Moje Indie

Darmowe dodatki Edytuj książkę
978-83-247-1802-3
Moje Indie Kret
potak

Mało kto wie, że popularny „pan od pogody”, znany dziennikarz i podróżnik jest z wykształcenia orientalistą. W ukochanych Indiach spędził kilka lat. Przemierzył kraj, mieszkał w prawdziwej, indyjskiej rodzinie, długo pozostawał w romantycznym związku z indyjską aktorką... Kret pasjonująco i z entuzjazmem opisuje tamtejszą codzienność, oryginalne święta, w których uczestniczył, przybliża dawne legendy, snuje anegdoty. Książkę ilustrują fotografie, zrobione przez samego autora.

Książka bardzo nierówna. Pierwsze rozdziały są świetne, dynamiczne, ciekawie napisane ale potem następuje spowolnienie i przez kilka rozdziałów mamy teksty jakby encyklopedyczne. Na szczęście koniec jest już niezły, chociaż upchanie dużej ilości fotografii do ostatnich rozdziałów "pachnie" mi celowym zabiegiem wydawniczym by powiększyć ilość stron.
Fotografie i podpisy do nich to najsłabsza część tej książki - właściwie jeśli nie chce się jej całej czytać to wystarczy pooglądać obrazki i poczytać podpisy pod nimi - dokładnie te same zdania znajdziemy w tekście obok.
Mimo wszystko nie jest to książka zła, może nie porywa tak, iż nie można się od niej oderwać ale jednak można się z niej sporo dowiedzieć o Indiach i zwyczajach tam panujących. A rozdziały "przynudzające" po prostu sobie odpuścić.

keys | 2013-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Dla mnie wiadomości o Indiach nigdy za dużo.
Dlatego chętnie sięgnęłam po tę książkę, tym bardziej, że zaintrygował mnie sam autor:)
Zgodzę się z większością opinii, że książka zawiera sporo powtórzeń i czasami zbyt nudzi. Do tego ciągłe nawiązywania do bitwy pod Grunwaldem mocno mnie denerwowały.

Ale i tak daję jej dobrą notę, ponieważ dowiedziałam się znowu czegoś więcej o kraju, który mnie zawsze fascynował.
Inny autor, podróżnik i inne spojrzenie na kulturę, obyczajowość.
Sporo informacji, których nie podał jeszcze żaden przewodnik czy reportaż. Dodatkowo pan Jarek zaintrygował mnie wiadomościami o Bhutanie.
Polecam ciekawym świata bo czyta się dość szybko.

Teresa | 2018-04-18

Książka podróżnicza dzięki której poznałam obyczaje ,kulturę ,religię ,kuchnię Indii które przyciągają z jednej strony mamy biedę i ubóstwo a z drugiej bogactwo i życie na wysokim poziomie.Z całą pewnością książka zachwyci miłośników podroży do odwiedzenia prawdziwych Indii będzie dla nich ciekawym drogowskazem ale również udzieli wskazówek w jaki sposób zadbać o siebie i swoje zdrowie i jakie niebezpieczeństwa grożą podczas wędrówek w zwiedzaniu Indii Polecam.

Madhuri | 2013-07-03
Przeczytana: 13 lutego 2012

"Moje Indie" okazały się po przeczytaniu bardziej rozczarowniem niż ciekawą książką. Dla mnie, czyli dla osoby, której drugą połową jest meżczyzna rodem z Indii, ta pozycja wniosła bardzo mało, a nawet udało jej się mnie rozłościć niektorymi stereotypowymi opiniami wydanymi przez Jarsoława Kreta. Drażnił mnie także polski zapis słów typowo hiduskich czy pochodzących z Sanskrytu. Książkę mogę polecić jedynie tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z Indiami; dla bardziej doświadczonych polecam inne, lepiej napisane pozycje.

książek: 2031
takisobiejac | 2011-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2011

Niestety zgadzam się z większością, książka totalnie mnie zawiodła.
Groch z kapustą, zdjęcia nie pasują do rozdziałów, autor co chwila się powtarza.
Poza tym dziwi mnie, że orientalista, jakim ponoć jest pan Kret, nigdy wcześniej nie słyszał o hijra (aha, polski system zapisu też mnie zdenerwował, słowa hinduskie zwykło się zapisywać na świecie wg transkrypcji angielskiej i tego się należy trzymać).
Kreci laicyzm w kwestii indyjskiego kina położył mnie na łopatki. Autor co chwila wspomina o jednym, jedynym filmie Miry Nair, i to niestety tym najsłabszym, bo czymże jest "Kamasutra" w porównaniu z "Salaam Bombay!| czy "Monsunowym weselem"? Widać, że pan od pogody oglądał tylko ten jeden film.
A już kompletnie nie zrozumiałem czemu wg. Kreta Aishwarya Rai nie wygląda jak Hinduska (wygląda!) i dlaczego jest słabą aktorką (nie jest!).
Do wszystkich tych, którzy nie czytali tej książki - odpuście sobie. Szkoda czasu i nerwów. Ja sobie dużo obiecywałem, bo pamiętam Jarosława Kreta jeszcze...

Versinn | 2015-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2015

Pisanie książek podróżniczych to wielka sztuka, którą opanowali nieliczni. Halik, Cejrowski, Kret niestety nie. Nie twierdzę, że ta książka jest zła i nie odmawiam autorowi pisarskich umiejętności, aczkolwiek brak mu takiego gawędziarskiego stylu - czegoś czym przyciągnąłby do siebie czytelnika i zachował przy sobie na dłużej. Książka można by rzec na poły interesująca, na poły nudna. Niektóre fakty całkiem przydatne, absorbujące, inne zaś nieciekawe i wplatane w opowiadaną historię zupełnie niepotrzebnie. Irytował mnie także stosunek podróżnika i ciągłe porównywanie dwóch skrajnych kultur - hinduskiej i europejskiej. Ta pierwsza jest cudowna, świeża i pachnąca różami, ta druga nie potrafi zrozumieć sztuki, nie odnajduje prostoty i piękna codziennych obowiązków. Drażniły mnie również podpisy pod zdjęciami. Abstrahując od tego, że niektóre zdjęcia nie pasowały do danych rozdziałów, to dodatkowo tekst pod nimi stanowił kulę u nogi. Wykorzystywany był za każdym razem po raz wtóry w...

Monika | 2010-07-07
Przeczytana: 2010 rok

Książka momentami bardzo ciekawa, ale w innych momentach usypia. Bardzo nierówna, bardzo niespójna. Oczekiwałam zdecydowanie czegoś innego.
Pięć gwiazdek ze względu na te rozdziały, które czytałam jednym tchem.

Jacek | 2012-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2012

Pomimo zawarciu w swojej książce kilku ciekawych informacji, autor zanudzał mnie swoimi wywodami z mitologii indyjskiej, które mam wrażenie miały za zadanie powiększyć objętość książki oraz przechwalając się ich dogłębną znajomością nadmuchać jego własne ego. Ukryte pod płaszczykiem komplementów liczne narcystyczne przechwałki zdecydowanie pozbawiły mnie resztki sympatii do Kreta. Kret okazuje się być w przeciwieństwie do większości z nas, brudnych mieszkańców Zachodu człowiekiem nieskazitelnie czystym, dokonującym przy zachwycie swoich indyjskich gospodarzy ablucji trzy razy dziennie, sam maharadża powalony na kolana nieziemską osobowością (i zapewne czystością) Kreta dopuszcza go, pierwszego od kilkudziesięciu lat białego, do swoich tajemniczych pałaców, spryt i odwaga z jakimi wykiwał lokalnych oszustów zasługuje na hollywoodzką, o przepraszam, bollywoodzką adaptacje filmową, a jego uwielbienie i zrozumienie indyjskiej kultury i sztuki świadczą o Kreta niezmiernie wysokim...

Zobaczyłam na półce z nowościami w bibliotece i zdecydowałam, że muszę ją przeczytać, gdyż interesuję się Indiami i wszystkim co z nimi związane. Niby cośtam można się z tej książki dowiedzieć, ale szczerze powiedziawszy po przeczytaniu pozostał niedosyt. Moja ciekawość nie została zaspokojona. Książkę czyta się dość szybko, ale nie poleciłabym jej jako kompedium wiedzy o Indiach.

Ania Art | 2013-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2013

Fantastyczna książka mojego ulubionego prezentera, napisana w bardzo zabawny sposób, co bardzo lubię u pana Kreta ;) Podoba mi sie opowiesc o Indiach widzianych oczami Jarka :) jak sam siebie nazwya. Wprowadza nas w zakamarki indyjskich miast, razem podróżujemy pociągiem, motorikszą, obserwujemy święte krowy wałęsające sie na ulicach Delhi czy Mumbaju...jesteśmy towarzyszami różnych indyjskich świąt, poznajemy religie Indusów. Bardzo bogaty kulturowo kolorowy kraj, jakim są Indie zdają sie być rajem na Ziemi dla pana Kreta :)
"Indie mają już swojego Białego Tygrysa..Białego słonia, białego szczura...mają też już Białego Kreta :)"