Szczęśliwszy o 10%

Tłumaczenie: Joanna Sugiero
Wydawnictwo: Edgard
10% Happier: How I Tamed the Voice in My Head, Reduced Stress Without Losing My Edge, and Found Self-Help That Actually Works--A True Story
poradniki
Monika

Zabawna i inteligentna historia sceptycznego dziennikarza, który odkrywa, że uważność i medytacja to najlepsze tematy, jakimi kiedykolwiek się zajął. Ta historia jest prawdziwa i zaczyna się w miejscu, w którym niejedna kariera mogłaby się skończyć. Młody, zdolny dziennikarz telewizyjnej stacji informacyjnej dostaje ataku paniki podczas nadawanego na żywo programu „Good Morning America”. W...

Ta historia jest prawdziwa i zaczyna się w miejscu, w którym niejedna kariera mogłaby się skończyć. Młody, zdolny dziennikarz telewizyjnej stacji informacyjnej dostaje ataku paniki podczas nadawanego na żywo programu „Good Morning America”. W jednej chwili wewnętrzny głos, który napędza jego lęki, przyprawia dziennikarza o oszalałe bicie serce, utratę tchu i niekontrolowaną gonitwę myśli.

Dan Harris postanawia jednak stawić czoło strachowi i negatywnej samokrytyce. Z dziennikarskim zacięciem i osobistą motywacją konfrontuje swoją naturę sceptyka i niedowiarka z filozofią zen, buddyzmem, medytacją i neurobiologią. Stawia dociekliwe pytania takim mistrzom jak Eckhart Tolle, Jon Kabat-Zinn, Dalajlama, a także celebrytom i aktorom. Spędza kilka dni w ośrodku medytacyjnym oraz testuje polecone techniki na sobie. Wszystko to doprowadza go do wniosków spisanych w tej książce.

Jeśli umiejętność skupienia się na tym, co dzieje się tu i teraz, i podejście do tego ze spokojem uczyni nas choćby o 10% szczęśliwszymi, to warto spróbować. To całkiem niezły zwrot z inwestycji, zwłaszcza jeśli jest nią opanowanie trzech konkretnych umiejętności: praktykowania uważności (bycia tu i teraz), odczuwania szczęścia i zachowywania wyważonej postawy dzięki medytacji.

Książkę polecają:

To niewiarygodnie mądre, odważne, osobiste i odkrywcze spojrzenie na korzyści płynące z medytacji. Harris, unikając pułapki banałów i pustych frazesów, dostarcza cennych wskazówek, jak ta starożytna praktyka może nam pomóc dzisiaj. Najprościej mówiąc, ta książka pomaga ludziom.

— ELIZABETH GILBERT, autorka książki Jedz, módl się, kochaj

Niewątpliwie najlepsza książka o medytacji dla tych, którzy nigdy jeszcze nie medytowali i podchodzą do takich praktyk z dystansem albo ciekawością. Dan Harris zabiera nas w interesującą, porywającą i zabawną podróż po mrocznych zakątkach umysłu i podpowiada, co możemy zrobić, aby odnaleźć choć trochę spokoju. Książka Szczęśliwszy o 10%, łącząca osobiste wspomnienia i dziennikarstwo śledcze, jest w 100% absorbująca.

— DANIEL GOLEMAN, autor książek Inteligencja emocjonalna
i Focus. Sztuka koncentracji jako ukryte dążenie do doskonałości

O autorze:
Dan Harris – współprowadzący program „Nightline” i weekendowe wydania „Good Morning America”, autor reportaży do programów „20/20” i tygodniowego wydania „Good Morning America”. Zanim zaczął pracować w stacji ABC, był dziennikarzem lokalnych stacji telewizyjnych w Bostonie i Maine. Mieszka z żoną Bianką w Nowym Jorku. Szczęśliwszy o 10% to jego pierwsza książka.

źródło opisu: http://www.samosedno.com.pl/szczesliwszy-o-10,1538.html

źródło okładki: http://www.samosedno.com.pl/szczesliwszy-o-10,1538.html

książek: 1902
Sherry | 2016-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2016

Dan Harris jest współprowadzącym programu "Nightline" oraz "Good Morning America". Żyje w Nowym Jorku wraz z ukochaną żoną Bianką. Nie zawsze jednak tak było. Jego droga do miejsca, w którym znajduje się teraz, była pełna ostrych zakrętów i spadających mu pod nogi kłód. W publikacji "Szczęśliwszy o 10%", Dan odkryje przed nami swoje tajemnice i wprowadzi nas w techniki ułatwiające życie.

Uwielbiam pozycje, w których autorzy skupiają się na psychologii, rozwoju człowieka i pokonywaniu trudności. Zauważyłam jednak, że wiele z nich nie przekonuje mnie w stu procentach. Debiut Dana Harrisa jest pod tym względem wyjątkowy. Może dlatego, że książka nie jest nudną, pozbawioną charakteru tyradą, a prawdziwymi wspomnieniami mężczyzny, który z natury jest cynikiem i zmagał się z wieloma trudnymi sytuacjami w swoim życiu, faktycznie wydała mi się czymś niezwykłym i przemówiła do mnie w sposób, w jaki chciałam by to zrobiła.

Warto zacząć od tego, że pomocny w pochłanianiu tej pozycji jest...

lillithu | 2018-03-23
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 19 marca 2018

Na tego typu lekturę polowałam już od jakiegoś czasu. Sam tytuł a także liczne polecenia nakłoniły mnie do sięgnięcia po nią, dbałam przy tym jednak żeby się nie nastawić do niej w żaden sposób. I to była dobra decyzja, bo dzięki temu naprawdę dobrze się bawiłam podczas czytania i osiągnęłam cel, który dokładnie chciałam osiągnąć - dowiedziałam się jak stać się o 10% szczęśliwszym człowiekiem.

Na samym początku zaskoczona byłam lekko formą jaką przybrał autor, jest to bowiem całkiem intymna i dosadna w szczegóły autobiografia. I to szczerze mówiąc zbiło mnie z tropu, sądziłam że trochę za dużo o Danie Harrisie a za mało o tym jak osiągnąć to upragnione szczęście. Jednak autor pisze w świetny sposób (nic dziwnego skoro jest dziennikarzem z ogromnym stażem pracy), wplatając między poważne tematy inteligentne i czasem uszczypliwe żarciki czy odniesienia. Nie ukrywa przed czytelnikiem swojej osobowości oraz problemów, zręcznie dodając elementy z prywatnego życia choćby takie jak ślub...

ArtMagda | 2016-12-05

Nie każdy lubi czytać poradniki, bo często przytłaczają topornym słownictwem specjalistycznym, sztywną konstrukcją, czy nierealnymi do zastosowania poradami. Ale że moda na świadomy rozwój osobisty trwa, to i pojawia się wiele propozycji wydawniczych poruszających ten temat właśnie w formie poradników.

"Szczęśliwszy o 10%" to jednak nie do końca poradnik i może dlatego tak przypadł mi do gustu. Jest to autentyczna historia opowiedziana przez dziennikarza amerykańskiej telewizji Dana Harrisa, która w sposób szczery i odważny pokazuje swoją drogę do szczęścia. Autor prezentuje ciekawe i sprawdzone na sobie metody na życie w większej świadomości i poczuciu zadowolenia.

Błyskotliwy, cięty język dziennikarza sprawia, że przytaczane anegdoty są zabawne, choć jednocześnie nierzadko podszyte smutną autorefleksją. Dan ma dystans wobec siebie, bez ogródek opowiada o atakach paniki, które miał będąc na antenie na żywo, o kulisach pracy w amerykańskiej telewizji, o szukaniu złudnego...

Bibliofilem_być | 2017-03-05
Na półkach: Przeczytane, 2017

Dan jako dziennikarz ma dosyć stresujące życie. Musi walczyć o utrzymanie się na fali, rywalizować z innymi o dobre tematy na reportaże, pokazywać się z jak najlepszej strony, aby mieć szansę na awans. To wszystko sprawia, że dostaje depresji i sięga po narkotyki. Jest agnostykiem, ale jego reportaże często dotyczą różnych wyznań, doprowadzając go do buddyzmu i medytacji, które, mimo początkowego sceptycyzmu, okazują się być lekiem na zło. W «Szczęśliwszym o 10%» Dan dzieli się z nami swoją historią oraz tym, jak sam rozpoczął przygodę z medytacją i co mu ona dała.

To, co początkowo niezwykle mnie irytowało, a w ostatecznym rozrachunku odnotowuję na wielki plus, to szczerość dziennikarza. Dan Harris opisując początki swojej kariery sprawia wrażenie niezwykłego narcyza i trochę egoistę. Praca w telewizji jest dla niego wszystkim i przejmuje się najdrobniejszymi rzeczami: wypadanie włosów = będzie łysy = straci pracę; nowotwór w policzku i operacja wycięcia komórek rakotwórczych =...

mts | 2018-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

Dobre przedstawienie drogi od sceptyka do człowieka promującego medytację na każdym kroku, łącznie z pisaniem o niej książek, prowadzenie podcastów i tworzeniem własnej aplikacji do medytacji. Książka zawiera opis drogi Dana Harrisa, kulisy pracy w telewizji, historię w której są depresja, uzależnienie od narkotyków, ataki paniki na wizji i wreszcie wielodniowy kurs medytacji, odbywający się w absolutnej ciszy.

Choć książka mogłaby być krótsza - warto polecać tę pozycję wszystkim, którzy krzywią się słysząc o medytacji i wiążą ją z dziwnymi praktykami religijnymi. Dan Harris to świetny przykład człowieka, który potrafi promować ją w sposób absolutnie racjonalny i poparty własnym doświadczeniem.

Iliana | 2017-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2017

Każdy z nas ma swoją definicję szczęścia i każdy czytelnik podejdzie do tej książki zupełnie inaczej. Jedni upatrywać się w niej będą porad, jak zmienić coś w swoim życiu, drudzy odkrywać będą tajniki medytacji, a jeszcze inni będą traktować tę pozycję jako biograficzną podporę do dokonania życiowego bilansu.

Jedno jest pewne, ta książka powstała po to, by pokazać, jak niewiele potrzeba chęci odzyskania wewnętrznego spokoju, wsłuchania się we własny organizm. Nie traktuję jej jako autobiografii. Owszem, dużo w niej wątków z życia autora, ale one są bodźcem do zmian. Nie ulega wątpliwościom, że będąc na szczycie sławy, można szybko spaść z piedestału. Dan Harris znany jest szerszej grupie odbiorców w Ameryce. Tutaj, w Polsce to nazwisko nie mówi nam za dużo. Ja osobiście do takich książek podchodzę z dużym dystansem. Do określeń na okładkach „bestseller” również mam odpowiednią przestrzeń mentalną. Dlaczego? Z reguły otrzymują to miano książki, które nie robią na mnie kompletnie...

malenstwo_83 | 2016-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2016

Dla mnie najciekawsze w tej książce były szeroko opisane przez autora kulisy pracy w amerykańskiej telewizji - rywalizacja, walka o materiał i temat, ogromna konkurencja itp. Jego szukanie medytacji jako drogi do uzyskania spokoju było również przedstawione w ciekawy sposób.

Oczarowana Książkami | 2016-12-23
Przeczytana: 19 grudnia 2016

Publikacja, o której chcę dzisiaj napisać, na pierwszy rzut oka nie prezentuje się zbyt imponująco. Okładka jest dość minimalistyczna – białe tło, a na nim dość wymowna, do połowy pusta (czy też właściwie do połowy pełna?) szklanka. To, co najbardziej przyciąga w niej uwagę, to wyróżniający się pomarańczową barwą tytuł – 'Szczęśliwszy o 10%'. Nawet zanim dowiemy się, czego tak naprawdę dotyczy książka, od razu intryguje nas komunikat zawarty w tytule. Może i na początku to 10% wydaje się być niewielką ilością, jednak po przemyśleniu i odniesieniu go do konkretnego kontekstu okazuje się, że to całkiem sporo.

Wracając jednak do samej książki – o czym ona tak w ogóle jest? Na początku muszę stwierdzić, że jest trudna do sklasyfikowania. Nie jest to ani biografia, ani poradnik , ani też publikacja popularnonaukowa, a jednak posiada cechy każdej z nich. Autor na początku opisuje swoje życie zawodowe, powoli dochodząc do momentu, kiedy dostał ataku paniki podczas prowadzenia programu na...

Jarek | 2017-08-06

Niestety, książka bardzo słaba. Jeżeli szukasz prawdziwego szczęścia - nie tutaj, jeśli chcesz po prostu coś ciekawego do poczytania - też niestety nie tutaj...

Qshell | 2018-06-25