Awantury na tle powszechnego ciążenia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
978-83-08-04379-0
biografia, Lem,
Agnieszka

W jakich sytuacjach Stanisław Lem używał słów "kapeluch" i "drumla"? Którą płytę Beatlesów lubił najbardziej? Na czym według wielkiego pisarza polegało "czytanie diagonalne"? Jaki był jego pierwszy samochód? Tomasz Lem w Awanturach na tle powszechnego ciążenia wspomina swego ojca. Dzięki licznym anegdotom i barwnie odmalowanym scenom z życia codziennego możemy na wybitnego pisarza spojrzeć w...

W jakich sytuacjach Stanisław Lem używał słów "kapeluch" i "drumla"?

Którą płytę Beatlesów lubił najbardziej?
Na czym według wielkiego pisarza polegało "czytanie diagonalne"?
Jaki był jego pierwszy samochód?

Tomasz Lem w Awanturach na tle powszechnego ciążenia wspomina swego ojca. Dzięki licznym anegdotom i barwnie odmalowanym scenom z życia codziennego możemy na wybitnego pisarza spojrzeć w zupełnie nowy sposób. Stanisław Lem jawi się w tej książce nie tylko jako autor światowych bestsellerów, ale także jako zapalony narciarz, domorosły mechanik i konstruktor elektrycznych silników, niesforny łasuch, chowający za meblami papierki po cukierkach, a przede wszystkim jako ojciec.

Tomasz Lem osiągnął rzecz niezwykłą - unikając patosu stworzył w Awanturach... bardzo szczery obraz więzi łączących go z ojcem. Nie brakuje tu wzruszających historii, ale jednocześnie nie są to historie wyłącznie sentymentalne. Tomasz Lem potrafi na swojego ojca spojrzeć także krytycznym okiem. Mimochodem, na marginesie snutych wspomnień, udało się przywołać klimat lat 70-tych i 80-tych, lat, które nie były łatwe, ale dla wielu pozostaną w pamięci jako lata cudownego dzieciństwa.

Na kartach książki przewijają się znakomite postaci życia kulturalnego, m.in. Sławomir Mrożek, Jan Józef Szczepański i prof. Jan Błoński. Pojawia się również bestsellerowy pisarz Jonathan Carroll. W Awanturach... opublikowane po raz pierwszy zostaną także archiwalne limeryki Stanisława Lema oraz nieznane wcześniej wakacyjne zapiski matki autora - Barbary Lem.

Ferula | 2013-10-21

"Awantury na tle powszechnego ciążenia" to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników twórczości Stanisława Lema, ale i dla tych, którzy trzymając się z daleka od SF, mają ochotę spędzić czas przy zabawnej i ciepłej opowieści o człowieku nietuzinkowym, kapitalnym pisarzu i skomplikowanym ojcu.

Tomasz Lem uchylił drzwi do swojego prywatnego życia i odsłonił przed nami bardzo osobisty portret ojca-pisarza, dzieląc się wspomnieniami, anegdotami i fragmentami listów do niemniej sławnych przyjaciół, jak Mrożek, Kapuściński, Ścibor-Rylski. Dzięki niemu poznajemy Lema jako człowieka nie tylko genialnego, chołubionego na Wschodzie i docenianego na Zachodzie, który od tej popularności odpędzał się jak od natarczywych much; człowieka przewrażliwionego, czujnego i wymagającego, ale także chwilami zagubionego, nieporadnego, na bakier z konwenansami i niepoprawnego łasucha.

Dwie z wielu zamieszczonych fotografii najlepiej oddają Lema prywatnie: ta na okładce, gdy z bezradnie rozłożonymi ...

Emma | 2014-05-08
Na półkach: Przeczytane, Lem

Uważam, że Tomasz niezwykle łagodnie potraktował swojego ojca złośnika ;)
Jedna z lepszych biografii jakie wpadły mi w ręce, bo inna niż większość. Ciepła, rodzinna gawęda syna o sławnym ojcu. Bez pretensji o zmarnowane dzieciństwo, co czasem wybija się w tekstach córek i synów znanych ludzi pióra. Za to niezwykle zabawna i opatrzona pięknymi fotografiami rodzinnymi, co jest dodatkowym, dużym plusem.
Zdecydowanie polecam, nie tylko dla fanów fantastyki naukowej :)

Adam | 2010-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2010

Rzewnie się ubawiłem czytając tę książkę. Ot choćby przy opisach nieokrzesania towarzyskiego Lema, jak i zgłębiając treść dyktand którymi Lem raczył siostrzeńca żony.
Są i fragmenty nieco drażniące - może jestem przewrażliwiony ze względu na miejsce urodzenia i życia - Tomasz Lem chyba nie lubi Śląska, i to mimo faktu, że to śląscy lekarze uratowali życie jego ojca.

Rzecz obowiązkowa dla fanów. Polecam

moch | 2014-06-28
Na półkach: Przeczytane, 2014

Bardzo fajnie się czyta, ale to jednak laurka dla tatusia, który do najłatwiejszych we współżyciu nie należał. Świetny pisarz, lecz niezbyt sympatyczny ekscentryk. Zdecydowanie wolę uczciwość w biografiach, niż kadzenie.

| 2010-04-22
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 29 kwietnia 2010

Jedyne co mi się ciśnie na usta po przeczytaniu tej książki to:
"Uwielbiam Lema i wszystkie jego dziwactwa!"

Slawek Michorzewski | 2014-05-04

Świetna książka, napisana w sposób tak przyjazny i przejrzysty, że strony czytają się jedna po drugiej w oszałamiającym tempie. Czytając wkraczamy dyskretnie w życie Państwa Lemów, którzy częstują nas swoimi ciekawymi przygodami jak i informują nas za pośrednictwem autora o swoich nawykach i niezwykłych upodobaniach. Plejada gwiazd pióra, które pojawiają się w ich domu rodzinnym poraża. Takie nazwiska jak Ścibor - Rylski, Sławomir Mrożek, prof. Bartoszewski oszałamiają dzisiaj. Panie Tomaszu, jest Pan szczęściarzem :) Polecam książę, jest doskonała!!!

Jonasz | 2010-08-30
Przeczytana: styczeń 2010

Bardziej sobie cenie regularne biografie, niz takie luzne wspomnienia. Mimo tego i z tych wylania sie obraz ekscentryka. Ekscentryka jednak irytujacego. Lem to autor, ksiazek, ktore lubie, ktorego nie lubie.

CallStorm | 2016-01-16
Przeczytana: styczeń 2016

"Awantury na tle powszechnego ciążenia" to przede wszystkim szczere, miejscami wzruszające relacje ojca z synem. We wspomnieniach znajdziemy też kilka świetnych anegdot, garść cennych bon motów, parę wciągających historii o znajomych z kręgu rodziny. Książka napisana jest bardzo dobrą polszczyzną, zaś bogaty materiał ilustracyjny, oraz liczne cytaty z prywatnej korespondencji dopełniają obrazu całości. Dobra lektura na jesienny wieczór.

Feanor | 2010-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2010

Lem z rodzinnej strony, w oczach syna. Zbiór anegdot z codziennych zmagań, który wywołuje uśmiech, a dla fanów Lema stanowi przyjemny dodatek do jego twórczości.

Tymomateusz | 2010-12-11
Przeczytana: 05 grudnia 2010

Lekka, pocieszna książeczka. Cały tekst spokojnie zmieściłby się na 80 stronach. Za rok nic z niej nie będę pamiętał.