Miecz i kwiaty. Tom 2

Okładka książki Miecz i kwiaty. Tom 2 Marcin Mortka
Okładka książki Miecz i kwiaty. Tom 2
Marcin Mortka Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Miecz i kwiaty (tom 2) Seria: Asy Polskiej Fantastyki powieść historyczna
powieść historyczna
Miecz i kwiaty (tom 2)
Asy Polskiej Fantastyki
Fabryka Słów
2009-08-21
2009-08-21

Muszę przyznać, że do drugiego tomu mam mieszane uczucia. Jest jak dla mnie lepszy od tomu pierwszego gdyż wiele spraw zostaje wyjaśnionych. Wracamy tutaj również z naszym bohaterem Gastonem de Baideaux do wyprawy krzyżowej. Od początku sytuacja nam się komplikuje a nasza drużyna się rozdziela. Następnie poznajemy dzieje każdego z bohaterów. Nasz bohater dalej poszukuje informacji o swoim zaginionym bracie Robercie. Każdy z drużyny Gastona ma swoje cele, które powoli realizuje. Mortka w ciekawy sposób rozwija postacie asasynów i ich przywódcy Starca z Gór. Natomiast końcówka mnie aż tak zaciekawiła że nie mogę się już doczekać aż zacznę tom trzeci.

Klątwa drugiego tomu niestety istnieje..

Powracamy z Gastonem de Baideaux do poszukiwań jego brata, o którym wiemy coraz więcej dziwnych rzeczy. No i wszystko byłoby dobrze, gdyby było widać rozwój naszego bohatera i zmiany zachodzące w jego towarzyszach, jedyne co się zmieniło, to to, że Gaston lepiej radzi sobie w sytuacji sam na sam, bez swojego wewnętrznego 'pomocnika' (który swoją drogą i tak powraca w dalszej części książki, co moim zdaniem było okropną decyzją). Część wydarzeń odgrywa się w tak niezrozumiały sposób, że musiałem kilka razy przeczytać jakiś akapit, żeby zrozumieć co robią w danym miejscu, jak się tam znaleźli, a z wtrąconych kursywą fragmentów dowiedzieć się, co działo się chwilę przed tymi wydarzeniami.

Za to na bardzo duży plus rozpisanie Starca z Gór, zaciekawił mnie swoją osobą i całą jego społecznością. Również język użyty przez autora bardzo dobrze dopasowany do ówczesnych realiów, bardzo mi się podobał.

Sięgnąłem bez wielkich oczekiwań, a i tak się lekko zawiodłem. Sądziłem, że 2 tom w jakiś sposób 'dojrzeje', no ale nie dojrzał. Po tom 3 raczej nie sięgnę, może za kilka lat w ramach jakiejś zabawy albo projektu.

Klątwa drugiego tomu niestety istnieje..

Sytuacja się rozwija- nasz rycerzyk już pozbył się części naiwności, za to nauczył machać mieczem, i próbuje zdobyć informacje o bracie. Starzy pomocnicy pojawiają się na jego drodze, pojawiają się nowi, a my wciaz czekam z której strony Gaston znowu dostanie po głowie.

Bardzo podobała mi się pierwsza część ale druga również nie zawiodła. Wartka akcja sprawiła że dosłownie pochłonęłam tę książkę.

W drugiej części akcja się rozpędza, czułam się tak, jakbym gnała na koniu razem z bohaterami. Postaci nabierają wyraźnych konturów, zaczyna się mieć do nich osobisty stosunek. Wątki fantastyczne zapierają dech w piersiach, historyczne nie przytłaczają. Genialne!

Książki o Krucjatach na Ziemi Świętej mają swój niepowtarzalny klimat. Nie inaczej jest i tutaj. Przygody Gastona okraszone dodatkowo nutką fantastyki to rewelacyjna lektura.
Nie spodziewałam się takiej końcówki no i powrotu diabła...

Nie spodziewałam się takiej końcówki no i powrotu diabła...

Bardzo przyjemna książka, dokładnie w takim stylu i jakości jak tom pierwszy. Dla mnie rewelacja - właśnie dlatego, że jest to kontynuacja. Polecam.

Ta książka wpadła w moje ręce dość okazyjnie dlatego czytałem ją jako pierwszą (przed tomem pierwszym). Po okładce i opisie zorientowałem się mniej więcej co wydarzyło się we wcześniejszym tomie. Podczas lektury bardzo przeszkadzały mi dwie sprawy: naiwność bohatera oraz chaos. Gaston jest bardziej naiwny niż Wiedźmin Geralt i "połyka wszystko" jak młody pelikan. Akcja książki dla mnie była na tyle chaotyczna, że zaczęło mnie to autentycznie drażnić i z dużym trudem dobrnąłem do końca książki. Warto zauważyć, że na ostatnich kilkunastu stronach fabuła pchnięta jest mocniej do przodu niż w reszcie książki.
Pozostaje mi teraz przeczytać tomy 1 i 3, które z tego co widzę cieszą się tutaj dużo lepszą opinią.

Jednym tchem xD... Choć końcówka taka, że... A co chciało by się żeby spoiler był :P nie ma to tamto :P!

Sami dobrnijcie xD

Sami dobrnijcie xD

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niezła kontynuacja losów młodego rycerza Gastona De Baideaux. Języ podobnie jak w tomie pierwszym wyszukany i często napisany z odrobiną ironii i humoru.
Dobrze się to czyta - jak tylko dojrzę w bibliotece trzeci tom to bez wahania wypożyczę :)
Edit: Kupiłem wszystko w jednym tomie z wyd. Uroboros :)

Edit: Kupiłem wszystko w jednym tomie z wyd. Uroboros :)

• Fabryka Słów
  • Historyczne