Klucz niebieski albo opowieści biblijne zebrane ku pouczeniu i przestrodze

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
978-83-7648-210-1
filozofia
filozofia i etyka
PrzElmo

Ludzie walczą między sobą o to, któremu bogu mają okazywać posłuszeństwo. Bogowie wojują między sobą o ludzi, którzy mają ich słuchać. Jednak i jedno, i drugie ostatecznie dokonuje się rękami ludzi.

jatymyoni | 2015-08-01
Przeczytana: lipiec 2015

Filozof z przymrużeniem oka opowiada współczesnym językiem niektóre opowieści biblijne. Każda z opowieści kończy się wyciagnięciem wniosków i morałem. Na przykład opowieść „Kain czyli interpretacja zasady: Każdemu wedle zasług”, a morał z tej opowieści taki:„Liczmy na zapłatę wedle cen rynkowych, a nie wedle tego, ileśmy się natrudzili nad naszymi dziełami.” (…)
Nie ma potrzeby posiadać jakiejkolwiek wiedzy filozoficznej, gdyż opowieści są bardzo życiowe, szczególnie wyciągane z opowieści morały i napisane współczesnym językiem.
Mnie ta lektura sprawiła ogromną przyjemność i świetnie się bawiłam czytając. Kołakowski potrafi lekko, przyjemnie i zabawnie pisać o mądrych rzeczach.

Krzysztof Baliński | 2016-03-31
Przeczytana: 31 marca 2016

Król Herod, czyli nędza moralistów [ w: ] Kołakowski L., Klucz niebieski albo opowieści biblijne zebrane ku pouczeniu i przestrodze

Kręcąc się między regałami w bibliotece natrafiłem na książeczkę Leszka Kołakowskiego zatytułowaną ” Klucz niebieski albo opowieści biblijne zebrane ku pouczeniu i przestrodze” jest to zbiór opowiadań zawierających opowieści biblijne, przede wszystkim ze Starego testamentu, wyjątek stanowi opowiadanie o królu Herodzie właśnie, przedstawione przez filozofa na sposób filozoficzny, nieco żartobliwy. Autor przedstawia postaci i wydarzenia o których można poczytać w Biblii. Oczywiście najważniejszą z postaci jest Bóg, zwany też Jahwe, i zawarte są tutaj relacje poszczególnych postaci z Bogiem. Autora interesują zagadnienia typowo etyczno – aksjologiczne, no i mamy przy okazji tutaj pytania o rolę Boga w tych wydarzeniach?

Mnie zaciekawiło opowiadanie o królu Herodzie. Pewnego dnia przyszedł do Heroda nadworny astrolog i opowiada, że w gwiazdach...

| 2015-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2015

Kołakowski wziął na warsztat biblijne przypowieści. W charakterystyczny dla siebie klarowny sposób wyciągnął z tych w większości powszechnie znanych historii wnioski i morały, o których nie myśli się zwyczajowo, jeżeli w ogóle obecnie przeciętny człowiek zastanawia się nad biblijnymi przypowieściami. Jak zwykle jest czystą przyjemnością obcowanie z myślą pana Kołakowskiego. Autor nie zastanawia się nad prawdziwością przypowieści zawartych w Biblii, wystarczy mu sama ich obecność i funkcjonowanie w obrębie kultury. Nie ma znaczenie, czy są prawdziwe, ważne jest, że pozwalają snuć refleksje. Istotną wartością tej książki, dziś już historyczną, jest fakt, że w czasie powstawania stanowiła zapewne w polskiej kulturze wyłom z socrealistycznej konwencji.

Ania | 2012-08-10

Fantastyczna choć w pewnych momentach nie zrozumiała książka. Przez to jednak zachęca by sięgnąć po nią za jakiś czas i zrozumieć to co teraz wydaje się nie zrozumiałe

Mateusz | 2011-08-02
Przeczytana: 01 sierpnia 2011

Rewelacyjne; ktokolwiek chce przeczytać coś mądrego i zabawnego zarazem - polecam.

adam | 2011-11-21
Przeczytana: 2011 rok

Cyt." Niema zaś doktryny , która bardziej pragnie jedności niż wiara w jednego Boga.
Dlatego cywilizacja militarna kwitnie w obrębie religii monoteistycznej"

| 2016-11-20
louqe | 2016-10-31