Pasja życia

2018-04-01
2006-01-01

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Reportaże z jednej strony za krótkie i trochę powierzchowne. Autor niewątpliwie jest wielkim podróżnikiem ale sposób pisania mi bardzo nie leży. Raczej wyłowiłem kilka fajnych miejsc na świecie niż rzeczywiście emocjonowałem się jego przygodami. Chociaż zdjęcie gdy łapie ryby z Wałęsą genialne!!

Niezwykle inspirująca.

Niezwykle inspirująca.

Ta książka pozwoliła mi się przenieść, w wiele ciekawych miejsc.

Ta książka pozwoliła mi się przenieść, w wiele ciekawych miejsc.

To pierwsza książka Pałkiewicza jaką niegdyś wypożyczyłem w bibliotece zachęcony bardzo bo poleceniach tu i tam w środowisku podróżniczym, bushcraftowyn i survivalowym i jak się okazało nie zawiodłem się. Jest świetna - ciekawa i stoi na dobrym poziomie merytorycznym, wciągnie z pewnością ale nie przeczyta się jej szybko, będzie potrzeba na nią trochę czasu. Niektórzy dostrzegają tutaj swego rodzaju "kult jednostki" czy przechwalanie się czy inne samozachwyty - ja tego w tej książce nie uświadczyłem a jeśli ktoś serio doszukuje się w tej książce takiego czegoś to chyba nigdy nie czytał książek amerykańskich żołnierzy - u nich ego jest wywindowane w kosmos do potęgi nnnnnnnnnnnnn :D

Czy polecam? Zdecydowanie. Ale z pewnością nie trafi do każdego czytelnika. Na pewno nie trafi do towarzystwa hajlującego na stadionach, nacjonalistów bijących i krzyczących coś tam tu i tam oraz do podobnego towarzystwa. Odbiorca musi wykazać się przynajmniej odrobiną dojrzałości i ogłady. Zainteresowanie tematyką podróży, ekspedycji, bushcraftu i survivalu będzie z kolei bardzo ważnym plusem, który pozowli wyciągnąć z tej pozycji możliwie jak najwięcej ;)

Na półkach: , , , , , ,

Pierwsza książka, którą wybrałam sugerując się okładką. Ciekawa byłam, co jest w środku czegoś, co reklamują prezydenci, aktorzy, biskupi i świat cały. Co to za człowiek, który od ręki załatwiał sobie audiencję u papieża, bywał w domu polskich prezydentów, włoskich i południowoamerykańskich polityków, przyjaźnił się z gwiazdami show biznesu, był znajomym Jelcyna, poznał Putina i sama nie wiem kogo jeszcze. Nazwiska firmujące publikację wskazywałyby na arcydzieło, ale czy ono nim w istocie jest? Otóż wydaje mi się, że jakkolwiek autor jest osobą arcyciekawą i towarzyską, a przy tym umiejącą odnaleźć się w świecie, to jednak sama książka nie doprowadziła mnie do obłędnego zachwytu. Owszem różnorodność i ilość opisanych przygód jest imponująca, podobnie jak wartość osiągnięć. Nie byle komu udaje się odkryć źródło Amazonki! Wiele wyczynów autora zasługuje na podziw. I bez znaczenia jest dla mnie cała ta polska zawiść i zazdrość, która próbuje pewne osiągnięcia Pałkiewicza umniejszyć. Jednak porównując "Pasję życia" do "Okrążmy świat raz jeszcze", czy do pisarstwa Anny Czerwińskiej okazuje się, że J. Pałkiewicz ma do opisania bajecznie różnorodne przygody, jednak brakuje mu trochę zdolności literackich. W ww. książkach autorzy nie tylko opisali zdarzenie (byłem, przeszedłem, wytrzymałem, osiągnąłem), ale stworzyli pasjonującą fabułę podróży, która wzruszała i trzymała w napięciu, a ponadto przyciągała ciekawymi przygodami. Tu mamy ubogie opisy wypraw, oddane w ogromnym skrócie. "Pasja życia" składa się z kilkudziesięciu, niezwykle krótkich, złożonych z suchych faktów, osiągnięć, które w żaden sposób się nie zazębiają.
Reasumując wydaje mi się, że J. Pałkiewicz jest podróżnikiem, którego warto poznać i polecić do czytania. Uważam jednak, że zachwyty na okładce wynikają nie tyle z tego, że mamy do czynienia z największym podróżnikiem i literatem, ale z tego, że gość był bardzo towarzyski i znał mnóstwo znanych osób, które chętnie go zareklamowały. Tak czy owak polecam ale mniej niż np. "Okrążmy świat raz jeszcze".

Sporo we mnie ta ksiązka zmieniła.

Sporo we mnie ta ksiązka zmieniła.

Najciekawsze reportaże i felietony polskiego podróżnika i odkrywcy, zebrane w jednym tomie. Jest ok. ale nie potrafi nasycić.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pasja Życia to niesamowity zbiór reportaży, które nie tylko ukazują niesamowite przygody, ale są zarazem swojego rodzaju pomnikiem jednego z najlepszych polskich eksploratorów. Pałkiewicz być może wystawił go sam sobie, ale w pełni zasłużenie, ukazując w skrócie swoje życie, zarazem jego rozmach i wielkość. Nie będzie na pewno przesadą umieszczenie Jacka Pałkiewicza w zaszczytnym gronie największych polskich podróżników i odkrywców takich jak Antoni Ferdynand Ossendowski czy Bronisław Grąbczewski. Klasa sama w sobie.

"Życie daje każdemu tyle, ile sam ma odwagę sobie wziąć" napisał kiedyś Jacek Pałkiewicz, jeden z najsłynniejszych polskich reporterów i eksploratorów. Patrząc na jego pełne przygód i dalekich wypraw życie, które wyłania się z reportaży zgromadzonych w "Pasji życia" odnosi się wrażenie, że autor przemierzając od ponad trzydziestu lat peryferie świata, w poszukiwaniu terra incognita na mapie świata, czerpie z życia pełnymi garściami. W swojej książce nie tylko opowiada o swojej pasji, jaką są podróże, skutecznie zaraża miłością do świata, dając nam do zrozumienia, że cały świat stoi przed człowiekiem otworem.

"Pasja życia" to zbiór reportaży, w których Jacek Pałkiewicz zabiera czytelnika w podróż dookoła świata. Przez wzburzony ocean na pokładzie szalupy ratunkowej przemierzamy Atlantyk, odwiedzamy kopalnie diamentów w Namibii, przemierzamy wilgotne i gęste dżungle, palące słońcem pustynie, zachwycające Indochiny, nieskażone niczym, dziewicze tereny Syberii, zmierzamy w poszukiwaniu źródeł Amazonki, docieramy do miejsca, gdzie najwcześniej rodzi się nowy dzień.

W swojej książce reporter opowiada o także o tej części swojego życia związanej z survivalem. W 1983 roku założył pierwszą w Europie akademię survivalu. Wśród reportaży zawartych w książce można odnaleźć takie, które opowiadają o szkole przetrwania dla komandosów, pustynnych treningach antyterrorystów, przygotowaniach oficerów i sierżantów do działań bojowych w dżungli.

Jacek Pałkiewicz wielokrotnie w czasie swoich wypraw przekracza kolejne granice ludzkich możliwości, walczy z tajfunami, burzami piaskowymi, czy jadowitymi wężami, mierzy się ze swoimi lękami, często wystawiając swój organizm na próbę. "Z pewnością jest uzależniony od adrenaliny. Wydaje się, że dla niego mocne, pełne emocji przeżycie, jest główną wartości nadającą sens życiu." Jest przy tym bardzo uważnym obserwatorem otaczającego go świata. W swoich reportażach bardzo często zwraca uwagę na postęp cywilizacyjny i niszczycielską działalność człowieka. Z powierzchni Ziemi znika powoli Jezioro Aralskie, bezpowrotnie zmieniły się Trzy Przełomy na rzece Jangcy w Chinach. Niewiele jest też takich miejsc, gdzie ludzie żyją tak jak dawniej, skutecznie opierając się postępowi cywilizacyjnemu. Takim miejscem jest położony w północno- zachodniej części Namibii, region Kaokoland, które zamieszkuje plemię Himba, które odwiedził Pałkiewicz.

"Pasja życia" to fascynujące historie spisane z najodleglejszych zakątków świata (wyjątek stanowią dwa reportaże dotyczące prywatnego życia Jacka Pałkiewicza, według mnie kompletnie niepotrzebne). To opowieści, gorące jak piasek pustyni, mroźne jak pogoda w górnych partiach himalajskiego szczytu Annapurna, pachnąca zielenią amazońskiej puszczy i zachwycająca jak nieodkryte do końca piękno Syberii.
Prawdziwa gratka dla każdego, kto chce poznać świat i poczuć dreszcz adrenaliny, który towarzyszył Jackowi Pałkiewiczowi w czasie jego wypraw.

Niesamowita podróż Z niesamowitym człowiekiem. Jacek Palkiewicz zaraza nas swoją pasją - pasją podróżowania, która stała się całym jego życiem. W książce podróżnik krótko przedstawia swoje najważniejsze dokonania eksploatacyjne i eksploracyjne.
Książkę czyta się z zapartym tchem, czekając na następny rozdział. Autor doskonale nam w tym pomaga, stopniujac emocje.
Warto mieć w swej biblioteczce.

Warto...

Dodaj cytat z książki Pasja życia