Ugi

Seria: Ze Strachem
Wydawnictwo: Czarne
spisek, manipulacja

Oto zgrabnie opowiedziana historia o domniemanym globalnym spisku wielkich korporacji, którym nie wystarcza już manipulowanie konsumentami (czyli nami wszystkimi) za pomocą reklamy. A także opowieść o utracie ideałów i niezależności przez dziennikarza, który na trop owego spisku wpada.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

SłabyGracz | 2013-09-24

Zakupiłem ją za kilka złotych i nie spodziewałem się wiele. Okazało się to dobrym posunięciem, bo niewiele otrzymałem. Intryga na skalę światową (a już na pewno amerykańską) wydaje się być dobrym początkiem, ale to tylko pozory. Całość jest bowiem napisana średnio i wyziera z tej książki prowincjonalność. Początek zapowiada się dobrze, ale potem historia zmierza w dziwną stronę i absolutnie nie daje satysfakcji. Powieść jest napisana ładnym językiem, ale bez szału. Historia również nie porywa. Wiem jednak, że nie mogę być zbyt wymagający. Jest to bowiem nikomu nieznana książka wydana przez małe wydawnictwo. Przeszkadza jednak ohydne wydanie. Projekt graficzny jest ładny, ale tekturowa okładka i wnętrze rodem z bloku technicznego nie sprawia dobrego wrażenia. Dodatkowo czcionka jest dziwna i nie ułatwia czytania. Można kupić jak się znajdzie w dużej promocji. Można też pożyczyć od kogoś i przeczytać, bo jest miła. Szału jednak nie ma.

MoznaPrzeczytac | 2014-05-24
Przeczytana: 24 maja 2014

Światem rządzą reklamy. Potężne wpływowe firmy chcą manipulować konsumentem, aby zarabiać grube miliardy – tym samym wpędzając swoich klientów w otchłań mrocznej choroby na tle psychicznym. A takie przynajmniej jest założenie powstającego artykułu Oskara Knopa, dobrze rokującego dziennikarza „Battery Post”, laureata Nagrody Kraina. Do czego popchnie go prywatne śledztwo?

Głównego bohatera, dziennikarza z Manhattanu, poznajemy, gdy przemierza ulice dzielnicy, szukając nowego tematu artykułu. Jest to jeden z tradycyjnych „patroli”, które szef redakcji nakazuje wykonywać swoim pracownikom w celu zdobycia niebanalnych pomysłów prześcignięcia konkurencyjnych pism. Po chwili kręcenia się bez celu, Oskar – jak gdyby nigdy nic – wchodzi do budynku Rockefeller Center, gdzie odbywa się gala wręczenia prestiżowej Nagrody Kraina, której został laureatem. To właśnie wyróżnienie zdaje się ściągać na Knopa całą lawinę zdarzeń, która chwilę później ma ruszyć.

Zaczyna się niepozornie – jeszcze na...

nieidentyczna | 2014-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2014

Globalizacja i komercjalizacja następują. Konsumpcjonizm na trwale zagnieździł się w naszym życiu, stając się powoli jego nadrzędną wartością. Wielkie koncerny manipulują nami, by zwiększyć swoje zyski, a z nas zrobić bezwolne i niemyślące roboty. Świat zmierza ku destrukcji. Zabija nas to, co sami stworzyliśmy.

To opis iście apokaliptyczny, ale jakże prawdziwy! Na tyle, by Mirosław Tomaszewski uczynił z niego tło do swojej powieści - o zastanawiającym tytule - „UGI”. Jej głównym bohaterem jest Oskar Knop, dziennikarz nowojorskiej gazety „Battery Post”, którego poznajemy w chwili, gdy ma on odebrać prestiżową Nagrodę Kraina za cykl artykułów poświęconych contras – specjalnej organizacji, skupiającej wokół siebie wszystkich tych, którzy nie godzą się na postępujący konsumpcjonizm. Na znak przynależności i protestu, odrywali oni od swoich ubrań metki i naszywali na nie jednobarwne prostokątne łaty. Całość tego wydarzenia pewnie nie byłaby niczym nadzwyczajnym, gdyby nie fakt, że od...

Kasia | 2016-11-07
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 05 listopada 2016

Niekomercyjna książka poruszająca temat komercyjny :)

Z pewnością nie ma drugiej takiej powieści na rynku! Poznajemy Oskara Knopa, który tropiąc działanie wielkich korporacji trafia na ślad, który po ujawnieniu może zburzyć wielką machinę rządzącą światem!

Książkę czyta się dość ciężko, czego główną przyczyną jest czcionka. Nie ułatwia również sam autor, który zaczynając nowy rozdział często przeskakuje z jednego wątku na drugi, gdzie poprzedni nie zawsze został wyjaśniony, a pewne kwestie nie zostają wprost powiedziane. Ma to oczywiście swój plus, którym jest budowanie zainteresowania.
Nie spotkałam się jeszcze z podobnym stylem. Mimo, iż jest to druga książka autora, którą przeczytałam to jednak nie przypominam sobie by w Marynarce autor używał podobnego stylu.

Pomimo tego oceniam książkę pozytywnie! Autor porusza ciekawy temat manipulacji stosowanej przez wielkie korporacje! Trochę mnie zdziwiło zakończenie... Główny bohater szukający sprawiedliwości dochodzi do dość...

Anet_Anet | 2012-09-25
Przeczytana: 25 września 2012

wstęp książki, super, jeden wielki prawdziwy cytat. samą książkę czyta się wg mnie bardzo szybko, mimo,ze trochę się gubiłam w samym sensie jaki niosła twardo czytałam dalej, gdy nagle myślałam, że wszystko jasne i już koniec okazało się że zakończenie ciągnie się i ciągnie ze 40 stron i znowu zamieszanie. mam mieszane uczucia, początkowo myślałam, że bomba, teraz bardziej pół-niewypał.

Owcunia | 2010-07-24

nie da się tej książki przeczytać

Leto Atryda | 2014-09-21
Przeczytana: 2010 rok

Dobra jak na polską - antyutopia, przykra jak każda z nich i jak każda z nich, ukazująca fragment rzeczywistości z poziomu faktów(lepiej lub gorzej).
Można przeczytać

mind_mess | 2015-11-27