Najstarszy

Christopher Paolini Wydawnictwo: Mag Cykl: Dziedzictwo (tom 2) fantastyka, fantasy, science fiction
Eldest
Dziedzictwo (tom 2)
fantastyka, fantasy, science fiction
Paulina Braiter-Ziemkiewicz
powieść fantasy smoki

Dłuższa i zdecydowanie nudniejsza kontynuacja Eragona. Warsztat autora powoli ulega poprawie, tym niemniej wątki Rorana i Vardenów, mimo że pisane z jakimś pomysłem, straszliwie nużyły. Do tego stopnie, że niezbyt mnie obchodziło co tak naprawdę stanie się z bohaterami, zaś wieśniakom życzyłam szybkiego zgonu, względnie pozostania w jakiejś miejscowości po drodze. Ciekawie...

Rewelacja

Ta historia dalej mnie mega wciąga. Miałam ochotę na fantasy z ogromnym światem i to dostałam.
Bardzo mi się podoba, że widzimy w książce też historię ze strony Ronana - dopełnia to wszystko bardzo fajnie.
Ogólnie wszystkie postacie są ciekawe a moment z ponownym spotkaniem był świetny.
Jedyny minus to romans, jak dla mnie mogłoby go w ogóle nie być.

Cegła, której nie skończyłam, i raczej nie planuję. Historia zaczęła mnie męczyć po niedługim czasie, wszystko się wlokło i rozciągało. Przytłoczyła mnie ta książka i zniechęciła na dosyć długi czas do czytania w ogóle.

Nooooo to się pokomplikowało. Czytam tą książkę i, tak jak fantasy to nie mój świat, tak nie mogę się nadziwić jak ten tytuł wciąga. Raczej nie przepadam za grubymi książkami. Z reguły niestety większa część to lanie wody, bo autor nie zna się na sztuce pisania i porywa się z motyką na słońce. Najstarszy, mimo swoich prawie 700 stron, czyta się migiem, kończy się nagle i...

Główny bohater jest idiotą (pomijając już jego wiek), a główny złol jest pipą.
Plus podtrzymuję całą krytykę dotyczącą pierwszego tomu.
Po co ja się z tym męczę?

Kilka lat temu oceniłam tę książkę na 7/10 i swoją ocenę podtrzymuję. To kawał naprawdę dobrej młodzieżowej fantastyki. Do tego widać pisarski progres autora, bo ta część jest już dużo dojrzalsza i bogatsza. Poznajemy dalsze losy Eragona, Saphiry a także mieszkańców Carvahall. Docieramy wraz z bohaterami do królestwa elfów i staczamy epicką bitwę na Płonących Równinach.

W...

Na półkach: , , , ,

Przez tą serię niedługo zabraknie mi znaczników do tekstu, bo język jest tu naprawdę niesamowity.
Naprawdę mam problem, żeby wybrać fragment, który najlepiej by tu udowadniał, tyle ich jest.
Niech będzie ten ze strony 161.
,, Wkrótce twarz i ręce miał mokre i śliskie od rosy, która osiadła na splątanych, przegradzających drogę zaroślach.(...)Przed sobą ujrzał okrągłe...

Największą wadą tej części jest to, że trzeba bardzo długo czekać aż coś zacznie się w końcu dziać, ale zakończenie na pewno zmusza do sięgnięcia po następną część

Wrzucenie czytelnika w głąb świata Alagaesii skutkuję skompilowaniem dotychczasowej historii. Nie jest to już jak w przypadku części pierwszej lekka i przyjemna historia.
Wprowadzenie nowych perspektywy daje chwilę wytchnienia i powiew świeżości choć osobiście momenty Nasuady nie były czymś wspaniałym, w ogóle główne bohaterki kobiece za wyjątkiem Saphiry są miałkie płytkie...

Dyskusje

16 119