Siła stresu. Jak stresować się mądrze i z pożytkiem dla siebie

Okładka książki Siła stresu. Jak stresować się mądrze i z pożytkiem dla siebie Kelly McGonigal
Okładka książki Siła stresu. Jak stresować się mądrze i z pożytkiem dla siebie
Kelly McGonigal Wydawnictwo: Sensus nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Sensus
2016-06-15
2016-06-15

Polecam te książkę tym, którzy są po tej stronie wrażliwej psychicznie i stres stanowi dla nich po prostu duży koszt. Znajdą tam wiele cennych wskazówek do zastosowania w swoim życiu aby te koszty stresu były jednak mniejsze. Dobrze się czyta, dużo historii, sporo praktycznych ćwiczeń👌

Bardzo użyteczne informacje, które mają w sobie potencjał, żeby zmienić życie - jeśli do nich odpowiednio podejść i rzeczywiście przepracować tą książkę. Za pierwszą połowę dałbym i 10/10. Bardzo fajnie, że jest dużo badań, które podpierają stawiane tezy. Są one ciekawie opisane.
Druga część moim zdaniem mocno rozwleczona, gdzieś takie masło maślane, mam wrażenie że 40 stron której by nie zaszkodziło. Ale jako całość - olbrzymi potencjał do zmiany i poprawy życia w niej, dlatego ocena 8/10. Dziękuję autorce, że napisała tą książkę. I wszystkim, których spotkała na swojej drodze.

"Nastawienie psychiczne to nie czarno-biała prawda o świecie. Oczywiście bazuje na pewnych dowodach, ale zarazem jest postawą, którą postanawiamy przyjąć wobec życia"

Ta książka już zmieniła moje nastawienie do podejmowania nowych wyzwań, niekoniecznie wielkich, dla niektórych wręcz prozaicznych, natomiast dla mnie niewątpliwie stresujących. Faktycznie stało się tak jak napisano w książce - czułem się lepiej po doświadczeniu stresu niż gdybym nie podjął tego działania. Co więcej odniosłem wrażenie, że w rzeczywistości nie było tak źle. Gdy byłem przed i w czasie sytuaji stresowej, przypominałem sobie główne przesłanie tej książki, czyli stres pomaga Ci stawać się lepszym człowiekiem, wzmacnia mnie. Przesłanie jest pewnie znane ludziom, którzy natknęli się na trenerów rozwoju w Internecie czy innych książkach - W STREFIE KOMFORTU NIE MA ROZWOJU. Aby dojść tam gdzie chcemy trzeba zazwyczaj pokonań wiele przeszkód. Pozwolę sobie stwierdzić, że wszystkie one będą w naszym zasięgu. Natomiast niewątpliwie będzie się to wiązało z silnym stresem. W takich momentach bardzo pomocna może być myśl, że dzięki temu się rozwijam, czyli podążam we właściwym kierunku. Właśnie w ten sposób zacząłem myśleć, dzięki tej książce.

Autorka przytacza wiele badań naukowych. Przeplata je historiami innych oraz własnymi. Książka posiada również kilka ćwiczeń i zachęca do refleksji.

Plus za oryginalny, w sumie przełomowy temat książki, czyli postawienie uczucia stresu w pozytywnym świetle. Niestety według mnie słabe wykonanie, książka składa się ze lepianki historyjek i anegdot z życia autorki. Do tego sporo nieścisłości i zbędnych dygresji, co skutkuje rozciągnięciem na siłę (na o ile dobrze pamiętam ponad 300 stron) tematu który można spokojnie zamknąć w 2-3 rozdziałach.

Książkę kupiłem w ciemno, ponieważ opinii oraz komentarzy na temat tej pozycji nie było prawie wcale.Mimo to uważam że książka wartościowa i warto ją przeczytać.Dotychczas spotykałem się z opinią "pozbądź się stresu" "nie myśl o nim" "wyeliminuj stres z swojego życia" tym czasem autorka mówi "pokochaj stres, ponieważ jest on wartościowy i działa na twoją korzyść" "Stres daje wiele korzyści" "Stres jest dobry" W książce zostają przedstawione badania oraz wyniki na grupach kontrolnych dotyczące innej strony stresu.Jest też kilka ćwiczeń, uzupełniających, ale jak że ważnych.
Podsumowując, miałem dać 7 gwiazdek,ale pisząc tą recenzję muszę podnieść ocenę do 8 bo uważam że jest tego warta.Zachęcam do zapoznania się lekturą :)

Książki Kelly McGonigal to dla mnie prawdziwy wzorzec metra z Sevre w dziedzinie pisania wysokiej klasy poradników popularnonaukowych. Zarówno jej "Siła stresu" jak i "Siła woli" to pozycje, które z wirtuozerią utrzymują kruchą równowagę między naukową wartością tekstu a jego popularyzatorskim stylem, przystępnością i użytecznością dla czytelnika bez uniwersyteckiego przygotowania. Mozaika frapujących badań naukowych, przykładów zajmujących opowieści i rekomendacji praktycznych to coś, czego szukam w tego rodzaju pozycjach. McGonigal gwarantuje mi to za każdym razem. To, co szczególnie lubię u tej autorki to zaskoczenie, że pozornie niebędący w pierwszym planie moich zainteresowań temat, jak stres, czy siła woli jest tylko znakomitym punktem wyjścia do snucia refleksji popartych naukową wiedzą na wiele innych tematów, które już żywo mnie interesują, np. komunikacja, relacje zespołowe, perswazja, wypalenie, przywództwo, itd. Z tym większą radością czekam na zapowiadana jej nową książkę "The Joy of movement" zapowiadaną na koniec grudnia tego roku. Bo dokąd tym razem mnie zaprowadzi?

Na półkach: , , , , , ,

Bardzo cenna książka. Myślę, że może realnie zmienić życie.

Bardzo cenna książka. Myślę, że może realnie zmienić życie.

Bardzo naukowo-praktyczna pozycja

Bardzo naukowo-praktyczna pozycja

Jedna z trzech książek, które wywarła na mnie tak duży wpływ i pomogła w ogarnięciu siebie.

• Psychologia
  • Rozwój osobisty
  • Rozwój
  • Stres

Dodaj cytat z książki Siła stresu. Jak stresować się mądrze i z pożytkiem dla siebie