Syberia. Wyprawa na biegun zimna

Seria: Człowiek Poznaje Świat
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Inne wydania

Jacek Pałkiewicz - podróżnik i odkrywca. Dotarł do najdalszych i najbardziej niezwykłych zakątków naszej planety. Jego książki i reportaże są czytane z ogromnym zainteresowaniem na całym świecie. Rozwijana przez niego działalność przyczynia sie do ustanowienia wzajemnego zrozumienia miedzy ludźmi oraz wnosi wkład w ochronę środowiska naturalnego. Michaił Gorbaczow, laureat Pokojowej Nagrody...

Michaił Gorbaczow, laureat Pokojowej Nagrody Nobla

Barwne doświadczenia i spektakularne osiągnięcia tak znanego podróżnika pozwalają czytelnikom jego książek nie tylko lepiej poznać świat i zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość, ale uczą też swoistej umiejętności życia.
Prymas Polski, kardynał Józef Glemp

chrispu | 2014-06-28

Fifty - fifty.
W połowie jest to książka o tytułowej wyprawie a w połowie suche fakty historyczne dotyczące Syberii.
A pomiędzy tym wszystkim wstawiono śliczne zdjęcia (zakładam, że wszystkie zrobione podczas wyprawy - szacun dla fotografów). Jako całość, czytało mi się to dość topornie. Bo gdy już wciągąłem się po kilku rozdziałach w wyprawę i prawie zacząłem "odczuwać" to co podróżnicy, to wskoczył rozdział o charakterze historycznym lub porady survivalowe. Zaś kolejny rozdział zaczął się z przeskokiem czasowym. Rozumiem, że pisanie o tym co się robiło dzień w dzień, gdy nic ciekawego się nie działo i ciągle wykonywało powtarzające czynności może być nudne dla czytającego ale jak dla mnie te wstawki historyczne były stanowczo za długie (chociaż momentami nawet ciekawe).
Dodatkowo wkurzało mnie niedokańczanie wątków (autor pogubił kartki z notatkami czy pamięć mu zaszwankowała?).
Podsumowując - nie jest to książka zła, ale w zasadzie można by ją przeczytać na raty - najpierw...

Izabela Pycio | 2015-10-10
Przeczytana: 10 października 2015

Pozycja tak mocno i prawdziwie do mnie przemawia, że czytając jesiennymi wieczorami muszę cieplej się ubierać i zaopatrywać w gorące herbaty. Niezwykle barwny, plastyczny język powoduje, że towarzyszę autorowi w jego ekstremalnej ekspedycji na Syberię, pokonuję własne słabości i poznaję świat. Mnóstwo fascynujących informacji, ciekawych wprowadzeń i uzupełnień do poszczególnych części książki, cytatów skłaniających do refleksji, cudownych zdjęć przyrody i ludzi żyjących na tak niesprzyjających człowiekowi terenach. Właśnie to pełne zrozumienie dzikiej Syberii i jej zdeterminowanych mieszkańców oraz psychologiczna warstwa książki sprawiają, że sięgam po nią kolejny raz.

Koronczarka | 2014-10-29
Przeczytana: 29 października 2014

Oj grzeszny ja, grzeszny robak, nędzny mól książkowy! Wyznaję moje winy przed Wami i błagam o litość! Nie karzcie mnie więcej! Już i tak oberwałam od Jacka Pałkiewicza. Przyznaję, zamiast samej siąść na renifera i wyjechać na biegun zimna, chciałam pójść na łatwiznę i taniznę i przeczytałam książkę. Zamiast opisów Syberii dostałam całe mnóstwo morałów. Tak, biję się w piersi, jestem członkiem społeczeństwa konsumpcyjnego! Tak, moje istnienie na tym świecie powoduje liczne zakłócenia w działaniu ekosystemu, bo należę do gatunku, który za mocno się rozmnożył. I tylko dziwi mnie, jak Jacek Pałkiewicz, obcując z taką potęgą przyrody, stykając się z jej pięknem i grozą, nie nauczył się jeszcze pokory. I odpowiedź mam tylko jedną. Jacek Pałkiewicz jest Bogiem. Myślę, że autor tej książki się ze mną zgadza. :)

allison | 2013-05-30
Przeczytana: 29 maja 2013

Książka okraszona wieloma barwnymi i przykuwającymi uwagę zdjęciami, jednak po lekturze mam mieszane odczucia.
Odniosłam bowiem wrażenie, że autor bardziej skupił się na swojej osobie - jako wytrawnym eksploratorze - niż na podróżniczej relacji. Właściwie o Syberii nie dowiedziałam się niczego nowego. Za dużo, jak dla mnie, było tu Pałkiewicza i survivalowych osiągnięć jego ekipy, a za mało rozmów ze spotkanymi ludźmi, którzy pokazani zostali pobieżnie. Dlatego wyszedł z tego egotyczny reportaż, chociaż - oczywiście - nie można mu odmówić profesjonalizmu w sferze stylu i języka.

książek: 1990
Renax | 2015-05-02
Przeczytana: 01 maja 2015

Książka jest dobra, ale zawiedzie się ten, kto liczył na reportaż z podróży pełen miejsc i ludzi taki jak u Koperskiego.
Mamy za to rzetelne i pogłębione przemyślenia na temat Syberii, jej piękna, historii, perspektyw i zagrożeń oraz ciekawą analizę wpływu zimna na organizmy ludzkie. bo przecież była to wyprawa na Syberię zimą. Nie wiedziałam, ze jako kobieta, jestem odporniejsza na mróz.
Zaciekawiły mnie też opisy życia pasterzy renów.
W sumie jest to kolejna, ale równie ciekawa opowieść o Syberii.

Jacka Pałkiewicza nie trzeba chyba przedstawiać żadnemu pasjonatowi literatury podróżniczej. Ten niezwykły odkrywca zdążył już zapisać się złotymi zgłoskami w historii geografii. Dokonał wręcz czegoś niemożliwego, gdyż w 1966 roku odkrył źródła Amazonki. Jest członkiem elitarnego, brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Geograficznego. Miejsce, w które tym razem zabiera nas słynny globtroter jest tak niedostępne, że aż trudno uwierzyć w egzystencję człowieka w tak niegościnnych terenach. Co wrażliwsi czytelnicy powinni przed sięgnięciem po lekturę, uzbroić się w ciepły sweter, grube skarpetki i kubek gorącej herbaty.
Syberia – słowo wytrych. Od razu gdzieś w tle pojawia się obraz okrutnych obozów pracy dawnego ZSRR i miejsca zsyłki polskiej inteligencji za czasów carskich. Autor postanowił ostatecznie zburzyć ten jednostronny obraz tego regionu. W myśl poprawy relacji polsko-rosyjskich, Pałkiewicz po raz kolejny postanowił sprawdzić granice swoich możliwości. Tak w wielkim skrócie...

mandżuria | 2010-12-14

Książka opisuje wyprawę na biegun zimna na dalekiej Syberii, którą autor odbył pod koniec lat osiemdziesiątych z grupą wybranych mężczyzn, spełniających wyśrubowane warunki Pałkiewicza. „Syberia” to opis ich przygody, okraszony informacjami na temat tej części świata, anegdotami dotyczącymi uczestników wyprawy jak i ludzi oraz miejsc poznawanych po drodze. Pałkiewicz pisze także o podróżowaniu w ogóle, przygotowaniach i refleksjach związanych z odkrywaniem świata. Największą zaletą książki są jednak zdjęcia: zapierające dech w piersiach widoki śniegowych pustyń, ciemne lasy żywcem wyjęte z niepokojących baśni, czy wreszcie interesujące portrety ludzi mieszkających na Syberii i podporządkowujących sobie ten niegościnny obszar na tyle, na ile to dla człowieka możliwe.

Wiele złego słyszałam o pisarstwie Pałkiewicza i podchodziłam do tej książki z dużą dozą niepewności (inaczej już dawno bym się na nią rzuciła, biorąc pod uwagę region przez nią opisywany). Po przeczytaniu „Syberii”...

Bed | 2010-09-27
Przeczytana: 21 września 2010

Książka jest napisana jasnym prostym językiem i posiada mnóstwo pięknych zdjęć. Zrobienie ich w temperaturze - 50 stopni wymagało mnóstwo poświęcenia i umiejętności. Z lektury można się też trochę dowiedzieć o życiu tamtejszych ludzi, o historii regionu a nawet o dokonaniach innych eksploatorów. Autor wspomina też o dawnych podróżniczkach i ich wyprawach. Sam uważa, że dobór członków ekspedycji jest bardzo ważny. Powinni stanowić zgrany zespół, rzadko jego część stanowią kobiety, ponieważ mogą stanowić obciążenie dla reszty. W każdym razie miło stwierdzić, że jest miejsce na ziemi gdzie tkanka tłuszczowa u uczestników jest mile widziana :)

bafomet | 2014-10-15

Jacek Pałkiewicz to nie tylko znakomity podróżnik, ale też psycholog i najwyższej klasy specjalista od przetrwania. Wszystkie jego oblicza poznajemy w tej książce. Psychologiczna warstwa jest bardzo ciekawa i uświadamia to, o czym Pałkiewicz mówi na swoich spotkaniach - pokonywanie własnych słabości to klucz do sukcesu, nie tylko w podróżach, ale i w życiu.
A poza tym książka pełna wspaniałych opisów przygód i, co dla mnie ważne, dotykająca również podłoża historycznego regionu Syberii. Pozycja obowiązkowa dla każdego pasjonata podróży.

stokropek | 2016-11-29
Przeczytana: listopad 2016

Wspaniała podróż przez Syberię. Bardzo się cieszę że natrafiłam na tą ksiażkę. Jest ciekawa począwszy od krótkiego opisu przygotowania do wyprawy przez dlaszą podróż. Opisy przygód na trasie i ciężkiej walki z przeszywającym zimnem przeplatają się opisem historii. Przejście jest na tyle płynne że nie jest to dla czytelnika nużące a powoduje większą ciekawość i dokładniejsze poznanie surowej tajgi. Bardzo miło się też czytało o wielu polakach którzy w odkrywaniu Syberii mają nie małe zasługi a którzy w rodzimym kraju zostali już zapomniani. Podobno Rosjanie uważają że co trzeci Sybirak jest Polakiem. Książka jest bardzo ciekawa, polecam.