu I Wojny Światowej. Bohater zafascynowany jest atmosferą Wiednia, elitami władzy, spiskowcami i rewolucjonistami. Ludźmi, którzy według niego żyli naprawę. Jednocześnie kompletnie nie jest zainteresowany światem mu współczesnym, z jego polityką, intrygami...

słoneczko | 2016-11-28
Przeczytana: 27 listopada 2016

Kolejna książka Ziemkiewicza, po którą sięgnąłem.
Po dosyć ciekawej „Wybrańcy bogów” oraz takich sobie kilku zbiorach opowiadań liczyłem na coś lepszego i zawiodłem się.
Dwa światy.
Ten realny, nie akceptowy przez bohatera, w którym żyje w oderwaniu od rzeczywistości (nasz współczesny?). Jak dla mnie za mało i za słabo opisany.
I świat gry komputerowej, Europy początku XX wieku, który zafascynował bohatera, w który ucieka przed, w jego przekonaniu zbyt technokratycznym dzisiejszym.
Jednak książka mnie nie porwała.
Akcja jakoś mnie szczególnie nie wciągnęła.
Może nie do końca zgadzam się z opiniami autora?.
Może książka jest za bardzo socjologiczna i psychologiczna?.
Jakieś przesłanie w książce może i jest, ale nie do końca dla mnie zrozumiałe.
Świat się ciągle zmienia i będzie się zmieniał. Zagrożenia z tym związane zawsze będą. Tęsknota „za starym, tym co już było” przypomina mi opowieści dziadków, jak to było „świetnie” w ich czasach młodości. Jeszcze jestem za młody na takie...

szati | 2010-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2010

"Walc stulecia" na pierwszy rzut oka wydaje się umiarkowanie ciekawą historią osadzoną w świecie z niezbyt niedalekiej przyszłości. Świecie, w którym służba zdrowia działa dobrze aż do obrzydzenia, większość zwyczajowych obowiązków domowych i nie tylko przejmuje na siebie komputer, na becikowym można godnie żyć, a elitę społeczeństwa (obok bajecznie bogatych biznesmenów) stanowią wszelkiej maści programiści, psycholodzy, ludzie, którzy potrafią wyszukać i zinterpretować każdą informację w zasobach sieci oraz użyć jej do manipulowania zwykłymi ludźmi. Poprzez kontrast między ówczesnym światem, a wirtualnym XX-wiecznym Wiedniem stworzonym na potrzeby gry komputerowej przez głównego bohatera, autor usiłuje unaocznić martwotę i powolny acz nieubłagany rozpad cywilizacji, a może nawet bardziej degradację samego człowieka, pod powierzchownie przyjemnym jarzmem rozwoju technologii. Mimo ciągłego szumu informacyjnego, w tle słyszy się tylko niepokojącą ciszę.

Pete489 | 2014-07-14

Jest to w moim odczuciu najlepsza spośród powieści Ziemkiewicza.

A więc co my tu mamy?
1. Ogromna dawka technologicznej s-f dotyczącej rzeczywistości wirtualnej (jeśli ten temat Cię kręci i chcesz więcej, sięgnij po uznane dzieło poświęcone Virtual Reality, jakim jest "Miasto Permutacji" Grega Egana);
2. Głęboka i trafna analiza ludzkich motywacji, zarówno tych wyższych, jak i tych godnych pogardy;
3. Duża dawka historii początku XX wieku podana w bardzo przystępnej i przygodowej formie;
4. Szybkie tempo akcji, tak charakterystyczne dla Ziemkiewicza.

Jeśli z jednej strony nie boisz się ambitnej lektury, a z drugiej ostrzysz sobie zęby na przekonujące widowisko s-f, ta książka jest dla Ciebie: Polecam!

Marek Adamkiewicz | 2014-05-26

Drugi powieściowy, fantastyczny Ziemkiewicz, jakiego miałem okazję czytać.
Uwagę zwraca dosyć pesymistyczny wydźwięk całości. Wizja świata nie napawa specjalnym optymizmem, co gorsza, podobny kierunek rozwoju dzisiejszego społeczeństwa nie jest, niestety, wykluczony.

Dosyć niespieszne tempo akcji jest w tym przypadku atutem, pozwala autorowi zbudować atmosferę, skupić się bardziej na społecznych mechanizmach i położyć nacisk na jednostki. Główny bohater jest tu człowiekiem zagubionym, na życiowym rozdrożu. Jest też w pewnym sensie bohaterem tragicznym, sytuacja, w której się znalazł, nie ma łatwego rozwiązania, co jest przez Ziemkiewicza wiarygodnie opisane.

Dobra powieść, prawdopodobnie zasłużenie nagrodzona Zajdlem. Jak dla mnie nie jest to arcydzieło, jednak mimo to, bezsprzecznie warto się z nią, jako kanonem polskiej literatury fantastycznej, zapoznać.

addam23 | 2014-10-20
Na półkach: 2014, Sprzedam, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 17 października 2014

Interesująca książka, jednak w kilku aspektach raczej nijaka.
Najgorzej ma się warstwa czysto fabularna. I oto nasuwa się pytanie: dlaczego autor zdecydował się na beletrystykę, zamiast książkę czysto publicystycznej?
Wszystko co w książce ciekawe jak najbardziej mieści się w ramach tego gatunku.
Fabuła zdaje się dla autora jedynie niemiłą koniecznością.
Trzeba jednak również zauważyć, że rys psychologiczny głównego bohatera jest stworzony całkiem dobrze (nie jest więc to kiepska literacko książka, jak mogło by się komuś po wcześniejszym opisie zdawać).

Odpowiedź na to pytanie możemy znaleźć w posłowiu (autorstwa Jacka Dukaja).
Dowiadujemy się w nim, że to była tak na prawdę ostatnia ważna powieść w dorobku Ziemkiewicza. Po niej pisywał i pisuje już głównie publicystykę.

Nie mniej jednak - książka na pewno jest warta przeczytania.
Ciekawe spojrzenie na historię i społeczeństwo (bez gotowej odpowiedzi), połączone z niezbyt skomplikowaną fabułą (choć na pewno nie miałką, czy...

Vilsa | 2016-10-11
Przeczytana: 11 października 2016

Dobrnęłam, unikając rzucania książką w kąt, no jestem z siebie dumna, bo było ciężko. Nie wydaje mi się, by książka była dla mnie zbyt trudna, czy też bym do niej nie dorosła, za to czuję, że jest to przede wszystkim książka przedobrzona. Jakieś tam idee, tęsknoty za "starym", przerysowana dominacja technologii i obrzydliwość istnień ludzkich, poplątanie z pomieszaniem, za dużo, za bardzo - to wszystko rzuca się na usta po przeczytaniu tej pozycji. Znalazłam tu kilka trafnych spostrzeżeń, kilka naprawdę ładnych scen, ale reszta... Ech. Czuję wielką ulgę, że mam to za sobą.

harpijka | 2016-07-06

Wizja świata, w którym przyszło się męczyć bohaterom - bardzo ciekawa, choć miałam niedosyt, wolałabym więcej tego świata, a mniej nostalgicznych ucieczek w świat chylącej się ku upadkowi belle époque. Postacie - obrzydliwe, niektóre zapowiadają się interesująco, ale ostatecznie zbyt mało się o nich dowiadujemy, by się do nich w jakikolwiek sposób przywiązać (Walter Schida). Akcja - średnio wciągająca. Bardzo ładny język - trzy gwiazdki właśnie za to w połączeniu z bogatą kreacją świata.

Heros | 2015-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2015

Powieść Ziemkiewicza jest dziełem wielowymiarowym, które można rozpatrywać na kilku płaszczyznach. Na każdej z nich autorowi powiodło się zgoła inaczej. Jest to więc późne dziecko gatunku cyberpunk, i tutaj Ziemkiewicz wypada dość blado, wizje cyberprzestrzeni i świata przyszłości są generalnie marnymi popłuczynami po o dekadę wcześniejszej twórczości Gibsona. Jest to także dobry przykład jak trudno tworzyć współcześnie dobrą SF, która nie zdezaktualizuje się po kilkunastu latach od napisania. Rzeczywistość po prostu wyprzedza wyobraźnię twórców. Mamy także pod płaszczykiem powieści SF próbę analizy trendów socjologicznych, momentami zatrącającą o publicystykę. Niektóre przewidywania (obawy?) pisarza zdają się sprawdzać jak najbardziej, w innych obszarach ewolucja społeczeństw Europy zmierza w zgoła innym kierunku, najbardziej chybione zdają się pomysły dotyczące kultu Ekumenicznego. Obecne trendy zdają się wskazywać, że w przestrzeni publicznej Zachodu i mentalności społeczeństw...

Krzysiek W | 2011-10-31
Na półkach: Sci-fi, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 25 października 2011

Powieść, mimo posuwającej się raczej nieśpiesznie akcji, od samego początku potrafi wzbudzić zainteresowanie. Duża w tym zasługa fabuły, toczącej się naprzemiennie, to w świecie realnym, to w wirtualnej rzeczywistości gry stworzonej przez głównego bohatera. Bohatera, dodajmy, w zasadzie pozytywnego choć z pewnością niejednowymiarowego, posiadającego swoje ambicje i zasady, aczkolwiek nie zawsze wzbudzającego sympatię. Tę postać na pewno trzeba zaliczyć do plusów książki, podobnie jak narrację, która pozawala spojrzeć na przedstawioną historię z perspektywy kilku postaci w mniejszym lub większym stopniu w nią zaangażowanych. Ale największą siłę powieści Ziemkiewicza stanowi staranie naszkicowane tło, czyli świat niezbyt odległej przyszłości. Świat (a konkretnie Europa), w którym ludzie ze strachu przed własnymi myślami (lub ich brakiem) nawet w metrze czy tramwaju nie potrafią odłączyć się od serwowanej non-stop medialnej sieczki, komputerowe awatary są emanacją partii politycznych...