Pracować inaczej. Nowatorski model organizacji inspirowany kolejnym etapem rozwoju ludzkiej świadomości

Wydawnictwo: StudioEMKA
Reinventing Organizations: A Guide to Creating Organizations Inspired by the Next Stage of Human Consciousness
biznes, finanse
cola

Kilka słów o... Laloux w fascynujący sposób opisuje historię rozwoju organizacji z punktu widzenia rozwoju ludzkiej świadomości, Opiera się między innymi na teorii integralnej Kena Wilbera, który napisał słowo wstępne do książki. Laloux zbadał 12 firm, które działają na rynku przynajmniej 5 lat i zatrudniają przynajmniej 100 pracowników. Wszystkie firmy działają w oparciu o nowy poziom...

Kilka słów o...

Laloux w fascynujący sposób opisuje historię rozwoju organizacji z punktu widzenia rozwoju ludzkiej świadomości, Opiera się między innymi na teorii integralnej Kena Wilbera, który napisał słowo wstępne do książki. Laloux zbadał 12 firm, które działają na rynku przynajmniej 5 lat i zatrudniają przynajmniej 100 pracowników. Wszystkie firmy działają w oparciu o nowy poziom świadomości człowieka, która przekłada się na całkowicie odmienny sposób zarządzania organizacjami. Wyróżnione są trzy przełomowe aspekty: samo-zarządzanie, oparcie na pełni człowieka, szukanie ewolucyjnego celu organizacji, który zastępuje próby przewidywania i kontrolowania przyszłości. Laloux osadza intrygujące studia przypadków w przestrzeni teorii ewolucji człowieka i jego świadomości, od materii do ducha.

W ciągu ostatnich 25 lat przeczytałem około setki książek poświęconych zarządzaniu. Tę umieściłbym w pierwszej piątce najważniejszych, obok dzieł takich autorów jak Deming, Drucker, Kohn i Kosewski, gdyż wskazuje na nadchodzenie nowego paradygmatu pracy zespołowej.
Andrzej Blikle, członek Academia Europaea, prezes zarządu stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, honorowy prezes Centrum im. Adama Smitha

Nasza świadomość zmienia się, bo świat się zmienia. Czy nie powinien więc zmienić się sposób zarządzania ludźmi w firmach? Frederic Laloux udowadnia, że tak – i pokazuje jak. Hierarchia nie jest jedynym rozwiązaniem. Praktyczne, inspirujące, motywujące.
Paweł Rabiej, partner zarządzający ośrodka dialogu i analiz THINKTANK

Menedżerze, pracowniku, przedsiębiorco – koniecznie przeczytaj książkę „Pracować inaczej”. A potem zadaj sobie pytania - Jakich technik zarządzania używam? Na jakim poziomie (kolorze) jest kultura organizacyjna mojej firmy? A potem zmieniaj siebie, swoją firmę, a dzięki temu zmieniaj świat.
Jacek Wiśniewski, Dyrektor Domu Maklerskiego Raiffeisen Brokers, Członek Rady Gospodarczej przy Premierze

źródło opisu: http://www.studioemka.com.pl/index.php?page=p&id=570

źródło okładki: http://www.studioemka.com.pl/index.php?page=p&id=570

Mariolka | 2018-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2018

Ta książka jest niewiarygodna! Gdybym mogła dać jej 15 gwiazdek, zrobiłabym to. Nawet nie chodzi o stronę formalną, bo tu nie wydarza się nic niezwykłego. Porażająca jest zawartość merytoryczna. To opowieść o firmach (zatrudniających setki osób) samozarządzających się - bez kierowników, bez dyrektorów, za to z ogromnym szacunkiem do każdego pracownika i każdego pomysłu. To książka o tym, że ludzie w poczuciu odpowiedzialności podejmują dobre dla firmy decyzje. Lepsze niż odległa zarząd, który narzuca swoje koncepcje często nie mając bladego pojęcia o pracy ludzi, którymi zarządza.
Ta książka wywraca myślenie. Czasem wkurza, czasem ociera się o myśli, że mamy do czynienia z praktykami lekko sekciarskimi, ale która korporacja w celu wdrożenia jednolitej kultury pracy ich nie stosuje? Generalnie to książka o przyszłości, która nadchodzi i ja nie mogę się jej już doczekać. Polecam tę książkę z całego serca. Przeczytajcie KONIECZNIE! :)

Ireth | 2017-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2017

Przeczytałam, bo szef mi kazał. Nie była to dla mnie łatwa lektura, męczyłam to kilka miesięcy. Generalnie nie przepadam za tego typu książkami, ale koniec końców cieszę się, że ją przeczytałam. Przede wszystkim uświadomiłam sobie co lubię w swojej pracy, a co mi przeszkadza i chciałabym zmienić. Dzięki tej lekturze wiem, że istnieje taka możliwość i nie muszę tkwić w tradycyjnych ramach, zwłaszcza jeśli to właśnie mój szef zachęcił mnie do przeczytania tej książki. Zapoznając się z historią różnych firm, które działają w formie turkusowej organizacji aż chciałoby się, aby wszyscy pracowali w takich warunkach. Jeśli ktoś szuka sposobu na uzdrowienie swojego biznesu "od wewnątrz" to polecam przyjrzenie się bliżej idei Turkusu.

Yoka | 2016-11-09
Na półkach: Zawodowe, Przeczytane, 2016
Przeczytana: 09 listopada 2016

Ciekawa pozycja. Najbardziej interesujące było prześledzenie jak funkcjonują organizacje, w jaki sposób ewoluowały. Na pewno każdy z łatwością odnajdzie swój typ funkcjonowania firmy:)
Wszystko było ok do momentu opisu turkusowych organizacji. Niby to ma sens i jak pokazuje autor, są miejsca gdzie to działa. Jednak cały czas mam wrażenie, że to utopijna wizja. Idealistyczna i nierealna w prawdziwym życiu.
Niemniej, każdy sam może ocenić. Zachęcam.

Qulturasłowa | 2015-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2015

Zdolność elastycznego dostosowania się do dynamicznych zmian zachodzących w otoczeniu, jest podstawą sukcesu współczesnej firmy. Zmieniają się zarówno technologie, procesy produkcji czy materiały, jak i potrzeby klientów oraz ich oczekiwania. W ślad za tymi zmianami idą również oczekiwania pracowników względem firmy i samej pracy. Przestaje ona być jedynie źródłem utrzymania – ma natomiast stanowić źródło satysfakcji i umożliwiać samorozwój. Coraz więcej pracodawców dostrzega związek pomiędzy zadowoleniem pracowników, a efektywnością ich pracy, coraz więcej firm rozumie również potrzebę inwestowania w rozwój swojej kadry. Stąd też pojawienie się nowych sposobów motywowania, a także nowe techniki zarządzania (w tym zarządzania zasobami ludzkimi) oraz nacisk na kulturę organizacyjną. Te nowe trendy i nowe prawa rządzące funkcjonowaniem firm są również wynikiem dotychczasowego podejścia do organizacji, zatrudnionych w niej ludzi, zaś w praktyce są one warunkowane brakiem możliwości...

Lubenka | 2017-12-12
Przeczytana: 12 września 2017

Bardzo inspirująca pozycja. Studium kilkunastu przypadków organizacji i przedsiębiorstw z bardzo różnych sektorów, pokazujące, że praca ma sens. Chwilami miałam poczucie, że czytam o jakiejś utopii - ale ta książka to opis i analiza faktów. Najbardziej mnie poruszył fakt, że można odnieść finansowy sukces - pozwalający na zatrudnianie na godziwych warunkach pracowników i rozwój firmy - przy założeniu, że celem działalności nie jest wcale zysk. Daje do myślenia.

Emilia | 2016-05-08
Przeczytana: 08 maja 2016

Dzięki, Federic... Dzięki Tobie (a może przez Ciebie?) wizja mojej przyszłej pracy stała się jeszcze bardziej utopijna. Przynajmniej w moim kraju.

Lubie_rower | 2017-01-02
Przeczytana: 01 stycznia 2017

Książka zbiera to jak każdy z nas chciałby pracować i pokazuje na przykładach, że to możliwe, wskazując trudną drogę przemian. Pozycja pozwala na odnowienie wiary w to, że ludzkość ma w sobie coś specjalnego, czego robot nigdy nie osiągnie.

Marek Stępel | 2016-03-01

Książka mocno mnie zmęczyła. Kilka fajnych momentów ale bardzo mało (2 cytaty sobie z calosci zapisalem). Dla zmaltretowanych przez korporacje i po przejsciach u trudnych pracodawców.

Bart | 2018-11-04
Przeczytana: 2017 rok