Rasa drapieżców. Teksty ostatnie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Książka jest zbiorem krwistych, ironicznych i bezlitosnych felietonów pisanych przez Mistrza w 2005 i 2006 roku do Tygodnika Powszechnego...

Wojciech Gołębiewski | 2014-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

BARDZO CIEKAWE, LECZ TRUDNE DO OCENY. Jako stały czytelnik „Tygodnika Powszechnego” poznawałem te obecnie zebrane felietony sukcesywnie, w okresie od maja 2004 do 9.02.2006 r., w rubryce zatytułowanej „Świat wg Lema”. Oczywiście odbiór pojedyńczego felietonu jest różny od analizy formy skondensowanej, w której uwydatniają się poglądy autora szczególnie negatywne względem Rosji i Putina, polskiej klasy politycznej, a szczególnie Leppera i Giertycha czy też nacjonalizmu. Równoważy je pochlebne wyrażanie się o JP II, Piłsudskim, jak i Miłoszu oraz swoich kolegach Sławomirze Mrożku i Janie Błońskim.
I tu, z obawy przed własną sklerozą, pozwolę sobie, poza założonym planem recenzji, „odfajkować” Miłosza, o którym Lem pisze: /str.87/
„Kiedy odszedł Miłosz, to jakby się Giewont zawalił. Jego obecność była tak potężna, że odczuwało się ją niemal fizycznie.. ..Nie można ...

vattghern76 | 2012-05-08
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2000-2006
Przeczytana: 2006 rok

Czytało się to i czyta nadal: szybko, smacznie i mocno nostalgicznie z upływem stronic..

Jawtuh | 2014-03-17
Przeczytana: 17 marca 2014

Czyta się łatwo, zbyt łatwo, jak gazetę. No i w kółko o tym samym. Felietony ukazując się co 2 tygodnie nie dają tak łatwo poznać po sobie podobieństwa tematów i powtarzania opinii a tu widać je jak na dłoni. Pan Lem prawił mądrze ale starość to już jednak nie radość.

Andrew Vysotsky | 2010-11-18
Przeczytana: 26 sierpnia 2010

MISTRZA SŁOWA OSTATNIE

Jakiś czas temu, przyznaję ze skruchą, że niejako przypadkiem, sięgnąłem po książkę Rasa drapieżców teksty ostatnie Stanisława Lema. Kiedyś zaczytywałem się Lemem, ale od dłuższego czasu nie sięgałem po nic firmowanego jego nazwiskiem. Z tym większym zdziwieniem, w pozytywnym znaczeniu tego słowa, stwierdziłem, że rzecz warta jest przeczytania i głębszej nad nią refleksji.
Rasa drapieżców to ostatnia książka Mistrza, który zmarł 27 marca 2006 w Krakowie. Zawiera teksty publikowane przez niego w latach 2005 i 2006 na łamach Tygodnika Powszechnego. Wyboru dokonał i całość posłowiem opatrzył Konrad Fiałkowski. Ja osobiście czytałem je wszystkie z wielką przyjemnością. Jakkolwiek niektórzy zarzucają, iż w wybranych felietonach pewne argumenty się powtarzają, jakkolwiek inni podnoszą, że z drugiej strony można napotkać niekonsekwencje, jak w przypadku wyborów w Niemczech, gdzie Lem najpierw się Merkel obawia, a potem ją chwali i z nią symapatyzuje, to ja jednak...

Adrian Spajder | 2015-08-12

Stanisław Lem - świetny pisarz, złoty człowiek, bezpośredni obserwator. Wszystkie te felietony aż buchają szczerością, jednakowoż są pisane mocno z przymrużeniem oka. To co się dzieje na świecie - w jego opinii - niezbyt różni się od tego, co widzi większość ludzi, tylko boi się głośno o tym mówić. RIP Lem. Exegi Monumentum.

Sławomir | 2013-10-20

Jak dla mnie Lem "trochę inaczej" ale niewątpliwie pozycja warta przeczytania.

Sirrosicky | 2016-06-22

Ciekawe spojrzenie na świat ojca polskiego SF. Warto przeczytać.

Marta | 2013-12-19
Na półkach: Publicystyka, Przeczytane
Przeczytana: 27 listopada 2013

Jak dla mnie za dużo narzekania na politykę prowadzoną przez braci Kaczyńskich. Pogląd, ze Michnik nie był aparatczykiem wzięty chyba prosto z Solarisa. Wprost niewybaczalny jest fakt, ze pochwalił Masłowską. Być może krzywdzący jest mój osąd, ale okropny lewak z tego Lema. Źle zrobiłam, ze ten zbiór felietonów z Tygodnika Powszechnego przeczytałam jako pierwszy. Teraz nie mam już takiej ochoty na sięgnięcie po jego inną twórczość.

Marta B | 2012-01-10
Przeczytana: 22 grudnia 2011

Wygodna książka tramwajowa ze względu na to, że jest podzielona na krótkie rozdziały- teksty Lema. Gdybym miała powiedzieć, o czym czytałam, pewnie miałabym z tym niemały problem, bo po tej ilości tematów i jego kolejnej książce z tekstami publicystycznymi ("Dylematy") miesza mi się o czym gdzie napisałam, więc streszczę się tylko w prostym stwierdzeniu: polecam:)

Fra_Nio | 2013-12-29

Pełen mądrości zbiór myśli mistrza na temat naszej (nie)pięknej ludzkiej rzeczywistości. Nie ze wszystkim się zgodzicie, nie wszystkim się zachwycicie, ale wszystko da wam do myślenia.