Miecz i kwiaty. Tom 2

Cykl: Miecz i kwiaty (tom 2) | Seria: Asy Polskiej Fantastyki
Wydawnictwo: Fabryka Słów

Czuć trupem, nie kadzidłem, a jednak cudem jest Ziemia Święta! Gaston de Baideaux, niedawno pasowany rycerz, zdążył to już pojąć. Przybywszy - marzył o bohaterach, a zastał zdrajców i sodomitów. Walcząc - szukał pokuty, a został wplątany w szatańską intrygę. Przeżywszy - ruszył na dalsze poszukiwania zaginionego brata, odkrywając, że nie każdy kusiciel jest diabłem i nie każdy święty...

Czuć trupem, nie kadzidłem, a jednak cudem jest Ziemia Święta!

Gaston de Baideaux, niedawno pasowany rycerz, zdążył to już pojąć. Przybywszy - marzył o bohaterach, a zastał zdrajców i sodomitów. Walcząc - szukał pokuty, a został wplątany w szatańską intrygę. Przeżywszy - ruszył na dalsze poszukiwania zaginionego brata, odkrywając, że nie każdy kusiciel jest diabłem i nie każdy święty aniołem.

Nie masz innego miejsca, gdzie sześciu ruszy do szarży na sześciuset, bo "Bóg tak chce"!

źródło opisu: [Fabryka Słów, 2009]

Yevoni | 2018-12-07
Na półkach: Przeczytane, Fantasy, 2018
Przeczytana: 07 grudnia 2018

Książki o Krucjatach na Ziemi Świętej mają swój niepowtarzalny klimat. Nie inaczej jest i tutaj. Przygody Gastona okraszone dodatkowo nutką fantastyki to rewelacyjna lektura.
Nie spodziewałam się takiej końcówki no i powrotu diabła...

pszemek | 2018-01-27
Przeczytana: 08 stycznia 2018

Bardzo przyjemna książka, dokładnie w takim stylu i jakości jak tom pierwszy. Dla mnie rewelacja - właśnie dlatego, że jest to kontynuacja. Polecam.

Zorg | 2017-08-06

Ta książka wpadła w moje ręce dość okazyjnie dlatego czytałem ją jako pierwszą (przed tomem pierwszym). Po okładce i opisie zorientowałem się mniej więcej co wydarzyło się we wcześniejszym tomie. Podczas lektury bardzo przeszkadzały mi dwie sprawy: naiwność bohatera oraz chaos. Gaston jest bardziej naiwny niż Wiedźmin Geralt i "połyka wszystko" jak młody pelikan. Akcja książki dla mnie była na tyle chaotyczna, że zaczęło mnie to autentycznie drażnić i z dużym trudem dobrnąłem do końca książki. Warto zauważyć, że na ostatnich kilkunastu stronach fabuła pchnięta jest mocniej do przodu niż w reszcie książki.
Pozostaje mi teraz przeczytać tomy 1 i 3, które z tego co widzę cieszą się tutaj dużo lepszą opinią.

Janusz Szewczyk | 2016-10-05
Przeczytana: 05 października 2016

Drugi tom cyklu "Miecz i kwiaty" jest słabszy od pierwszego. M. Mortka nie ustrzegł się w tej powieści wad typowych dla drugich tomów trylogii. Dalej jest to miłe dla oka, przygodowe fantasy w świecie rycerzy i wypraw krzyżowych, ale równocześnie postać głównego bohatera nagle przestaje się rozwijać i zaczyna drażnić naiwnością (Gaston dalej wierzy we wszystko każdemu kto do niego podejdzie i daje się wszystkim wykorzystywać), by nie napisać wprost - głupotą. A podobno wyrósł z nich w I tomie, gdzie odzieranie go z naiwności i kształtowanie charakteru usprawiedliwiały sporą dawkę jego bezsensownych działań.
Wszyscy bohaterowie miotają się po okolicy, razem lub osobno i nie robią tak naprawdę nic specjalnie istotnego, oprócz wypełniania stron i zwiększania liczebności zwłok. Wszystkie wydarzenia, które w jakikolwiek sposób są znaczące opisane są na ostatnich kilkunastu-kilkudziesięciu stronach, na dodatek z cliffhangerem godnym najgorszych tradycji seriali filmowych. Po drodze też...

kserkses | 2016-05-20
Przeczytana: 20 maja 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jednym tchem xD... Choć końcówka taka, że... A co chciało by się żeby spoiler był :P nie ma to tamto :P!

Sami dobrnijcie xD

Lady Auditore | 2016-04-27
Przeczytana: 23 kwietnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

JEŚLI ASMODEUSZ ZGINIE W NASTĘPNEJ CZĘŚCI (CO JEST PEWNE W 90%) TO BĘDZIE MI PRZYKRO.

KhalDrogo | 2016-01-31
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Niezła kontynuacja losów młodego rycerza Gastona De Baideaux. Języ podobnie jak w tomie pierwszym wyszukany i często napisany z odrobiną ironii i humoru.
Dobrze się to czyta - jak tylko dojrzę w bibliotece trzeci tom to bez wahania wypożyczę :)
Edit: Kupiłem wszystko w jednym tomie z wyd. Uroboros :)

czytamcałyczas | 2014-12-09

Kolejna moja przygoda z krzyżowcami.Muszę napisać,że jak najbardziej udana.
Pamiętam z lekcji historii,lekcję na temat krzyżowców.Nauczycielka za każdym razem dodawała jak bardzo jest prawicowa.
Przez co lekcję historii,były nudne i miałkie.
Tu na szczęście Mortka nie zasypuję nas swymi prywatnymi poglądami politycznymi.
Ja jako pożeracz fabuły,zwróciłem głównie uwagę na wątki i akcję.
A tej tu nie brakuje.
Mamy i wystawne uczty,pojedynki.Jest i czas na uczucia.
Książka napisana przez Marcina Mortkę pokazuję,że w kraju gdzie nie było wypraw krzyżowych,można też napisać świetną powieść.
Jeżeli chodzi o elementy fantasty,to ja ich osobiście tak dużo nie widziałem.
A mam takie skryte marzenie,może by tak serial na podstawie książki ?

miharu | 2014-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2014

Ciekawsza niż pierwsza część. Główny bohater zmienił się z ciapowatego młokosa w rycerza pełną gębą. :) Sporo ciekawych wątków, nie ma większych obsuwów, sprawnie napisane. Nic wielkiego, ale czyta się miło.

Kassandra | 2014-06-24
Przeczytana: 10 czerwca 2014