Powrót Wilka

Mirosław Tomaszewski Wydawnictwo: Edumuz literatura obyczajowa, romans
Edumuz
2021-01-01
2021-01-01

O tamtych (nieodległych) czasach mówi się często, w mojej ocenie zbyt emocjonalnie i z wieloma przekłamaniami. Wyrosły już całe pokolenia, które w opisywanych wydarzeniach udziału brać nie mogły, bo jeszcze się nie urodzili, albo co najwyżej darli się w wózkach domagając regularnego karmienia. Teraz są ludźmi, którzy decydują, tworzą, budują, oceniają. A oceniają, rzucają inwektywami bardzo często nie rozumiejąc (nie chcąc rozumieć, bo po co skoro tak łatwiej) ani samych określeń, ani kontekstu, interpretują historię w manierze heroicznej, bo tak to przecież lubimy.
W tej powieści mamy kilkoro uczestników, którzy po latach spotykają się (niechętnie),do tamtych czasów, chcąc nie chcąc, wracają, rozliczają się, albo chociaż spoglądają na nie z perspektywy lat. Taka nasza polska „podchorążówka”, postarzała, rozczarowana, przez czas nieco wykoślawiona.
Jest też ich życie zwyczajne, codzienne, są miłości utracone i wiecznie szukane, są rozczarowania i sukcesy, albo przynajmniej to, co się sukcesem wydaje.
Zupełnie egoistycznie trochę żałuję, że postać Sebastiana, a może i Adama, nie jest rozbudowana bardziej, ale to takie moje marudzenie, bo konstrukcja powieści wcale tego, na dobrą sprawę, nie wymaga.
Znakomita powieść, świetnie napisana, pięknym literackim językiem.
I tylko żal, że tak mało o niej, że tylko audiobook, że autor (znakomity),chyba jednak niedoceniony. Że to wszystko znika w zalewie przeciętniactwa, albo zduszone ciężarem kilku
(-nastu?, -dziesięciu?) znanych, uznanych, czytanych. A to świetna, naprawdę znakomita powieść.

To jest jedna z lepszych polskich powieści jakie przeczytałem (wysłuchałem ). Historia szóstki przyjaciół "bawiących" się w czasach licealnych w opozycję podczas stanu wojennego.
Po latach, na początku nowego milenium spotykają się w gdańskiej knajpce. Zaczyna się czas wspomnień, pretensji, rozliczeń oraz powrotu starego uczucia.
Mamy tu bardzo dobry opis polski lat dwutysięcznych. Brudnej polityki, dorobkiewiczów, śmierci ideałów. i zwykłej polskiej biedy pchającej człowieka do niedobrych rzeczy.
Cała opowieść zawiera się w jednym dniu z życia bohaterów ale ileż tu emocji, uczuć, zawiści jednak także jest i miłość.
Jest i tajemnica, której rozwikłanie przywozi ze sobą tytułowy Wilk.

Mamy tu bardzo dobry opis polski lat...

"Jeśli po latach zamierzasz wrócić do miejsc młodości, upewnij się, że jeszcze istnieją."

Jest głęboka i poruszająca prawda w tych słowach.
Grupa przyjaciół pracujących w podziemiu w okresie stanu wojennego, spotyka się po 19 latach. Czemu ma służyć spotkanie i jak odnajdują się w... "lepszych czasach"?

"Powrót wilka" to opowieść o:
- misji, która łączy ludzi,
- miłości, jedynej i niepowtarzalnej
- nieuniknionych wyborach, które mogą kosztować zbyt wiele...

Polecam! :)

Jest głęboka i poruszająca prawda w tych słowach.

"Powrót wilka" to opowieść o:
- misji, która łączy ludzi,
- miłości,...

„Powrót Wilka” Mirosława Tomaszewskiego to książka, która trafiła w moje ręce przypadkiem, ale która okazała się jednym z największych literackich odkryć tego roku. Bardzo szczera, osobista opowieść o pokoleniu schyłku PRL-u okazuje się niekoniecznie powieścią polityczną, a bardziej osobistą narracją o utraconych szansach. To smutna, ale jednocześnie fascynująca historia, zakorzeniona w ostatnich latach komunizmu, ale której akcja rozgrywa się już pod sztandarami współczesnej, wolnej Polski.
Cała recenzja: https://tinyurl.com/hkhr34c6

Mirosław Tomaszewski "Powrót wilka"

"Wilk całe życie czuł się niesiony przez prądy i wiatry."

Trójmiasto, rok 2005. Za tytułowym Wilkiem kryje się Andrzej, który po dziewiętnastu latach wrócił z Kanady do Polski. Wypłynął sam, ponieważ jego dziewczyna Magda nie pojawiła się na porcie. Dziewczyna miała powód - zaszła w ciążę. Po powrocie ponownie spotyka się z przyjaciółmi na "Zjeździe Załogi" organizowanym przez Dżimiego, czyli Macieja. Po tylu latach mają okazję wyjaśnić sobie kilka spraw, porozmawiać o trudnej przeszłości. Czy wszystko wróci do normy? Jak ułożą się ich relacje?

Historia opowiedziana jest z punktu widzenia grupy przyjaciół. Każdy z nich niesie osobiste przeżycia: emocje, żale, ból, tęsknotę i wątpliwości. To powieść z czasów, kiedy ogromny wpływ miała na nas epoka komunizmu. Pouczająca lektura, zgrabnie napisana. Autor pokazuje nam, że życie nie jest łatwe.

Zgodzę się z opinią p. Mirosława Baki (audiobook w wykonaniu tego aktora),że to książka uniwersalna. Może ją przeczytać starszy, jak i młody czytelnik. ➡️ Link do rozmowy autora z aktorem: https://youtu.be/EifogjO92K8

Mirosław Tomaszewski pod koniec ubiegłego roku został laureatem Gdańskiego Konkursu Literackiego im. Bolesława Faca. 👏

Mirosław Tomaszewski "Powrót wilka"

"Wilk całe życie czuł się niesiony przez prądy i wiatry."

Na początek trochę prywaty. Drżącą ręką odkładałam ten literacki majstersztyk na półkę a pisaniu jego recenzji towarzyszyło mi przyspieszone bicie ❤️, bo dawno nie czytałam tak poruszającej i skłaniającej do refleksji historii, która na 274 stronach pod skromną okładką kryje:
💣emocjonalną bombę gotową 🌋eksplodować z każdą przewracaną stroną
🧐 tajemniczą zagadkę na miarę Sherlocka Holmesa
👨‍🔬eliksir życiowej mądrości
✍️ogromny literacki kunszt
🇵🇱 przepiękną polszczyznę.
⚓⛵R E C E N Z J A⛵⚓
Tytuł: „Powrót Wilka”
Autor: Mirosław Tomaszewski (Tomaszewski pisze)
Wydawca: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku reprezentująca Miasto Gdańsk
Po dziewiętnastu latach spędzonych na emigracji w Kanadzie, #Wilk postanawia skorzystać z zaproszenia dawnego przyjaciela Dżimiego i pojawić się na zjeździe załogi w rodzinnym Gdańsku. Podczas rejsu do Polski w jego głowie pojawia się wiele negatywnych myśli i obaw. Mężczyznę niepokoi mnogość niewyjaśnionych spraw z przeszłości, zszargana reputacja i przyczepiona mu niespełna dwie dekady temu łatka zdrajcy. Jak przyjaciele zareagują na powrót Wilka? Czy na spotkaniu Wilk będzie mógł wyjaśnić co zaszło przed dziewiętnastoma laty ? Czy w Trójmieście spotka porzuconą niegdyś ukochaną i pozna syna, którego zna tylko ze zdjęć? Kto wydał konspiratorów u schyłku PRL? Czy tłumione latami emocje w końcu znajdą upust?
⚓⚓⚓⚓⚓⚓⚓⚓
Spowita szarością (symbolizującą monotonię, nieprzejrzystość, brudy, brak nadziei, smutek a także proces starzenia się) , nadzwyczaj prosta i skromna okładka, w pełni oddaje stan psychiczny bohaterów, którzy ze względu na dynamikę napiętnowanych dezinformacją wydarzeń schyłkowego okresu #PRL nie potrafią odciąć się od przeszłości i odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Wilk, #Magda, #Anka, #Bogdan, #Dżimi i #Jarek są ofiarami systemu niezdolnymi do odczuwania radości z życia, zmagającymi się z demonami przeszłości bądź zaburzeniami psychiki. W tej książce każdy element (począwszy od okładki przez treść po opis) jest dokładnie przemyślany. Wymowna prostota grafiki stanowi iluzoryczną opozycję do pozornie zwyczajnej historii spotkania po latach. Dlaczego iluzoryczną? Bo to nie obyczajowość a fikcyjne tło polityczne i społeczne, nawiązujące faktów historycznych, gra tutaj pierwsze skrzypce. Dzięki temu zabiegowi książka nabiera uniwersalnego wymiaru i staje się „powieścią pokoleniową” – jak to trafnie określiło Jury Gdańskiego Konkursu Literackiego im. Bolesława Faca, w którym ta pozycja została słusznie nagrodzona. Lektura ta pozwala czytelnikowi przenieść się w czasie i w zależności od wieku albo przypomnieć sobie wydarzenia, których byli świadkiem, albo stać się uczestnikiem niewymuszonej i nieocenzurowanej lekcji historii, której nie znajdzie się w żadnym podręczniku.
„Powrót Wilka” stanowi także swego przestrogę dla wszystkich osób, które stały się niewolnikami rutyny, narzuconego ładu oraz fałszu, konformizmu i braku ambicji. Nakładanie masek wypruwa z człowieka emocje i powoduje, że mamy do czynienia nieużytecznymi ludzkimi wrakami. Chrońmy się przed monotonią i brudami życia, wybierając się na rejs z tytułowym Wilkiem. Naprawdę warto!
Dziękuję autorowi oraz jego małżonce za zaufanie i możliwość zrecenzowania "Powrotu Wilka".

💣emocjonalną bombę gotową 🌋eksplodować z każdą przewracaną stroną
🧐 tajemniczą zagadkę na miarę...

Początkowo trochę byłam znudzona, autor przedstawiał wszystkich członków "ZAŁOGI". Każdy rozdział opowiadał o losach kolejnego z nich. Narracja prowadzona w trzeciej osobie, mało dialogów i tak naprawdę po kawałku przedstawiał nam sylwetkę poszczególnych z sześciu głównych bohaterów.
Ciekawie zrobiło się mniej więcej w połowie, gdy już przyporządkowałam poszczególne postacie do odpowiednich imion i umieściłam je w odpowiednich miejscach w toku minionych wydarzeń.
Książka opowiada o trudnych losach miłości i przyjaźni paczki znajomych, począwszy od lat 80-tych, przewrotów w naszym kraju, działalności SOLIDRNOŚCI, do obecnych czasów demokratycznych. Uświadamia, jak trudne było dla niektórych zaadoptowanie się w zupełnie nowych realiach
III RP a jednocześnie proste i korzystne dla innych.
W sumie przeczytałam bardzo szybko i z pewnością na długo pozostanie mi ona w pamięci.

Hej Kochani. Przychodzę do was z recenzją książki ,, Powrót Wilka” autorstwa Mirosława Tomaszewskiego. Autor książki pochodzi z Trójmiasta. W zeszłym roku pan Mirosław Tomaszewski został zwycięzcą Gdańskiego Konkursu Literackiego im. Bolesława Faca.

Głównym bohaterem książki jest tytułowy Wilk. Mężczyzna po emigracji wraz z żoną wraca po latach z Kanady do gdańskiego portu. Postanawia w jej towarzystwie odwiedzić rodzinne strony.

Dziewiętnaście lat wcześniej, gdy jego ukochana zaszła w ciążę, Wilk zniknął. W tamtych czasach Wilk spotykał się ze znajomymi w Tawernie. Po tak długiej przerwie przyjaciele spotykają się ponownie, aby porozmawiać o trudnej przeszłości oraz o tym, co ich od siebie oddaliło. Nareszcie mają okazję wyjaśnić sobie wszystkie pojawiające się przez lata pytania, żale oraz wszelkie wątpliwości. Jak potoczy się ich spotkanie? Czy wszystko sobie wyjaśnią? Czy powrócą do stopy przyjacielskiej? Czy może jednak coś ich podzieli? Przekonajcie się sami sięgając po ,,Powrót Wilka”!

Jestem pod wrażeniem tej książki. Po książkę ,,Powrót Wilka” sięgnęłam z wielu powodów. Po pierwsze zaciekawił mnie tytuł oraz opis książki. Po drugie informacja, że jest to zwycięska powieść z konkursu literackiego jeszcze bardziej spotęgowała moją ciekawość. I po trzecie- ja również pochodzę z Pomorza, więc nie mogłam pominąć twórczości lokalnych autorów . Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Mirosława Tomaszewskiego. Książka ,,Powrót Wilka” była tak wciągająca, że nie mogłam się od niej oderwać. Niesamowita wartka akcja wzbudzająca ogromne emocje. Autor idealnie ukazał nastrój spotkania po tak wielu latach oraz emocje, towarzyszące głównym bohaterom tej powieści. Każdy z przyjaciół jest inny, każdy z nich ma inną historię i inne doświadczenia życiowe. Powieść bardzo realna. Czytając miałam wrażenie, że uczestniczę w życiu bohaterów. Gorąco polecam! Dziękuję autorowi oraz wydawnictwu Edumuz za zaufanie oraz egzemplarz do recenzji.

Cześć kochani.
Długo mnie nie było i nie dodawałem żadnej recenzji, a to dlatego, że odpoczywałem na urlopie. 😎⛱️ Ale koniec już tego leżakowania. Przychodzę do Was z kolejną opinią. Tym razem wziąłem się za "Powrót Wilka". 🐺

🔱 Lubię książki zaskakujące i uczące czegoś, czego nie znałem. Oczywiście z każdej książki można coś wyłuskać i to jest najpiękniejsze w literaturze. Tutaj także coś znalazłem, ale o tym za chwilę.

⚓⚓⚓⚓⚓⚓⚓⚓⚓
Opis:
Po dziewiętnastu latach na emigracji Wilk przypływa swoim jachtem z Kanady, by odwiedzić rodzinne Trójmiasto, skąd uciekł po stanie wojennym. Wiele spraw czeka na wyjaśnienie. Czy pierwsza miłość, którą porzucił, jeszcze się tli? Kto był zdrajcą w grupie konspiratorów? Co przyniesie spotkanie z synem, którego Wilk widział tylko na zdjęciach? Kto zrobił karierę, a komu się nie udało? Spotkanie dawnych przyjaciół kipi od tłumionych latami emocji.
⚓⚓⚓⚓⚓⚓⚓⚓⚓

🔱 @Mirosław Tomaszewski stworzył ciekawą, pełną emocji powieść, która zabiera Nas w podróż, która naprzemiennie łączy się z teraźniejszością. Uwielbiam książki, które swoją tajemnicą na przestrzeni kilkunastu lat, zmieniają bohaterów, kształtują ich charakter i decyzje jakie doprowadzają ich do "punktu zero".

Dobrze, ale poukładamy to wszystko w jedną całość, aby się nie pogubić.

OKŁADKA

Wiecie co? Zauroczyłem się okładką "Powrotu Wilka". Kiedy wziąłem egzemplarz w dłoń, poczułem przypływ jakiejś energii. Zaczynając od świetnego materiału na jakim została zrobiona okładka i cudowne wykonanie grafiki. No, po prostu miodzio. Ten miły w dotyku papier, uwypuklony tytuł. Naprawdę, solidne wykonanie.
Dodam tylko, że niewiele książek tak bardzo od pierwszego wejrzenia wpadło mi w oko. "Powrót Wilka" jest fenomenalnie zrobiona. 😏

BOHATEROWIE

Mamy tu mnóstwo postaci. W szczególności tytułowego Wilka, który po burzliwej przeszłości wyjeżdża z Polski i osiada w Kanadzie. Tam poznaje Claire.
Wilk to główny bohater, który ma swoją przeszłość. Autor świetnie nakreślił i opisał go od A do Z. Wilk jest prawdziwym mężczyzną, który pragnie żyć zgodnie ze swoim sumieniem, lecz ciąży nad nim piętno. Gdzieś tam z tyłu głowy bohater wie, że nie pozamykał jeszcze wszystkich drzwi za sobą. Wie, że powrót w Polski zafunduje mu zderzenie z tym przed czym uciekł.

PRZYJAŹŃ

Tytułowy powrót ma na celu spotkanie po latach z przyjaciółmi, który losy z biegiem czasu rozłączyły się. Zatarte wspomnienia jednakże ożyły, a podczas spotkania w Tawernie (miejsce ich ponownego zjazdu) powróciły wspomnienia z zamierzchłych czasów.

EMOCJE

Od samego początku, głównym bohaterem targają przeróżne emocje, które rozdzierają jego duszę, serce i rozum.
Bardzo lubię czytać o ciężkiej przeszłości, która wraca do bohaterów książki. Uwielbiam patrzeć na ich zmagania.
Pan Mirosław Tomaszewski pięknie poprowadził psychologiczne rozterki Wilka oraz innych postaci. Naprawdę, pierwszy raz od dosyć długiego czasu czytałem tak świetnie napisaną książkę przepełnioną i wylewającą się z każdej strony kaskadą wrażliwości, wspomnień, bólu, tęsknoty, strachu, złości, żalu. Ta książka to piękna esencja ludzkich zmagań i życiem.

PRZESZŁOŚĆ

(Not. Wydawcy)
"Powrót Wilka” opowiada o losie pokolenia, które miało szansę doświadczyć udręk końca PRL, jak i być świadkiem początków rodzącego się kapitalizmu. Po latach okazuje się, że w okropnych czasach można wieść pasjonujące, pełne przygód życie, a późniejszy dostatek, który miał być nagrodą za cierpienia, nie cieszy, gdy wspólny cel gdzieś się rozpłynął.

NAUKA

Na początku recenzji pisałem, że każda książka czegoś uczy. W przypadku "Powrotu Wilka" dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy o żegludze. Co prawda nigdy się nie interesowałem żeglowaniem, ale zaczynając czytać "Powrót..." miałem w pogotowiu słownik Google. A dlaczego? Autor bardzo przenikliwie i szczegółowa opisał procesy jakie zachodzą podczas rejsu statkiem. Całe to nazewnictwo poszczególnych zwrotów i komend działały mi z początku na nerwy bo lubię wiedzieć o czym czytam. Dlatego też z telefonem w dłoni doszkalałem się z marynistyki. Co prawda nadal nie potrafię wiązać węzła żeglarskiego, ale i na to przyjdzie pora.

NAGRODA

Już na sam koniec dodam, że "Powrót Wilka" został nagrodzony przez Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca w 2020. Gratuluję autorowi z całego serca.

⚓⚓⚓⚓⚓⚓⚓

Bardzo dziękuję za możliwość przeczytania i zrecenzowania tej książki. Szczególnie chciałbym posłać wyrazy wdzięczności Pani @Maria Zofia Tomaszewska, za to, że mnie wybrała do grona recenzentów.
Panu Mirosławowi wielkie gratulacje za tę powieść i już czekam z niecierpliwością na kolejne Pana dzieła.

Miłego dnia.

Cześć kochani.

"Powrót wilka" Mirosława Tomaszewskiego to powieść należąca do literatury obyczajowej, akcja dzieje się w 2005 roku. Książka Pana Tomaszewskiego zdobyła nagrodę Gdańskiego Konkursu Literackiego im. Bolesława Faca w 2020. Opowiada historię, "Załogi" po dziewiętnastu latach od ich ostatniego spotkania, "Załogi" czyli dawnych przyjaciół i działaczy "Solidarności". Wilk przypływa z emigracji w Kanadzie na zjazd w rodzinnym Trójmieście, w którym przed wieloma laty zostawił wiele niedokończonych spraw; m.in. pierwszą miłość, został posądzony o zdradę w grupie, przez co musiał uciekać z kraju, ale czy to na pewno on? Może został wrobiony? Komu z przyjaciół udało się w życiu, a kto poniósł klęskę? Co przyniesie ze sobą zjazd w "Korsarzu" i spotkanie po dziewiętnastu latach?

"Powrót wilka" to opowieść o dawnych przyjaciołach, których relacje nie wytrzymały próby czasu i tragicznych wydarzeń. Większość z nich zajęła się własnym życiem, utrzymując zdawkowy kontakt lub całkowicie odcinając się od reszty. Ludzie, którzy żyli w czasach końca PRL i walczyli w "Solidarności" kiedyś mieli wspólny cel, marzenia i poglądy, teraz po dziewiętnastu latach negują słuszność przedsięwzięć z młodości, zastanawiają się, czy to w ogóle miało sens. Autor dokładnie porusza rozterki tych doświadczonych ludzi, którzy podczas młodości żyli w strachu, cierpieniu, musieli walczyć o prawa i wolność. Jednak, czy upadek komunizmu i późniejszy kapitalizm rozwiązał ich problemy, uczynił życie szczęśliwym? Jest to szczera do bólu książka pokazująca decyzje i błędy bohaterów w młodości, to one powodują wiele konsekwencji, które pojawiają się po latach w ich przyszłości. Zmieniają losy bohaterów i kładą cień na ich życiu. To opowieść o tym, jak żyć, jak przezwyciężyć ból i codzienność, ale także jak wybaczać i być człowiekiem. Styl autora jest bardzo przyjemny, a fabuła intrygująca i ciekawie poprowadzona, do ostatniej strony nie jesteśmy pewni niczego, dlatego lektura pochłania czytelnika, wywołując w nim masę emocji. Dodatkowo narracja, każdego bohatera z osobna pozwala nam lepiej poznać ich emocje, odczucia i refleksje, czego jestem wielką fanką. W książce pokazany jest, również rozłam między "nowym" a "starym" pokoleniem, młodzi ludzie nie potrafili sobie wyobrazić wielkich kolejek do sklepów, oraz pustych półek, na których był tylko ocet i sól. Nie mogli w to uwierzyć, gdyż tego nie doświadczyli, a dla nich pełny sklep Lidl i Tesco to normalność. "Powrót wilka" był dla mnie podróżą w czasy moich dziadków i rodziców, czuć w niej realność, emocje towarzyszące bohaterom oraz prawdę, gdyż autor nie owija w bawełnę, a pokazuje życie takie, jakim jest, czyli ciężkie i trudne. Jest to naprawdę genialna lektura, która jeśli tylko chcemy, może być dla nas bardzo pouczająca, polecam.

• Tomaszewski Mirosław
  • EGZEMPLARZE RECENZENCKIE 2021