Sześć lat. Pożegnanie z siostrą

Sonia Draga
2017-01-11
2014-09-01
Daria Kuczyńska-Szymala
autobiografia biografia nadzieja pobyt w szpitalu rodzina siostra szpital śmiertelna choroba walka z chorobą wspomnienia żałoba
Inne

Lektura tej książki to ból w czystej postaci - od pierwszej do ostatniej strony. Nie pamiętam, kiedy ostatnio zgłębiałam jakąkolwiek historię, która aż tak zawładnęłaby moimi fizycznymi reakcjami. Ścisk w gardle i tłukące się w piersi serce zyskiwały na intensywności za każdym razem, gdy przypominałam sobie, że może i mam w tym momencie do czynienia z ulubioną autorką, ale pozycji tej daleko do beletrystyki. Na domiar złego, na horyzoncie żadnym sposobem nie majaczy happy end.
Fakt, że w relacji poświęconej siostrze Charlotte Link przytoczone zostały urywki z prywatnego życia pisarki okazał się tym bardziej druzgocący. Potrzebne było mi to uświadomienie, jak faktycznie wyglądał wydawniczy "background" kilkunastu thrillerów, w których zaczytuję się już od kilku lat. Nigdy już nie spojrzę na nie w ten sam sposób.

Z oczywistych względów książka trafia do kategorii "bezgwiazdkowej". Jeśli miałabym Wam jednak polecić lekturę dostarczającą pełnego wachlarza uczuć, które przeżywać będziecie niejako w symbiozie z głównymi bohaterami - z pełnym przekonaniem wskazałabym właśnie "Sześć lat".

Książka zarówno trochę mnie zdołowała, jak i rozczarowała. Spodziewałem się czegoś głębszego niż po prostu przygnębiająca i wytrącająca z równowagi relacja (z medycznymi i szpitalnymi szczegółami) z kilkuletniej ciężkiej choroby bliskiej osoby (siostry autorki) a następnie jej stopniowego odchodzenia i ostatecznie śmierci... Plus trochę, nieszczególnie dużo wnoszących, według mnie, bardziej osobistych komentarzy autorki.

Wartościowym elementem tej książki, moim zdaniem, jest zapis pewnej wiedzy i praktycznego doświadczenia zdobytych (w środowisku lekarzy, szpitali, diagnostyki i nie tylko) na medycznym "poligonie" walki o zdrowie, życie a wreszcie ulgę i jak najlepsze warunki na ostatnim etapie życia śmiertelnie chorej osoby powoli już odchodzącej...

Drugi plus jaki dostrzegam, to możliwość nieco lepszego poznania popularnej autorki, Charlotty Link, poprzez przeczytanie jej zapisków z kilku lat, które były okresem ciężkiej choroby a potem śmierci jej siostry.

Wszystko to jest poruszające i momentami przytłaczające. Powalają niektóre "obrazki" pokazujące jak funkcjonuje służba zdrowia w bogatych i cywilizowanych, zdawałoby się, Niemczech... Jednak wyznam szczerze, że w sumie biorąc, średnio podoba mi się ta książka, jak również pewne detale obrazu osoby autorki, jaki jawi mi się z kart jej zapisków...

Mimo wszystko, nie wystawię oceny tej książce, choć myślę, że można by to zrobić, skoro autorka zdecydowała się na częściowe, publiczne, odkrycie swoich spraw osobistych i rodzinnych...

Na półkach: , , , , , ,

Charlotte Link, poczytna autorka thrillera psychologicznego wraca z kolejną powieścią. Szczerą, bolesną i intymną. W swojej książce autorka opowiada o swojej siostrze Franzisce i jej sześcioletniej walce z nowotworem.

Franziska ma dwadzieścia parę lat gdy dopada ją chłoniak Hodgkina. To ziarnica złośliwa, nowotwór węzłów chłonnych, w pełni uleczalny w 80% przypadków. Jednak po kilku miesiącach walki o życie, następuje remisja. Kobieta wraca do normalnego życia. Wychodzi za mąż, rodzi dwoje dzieci – dziewczynkę i chłopca. Działa prężnie jako wolontariuszka w obronie ochrony zwierząt. Podejmuje nowe wyzwania. Jest pełna życia, radosna, z optymizmem patrzy w przyszłość. Dba o relacja z przyjaciółmi i rodziną. A szczególna więź łączy ją z siostrą – Charlotte. Są niemalże jak siostry bliźniaczki.

Niestety, ta sielanka zostaje gwałtownie przerwana w momencie gdy u Franziski zdiagnozowany zostaje rak jelita. Od tej chwili rozpoczyna się dramatyczna walka o życie kobiety. Nieustanne wizyty u specjalistów, liczne badania, rozmowy z lekarzami, którzy nie zawsze potrafią okazać pacjentowi i jego rodzice serce.

Mam ogromny problem z tą książką i czuję się nią mocno zawiedziona. Przeczytałam już niejedną pozycję traktującą o osobach nieuleczalnie chorych. Do tej pory wszystkie przeczytane przeze mnie książki z tej tematyki bardzo mi się podobały, wzruszały i długo zostawały w mej pamięci. Ceniłam w nich to, że były bardzo emocjonalne, bezpośrednie. Niejednokrotnie podczas lektury uroniłam niejedną łzę. Jeśli zaś chodzi o powieść Charlotte Link nic takiego się nie wydarzyło. Powiem więcej – uważam, że to książka pozbawiona emocji, napisana sucho. Miałam wrażenie, jakbym czytała jakąś dokumentację medyczną a nie opis zmagań z nowotworem.

Ciągle Charlotte Link podkreśla na kartach swojej książki, jak jest związana z siostrą, jak jest jej ciężko w związku z tym, że najbliższa jej osoba tak strasznie musi cierpieć. Pisze o tym do znudzenia, tylko w samej treści absolutnie tego nie widać, a tym bardziej nie czuć. Nie mogłam pozbyć się myśli, że Link na siłę chce pokazać tylko, jak trudną i wyboistą drogę muszą pokonać chorzy i ich rodzina by wyzdrowieć lub by móc w miarę łagodnie przejść przez swoje zmartwienia.
Być może komuś taka lektura pomoże, będzie ukojeniem, ale nie dla mnie. Zdecydowanie nie! Nie w tym przypadku. Tak jak napisałam, inne lektury tego rodzaju, mnie zaangażowały, czytałam je z zainteresowaniem, natomiast tu zastanawiałam się ze zniecierpliwieniem, kiedy skończę czytać tę książkę.

Jeśli czujecie potrzebę sięgnięcia po omawiany przeze mnie tytuł – zróbcie to. Ja go Wam nie polecam.

Smutna książka w formie osobistego pożegnania z siostrą. Walka o bliską osobą i zmagania ze służbą zdrowia, która nie tylko u nas jest fatalna. Ale jak wszędzie, znajdą się dobre dusze.

To zupełnie inna książka od tych, które do tej pory przeczytałam tej autorki.

To zapiski i wspomnienia Charlotte z okresu kiedy jej siostra zmagała się z rakiem i kiedy tą walkę przegrała.

Książka jest naprawdę do bólu szczera i pełna emocji, cierpienia i walki.

Wzruszyła mnie do granic możliwości..
Warto się nad nią zatrzymać i po prostu zastanowić nad wszystkim.

To zupełnie inna książka od tych, które do tej pory przeczytałam tej autorki.

Książka jest naprawdę do bólu szczera i pełna emocji, cierpienia i walki.

Wzruszyła mnie do granic możliwości..
Warto się nad nią zatrzymać i po prostu zastanowić nad wszystkim.

Kryminały i thrillery autorstwa Charlotte Link trafiły w mój gust jak w przysłowiową dziesiątkę. Do tego, równie dobrze czyta mi się jej powieści w oryginale jak i w polskim tłumaczeniu, a to bardzo dobrze świadczy o pisarskim warsztacie autorki. Już jakiś czas temu postanowiłam, że poznam jej twórczość kompleksowo i na chwilę obecną zostały mi do przeczytania jeszcze tylko dwie jej powieści. I tak, robiąc listę książek „do przeczytania”, trafiłam jakiś czas temu na nietypowy tytuł i pozycję autorstwa Link – „Sześć lat. Pożegnanie z siostrą” – powieść autobiograficzna i relacja z bardzo trudnego dla autorki i jej najbliższych czasu. Są to wspomnienia wspólnej walki o życie śmiertelnie chorej siostry, będącej najbliższą osobą dla Link. I mimo, iż była między nimi różnica wieku, więź jaka się między nimi wytworzyła, porównywalna jest z tą, jaka łączy bliźniaki.

Książka to jednak nie tylko hołd, jaki Link złożyła swojej siostrze, mimo iż oczywiście to wokół Franziski toczy się cała opowieść i to jej poświęca najwięcej czasu. Autorka postanowiła poruszyć przy okazji bardzo poważny problem związany z niemiecką służbą zdrowia, który niestety nie okazał się przypadkiem jednostkowym, którego pechowo doświadczyli jej bliscy. Otóż, chodzi o bardzo zimne – by nie powiedzieć bezduszne – podejście do pacjenta, który ma usłyszeć wyrok. Wydaje się jasne, iż lekarz przekazujący choremu te najtrudniejsze słowa, powinien wykazać się empatią, delikatnością i tak zwyczajnie po ludzku – życzliwością. Niestety, podczas tej długiej i nierównej walki o życie Franziski wiele razy okazywało się, że lekarzom bardzo daleko było do ideałów, jakie znamy powszechnie np. z seriali telewizyjnych czy książek, a indywidualne podejście do pacjenta, któremu zostało tak niewiele czasu było dla nich czystą abstrakcją.

C.D.: https://czytany-blog.blogspot.com/

Niewiele jest książek, które potrafią w pełni wyrazić przeżycia osób chorujących na śmiertelne choroby. Charlotte Link jest nieliczną z nich.

Książka jest opisem zmagań jej siostry Charlotte - Franziski z ziarniakiem a następnie z rakiem jelita oraz wieloma innymi skutkami ubocznymi leczenia tego ziarniaka. Jest to 6 lat zmagań, walki o przeżycie i pogodzenia się ze śmiercią.
Książka jest naprawdę dobra. Styl autorki powala. W ciągu tych zaledwie 280 stron autorka przekazała idealnie sposób w jaki leczono jej siostrę, ale także cierpienie całej rodziny. Czuć w niej intymność i wrażliwość, którą ciężko znaleźć w innych powieściach. Wszystko jest chronologiczne, bez zbędnych opisów. Z łatwością można się wczuć w to co czuje Franziska, Charlotte i pozostali członkowie rodziny. Z łatwością można poczuć ten sam lęk, który towarzyszy im każdego dnia. I mimo, że nigdy jeszcze nie zdarzyło mi się, by ktoś z moich bliskich przeszedł przez te piekło, to czuję się, jakbym była obok i przeżywała tą śmierć razem z nimi wszystkimi. Jest to moje pierwsze spotkanie z Charlotte i zdecydowanie nie ostatnie.

Wstrząsająca, smutna i prawdziwa. Okazuje się, że bałagan w służbie zdrowia nie tylko u nas.

Nie sięgam po książki opisujące nierówną walkę ze śmiertelnymi chorobami. A jednak, z dużymi oporami z zaufania do autorki sięgnęłam po tą pozycję. Trudny temat - piękna książka.

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

• 2017