Wyzwanie czytelnicze LC

Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa

Wydawnictwo: Amber
9788324132096
Tolkien, Śródziemie

Jedyna edycja zbioru pięciu najsłynniejszych opowieści autora Władcy Pierścieni i Dzieci Húrina Ilustracje Alan Lee Ta książka ukazuje Tolkienowską wizję pięknej i niebezpiecznej krainy baśni, które przenoszą nas w świat fantazji. John Ronald Reuel Tolkien (1892–1973) to jeden z najwybitniejszych pisarzy w historii liter atury. Jego wielkie dzieła literackie – Władca Pierścieni, Hobbit,...

Ilustracje Alan Lee
Jego wielkie dzieła literackie – Władca Pierścieni, Hobbit, Silmarillion, Niedokończone opowieści – pobudziły masową wyobraźnię na całym świecie. Heroiczny epos Dzieci Húrina, który doczekał się
wydania ponad 30 lat od śmierci pisarza, stał się międzynarodowym wydarzeniem literackim 2007 roku, bestsellerem numer 1 światowych i polskich list.

Ciacho | 2019-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2019

"W Krainie Czarów"

John R.R. Tolkien niemal od początku widzi mi się jako taki super dziadek, którego uwielbia się odwiedzać, bo zawsze przyjmie Cię z otwartymi ramionami i czujesz się w jego domu i otoczeniu zawsze odprężony i szczęśliwy. Dobry, wesoły i życzliwy ma też stale jakąś ciekawą opowieść do opowiedzenia. Na całym świecie wśród tysięcy czytelników zasłynął wieloma takimi opowieściami, zwłaszcza tymi najpopularniejszymi dziejącymi się w Śródziemiu, czyli "Hobbitem", "Władcą Pierścieni" i "Silmarillionem". Zawsze chętnie udaje się do jego Zaczarowanego Królestwa, żeby popuścić wodzy wyobraźni i świetnie się bawić. I teraz ponownie postanowiłem to uczynić sięgając po zbiór historyjek o Śródziemiu, ale i poza nim, czyli "Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa".

Zbiór otwiera ciekawy i bardzo merytoryczny wstęp Toma Shippey'a. Jednakże pragnę od razu uprzedzić, że może zepsuć dalszą lekturę, bo autor dość mocno przybliża (i jednocześnie analizuje) to, co czytelnik za chwilę...

Katarzyna | 2018-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2018

„… Gdy idę samotny chodnikiem wilgotnym,
Aleją ponurą i ciemną,
Mówię sam do siebie, bo nawet w potrzebie
Nikt nie chce rozmawiać ze mną …”

Wpis będzie inny niż zwykle. Dotyczy on pasji czytania. Na samo spotkanie z książką potrzebny jest czas. Nieważne ile dana publikacja kosztuje. Opasłe tomisko, czy kompaktowa książeczka do torebki i tak musi zostać poznana. Czy jesteś w metrze, busie, czy samochodzie jako pasażer – nie marnuj czasu! Czytaj! Pasja to chwila dla Ciebie! Realizacja tego, co cieszy najbardziej. W moim przypadku to czytanie, stało się mówiąc szczerze – pozytywnym nałogiem.

Jedna z moich cichych czytelniczek – liczyła, że zarabiam pewnie tyle, że nie mieści mi się już na koncie ! Wyprowadzę Panią z błędu – czytam dla własnej przyjemności. Nie wszystko w życiu można przeliczyć na lukratywny zysk. Mój ojciec mawiał, „że lepiej liczyć swoje wszy, niż cudze pieniądze”. Dlatego pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję, że w tym momencie - się ze mną zgodzicie!

Przejdźmy...

Kasia | 2011-04-12
Przeczytana: 11 kwietnia 2011

Bardzo dobra lektura, która pozwala się oderwać od szarej rzeczywistości. Jak zwykle Tolkien przenosi nas w swój świat pełen ciekawych postaci i interesujących przygód.

Jenny_89 | 2011-04-12
Na półkach: Klasyka, Przeczytane
Przeczytana: kwiecień 2011

Autor wyczarował niezwykły baśniowy świat, którego nie chciałam zbyt szybko opuszczać. Czytając ją odnosiłam wrażenie jakbym powróciła do czasów dzieciństwa. Elfy, smoki, czarodzieje i inni mieszkańcy Krainy Czarów sprawili, że odświeżyłam sobie wspomnienia, kiedy to byłam małą dziewczynką, a moja wyobraźnia nie miała granic. Polecam!

Northman | 2014-04-30
Przeczytana: 03 września 2013

Tolkien zabiera nas tym razem w świat baśni. Dodam, że jest to świat piękna, dobra, prawdy, sprawiedliwości i odwagi. A więc zawiera w sobie wszystko to, co w baśniach najlepsze. Wspaniała lektura. Przeczytałem z prawdziwą przyjemnością. I z prawdziwą przyjemnością polecam wszystkim chcącym odwiedzić choć na chwilę krainę baśni i marzeń.

Snieznooka | 2018-12-13

Tego autora nikomu przedstawiać nie trzeba, kojarzony jest z niesamowitej historii ukazującej, jak niewielka istota potrafi odmienić losy świata i zrobić to, co należy. „Władca Pierścieni”, „Hobbit, czyli tam i z powrotem” „Silimarion” to tylko, niektóre tytuły, które znają i kochają miłośnicy powieści fantastycznych. W listopadzie Wydawnictwo Zysk i S-ka zdecydowało się na twardo okładkowe wydanie „Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa”, w którym znajdziemy cztery opowiadania: „Łazikanty”, ”Gospodarz Giles z Ham”, „Kowal z Przylesia Wielkiego” i „Liść, dzieło Niggle;a”, a także zbiór szesnastu wierszy „Przygody Toma Bombadila”, słynny esej J.R.R Tolkiena, O baśniach oraz wstęp Toma Shippeya. Książka wzbogacona jest o ilustracje Alana Lee, dlatego całość prezentuje się wspaniale. Może stać się trafionym prezentem świątecznym dla fanów pisarza.

„Fantazja to naturalny aspekt ludzkich działań. Na pewno nie niszczy rozumu, ani go nawet nie obraża; nie stępia też apetytu na prawdę...

cordiale | 2018-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2018

W skład "Opowieści" nie licząc wstępu i dodatków wchodzi pięć historii. Zbiór otwiera historia o zaczarowanym psie pt. "Łazikanty". Przyznaję, że podchodziłem do lektury tego tekstu sceptycznie. Jednak zostałem wręcz oczarowany zarówno gawędziarskim sposobem narracji jak i samą historią. To przepiękna baśń o przyjaźni, dążeniu do celu oraz o tym, że nie warto być nieuprzejmym dla nieznajomych. "Łazikanty" to doskonały materiał na film animowany. Całość bardzo przypominała mi opowiadania tak bardzo dzisiaj popularnego Gaimana.

"Gospodarz Giles z Ham" to z kolei opowieść o bohaterze z przypadku. Wiodący spokojne życie mężczyzna będzie musiał czy tego chce czy nie, zmierzyć się z nieludzkimi istotami. To opowieść, w której aż roi się od olbrzymów, smoków i magicznych mieczy. Akcja toczy się na terenach dzisiejszej Wielkiej Brytanii w czasach, o których nie wspominają kroniki. Możemy dostrzec tutaj nawiązania do mitu o królu Arturze, znanego...

Enaris | 2013-07-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadane
Przeczytana: 2013 rok

Baśnie nie są moim ulubionym gatunkiem literackim, a nawet nie przepadam za nimi. Książkę dostałam podczas czytania serii innych autorów i nie chcąc ich przerywać, Tolkiena odłożyłam na później.
W końcu zdecydowałam się wrócić do tej lektury. Widząc baśnie od razu odechciało mi się tego czytać - spodziewałam się epickiej opowieści na miarę Władcy Pierścieni.

Zawsze myślałam, że baśnie są dziecinne - bardzo się myliłam. Tolkien zaprowadził nas do wspaniałej Krainy Czarów, zabawnej i ciepłej, ale dojrzałej i ciekawej.

Tolkien w dodatku napisał, dlaczego baśnie mają opinie dziecinnych, a wcale takie nie są.

Mimo że ten gatunek literacki nie stał się moim ulubionym, przestałam mieć o nich błędną opinię.

Plusem jest także kunszt literacki, wyobraźnia i pomysłowość Tolkiena. Autor ma w sobie to coś, czym wzbudza mój bezgraniczny szacunek, sympatię i podziw. "Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa" dają poczucie radości, miłości i (wbrew tytułowi) bezpieczeństwa.

Maja | 2018-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2018

Jedyna edycja w jednym tomie czterech magicznych opowieści Tolkiena (Łazikanty, Gospodarz Giles z Ham, Kowal z Podlesia Większego, Liść, dzieło Niggle’a) oraz baśniowego cyklu wierszy Przygody Toma Bombadila, nawiązującego do jednej z najbardziej tajemniczych postaci z Władcy Pierścieni.

Jeśli chodzi o mnie i o Tolkiena, to nasze relacje można uznać za skomplikowane. O ile Hobbita pokochałam, o tyle z Władcą Pierścieni już mam pewne problemy. Do tej pory nie dokończyłam ostatniego tomu. Tę książkę jednak pokochałam i będę chętnie do niej powracać.

Zbiór otwiera opowiadanie Łazikanty. To historia przeznaczona raczej dla dzieci, ale mnie, dorosłą osobę, przeniosła do świata baśni, z którego nie chciałam się nigdzie ruszać. Sporo tu magicznych zwierząt, a i na nudę nie można narzekać. To opowiadanie czytało mi się najszybciej ze wszystkich, miało najbardziej plastyczne opisy i było bardzo lekko napisane. Ono najbardziej podobało mi się z całego zbioru, co nie oznacza, że pozostałe...

Kurebayashi | 2013-09-11

Niby lekkie, niby dla dzieci, ale tak na prawdę piękne baśni dla każdego, czytałam z wielką przyjemnością.

Tolkien miał niesamowitą wyobraźnię, aż nie mam słów żeby opisać mój podziw dla jego talentu :)