Miecz i kwiaty. Tom 2

Cykl: Miecz i kwiaty (tom 2) | Seria: Asy Polskiej Fantastyki
Wydawnictwo: Fabryka Słów

Czuć trupem, nie kadzidłem, a jednak cudem jest Ziemia Święta! Gaston de Baideaux, niedawno pasowany rycerz, zdążył to już pojąć. Przybywszy - marzył o bohaterach, a zastał zdrajców i sodomitów. Walcząc - szukał pokuty, a został wplątany w szatańską intrygę. Przeżywszy - ruszył na dalsze poszukiwania zaginionego brata, odkrywając, że nie każdy kusiciel jest diabłem i nie każdy święty...

Czuć trupem, nie kadzidłem, a jednak cudem jest Ziemia Święta!

Gaston de Baideaux, niedawno pasowany rycerz, zdążył to już pojąć. Przybywszy - marzył o bohaterach, a zastał zdrajców i sodomitów. Walcząc - szukał pokuty, a został wplątany w szatańską intrygę. Przeżywszy - ruszył na dalsze poszukiwania zaginionego brata, odkrywając, że nie każdy kusiciel jest diabłem i nie każdy święty aniołem.

Nie masz innego miejsca, gdzie sześciu ruszy do szarży na sześciuset, bo "Bóg tak chce"!

źródło opisu: [Fabryka Słów, 2009]

wiejskifilozof | 2014-12-09

Kolejna moja przygoda z krzyżowcami.Muszę napisać,że jak najbardziej udana.
Pamiętam z lekcji historii,lekcję na temat krzyżowców.Nauczycielka za każdym razem dodawała jak bardzo jest prawicowa.
Przez co lekcję historii,były nudne i miałkie.
Tu na szczęście Mortka nie zasypuję nas swymi prywatnymi poglądami politycznymi.
Ja jako pożeracz fabuły,zwróciłem głównie uwagę na wątki i akcję.
A tej tu nie brakuje.
Mamy i wystawne uczty,pojedynki.Jest i czas na uczucia.
Książka napisana przez Marcina Mortkę pokazuję,że w kraju gdzie nie było wypraw krzyżowych,można też napisać świetną powieść.
Jeżeli chodzi o elementy fantasty,to ja ich osobiście tak dużo nie widziałem.
A mam takie skryte marzenie,może by tak serial na podstawie książki ?

Janusz Szewczyk | 2016-10-05
Przeczytana: 05 października 2016

Drugi tom cyklu "Miecz i kwiaty" jest słabszy od pierwszego. M. Mortka nie ustrzegł się w tej powieści wad typowych dla drugich tomów trylogii. Dalej jest to miłe dla oka, przygodowe fantasy w świecie rycerzy i wypraw krzyżowych, ale równocześnie postać głównego bohatera nagle przestaje się rozwijać i zaczyna drażnić naiwnością (Gaston dalej wierzy we wszystko każdemu kto do niego podejdzie i daje się wszystkim wykorzystywać), by nie napisać wprost - głupotą. A podobno wyrósł z nich w I tomie, gdzie odzieranie go z naiwności i kształtowanie charakteru usprawiedliwiały sporą dawkę jego bezsensownych działań.
Wszyscy bohaterowie miotają się po okolicy, razem lub osobno i nie robią tak naprawdę nic specjalnie istotnego, oprócz wypełniania stron i zwiększania liczebności zwłok. Wszystkie wydarzenia, które w jakikolwiek sposób są znaczące opisane są na ostatnich kilkunastu-kilkudziesięciu stronach, na dodatek z cliffhangerem godnym najgorszych tradycji seriali filmowych. Po drodze też...

kserkses | 2016-05-20
Przeczytana: 20 maja 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jednym tchem xD... Choć końcówka taka, że... A co chciało by się żeby spoiler był :P nie ma to tamto :P!

Sami dobrnijcie xD

KhalDrogo | 2016-01-31
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Niezła kontynuacja losów młodego rycerza Gastona De Baideaux. Języ podobnie jak w tomie pierwszym wyszukany i często napisany z odrobiną ironii i humoru.
Dobrze się to czyta - jak tylko dojrzę w bibliotece trzeci tom to bez wahania wypożyczę :)

Bacha85 | 2013-05-12
Przeczytana: maj 2013

Kolejny tom trylogii o Ziemi Świętej. Też czytałam go już wcześniej i tak, jak z pierwszym nie pamiętałam z niego zupełnie nic. Jak poprzedni pełen jest walk, potyczek, rejterad, pościgów, starć, ucieczek i pogoni. Jest tu nawet oblężenie i boska interwencja. Znów akcja dzieje się w niesamowitym tempie, ale tak jakby brakło w tym wszystkim sensu. Odniosłam wrażenie, że świat w powieści jest mikroskopijny. Co rusz spotykają się te same postaci, choć podróżują w różnych celach. Znów Gastonowi w zasadzie nie dzieje się żadna krzywda, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto w ostatniej chwili go uratuje i zawsze jest to ktoś, z kim spotkał się już wcześniej. Te nadmierne zbiegi okoliczności strasznie irytują. Rozwiązanie prawie wszystkich wątków w przedostatnim rozdziale, w zasadzie zniosło zapotrzebowanie na kolejny tom. Wszystko zostało wyjaśnione, na trzeci tom zabrakło jakiejkolwiek tajemnicy. I choć przed Gastonem do wykonania zostało jeszcze jedno zadanie, to tak naprawdę nie budzi ono...

Paweł Gryniewicz | 2013-06-29

Tom drugi lepszy od pierwszego, a to dzięki temu, że otrzymujemy wszystko to co najlepsze w pierwszej części. Gaston pozbył się (przynajmniej większej części) złudzeń, a Vittorio od samego początku ma plany na inwestycje, dzięki czemu akcjagna do przodu od początku książki, aż do końca. Dodatkowo dowiadujemy się kilku nowych rzeczy :)
Na koniec słowo o zakończeniu, gdybym nie miał na półce ostatniego tomu podejrzewam, że bym się wkurzył, bo drugi tom kończy się w taki sposób, że chce się czytać dalej i to od razu

| 2012-08-25

Historia która we wspaniały sposób opowiada o sumieniu. Historia z gatunku takich, jakie bardzo lubię: osadzona w średniowieczu, która mimo to odziera wojowników ze sztucznej szlachetności i prawości, nieraz ukazując je jako głupie i bezmyślne. Uwielbiam postaci z tej serii - bywały barwniejsze, ale akurat tych bohaterów lubię.

miharu | 2014-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2014

Ciekawsza niż pierwsza część. Główny bohater zmienił się z ciapowatego młokosa w rycerza pełną gębą. :) Sporo ciekawych wątków, nie ma większych obsuwów, sprawnie napisane. Nic wielkiego, ale czyta się miło.

Lady Auditore | 2016-04-27
Przeczytana: 23 kwietnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

JEŚLI ASMODEUSZ ZGINIE W NASTĘPNEJ CZĘŚCI (CO JEST PEWNE W 90%) TO BĘDZIE MI PRZYKRO.

Kassandra | 2014-06-24
Przeczytana: 10 czerwca 2014