Patrick Parker's Progress

Wydawnictwo: Faber and Faber

1940, Coventry burns but Patrick Parker, miracle baby, is born away from his home town, safe in London, saved by Fate, and clearly a Man of Destiny. Florence Parker, mother of Man of Destiny, glories in his progress and waits upon his pleasure. George Parker, father of Man of Destiny, would, if he could, do likewise, but he scarcely gets a look in. Patrick, born out of rubble, will be a great builder. He will admire Brunel, he will build great bridges, nothing will stand in his way and the world