Dom schadzek

Seria: Mała Proza
Wydawnictwo: Czytelnik
House of Meeting
artemis

Tytuł nawiązuje do opisywanego między innymi przez Herlinga-Grudzińskiego Domu Swidanij, w którym więźniowie sowieckich łagrów mogli w pewnym okresie przyjmować odwiedziny żon. Martin Amis porzucił tym razem swoje naturalne środowisko londyńskiej dzielnicy Notting Hill i zapuścił się na teren Archipelagu Gułag. W obozie pracy przymusowej gdzieś za kręgiem polarnym przebywa dwóch braci...

W obozie pracy przymusowej gdzieś za kręgiem polarnym przebywa dwóch braci zakochanych w jednej dziewczynie, pięknej Żydówce Zoi, która pozostała w Moskwie. Starszy brat, którego imienia nie poznajemy, weteran i bohater drugiej wojny światowej, jest narratorem powieści i to on relacjonuje swojej amerykańskiej pasierbicy, symbolizującej Conradowskie „oczy Zachodu”, losy tego osobliwego, „nierównobocznego” trójkąta , wpisane w dzieje stalinowskiej i post-stalinowskiej Rosji.

allison | 2014-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2014

"Dom schadzek" Amisa to książka niełatwa w odbiorze ze względu na przyciężkawą i jakby porwaną narrację. Wymaga skupienia, bo bez tego nie może raczej okazać się udaną lekturą.
Akcja rozgrywa się na kilku płaszczyznach czasowych i to także może utrudniać płynny odbiór, zwłaszcza że niektóre wydarzenia dzieli niewielki odstęp czasowy i czasami dopiero po przeczytaniu kilku-kilkunastu zdań czytelnik orientuje się, którego roku dotyczy dany fragment.

Nagrodą za zmagania z formą jest treść, która nie skupia się jedynie na historii miłosnej. Moim zdaniem, wątek miłosny to swego rodzaju pretekst do pokazania przerażającej rzeczywistości sowieckich łagrów, stalinowskiej Rosji i kilku późniejszych dekad.

Narrator w bardzo realistyczny sposób pokazuje hierarchię łagrowego świata i niepisane prawa rządzące jego codziennością. W podobnym tonie utrzymane są wojenne wspomnienia bohatera, zwłaszcza gwałty, jakich się dopuszczał z całą armią podczas marszu na Berlin.
Osobnym tematem stają...

Komaga | 2012-03-26
Przeczytana: 26 marca 2012

Martin Amis jest dla mnie zagadką. Nie wiem, czy dlatego, że to dopiero jego trzecia książka przeczytana przez mnie? Czytając Dom schadzek zapominałam, ze Amis to Anglik, nie Rosjanin. Jest taki przekonywujący.

Zaczytana | 2013-11-28

Jedna z niewielu książek, których niestety nie dałam rady przeczytać do końca - sama historia wydaje się być ciekawa, ale opisana jest niestety w sposób absolutnie dla mnie "niestrawny".

goraraah | 2012-02-03

Niesamowita. Dojrzała i refleksyjna!

Hiram | 2012-05-23

Chłodne, Rosja oczami wyspiarza, jeśli komuś podobał się "Lektor", albo "Ciemność w południe" to znajdzie miejsce na półce

Jolanta | 2016-01-04
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki