Okładka książki Najstarszy

Najstarszy

Autor:
Cykl: Dziedzictwo (tom 2)
tłumaczenie
Paulina Braiter
Eldest
wydawnictwo
MAG
powieść, fantasy, smoki,
typ
papier
6,89 (7303 ocen i 296 opinii)

Opis książki

Drugi tom światowego bestselleru Eragon. Zapada mrok... w sercach wzbiera rozpacz... zło triumfuje... Zaledwie kilka dni temu Eragon i jego smoczyca Saphira ocalili kryjówkę buntowników przed atakiem wojsk króla Galbatorixa, okrutnego władcy imperium. Teraz muszą udać się do Ellesmery, krainy elfów, gdzie Eragona czeka dalsze szkolenie. Musi nauczyć się jeszcze lepiej władać bronią Smoczych Jeźdźców: mieczem i magią. Wyrusza zatem w najważniejszą podróż swego życia, poznaje nowe cudowne miejsca i nowych kompanów, przeżywa nowe przygody. Lecz cały czas towarzyszy mu chaos i zdrada i nic nie jest takie, jakim się wydaje. Wkrótce Eragon nie wie już, komu może zaufać.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
ZARAZA | 2014-11-21
Przeczytana: listopad 2014

Porównując "Najstarszego" to pierwszej części, ta jest gorsza. Niektóre fragmenty były nużące, z niektórymi męczyłam się strasznie, a także irytowało mnie niekiedy zachowanie głównego bohatera. Najciekawsza i wciągająca akcja była pod koniec powieści, co w zasadzie wynagrodziło mi złe jej strony. Sięgnę po kolejną część, a polecam czytelnikom lubiącym ten gatunek tudzież tym, którzy zaczynają z nim przygodę :)

Asheraa | 2012-03-29
Przeczytana: 22 marca 2012

Paolini wydoroślał: wydorośleli więc i jego książkowi bohaterowie. Autor wyrobił sobie swój własny styl, udoskonalił fabułę wprowadzając wydarzenia, które ogromnie zaskakują czytelnika, co akurat ja uważam
za wspaniałą rzecz. W "Najstarszym" wprowadzony został podział: część książki opowiada o historii Eragona, a część o życiu jego kuzyna, Rorana i kilka fragmentów z przygotowań do bitwy u Vardenów.
Każde z nich przeplata się ze sobą, dzięki temu możemy poznać emocje, myśli i zamiary wielu bohaterów. Na początku było to trochę irytujące, bowiem autor przeskakiwał z bohatera do bohatera w najbardziej emocjonującym momencie i by doczytać dalszych losów jednej z istot trzeba było przebrnąć przez historię innej postaci.

Jeśli chodzi o opisy przyrody - nie mam żadnych zastrzeżeń. Wszystko dopięte na ostatni guzik i przedstawione tak, by czytelnik mógł sobie wszystko dokładnie wyobrazić. Najbardziej zaskakujący był las elfów: idealny, magiczny, pełen tajemnic.

Podsumowując całość: ta czę...

Shimik | 2012-07-08

Jest to książka z najwyższej półki, jest obowiązkową lekturą dla każdego miłośnika fantastyki bądź samych smoków. Jest 90% prawdopodobieństwo, że jeśli przeczytacie tę książkę choć raz to na pewno do niej powrócicie!

Wkp | 2013-08-26

Kontynuacja Eragona zaczyna się bezpośrednio po finale części pierwszej. Po walce nadszedł czas na żałobę. Eragon wyrusza wraz z krasnoludem na wyprawę podczas której przyjmuje zaproszenie do dołączenia do klanu, a w tym czasie w Carvahall zaatakowani przez Ra'zaców mieszkańcy zmuszeni są opuścić rodzinną wieś...

"Najstarszy", co trzeba przyznać od razu, to książka lepsza od poprzednika. Lepiej napisana, lepiej rozplanowana... Autor, dojrzalszy już i bardziej obeznany z pisarskim fachem, wyeliminował eragonowe błędy, doprawił wszystko porcją tajemnicy, emocji i zaskoczeń i jak zwykle zakończył retardacją, która sprawia, ze na kolejny tom chce się czekać.

Tak więc polecam fanom fantasy i wszystkim tym, którzy rozczarowani Eragonem po kontynuację sięgnąć nie zamierzali. Naprawdę warto, choć nie jest to literatura wysokich lotów.

| 2014-04-29

Nie czytałam części 1, ograniczyłam się do przeczytania streszczenia, które zostało zamieszczone do części 2. Uwielbiam fantastykę, jest to ten rodzaj literatury, który przenosi czytelnika w inny, magiczny świat w sposób pełny.
W "Najstarszym" najbardziej spodobała mi się część poświęcona nauce u Oromisa w Ellesmérze - stolicy wspaniałego królestwa elfów. Dziełu Paolliniego nie dam więcej niż te 6 gwiazdek gdyż znajdowało się w nim zbyt dużo opisów walk, które mnie niepomiernie nużyły. U mnie akcja typu: dynamiczne sceny walki, pościgów, strzelanin zawsze wywoływała nudę i zniechęcenie, czy to w książce, czy w filmie. Zdaję sobie sprawę, że u większości osób taka akcja wzbudza zainteresowanie, lecz ja mam zupełnie na odwrót. O ile pamiętam w książce tej, sprawy polityczne były dosyć zawiłe (albo to być może efekt pominięcia 1. części ;)) co również mnie nużyło.
Pomimo wszystko, książka dobra, autor zasługuje na uznanie za swą wielką wyobraźnię, która wyczarowała mu tak magi...

helmans | 2011-03-13

Druga część Sagi Dziedzictwo. Po raz kolejny odwiedzamy fascynujący świat z szokującym początkiem i zakończeniem.
Wędrówka innych bohaterów również wciąga i nie daje chwili odpoczynku od dreszczyku emocji.
Oczywiście Polecam.

Moreni | 2010-05-03

W drugiej części autor wyraźnie wyrobił sobie styl, a i konstrukcja postaci mu lepiej wychodzi. Daleko mu jednak do Tolkiena, którego następcą go okrzyknięto.

Disaster | 2014-04-05

Najstarszy, ech, mogła by to być cudowna książka gdyby nie ten okropny Roran Wszechmogący! Nie lubię go, nie lubię, bardzo nie lubią i szczerze powiedziawszy gdy tylko pojawiał się rozdział z nim to od razu przerzucałam kartki do jego końca by znów czytać tylko o Eragonie.

No Durza wreszcie padł (uwielbiam tą postać w filmie :P ), Nasuada przywódczyni, problemy Eragona, tyle obietnic i wszystkie obowiązki należy wykonać, strasznie tego dużo jak dla takiego młodzieńca, lecz go wspiera cudowna smoczyca Saphira, więc sobie chłopak radzi.
Teraz wybierają się do Ellesmery, miasta elfów gdzie to muszą rozpocząć szkolenie.
Ogółem uwielbiam tą część, tu klan krasnoludów chce zabić Eragona, bo go żywcem nienawidzę, tu zaś Eragon staje się oficjalnie członkiem inne klanu krasnoludów, tu zaś u elfów duchy zabierają mu 'pamiątkę' po Durzy i zmieniają go w hybrydę ludzko-elfią, wszystko byle tylko wygrał wojnę z królem, która zbliża się wielkimi krokami.
Vardeni łączą się z Surdą, Roran ratuje Car...

adrian12543 | 2014-08-02

"Najstarszy" to, jak zresztą pisze na okładce, kontynuacja "Eragona". Kontynuacja, trzeba rzec, dużo lepsza od poprzedniczki. Czytając "Najstarszego" można zauważyć, że Paolini wydoroślał. Język, którym się posługuje, jest dużo dojrzalszy i przyjemniejszy. Dialogi wreszcie nie są tak drętwe jak w "Eragonie". Czytając nawet nic nieznaczące wydarzenia, odczuwa się przyjemność. Bohaterowie także stali się lepsi, wreszcie mają jakieś charaktery i cechy indywidualne. Historia przedstawiona tutaj także staje się ciekawsza, a akcja nabiera tempa. Świat Elfów stworzony jest całkiem nieźle.
Przygody Rorana także nie nudzą. Jest to przyjemna odskocznia od samego głównego bohatera.
Ogółem, Paolini zrobił wyraźny postęp w stosunku do pierwszej części. "Najstarszego" czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Nie można narzekać na nudy. Myślę, że mogę polecić "Najstarszego" każdemu, kto szuka lekkiej i przyjemnej powieści fantasy.

niszczuk | 2010-04-03

Poza faktem, że autor napisał tę książkę w wieku młodym, seria ta nie jest niczym szczególnym.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto