Spokój

Tłumaczenie: Anna Górecka
Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
A nyugalom

Andor i jego matka tworzą toksyczny związek dwojga ludzi, uwięzionych w ciasnym mieszkaniu. On jest pisarzem, ona opuszczoną, dawno zapomnianą aktorką teatralną, której odmówiono prawa do grania po tym, jak jej córka wyemigrowała z kraju po rewolucji roku 1956.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B.

źródło okładki: Wydawnictwo W.A.B.

Ania | 2014-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2014

"Spokój" opowiada o Andorze i jego relacjach z kobietami: matką, siostrą bliźniaczką, partnerką oraz kochanką.
Przeczytałam wiele pochlebnych opinii o tej książce, dlatego sięgając po nią miałam pewne oczekiwania. Spodziewałam się mocnych akcentów, masochistycznej gry na emocjach i dogłębnego studium toksycznych relacji międzyludzkich.
Rozczarowałam się. Ani przez moment nie poczułam tej historii. Zabrakło mi głębi, przeżywania, rozterek bohaterów, psychoanalitycznego zacięcia, a przede wszystkim emocji.
Nudna i nijaka treść poprzeplatana opisami kopulacji.

Krzysiek | 2014-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

Czytając opinie czytelników na temat tej książki natknąłem się na kilka spostrzeżeń, kilka głównych problemów, na które zostały ocenione na łamach forum. Wielu twierdzi, że jest ona mroczna, brutalna, genialna, ciężka i zapadająca w pamięć...

Czy jest mroczna? Na pewno w pewnym stopniu, ale ów stopień z pewnością nie urośnie do wielkiej rangi. Ma specyficzny charakter, ale ten mroczny klimat nie towarzyszy w każdym wątku, na każdej stronie. Czytałem wiele książek, gdzie mrok przeszywał człowieka na wskroś. Mrok z tej książki jest dobrą rozgrzewką, zapowiedzią czegoś większego, ale tego czegoś większego nie dostajemy. Mrok tańczy między stronami na podobnym poziomie. W niektórych momentach jakby traci poczucie rytmu.

Czy jest brutalna? Z pewnością autor starał się opisać niektóre sceny bardzo brutalnie, obscenicznie. W pewnych momentach budziło troszkę to niesmak. Może dlatego, że trochę tę brutalność chciał wpleść na siłę. Wydaje mi się, że niekiedy było to trochę groteskowe,...

Grażyna | 2013-01-06
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 06 stycznia 2013

Trudna relacja chorej psychicznie matki i jej syna. Cięzka, toksyczna, wulgarna.

jestemtu | 2013-03-27
Przeczytana: 27 marca 2013

Takie tam rozpamiętywanko, jakby w biegu, zlepione z ułudy ze starannie uzasadnianą rzeczywistością, a wszystko, jak w tego typu historiach o rozdrapywaniu ran, z nie dającą spokoju myślą czy jest już za późno, czy jeszcze za wcześnie... nie można tego nie lubić.
Do tego kąśliwy język i dużo mądrych słów... polecam Tobie.

MadameShepard | 2014-04-11

Bełkot. Obcojęzyczna wersja twórczości Gretkowskiej. Tylko, że u niej fabuły czasami trzymają się kupy, tu jest jeden wielki chaos, główny bohater jest tak nieprzekonywujący w swojej traumie, że jest to aż przykre. Postać matki jest groteskowa, a nie przejmująca. Wszystko podane w obrzydliwym seksualnym sosie o mocno fizjologicznym charakterze. Nigdy nie czytałam tak obscenicznych opisów aktów seksualnych, za którymi nie stoi żadna treść fabularna. Reasumując, jakby twórca chciał popisać tzw. "scen" i dorobić do tego fabułę. Bardzo słabe, trudno się czyta i niestety zapada w pamięć. Ale będę wypierać.

Karolina | 2013-03-07

Mocna, mroczna, niebanalna proza. Igra z czytelnikiem, wciąga i uzależnia. Odkrywa tę drugą mroczną część duszy człowieka.

Gra_ce | 2012-01-04
Przeczytana: 2007 rok

Książka dla czytelników o ogromnej wrażliwości i mocnych nerwach. Jeśli nie masz spokojnego i zdystansowanego stosunku do własnej Matki, to może lepiej sobie czytelniku płci męskiej odpuść. Dla kobiet próbujących zrozumieć meandry męskiej wrażliwości - pouczające i poszerzające pole empatii.

misiel | 2014-03-31

Ta książka roztrzaskała mój mózg na tysiące kawałeczków. Miesiąc po lekturze byłem w stanie czytać tylko powiastki o Muminkach. Do matki odnosiłem się z rezerwą, w razie czego. Musiałem odpocząć psychicznie.

adrjala | 2014-01-01
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: listopad 2013

Nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek wcześniej w swoim życiu natknęła się na aż tak wulgarną i brutalną książkę.
Historia przedstawia relacje głównego bohatera (który jest jednocześnie narratorem) z kobietami odgrywającymi istotne role w jego życiu. Relacje bardzo toksyczne, ciężkie, chore... relacje naznaczone przemocą psychiczną oraz fizyczną.
Ciężko było przebrnąć przez niektóre fragmenty. Były momenty, kiedy poważnie zastanawiałam się nad tym, by książkę odłożyć nie doczytawszy jej do końca. Ukazany w niej ogrom brutalności i zła chwilami mnie przerastał.
Na długo pozostawi ślad w mojej pamięci.

Hiram | 2012-05-23

Ciężkie, gęste, wyraziste-trudno się oderwać

Bliska zagranica

Całkiem niedawno uświadomiłem sobie, że „bliską zagranicę” (jak mawiają rosyjscy dyplomaci) od lat traktowałem (inaczej niż oni) bardzo obojętnie. Podobnie moi znajomi. Wprawdzie od zawsze zdecydowanie preferowałem Anglosasów, ale żeby aż tak zaniedbać najbliższych sąsiadów?