Okładka książki Syberia. Wyprawa na biegun zimna

Zysk i S-ka
978-83-7506-464-3
typ
papier
6,75 (407 ocen i 43 opinie)

Opis książki

Jacek Pałkiewicz - podróżnik i odkrywca. Dotarł do najdalszych i najbardziej niezwykłych zakątków naszej planety. Jego książki i reportaże są czytane z ogromnym zainteresowaniem na całym świecie. Rozwijana przez niego działalność przyczynia sie do ustanowienia wzajemnego zrozumienia miedzy ludźmi oraz wnosi wkład w ochronę środowiska naturalnego. Michaił Gorbaczow, laureat Pokojowej Nagrody Nobla ...

Michaił Gorbaczow, laureat Pokojowej Nagrody Nobla

Barwne doświadczenia i spektakularne osiągnięcia tak znanego podróżnika pozwalają czytelnikom jego książek nie tylko lepiej poznać świat i zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość, ale uczą też swoistej umiejętności życia.
Prymas Polski, kardynał Józef Glemp

Polecamy

Opinie czytelników
chrispu | 2014-06-28

Fifty - fifty.
W połowie jest to książka o tytułowej wyprawie a w połowie suche fakty historyczne dotyczące Syberii.
A pomiędzy tym wszystkim wstawiono śliczne zdjęcia (zakładam, że wszystkie zrobione podczas wyprawy - szacun dla fotografów). Jako całość, czytało mi się to dość topornie. Bo gdy już wciągąłem się po kilku rozdziałach w wyprawę i prawie zacząłem "odczuwać" to co podróżnicy, to wskoczył rozdział o charakterze historycznym lub porady survivalowe. Zaś kolejny rozdział zaczął się z przeskokiem czasowym. Rozumiem, że pisanie o tym co się robiło dzień w dzień, gdy nic ciekawego się nie działo i ciągle wykonywało powtarzające czynności może być nudne dla czytającego ale jak dla mnie te wstawki historyczne były stanowczo za długie (chociaż momentami nawet ciekawe).
Dodatkowo wkurzało mnie niedokańczanie wątków (autor pogubił kartki z notatkami czy pamięć mu zaszwankowała?).
Podsumowując - nie jest to książka zła, ale w zasadzie można by ją przeczytać na raty - najpie...

allison | 2013-05-30
Przeczytana: 29 maja 2013

Książka okraszona wieloma barwnymi i przykuwającymi uwagę zdjęciami, jednak po lekturze mam mieszane odczucia.
Odniosłam bowiem wrażenie, że autor bardziej skupił się na swojej osobie - jako wytrawnym eksploratorze - niż na podróżniczej relacji. Właściwie o Syberii nie dowiedziałam się niczego nowego. Za dużo, jak dla mnie, było tu Pałkiewicza i survivalowych osiągnięć jego ekipy, a za mało rozmów ze spotkanymi ludźmi, którzy pokazani zostali pobieżnie. Dlatego wyszedł z tego egotyczny reportaż, chociaż - oczywiście - nie można mu odmówić profesjonalizmu w sferze stylu i języka.

książek: 1933
Koronczarka | 2014-10-29
Przeczytana: 29 października 2014

Oj grzeszny ja, grzeszny robak, nędzny mól książkowy! Wyznaję moje winy przed Wami i błagam o litość! Nie karzcie mnie więcej! Już i tak oberwałam od Jacka Pałkiewicza. Przyznaję, zamiast samej siąść na renifera i wyjechać na biegun zimna, chciałam pójść na łatwiznę i taniznę i przeczytałam książkę. Zamiast opisów Syberii dostałam całe mnóstwo morałów. Tak, biję się w piersi, jestem członkiem społeczeństwa konsumpcyjnego! Tak, moje istnienie na tym świecie powoduje liczne zakłócenia w działaniu ekosystemu, bo należę do gatunku, który za mocno się rozmnożył. I tylko dziwi mnie, jak Jacek Pałkiewicz, obcując z taką potęgą przyrody, stykając się z jej pięknem i grozą, nie nauczył się jeszcze pokory. I odpowiedź mam tylko jedną. Jacek Pałkiewicz jest Bogiem. Myślę, że autor tej książki się ze mną zgadza. :)

Bed | 2010-09-27
Przeczytana: 21 września 2010

Książka jest napisana jasnym prostym językiem i posiada mnóstwo pięknych zdjęć. Zrobienie ich w temperaturze - 50 stopni wymagało mnóstwo poświęcenia i umiejętności. Z lektury można się też trochę dowiedzieć o życiu tamtejszych ludzi, o historii regionu a nawet o dokonaniach innych eksploatorów. Autor wspomina też o dawnych podróżniczkach i ich wyprawach. Sam uważa, że dobór członków ekspedycji jest bardzo ważny. Powinni stanowić zgrany zespół, rzadko jego część stanowią kobiety, ponieważ mogą stanowić obciążenie dla reszty. W każdym razie miło stwierdzić, że jest miejsce na ziemi gdzie tkanka tłuszczowa u uczestników jest mile widziana :)

mandżuria | 2010-12-14

Książka opisuje wyprawę na biegun zimna na dalekiej Syberii, którą autor odbył pod koniec lat osiemdziesiątych z grupą wybranych mężczyzn, spełniających wyśrubowane warunki Pałkiewicza. „Syberia” to opis ich przygody, okraszony informacjami na temat tej części świata, anegdotami dotyczącymi uczestników wyprawy jak i ludzi oraz miejsc poznawanych po drodze. Pałkiewicz pisze także o podróżowaniu w ogóle, przygotowaniach i refleksjach związanych z odkrywaniem świata. Największą zaletą książki są jednak zdjęcia: zapierające dech w piersiach widoki śniegowych pustyń, ciemne lasy żywcem wyjęte z niepokojących baśni, czy wreszcie interesujące portrety ludzi mieszkających na Syberii i podporządkowujących sobie ten niegościnny obszar na tyle, na ile to dla człowieka możliwe.

Wiele złego słyszałam o pisarstwie Pałkiewicza i podchodziłam do tej książki z dużą dozą niepewności (inaczej już dawno bym się na nią rzuciła, biorąc pod uwagę region przez nią opisywany). Po przeczytaniu „Syberii” mam na...

| 2011-06-12

Megalomania autora przekroczyła w tej książce akceptowalne granice. Właśnie z tej książki dowiedziałem się, że generalnie tacy ludzie jak ja, czyli amatorzy-podróżnicy są prawie zakałą świata, bo jeżdżą w różne dziwne miejsca i przeszkadzają takim podróżynikom jak autor.
Niestety te dziwaczne teksty przesłoniły zalety książki czyli parę fajnych opisów dalekich miejsc na Syberii. Niestety bohaterski autor jest człowiekiem mocnym i bez skazy w związku z tym ze wszystkich opresji wychodził bez większych problemów a jeszcze pomagał biednym ludziom.

Derufin | 2011-02-14
Przeczytana: 2011 rok

Pałkiewicz to nie tylko fascynujący, odważny podróżnik, który jeszcze i dziś czasem okazuje się odkrywcą, ale także… pisarz o indywidualnym, prostym, ale atrakcyjnym stylu. Jego pisanie jest proste, klarowne, bardzo konkretne - a te konkrety (czasem nawet zwykłe fakty "backgroundowe") często służą jako przyczynek do szerszej refleksji. Prostota języka - być może dzięki bogactwu doświadczeń bohatera - wcale nie odbiera temu pisaniu autentyczności.
Refleksje refleksjami, ale książki podróżnicze czyta się przede wszystkim jako substytut własnych podróży. Nagromadzenie faktów i szczerość opisów, także relacji z innymi uczestnikami wyprawy - sprawiają, że czeka nas uczta. Dla miłośników zimnych plenerów - uczta doskonała. Jej elementem SA także świetne zdjęcia.
Syberia w tej książce jest naprawdę zimna i piękna - ja nie umiem o niej opowiadać, sami przeczytajcie o niej u Pałkiewicza!

Elwirka | 2013-09-16
Przeczytana: 2013 rok

No trochę mam problem - wydanie piękne, zdjęcia zapierające dech w piersiach (dwóch, nie tylko jednej) i... zabrakło mi ciekawych opisów miejsc, które były na trasie Pałkiewicza. A tak mnie fascynuje ten zakątek świata... Cieszę się, że autor dzieli się swoim wnioskami (głównie na temat konsumpcjonizmu i ekologii), ale gdzie poszukiwanie tej syberyjskiej duszy? Pałkiewicz z takim zacięciem odkrywcy, życiorysem, którym mógłby obdarować kilkanaście osób troszkę mnie literacko zawiódł... Połączenie idealne - teksty Hugo - Badera i zdjęcia Pałkiewicza - możliwe, że odrobinę odsłoniłoby tajemnicę Syberii.

malineczka74 | 2010-08-23

Jestem pod niesamowitymwrażeniem tej relacji.I śmiało moge powiedzieć ,że to jedna z najlepszych książek podróżniczych jakie przeczytałam.Doskonała narracja sprawiła ,ze książka jest wg mnie jakby biografią tego rejonu Rosji .Autor nie tylko relacjonuje swoją wyprawę ,ale i nawiązuje do historii,zwyczajów czy kultury zamieszkujących tam ludów.Wrażenie zrobił opis łagrów - a właściwie ich pozostałości ,nawiąznie do losów Polaków przybyłych na Syberię w drodze zsyłki czy w celu naukowym.W oszczędnej treści - bo Palkiewicz opisuje wszystko bez zdędnego "lania wody"zawrta jest bogata treść i przecudne fotografie ,które siła rzeczy zabierają czytelnika w ten niedostepny zakątek.Autora zafascynowała Syberia -podobnie jak mnie - ze względu na to ,że tam jeszcze nie dotarła "era pieniądza i konsupcjonizmu " - bo np lepiej sprawdzają się ubrania ze skór renów niż nowoczesne tworzywa .To teren gdzie człowiek poznaje na ile jest silny ,na ile wytrzymały .Ta ksiązka zachęciła mnie do przeczytania...

Kaduk | 2012-01-26

Nawet osoby, które Pałkiewicza nie lubią muszą przyznać, że "Syberia" jest pozycją wyjątkową w jego dorobku literackim; jest to bowiem jedyna książka jego autorstwa, w której bije pokorą od człowieka posiadającego ego wielkości kontynentu.

Fascynującą treść dopełnia przepiękna dokumentacja zdjęciowa.

Załóż konto za darmo!

133. rocznica
  • Michael Robotham
    54. rocznica
    urodzin
    Serce ma swoje powody, których rozum nie ogarnia.
  • Ida Fink
    93. rocznica