Lubimyczytać.pl to:

Zysk i S-ka
978-83-7506-464-3
typ
papier
6.76 (419 ocen i 45 opinii)

Opis książki

Jacek Pałkiewicz - podróżnik i odkrywca. Dotarł do najdalszych i najbardziej niezwykłych zakątków naszej planety. Jego książki i reportaże są czytane z ogromnym zainteresowaniem na całym świecie. Rozwijana przez niego działalność przyczynia sie do ustanowienia wzajemnego zrozumienia miedzy ludźmi oraz wnosi wkład w ochronę środowiska naturalnego. Michaił Gorbaczow, laureat Pokojowej Nagrody Nobla ...

Michaił Gorbaczow, laureat Pokojowej Nagrody Nobla

Barwne doświadczenia i spektakularne osiągnięcia tak znanego podróżnika pozwalają czytelnikom jego książek nie tylko lepiej poznać świat i zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość, ale uczą też swoistej umiejętności życia.
Prymas Polski, kardynał Józef Glemp

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
allison | 2013-05-30
Przeczytana: 29 maja 2013

Książka okraszona wieloma barwnymi i przykuwającymi uwagę zdjęciami, jednak po lekturze mam mieszane odczucia.
Odniosłam bowiem wrażenie, że autor bardziej skupił się na swojej osobie - jako wytrawnym eksploratorze - niż na podróżniczej relacji. Właściwie o Syberii nie dowiedziałam się niczego nowego. Za dużo, jak dla mnie, było tu Pałkiewicza i survivalowych osiągnięć jego ekipy, a za mało rozmów ze spotkanymi ludźmi, którzy pokazani zostali pobieżnie. Dlatego wyszedł z tego egotyczny reportaż, chociaż - oczywiście - nie można mu odmówić profesjonalizmu w sferze stylu i języka.

mandżuria | 2010-12-14

Książka opisuje wyprawę na biegun zimna na dalekiej Syberii, którą autor odbył pod koniec lat osiemdziesiątych z grupą wybranych mężczyzn, spełniających wyśrubowane warunki Pałkiewicza. „Syberia” to opis ich przygody, okraszony informacjami na temat tej części świata, anegdotami dotyczącymi uczestników wyprawy jak i ludzi oraz miejsc poznawanych po drodze. Pałkiewicz pisze także o podróżowaniu w ogóle, przygotowaniach i refleksjach związanych z odkrywaniem świata. Największą zaletą książki są jednak zdjęcia: zapierające dech w piersiach widoki śniegowych pustyń, ciemne lasy żywcem wyjęte z niepokojących baśni, czy wreszcie interesujące portrety ludzi mieszkających na Syberii i podporządkowujących sobie ten niegościnny obszar na tyle, na ile to dla człowieka możliwe.

Wiele złego słyszałam o pisarstwie Pałkiewicza i podchodziłam do tej książki z dużą dozą niepewności (inaczej już dawno bym się na nią rzuciła, biorąc pod uwagę region przez nią opisywany). Po przeczytaniu „Syberii” mam na...

Bed | 2010-09-27
Przeczytana: 21 września 2010

Książka jest napisana jasnym prostym językiem i posiada mnóstwo pięknych zdjęć. Zrobienie ich w temperaturze - 50 stopni wymagało mnóstwo poświęcenia i umiejętności. Z lektury można się też trochę dowiedzieć o życiu tamtejszych ludzi, o historii regionu a nawet o dokonaniach innych eksploatorów. Autor wspomina też o dawnych podróżniczkach i ich wyprawach. Sam uważa, że dobór członków ekspedycji jest bardzo ważny. Powinni stanowić zgrany zespół, rzadko jego część stanowią kobiety, ponieważ mogą stanowić obciążenie dla reszty. W każdym razie miło stwierdzić, że jest miejsce na ziemi gdzie tkanka tłuszczowa u uczestników jest mile widziana :)

Derufin | 2011-02-14
Przeczytana: 2011 rok

Pałkiewicz to nie tylko fascynujący, odważny podróżnik, który jeszcze i dziś czasem okazuje się odkrywcą, ale także… pisarz o indywidualnym, prostym, ale atrakcyjnym stylu. Jego pisanie jest proste, klarowne, bardzo konkretne - a te konkrety (czasem nawet zwykłe fakty "backgroundowe") często służą jako przyczynek do szerszej refleksji. Prostota języka - być może dzięki bogactwu doświadczeń bohatera - wcale nie odbiera temu pisaniu autentyczności.
Refleksje refleksjami, ale książki podróżnicze czyta się przede wszystkim jako substytut własnych podróży. Nagromadzenie faktów i szczerość opisów, także relacji z innymi uczestnikami wyprawy - sprawiają, że czeka nas uczta. Dla miłośników zimnych plenerów - uczta doskonała. Jej elementem SA także świetne zdjęcia.
Syberia w tej książce jest naprawdę zimna i piękna - ja nie umiem o niej opowiadać, sami przeczytajcie o niej u Pałkiewicza!

PawelK | 2011-06-12

Megalomania autora przekroczyła w tej książce akceptowalne granice. Właśnie z tej książki dowiedziałem się, że generalnie tacy ludzie jak ja, czyli amatorzy-podróżnicy są prawie zakałą świata, bo jeżdżą w różne dziwne miejsca i przeszkadzają takim podróżynikom jak autor.
Niestety te dziwaczne teksty przesłoniły zalety książki czyli parę fajnych opisów dalekich miejsc na Syberii. Niestety bohaterski autor jest człowiekiem mocnym i bez skazy w związku z tym ze wszystkich opresji wychodził bez większych problemów a jeszcze pomagał biednym ludziom.

malineczka74 | 2010-08-23

Jestem pod niesamowitymwrażeniem tej relacji.I śmiało moge powiedzieć ,że to jedna z najlepszych książek podróżniczych jakie przeczytałam.Doskonała narracja sprawiła ,ze książka jest wg mnie jakby biografią tego rejonu Rosji .Autor nie tylko relacjonuje swoją wyprawę ,ale i nawiązuje do historii,zwyczajów czy kultury zamieszkujących tam ludów.Wrażenie zrobił opis łagrów - a właściwie ich pozostałości ,nawiąznie do losów Polaków przybyłych na Syberię w drodze zsyłki czy w celu naukowym.W oszczędnej treści - bo Palkiewicz opisuje wszystko bez zdędnego "lania wody"zawrta jest bogata treść i przecudne fotografie ,które siła rzeczy zabierają czytelnika w ten niedostepny zakątek.Autora zafascynowała Syberia -podobnie jak mnie - ze względu na to ,że tam jeszcze nie dotarła "era pieniądza i konsupcjonizmu " - bo np lepiej sprawdzają się ubrania ze skór renów niż nowoczesne tworzywa .To teren gdzie człowiek poznaje na ile jest silny ,na ile wytrzymały .Ta ksiązka zachęciła mnie do przeczytania...

Kaduk | 2012-01-26

Nawet osoby, które Pałkiewicza nie lubią muszą przyznać, że "Syberia" jest pozycją wyjątkową w jego dorobku literackim; jest to bowiem jedyna książka jego autorstwa, w której bije pokorą od człowieka posiadającego ego wielkości kontynentu.

Fascynującą treść dopełnia przepiękna dokumentacja zdjęciowa.

Elwirka | 2013-09-16
Przeczytana: 2013 rok

No trochę mam problem - wydanie piękne, zdjęcia zapierające dech w piersiach (dwóch, nie tylko jednej) i... zabrakło mi ciekawych opisów miejsc, które były na trasie Pałkiewicza. A tak mnie fascynuje ten zakątek świata... Cieszę się, że autor dzieli się swoim wnioskami (głównie na temat konsumpcjonizmu i ekologii), ale gdzie poszukiwanie tej syberyjskiej duszy? Pałkiewicz z takim zacięciem odkrywcy, życiorysem, którym mógłby obdarować kilkanaście osób troszkę mnie literacko zawiódł... Połączenie idealne - teksty Hugo - Badera i zdjęcia Pałkiewicza - możliwe, że odrobinę odsłoniłoby tajemnicę Syberii.

Pierre | 2010-08-26
Przeczytana: 2009 rok

Świetna książka, świetne wydanie (Poznaj Świat). Podobało mi się, że nie było tam tylko suchego reportażu, ale też kawałek o historii, o ludności zamieszkujące tamte tereny. Polecam dla wszystkich w każdym wieku. Zdecydowanie jeden z najlepszych polskich podróżników.

Agnieszka | 2014-03-26
Przeczytana: 25 marca 2014

Książkę szybko się czyta, ciekawa ale czułam lekki niedosyt...troszkę za mało, za krótka? Pięknie wydana książka, duży plus za zdjęcia.
Chyba się skuszę i sięgnę po inne pozycje tego autora.

Załóż konto za darmo!

76. rocznica
  • Jerzy Stuhr
    67. rocznica
    urodzin
    Aktorstwo to nic innego jak umiejętność zapamiętywania w sobie pewnych stanów nerwowych i odtwarzania ich na zawołanie.
  • Ryszard Henryk Kordek
    93. rocznica
  • Alexandra Adornetto
    22. rocznica
    urodzin
    Niektórzy mówią, że i tak nie mamy wpływu na to w kim się zakochujemy - to miłość wybiera nas. Zdarza się i tak, że oddajemy serce komuś, kto jest zupełnym zaprzeczeniem tego, czego - jak nam się wydawało - szukaliśmy w drugim człowieku.
  • Jesper Juul
    66. rocznica
    urodzin
    Pochwała nie buduje u dziecka poczucia własnej wartości. Jeśli rodzice i otoczenie zachowują się tak, jakbyś był mistrzem świata we wszystkim, to kiedy znajdziesz się w prawdziwym świecie możesz doznać szoku. Bo tam przecież znajduje się mnóstwo innych mistrzów świata. Nagle otacza cię tłum ludzi, którzy w swoich rodzinach byli numerem jeden. Rodzice, którzy w ten sposób hodują dzieci, oddają im niedźwiedzią przysługę, bo one później nie potrafią zaakceptować, że życie może sprawiać ból, że człowiek może być rozczarowany i zły. Są jak pianiści, którzy w fortepianie akceptują tylko białe klawisze. To straszna sytuacja, która czyni z dzieci uczuciowe kaleki. Wielu dorosłych, którzy wychowywali się w takich rodzinach, sądzi, że powinni się rozwieść, gdy tylko w małżeństwie pojawią się pierwsze konflikty.
  • Philip Carlo
    65. rocznica
  • Thor Heyerdahl
    12. rocznica
    śmierci
    Nie widzę niczego, co byśmy mogli otrzymać od nich w zamian. (...) Jednakże - powiedział nagle donośnie szef, z ironicznym błyskiem w oku - odwaga i przedsiębiorczość mają również swoją wartość. Pułkowniku Lewis, niech pan im da to wyposażenie!

Znajdź nas na Facebooku