Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa

Wydawnictwo: Amber
9788324132096
Tolkien, Śródziemie

Jedyna edycja zbioru pięciu najsłynniejszych opowieści autora Władcy Pierścieni i Dzieci Húrina Ilustracje Alan Lee Ta książka ukazuje Tolkienowską wizję pięknej i niebezpiecznej krainy baśni, które przenoszą nas w świat fantazji. John Ronald Reuel Tolkien (1892–1973) to jeden z najwybitniejszych pisarzy w historii liter atury. Jego wielkie dzieła literackie – Władca Pierścieni, Hobbit,...

Ilustracje Alan Lee
Jego wielkie dzieła literackie – Władca Pierścieni, Hobbit, Silmarillion, Niedokończone opowieści – pobudziły masową wyobraźnię na całym świecie. Heroiczny epos Dzieci Húrina, który doczekał się
wydania ponad 30 lat od śmierci pisarza, stał się międzynarodowym wydarzeniem literackim 2007 roku, bestsellerem numer 1 światowych i polskich list.

Kasia | 2011-04-12
Przeczytana: 11 kwietnia 2011

Bardzo dobra lektura, która pozwala się oderwać od szarej rzeczywistości. Jak zwykle Tolkien przenosi nas w swój świat pełen ciekawych postaci i interesujących przygód.

Northman | 2014-04-30
Przeczytana: 03 września 2013

Tolkien zabiera nas tym razem w świat baśni. Dodam, że jest to świat piękna, dobra, prawdy, sprawiedliwości i odwagi. A więc zawiera w sobie wszystko to, co w baśniach najlepsze. Wspaniała lektura. Przeczytałem z prawdziwą przyjemnością. I z prawdziwą przyjemnością polecam wszystkim chcącym odwiedzić choć na chwilę krainę baśni i marzeń.

Jenny_89 | 2011-04-12
Na półkach: Klasyka, Przeczytane
Przeczytana: kwiecień 2011

Autor wyczarował niezwykły baśniowy świat, którego nie chciałam zbyt szybko opuszczać. Czytając ją odnosiłam wrażenie jakbym powróciła do czasów dzieciństwa. Elfy, smoki, czarodzieje i inni mieszkańcy Krainy Czarów sprawili, że odświeżyłam sobie wspomnienia, kiedy to byłam małą dziewczynką, a moja wyobraźnia nie miała granic. Polecam!

Enaris | 2013-07-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadane
Przeczytana: 2013 rok

Baśnie nie są moim ulubionym gatunkiem literackim, a nawet nie przepadam za nimi. Książkę dostałam podczas czytania serii innych autorów i nie chcąc ich przerywać, Tolkiena odłożyłam na później.
W końcu zdecydowałam się wrócić do tej lektury. Widząc baśnie od razu odechciało mi się tego czytać - spodziewałam się epickiej opowieści na miarę Władcy Pierścieni.

Zawsze myślałam, że baśnie są dziecinne - bardzo się myliłam. Tolkien zaprowadził nas do wspaniałej Krainy Czarów, zabawnej i ciepłej, ale dojrzałej i ciekawej.

Tolkien w dodatku napisał, dlaczego baśnie mają opinie dziecinnych, a wcale takie nie są.

Mimo że ten gatunek literacki nie stał się moim ulubionym, przestałam mieć o nich błędną opinię.

Plusem jest także kunszt literacki, wyobraźnia i pomysłowość Tolkiena. Autor ma w sobie to coś, czym wzbudza mój bezgraniczny szacunek, sympatię i podziw. "Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa" dają poczucie radości, miłości i (wbrew tytułowi) bezpieczeństwa.

christi | 2012-09-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012, 2016
Przeczytana: 20 września 2012

Na tylnej okładce jest napisane, że książka idealnie nadaje się dla dzieci. Moim zdaniem, jak dla dzieci, jest za trudna. Na wprowadzenie do twórczości Tolkiena też się nie nadaje, bo jest trochę przynudnawa. Raczej dla stabilnych fanów, którzy tylko czekają na jakiś nowy fragmencik.
Jednakowoż, bądź co bądź to nadal kawał dobrej książki.

Kurebayashi | 2013-09-11

Niby lekkie, niby dla dzieci, ale tak na prawdę piękne baśni dla każdego, czytałam z wielką przyjemnością.

Tolkien miał niesamowitą wyobraźnię, aż nie mam słów żeby opisać mój podziw dla jego talentu :)

Relwin | 2011-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2011

Nawet fajne są te baśnie. Pierwsza opowieść jest świetnym wprowadzeniem do zbioru, a potem coraz lepiej. Najbardziej mi się podobała druga opowieść o Gospodarzu Gilesie z Ham. Na końcu jest taki dodatek, który warto przeczytać o baśniach. Książka ogólnie jest dobrym zwieńczeniem twórczości J.R.R. Tolkiena.

Darth_Metalus | 2014-04-23

Dzięki zbiorowi "Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa" miałem przyjemność przeczytać kilka opowiadań autorstwa Tolkiena. Standardowo więc coś o nich napiszę...

Łazikanty
Wyśmienita, krótka, lekka i przezabawna książka skierowana głównie do dzieci. Jest przepełniona różnorodnymi fantastycznymi stworzeniami i przygodami. Dzięki zamknięciu takiej ilości treści w małej objętości, opowiadanie czyta się ją błyskawicznie i nadzwyczaj przyjemnie. Wyśmienita książeczka. 9/10

Gospodarz Giles z Ham
Podobnie jak powyższe opowiadanie, Gospodarz to dzieło krótkie, lekkie i zabawne. Brakuje mu jednak polotu innych dzieł Tolkiena, przez co chwilami mnie nużyło. 7/10

Kowal z Przylesia Wielkiego
Krótkie opowiadanie, w którym Tolkien snuje historię magicznej gwiazdki i ludzi, którzy związali z nią swoje losy. Kowal jest dziełem bardzo krótkim i lekko napisanym, toteż czyta się go bardzo szybko. Zamiast humoru dostajemy bardziej niż w innych Tolkienowskich opowiadaniach rozbudowaną fabułę i...

despus | 2018-03-13
Przeczytana: 13 marca 2018

Książka na pewno pobudza wyobraznię, wraz z bohaterami można odwiedzić fantastyczne miejsca. Właśnie światy, to jest jej najmocniejszy atut. Jednak trochę mnie i syna czasem nużyła. Jest momentami mocno dydaktyczna, ale i tak bez dorosłego dziecku trudno połapać się, w czym rzecz. Wydaje mi się, że wartości przedstawione w niej uległy w dzisiejszych czasach lekkiej dewaluacji - nadal obowiązują, ale teraz wpajamy/wyznajemy inne zasady. Ja jako rodzic pamiętam, że w czasach mojego dzieciństwa tak wychowywano dzieci - podobne treści się czytało. Mimo wszystko polecam, żeby odwiedzić księżyc zamieszkany przez fantastyczne stwory, krainę snu, czarodziejów, rycerzy, elfów, ziejące złem miejsca, doświadczyć czarów...
Odejmuję gwiazdkę za wiersze, oraz przygody Toma Bombadila - to nie przypadło mi do gustu, bo zrozumiałem może ćwierć :-), męczarnia.

Gosia_6 | 2013-08-04

"Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa" to zbiór baśni napisanych przez J. R. R. Tolkiena jeszcze w czasach młodości. Żadna z nich, z wyjątkiem Przygód Toma Bombadila, nie ma nic wspólnego z Śródziemiem. W książce możemy znaleźć 5 baśni:

Łazikanty
Gospodarz Giles z Ham
Przygody Toma Bombadila
Kowal z Podlesia Większego
Liść, dzieło Niggle'a

Łazikanty miał swoje początki, gdy rodzina Tolkienów przebywała na wakacjach i syn autora, Michael, podczas spaceru po plaży zgubił swoją ulubioną zabawkę. Chcąc pocieszyć chłopca, ojciec opowiedział mu historię, mającą wyjaśnić "tajemnicze" zaginięcie zabawki. W ten sposób powstał pierwszy rozdział bajki, a po kilku latach Tolkien wrócił do opowieści.
Łazikanty to mały piesek, który w swojej niewiedzy poszarpał spodnie czarodziejowi. Ten w ramach kary zamienił go w zabawkę, a także przeniósł do sklepu. Stamtąd trafił do rąk chłopca, który był bardzo szczęśliwy z tego powodu. Pewnego ranka schował maskotkę do kieszeni i...