Władca Ocean Park

Cykl: Elm Harbor (tom 1)
Wydawnictwo: Sonia Draga
The Emperor of Ocean Park
literatura piękna

Jest to niezwykły debiut beletrystyczny: obszerna, pasjonująca powieść sensacyjna, będąca jednocześnie doskonałym, przenikliwym studium obserwacji społecznej. To opowieść o skomplikowanych relacjach w rodzinie, na którą padł przerażający cień zbrodni. Tytułowy Władca, Sędzia Oliver Garland, niespodziewanie umiera. Jego śmierć wywołuje wiele pytań, które zdają się prowadzić do skandalu. Czy...

Tytułowy Władca, Sędzia Oliver Garland, niespodziewanie umiera. Jego śmierć wywołuje wiele pytań, które zdają się prowadzić do skandalu. Czy mógł zostać zamordowany? Przekazał synowi, Talcottowi, profesorowi prawa, dziwną wiadomość, mówiącą coś o "ustaleniach" - tajemniczą układankę, którą tylko on może odszyfrować, i to jedynie przez wydobycie na światło dzienne zagadkowej przeszłości ojca. Wykorzystując zamiłowanie syna do szachów, Sędzia zawarł przesłanie w skomplikowanych ruchach pionków i figur...
Misternie, doskonale napisana, często zjadliwie zabawna powieść Władca Ocean Park to mistrzowskie dzieło beletrystyczne - błyskotliwie poprowadzona fabuła, będąca mieszanką rodzinnych tajemnic i ambicji, morderstwa, segregacji rasowej oraz wątpliwej sprawiedliwości społecznej.

źródło opisu: Sonia Draga

źródło okładki: Sonia Draga

littleanna | 2017-03-16

Dawno tak bardzo nie żałowałam, że wydałam swoje pieniądze na słowo pisane.
Niby kryminał, niby poważne problemy, niby cś się dzieje. NIBY.
Wszystko psuje główny bohater, który jest najgorszą ciepłą kluchą jaką spotkałam w czytanych książkach i nie zmienia tego nawet fakt, że od czasu do czasu zbiera się na odwagę i robi coś pożytecznego.
1/2 przemija na jego utyskiwaniach, 1/4 na wątpliwościach i jeszcze trochę na irytacji a pomiędzy to jest wciśnięta akcja.

amatkosia | 2017-03-02
Przeczytana: luty 2017

Podzielam zdanie tych, którzy pierwszą połowę książki "przemęczyli" i jakimś cudem czytali dalej. Męczyły długie opisy polityczne, historyczne uwarunkowania itd ...a już ciągłe zwroty o ciemniejszej lub jaśniejszej rasie były wręcz dziwaczne. Druga połowa to już bardziej zwięzłe opisy, szybsza akcja , historia już sama gnała do końca. Sama opowieść ciekawa ale sposób jej napisania jak dla mnie nie przekonuje do tego pisarza.

polnutka | 2015-11-13

To jest powieść, którą rzeczywiście na początku czyta się powoli. Ale dla mnie nie dlatego, że zbyt długo rozkręcała się fabuła, lecz dlatego, że od pierwszych stron autor rzuca na głęboką wodę niezwykle inteligentnej i szczerej prozy, pełnej trafnych obserwacji społecznych, rodzinnych, szerokiej gamy uczuć. Dla mnie nie wątek kryminalny, ale właśnie prawdziwość tych skomplikowanych relacji głównego bohatera-narratora decydują o wartości tej książki.

Bez zastanowienia daję 10.

Hildegunst | 2014-07-31
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 31 lipca 2014

Akcja rozkręca się dopiero od 450 strony. Książka jest bardzo dobrze napisana i czyta się płynnie. Jednak fabuła mogłaby być bardziej "żywa" i ciekawsza.

Agnieszka | 2014-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2014

„Ciemniejsza nacja” - tak narrator, amerykański czarny intelektualista, profesor prawa na uczelni, którą jak zastrzega autor w posłowiu nie jest Yale, lecz miejsce całkowicie fikcyjne, nazywa czarnych obywateli USA. Jest tu bardzo dużo o rasizmie, choć nie jest on tematem książki. Jest obecny, bo trudno będąc amerykańskim Murzynem się z nim nie zetknąć. Może nawet narrator jest przewrażliwiony, widzi utajony rasizm w nadmiernej uprzejmości, w zachowaniach pozbawionych znaczenia i oferujących mnóstwo innych interpretacji ich pochodzenia. Ale trudno go nie zrozumieć, na wielkiej renomowanej uczelni jest trzech białych wykładowców, w pięknej dzielnicy, mieszka tylko jedna czarna para. Zresztą to tylko pozornie obcy nam problem. Zaryzykowałabym twierdzenie, że Stephen L. Carter jest świetnym moralistą, nic co pisze o moralności ani etyce nie jest mdłe, płytkie ani jednostkowe, i rasizm, reakcje które wywołuje, poczucie odrębności, nacjonalizm; wszystko to jest w pewnym wymiarze...

jatuczytam | 2014-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2014

Mam nieco mieszane uczucia do tej książki. Przeczytawszy pierwsze 250 stron odłożyłam ją na bok i długo zastanawiałam się, czy czytać ją dalej. Jednak ponieważ nie lubię zostawiać książek niedoczytanych - sięgnęłam po nią ponownie. I dobrze zrobiłam. Rzeczywiście trudno przebrnąć przez pierwsze 250 stron, później jednak akcja się rozkręca i czyta się ją dobrze.

Autor z pewnością lubuje się w dokładnych opisach, lecz spowodowane jest to przede wszystkim tym, że narracja prowadzona jest w pierwszej osobie i ma sprawić, że łatwiej "wczujemy się" w postać głównego bohatera.

Jeśli ktoś spodziewa się typowej powieści sensacyjnej, czy kryminału - może się rozczarować. Z resztą klasyfikowanie tej książki do któregoś z tych gatunków byłoby dużym błędem. Z pewnością jest to powieść o odkrywaniu mrocznych tajemnic, poznawaniu na nowo swojej rodziny i o trudnych relacjach pomiędzy najbliższymi. Porusza ważne kwestie rasowe, majątkowe, polityczne, a nawet religijne, można więc powiedzieć, że...

godfrey | 2013-10-14

Miałam spory problem z tą powieścią. Przebrnęłam przez dokładnie 250 stron i popełniłam ogromny błąd... Odłożyłam Władcę Ocean Park na półkę. Gdy jakiś czas później sięgnęłam po niego ponownie (tylko dlatego, że w tamtej chwili nie miałam nic innego pod ręką), pożałowałam swojej wcześniejszej decyzji. Gdybym tylko dotrwała wtedy do kolejnej strony, na pewno nie odłożyłabym książki. Okazało się, że to wszystko, co mnie tak męczyło wcześniej, było istotne dla tego, co wydarzyło się później i po prostu trzeba było przez to przebrnąć. Pozostałe 500 stron przeczytałam jednym tchem i muszę przyznać, że to jedna z najlepszych powieści, jakie dane mi było czytać. Polecam każdemu i proszę, nie zniechęcajcie się. Początki są trudne. ;)

Lahatiela | 2013-02-08
Przeczytana: 07 lutego 2013

Z jednej strony kompletnie genialna, z drugiej totalnie przekombinowana i bez sensu. Każdą oceną bym tą książkę skrzywdziła, więc nie dam żadnej.

iwt27 | 2012-10-25
Przeczytana: 2007 rok

polecam

Strasznie męcząca książka przeczytałem 250 str a tam dalej nic się nie dzieje. Autor chyba wzorował się na Elizie Orzeszkowej i tak jak ona opisuje wszystko z dokładnością świeżo upieczonego agenta FBI na miejscu zbrodni. Cóż może kiedyś z braku czego do czytania spróbuje jeszcze raz.