Krzyżacki poker. Tom 2

Wydawnictwo: Fabryka Słów

Zakon Krzyżacki starannie przygotował plan. Teraz nadszedł czas wprowadzenia go w życie. Generał Wiśniowiecki prowadzi Korpus Afrykański przez pustynię. Jeśli przekroczy granicę Kalifatu, Turcja wypowie Polsce wojnę, a Wiśniowiecki ogłosi suwerenność Afryki.

Krzysztof Baliński | 2010-09-15
Przeczytana: 05 sierpnia 2010

Dobra książka warto ją przeczytać? Mamy tu do czynienia z wizja historii alternatywnej, a takie, żeby były dobre, muszą być spójne i logiczne przede wszystkim, w tym widzę podobieństwo do rozważań filozofii historii.

A w tej książce o której mowa kilka niedociągnięć ja tu widzę. Co jest dobre, parę fajnych pomysłów jest, choć nie całkiem nowatorskich. Rzeczpospolita jest potęgą, jednym z największych mocarstw, przypomina granicę I RP a nawet trochę więcej, sięga od morza do morza, a nawet ma kolonię w Afryce, to jest akurat nowatorskie, z tym pomysłem się nie spotkałem w literaturze. Są Krzyżacy. którzy nie wiedzieć jakim czortem się uchowali przez kilkaset lat, ale jeszcze bardziej zadziwiające jest, że uchowali się do XX stulecia Prusowie, czy to jest możliwe? Raczej mało realne moim zdaniem.

Nie ma w książce nic mowy o Ameryce, która do XX wieku musiała zostać odkryta, bo nawet jeżeli nikt by nie dopłynął, to wykryłyby ją w końcu satelity. A jaką rolę odgrywały Chiny? Jakaś w...

Mavericus | 2010-11-24
Przeczytana: 18 grudnia 2006

Ten jest mniej ciekawszy od poprzedniego, ale pokazuje co mogłoby się stać, gdyby Zakon Krzyżacki nie przestał istnieć, interesujące ze względu na wyobrażenie o kształcie Europy.

Anvariel | 2013-08-08
Przeczytana: 04 sierpnia 2013

Czy zastanawialiście się kiedyś jak wyglądałby świat, gdyby w którymś momencie historia potoczyła się inaczej? Dariusz Spychalski przedstawia nam w swojej opowieści rzeczywistość, w której tak właśnie się stało. Jest połowa dwudziestego wieku. Polska jest potężnym imperium obejmującym tereny w Azji mniejszej i Afryce, które na północy graniczy z państwem krzyżackim. Zachodnią Europą władają natomiast muzułmanie. Krzyżacy postanawiają zrzuć jarzmo polskiego panowania. Mają zamiar wykorzystać do tego celu broń atomową. Zdetonowana na jednej z małych wysepek Morza Bałtyckiego bomba wzbudza nie małe zamieszanie. A wszystko wskazuje na to, że Krzyżacy mają ich kilka i zamierzają wykorzystać je do szantażu. Czy uda się ich powstrzymać?

Pomysł na fabułę miał Dariusz Spychalski bardzo ciekawy. Co ważne nie poprzestał on tylko na wykreowaniu świata, rozwinął także nieco jego historię. Niektóre daty czy miejsca mają przypisy, które przedstawiają ich historyczne tło, nadając światu realizmu....

torrensy | 2014-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Drugi i ostatni tom. Tym razem autor przenosi nas do Prus. Przez większość książki towarzyszymy przemytnikowi Mateuszowi i jego ekipie. Dowiadujemy się powodów, dlaczego każdy z przemytników zajął się tą robotą. Poznajemy historię szefa szmuglerów i jego rodziny.
Z chwilą zagrożenia dla kraju dzieje się to, co najbardziej kocham w nas, Polakach. Odkładamy waśnie oraz spory i się jednoczymy w sprawie ochrony kraju. Tak było też z kanclerzem RP, przywódcą ugrupowanie herbowych i jego przeciwnikiem z opozycji, liderem bez herbowych. Kończą kłótnie, nie zrzucają na siebie nawzajem winy o zamach na gen. Wiśnowieckiego w kolonii tylko jednoczą się przeciw Krzyżakom.
Było też kilka zabawnych momentów, najbardziej zapadł mi ten z Gdynią. "- [..] Jakaś wieś pod Gdańskiem, Gdynia czy jakoś tak..." W dodatku postać przemytnika Ottona i jego strach przed wykryciem i nie dostaniem obywatelstwa (Niemiec starający się o POLSKIE obywatelstwo! coś pięknego!), rozrzedzała napięcie podczas...

Kern | 2016-09-12
Na półkach: 2016, Fantasy, Przeczytane
Przeczytana: wrzesień 2016

Słaby thriller polityczny w doskonałej historii alternatywnej.
Ciężar powieści przesunięty jest w stronę jak najszerszego ukazania owej wymyślonej linii historycznej. Jest to pokazane, dobrze, nienachalnie i interesująco. Brakuje zaś trochę wspólnej osi fabularnej, która strasznie się rozjeżdża po zbyt wielu miejscach, wydarzeniach i bohaterach.

Wielka szkoda, że jako załącznik nie ma kalendarium równoległej historii oraz mapki.

LordVadel | 2016-10-16
Przeczytana: 16 października 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Krzyżacki Poker" autorstwa Dariusza Spychalskiego zapowiadał się całkiem nieźle. Największym atutem książki był niewątpliwie pomysł na fabułę czyli umieszczenie akcji w okresie kiedy to w poł XX w. Rzeczpospolita jest mocarstwem rozdającym karty nie tylko w Europie,
a Zakon Krzyżacki jej protektoratem. Gdyby zbudować na tej podstawie cały cykl mogła wyjść z tego całkiem interesująca seria. Niestety zamiast tego otrzymaliśmy powieść najwyżej przeciętną.

Największym problemem jest nagromadzenie tak dużej ilości wątków rozrzuconych po różnych częściach świata, w którym to Rzeczpospolita jest głównym graczem. Bez większych problemów można by je wszystkie pomieścić i jeszcze rozwinąć gdyby autor zdecydował się wyjść poza dwa bardzo krótkie tomy. W moim mniemaniu kolejnym istotnym problemem jest brak większej ilości opisów stworzonego przez autora świata oraz jego codziennej rzeczywistości, co umożliwiłoby czytelnikowi głębsze wczucie się w całą opowieść. Brakuje także (i to bardzo)...

Fidel-F2 | 2016-03-23

Dwudziestowieczna alternatywa, militarne sf, napisane dość zgrabnie. Rzeczypospolita trojga narodów jest największą potęgą europejską a państwo krzyżackie czymś w rodzaju jej lenna. No i Krzyżacy postanawiają się uniezależnić. Na pewno nie jest to pozycja obowiązkowa ale mocno wciąga i można przeczytać z dużą przyjemnością mimo, że tu i ówdzie trochę trzeszczy. Ale nie za bardzo.

yano20 | 2013-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2013

Niestety tom drugi "Krzyżackiego pokera" nie podobał mi się tak bardzo jak tom pierwszy. Owszem, intryga nadal jest wielowątkowa, ale książka jakoś nie trzymała w napięciu. Jak na mój gust trochę za dużo przypadku. Ogólnie pomysł dość ciekawy, książka nie nudzi, ale mogło być lepiej.

czerwona | 2015-01-23
Przeczytana: 03 października 2014

Lepsza niż poprzednia część. Może dlatego bardziej przypadła mi do gustu, ponieważ w tej drugiej części dopiero zaczęłam kojarzyć, który bohater jest kim..

pełka | 2011-07-12

Całość Tom1 i 2 składa się na przyjemną historię z gatunku political fiction. Książka bardzo przyjemna i wciągająca o rozczarowującym zakończeniu. Polecam wszystkim fanom Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz marzycielom o Polsce od morza do morza.