Spokój

Tłumaczenie: Anna Górecka
Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
A nyugalom

Andor i jego matka tworzą toksyczny związek dwojga ludzi, uwięzionych w ciasnym mieszkaniu. On jest pisarzem, ona opuszczoną, dawno zapomnianą aktorką teatralną, której odmówiono prawa do grania po tym, jak jej córka wyemigrowała z kraju po rewolucji roku 1956.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B.

źródło okładki: Wydawnictwo W.A.B.

Ksychopata | 2014-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

Czytając opinie czytelników na temat tej książki natknąłem się na kilka spostrzeżeń, kilka głównych problemów, na które zostały ocenione na łamach forum. Wielu twierdzi, że jest ona mroczna, brutalna, genialna, ciężka i zapadająca w pamięć...

Czy jest mroczna? Na pewno w pewnym stopniu, ale ów stopień z pewnością nie urośnie do wielkiej rangi. Ma specyficzny charakter, ale ten mroczny klimat nie towarzyszy w każdym wątku, na każdej stronie. Czytałem wiele książek, gdzie mrok przeszywał człowieka na wskroś. Mrok z tej książki jest dobrą rozgrzewką, zapowiedzią czegoś większego, ale tego czegoś większego nie dostajemy. Mrok tańczy między stronami na podobnym poziomie. W niektórych momentach jakby traci poczucie rytmu.

Czy jest brutalna? Z pewnością autor starał się opisać niektóre sceny bardzo brutalnie, obscenicznie. W pewnych momentach budziło troszkę to niesmak. Może dlatego, że trochę tę brutalność chciał wpleść na siłę. Wydaje mi się, że niekiedy było to trochę groteskowe,...

Ania | 2014-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2014

"Spokój" opowiada o Andorze i jego relacjach z kobietami: matką, siostrą bliźniaczką, partnerką oraz kochanką.
Przeczytałam wiele pochlebnych opinii o tej książce, dlatego sięgając po nią miałam pewne oczekiwania. Spodziewałam się mocnych akcentów, masochistycznej gry na emocjach i dogłębnego studium toksycznych relacji międzyludzkich.
Rozczarowałam się. Ani przez moment nie poczułam tej historii. Zabrakło mi głębi, przeżywania, rozterek bohaterów, psychoanalitycznego zacięcia, a przede wszystkim emocji.
Nudna i nijaka treść poprzeplatana opisami kopulacji.

Grażyna | 2013-01-06
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 06 stycznia 2013

Trudna relacja chorej psychicznie matki i jej syna. Cięzka, toksyczna, wulgarna.

jestemtu | 2013-03-27
Przeczytana: 27 marca 2013

Takie tam rozpamiętywanko, jakby w biegu, zlepione z ułudy ze starannie uzasadnianą rzeczywistością, a wszystko, jak w tego typu historiach o rozdrapywaniu ran, z nie dającą spokoju myślą czy jest już za późno, czy jeszcze za wcześnie... nie można tego nie lubić.
Do tego kąśliwy język i dużo mądrych słów... polecam Tobie.

MadameShepard | 2014-04-11

Bełkot. Obcojęzyczna wersja twórczości Gretkowskiej. Tylko, że u niej fabuły czasami trzymają się kupy, tu jest jeden wielki chaos, główny bohater jest tak nieprzekonywujący w swojej traumie, że jest to aż przykre. Postać matki jest groteskowa, a nie przejmująca. Wszystko podane w obrzydliwym seksualnym sosie o mocno fizjologicznym charakterze. Nigdy nie czytałam tak obscenicznych opisów aktów seksualnych, za którymi nie stoi żadna treść fabularna. Reasumując, jakby twórca chciał popisać tzw. "scen" i dorobić do tego fabułę. Bardzo słabe, trudno się czyta i niestety zapada w pamięć. Ale będę wypierać.

lilalu | 2017-09-06

Andor to 35-letni pisarz - narrator i główny bohater książki węgierskiego autora Attili Bartisa pt. Spokój, poznajemy też jego matkę Rebekę - zapomnianą aktorkę teatralną, siostrę skrzypaczkę - Judith oraz miłość jego życia - Eszter. A między nimi emocje, niedomówienia, niejasne sytuacje z przeszłości, dziwne momenty, przemilczenia, kłamstwa, zakazane pragnienia i złość, frustracja, wszechogarniająca, wysysająca wszelką pozytywną energię, płonąca żywym ogniem, taka, która nie niesie ze sobą niczego dobrego, powoduje jedynie chęć ucieczki w tani seks, w głupie zdrady, kłamstwa, w alkohol i w życie na krawędzi.
Najważniejsza, najbardziej toksyczna jest tu relacja matki z synem, relacja na granicy czegoś chorego, uzależniającego, niebezpiecznego. On nie potrafi żyć bez niej, a ona nie pozwala mu odejść, nie pozwala dorąsnąć. I tak męczą się przez lata, ona coraz bardziej popadając w obłęd, on coraz bardziej pragnąc ucieczki, najpierw więc ucieka w przypadkowy seks, w wrażenia mocne,...

Karolina | 2013-03-07

Mocna, mroczna, niebanalna proza. Igra z czytelnikiem, wciąga i uzależnia. Odkrywa tę drugą mroczną część duszy człowieka.

Anastazja | 2017-08-07
Na półkach: Nie polecam, Przeczytane
Przeczytana: 07 sierpnia 2017

Kolejny Michel Houellebecq?
Coś ma z nim wspólnego ten węgierski pisarz, autor "Spokoju". Tylko, że pisze mocniej, wyraźniej, wulgarniej ... Nie wnosi wartości, wręcz przeciwnie, niszczy je za każdym razem zatapiając się głębiej w nienormalność.
Przedstawia bohaterów zepsutych do szpiku kości - głównym tematem jest brudny seks, z dokładnym opisem scen przyprawiających o mdłości.
Bohater, tkwiący w niemocy ułożenia sobie normalnego życia, miota się między łóżkami: swojej matki, prostytutki, dziennikarki, narzeczonej. I jest na tyle słaby i niedojrzały, że nie potrafi wyprowadzić się od swojej matki- wariatki. Wyalienowany, dziwny, niezaradny, uzależniony od seksu, bez wyrzutów sumienia i chęci zmiany.
Książka jest nie tylko dołująca, ale wręcz kipiąca wściekłością, agresją, obrzydliwymi opisami seksu, wysiłkami autora, aby jak najbardziej ją zeszpecić. I udało mu się - po raz kolejny, gdy głównym tematem jest nienormalność i niemoralność na najwyższym poziomie, krytycy literaccy...

Gra_ce | 2012-01-04
Przeczytana: 2007 rok

Książka dla czytelników o ogromnej wrażliwości i mocnych nerwach. Jeśli nie masz spokojnego i zdystansowanego stosunku do własnej Matki, to może lepiej sobie czytelniku płci męskiej odpuść. Dla kobiet próbujących zrozumieć meandry męskiej wrażliwości - pouczające i poszerzające pole empatii.

sekunda | 2014-01-01
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: listopad 2013

Nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek wcześniej w swoim życiu natknęła się na aż tak wulgarną i brutalną książkę.
Historia przedstawia relacje głównego bohatera (który jest jednocześnie narratorem) z kobietami odgrywającymi istotne role w jego życiu. Relacje bardzo toksyczne, ciężkie, chore... relacje naznaczone przemocą psychiczną oraz fizyczną.
Ciężko było przebrnąć przez niektóre fragmenty. Były momenty, kiedy poważnie zastanawiałam się nad tym, by książkę odłożyć nie doczytawszy jej do końca. Ukazany w niej ogrom brutalności i zła chwilami mnie przerastał.
Na długo pozostawi ślad w mojej pamięci.