Mroczna materia

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Dark Matter
Marczewek

Inne wydania

"Jesteś w życiu szczęśliwy?" To ostatnie słowa, które słyszy Jason Dessen, zanim zamaskowany porywacz pozbawia go przytomności. Gdy się budzi, jest przywiązany do noszy i otaczają go ludzie w kombinezonach zabezpieczających przed działaniem substancji niebezpiecznych. Uśmiecha się do niego mężczyzna, którego Jason nigdy w życiu nie widział, który zaczyna przemowę od słów: "Witaj z powrotem, Jasonie. Gratulacje". W świecie, w którym się obudził, życie Jasona jest całkiem inne niż to, które prowadził. Jego żona nie jest jego żoną. Jego syn nigdy nie przyszedł na świat. A on sam nie jest tuzinkowym profesorem fizyki na uniwersytecie, lecz fetowanym geniuszem, który osiągnął coś wielkiego. Coś niemożliwego. Czy ten świat jest snem, czy snem był świat poprzedni? Nawet jednak jeśli dom, który pamięta, jest prawdziwy, jak Jason ma wrócić do rodziny, którą kocha? Odpowiedź na to pytanie pojawia się w trakcie podróży dziwniejszej i bardziej przerażającej, niż jeszcze niedawno byłby sobie w stanie wyobrazić - podróży, będącej walką z przerażającym wrogiem, który wydaje się nie do pokonania, podróży, która zmusi Jasona Dessena do zajrzenia w najgłębsze zakamarki własnej duszy.

źródło opisu: zysk i ska

źródło okładki: zysk i ska

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wykorzystanie jako kanwy powieści teorii strun, mostu Einsteina-Rosena czy istnienia wieloświatów, gdzie nasze życie przebiega w sposób alternatywny nie jest w we współczesnej fantastyce pomysłem nowym. Przykładem, moim zdaniem bardzo ciekawym, był scenariusz serialu „Sliders: Piąty Wymiar”, którego pierwszą serię wyemitowano w 1995 roku
Jednak książka Blake Croucha wprowadza pewne elementy thrillera, co znakomicie wpływa na fabułę.
Pewnie wielu z Was zastanawiało się nad tym, jak wyglądałoby Wasze życie, kiedy w jakimś kluczowym jego momencie podjęlibyście inną decyzję niż ta, którą wdrożyliście w rzeczywistości.
Taką szansę (?) dostał skromny nauczyciel fizyki z jednego z mało znaczących amerykańskich uniwersytetów.
Jako młody człowiek Jason Dessen, był bardzo dobrze zapowiadającym się naukowcem, mającym szansę otrzymać Nagrodę Pivii (w tej książce jest to multidyscyplinarna nagroda za osiągnięcia w naukach przyrodniczych i fizycznych). Jego karierę naukową, podobnie jak równie...

Meggie | 2017-01-29

Każdy w inny sposób interpretuje słowo szczęście. Dla jednych oznacza osiągnięcia zawodowe, wpływy, władzę, dla innych rodzinę, zdrowie, rozwój osobisty. Zazwyczaj pragnie się tego, czego się nie ma, a nie docenia tego, co jest blisko. W życiu nie ma prostych wyborów. A gdyby tak można było poznać inne drogi i konsekwencje odmiennych decyzji? Jason Dessen prowadzi spokojne, ustabilizowane życie. Ma kochającą rodzinę i pracę, za którą nie przepada. Taki był jego wybór, lecz w jednej chwili ktoś odbiera mu wszystko. Zostaje porwany, obezwładniony i traci przytomność. Przebudzenie jest jak gorzka pigułka do przełknięcia. Żona go nie poznaje, nie ma syna i jego praca też nie wygląda tak samo. Jak to możliwe, że w jednym momencie tak diametralnie odmieniło się jego życie? Czy to jakiś żart?

Intrygujący opis oraz ciekawy tytuł sprawiły, że bardzo chciałam zapoznać się z książką. Pierwsze wrażenie jest czasem mylące, lecz z pewnością nie tym razem.

Lektura przyciąga uwagę od samego...

magfre | 2016-12-04

Muszę przyznać, że "Mroczną materię" czyta się błyskawicznie. Autor skupia się na bohaterze – jego odczuciach, tęsknotach, myślach, lękach. Z łatwością można postawić się w jego sytuacji. Tym bardziej, że jest tu dużo emocji, napięcia oraz niebezpieczeństwa. Akcja jest dynamiczna, utrzymuje szybkie tempo do ostatniej strony, co jeszcze podkreślają krótkie zdania i ograniczone do minimum opisy. Dałam się wciągnąć. Naprawdę byłam ciekawa rozwoju wypadków. Ba! Zostałam nawet zaskoczona w końcowej części opowieści. Jednak według mnie, te entuzjastyczne opinie na okładce są, mimo wszystko, nieco przesadzone. Nie jest to książka specjalnie wyjątkowa, a już zdecydowanie nie określiłabym jej mianem mistrzowskiej. W każdym razie czyta się ją dobrze, potrafi zaabsorbować i zapewnić interesującą rozrywkę. Ten jeden, czy dwa wieczory z nią spędzone, mogą być dla wielu ekscytującą przygodą w nieznane.
więcej: http://www.szortal.com/node/11177

Po książkę sięgnęłam skuszona zapewnieniami moich ulubionych autorów. Mistrzowska, uzależniająca, błyskotliwa, wyjątkowa. Po lekturze zastanawiałam się, czy czytałam tę samą książkę. Nie mogę jednak zaprzeczyć, że sam pomysł na fabułę był intrygujący. Powrót do przeszłości w naukowym wydaniu- brzmi świetnie!

Teraz czytelniku wyobraź sobie, że możesz zmienić swoją przeszłość. Zrobić to, na co wcześniej nie miałeś odwagi. Zmienić to i owo, może przeprowadzić prawdziwą rewolucje. Przed taką szansą staje Jason Dessen, główny bohater książki. Szkoda tylko, że do takiego kroku zostaje zmuszony. Genialny fizyk zaprzepaścił szansę na zrobienie zawrotnej kariery wybierając założenie rodziny, a komuś to się nie spodobało...

Według mnie książkę można oceniać z dwóch perspektyw. Biorąc pod uwagę kontekst psychologiczny, powinnam wystawić wyższą ocenę. Ta część napisana jest perfekcyjnie. Świetnie budowane jest napicie. Bohater znajduje się w wielu sytuacjach skrajnych i szybko musi...

Fuzja | 2016-11-07

Miłość jest największą siłą napędową. To właśnie ona dodaje odwagi, siły i motywacji do działania. To ona sprawia, że chce nam się żyć. Literatura często prezentuje miłość wyidealizowaną a wręcz nierealną do osiągnięcia, jednak w przypadku Mrocznej materii jest zupełnie inaczej. I właśnie to sprawia, że choć miłość jest tam motorem napędowym akcji, to jest raczej dalszym, acz ważnym, planem dla wydarzeń. Wydarzeń tak emocjonujących, że nie pozwalają czytelnikowi oderwać się od lektury!

Jason mógł osiągnąć wiele. Miał wszelkie walory potrzebne do tego, by zostać wybitnym naukowcem, jednak niespodziewana ciąża jego dziewczyny wpłynęła znacząco na te możliwości. Teraz, po piętnastu latach, Jason ma piękną żonę oraz wspaniałego syna, i choć czasem zastanawia się "co by było gdyby...", to nigdy nie przyszło mu do głowy, by żałować, że został wtedy z Danielą i poświęcił się, tak samo jak ona, ich synowi oraz życiu rodzinnemu. Jednak pewnego wieczoru wszystko się zmienia. Jason wychodzi...

,,Sądziłem, że doceniam każdą chwilę, ale siedząc tu na zimnie, pojąłem, że uważałem wszystko za oczywiste. Jak mogłem inaczej? Dopóki wszystko się nie wywróci, nie mamy pojęcia, co posiadamy, jak delikatnie i doskonale wszystko jest ze sobą powiązane.''

Arturion | 2016-11-21

Świetny thriller z gatunku tych, w których nie ma rzeczy oczywistych. Czyli najlepszych. Chce się zapytać: co jest snem, a co nie? A dokładniej, która rzeczywistość. W jednej główny bohater, Jason, nie ma syna a jego żona nie jest jego żoną. W drugiej jest nieprawdopodobnym geniuszem, a nie podrzędnym wykładowcą fizyki. Rozmach powieści i pomysłowość autora są olbrzymie! A pomysły rodem z SF są podane bardzo wiarygodnie, przynajmniej dla laika. Ale najważniejsza jest miłość. I granice, jakie może przekroczyć człowiek, by żyć według swojej woli. Z pozoru mamy do czynienia ze światami równoległymi. Nie do końca jednak o to chodzi, ale autor wyraźnie stara się, żeby czytelnik nie rozgryzł jego pomysłów zbyt szybko. Powieść posiada też stronę filozoficzną i etyczną - wszystko w atrakcyjnej, budzącej wyobraźnię formie, tak, że śledzimy działania bohatera nerwowo zagryzając zęby.

NUTAKA | 2017-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2017

Jestem zachwycona! Nie mam do tej powieści żadnych zastrzeżeń. Podobało mi się w niej absolutnie wszystko. Tempo, rozważania filozoficzne na temat życia i życiowych wyborów, język, dialogi i szalone napięcie: co będzie dalej i jak to wszystko się skończy???! I tylko żal, że skończyło się tak szybko.

Tversky | 2017-02-09
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 09 lutego 2017

Świetna literatura rozrywkowa! Styl autora jest oszczędny, pozostawiający dużo miejsca wyobraźni czytelnika. Książkę czyta się bardzo szybko, a zakręty fabularne potrafią naprawdę zaskoczyć. Jest to dużym osiągnięciem autora, gdyż powieść wykorzystuje motywy doskonale znane w popkulturze i zasadniczo nie wnosi nic nowego do gatunku fantastyki. Idealna pozycja dla szukających relaksu przy ciekawej, wciągającej książce. Nie jest to wiekopomne dzieło, ale czas spędzony na lekturze na pewno nie zostanie uznany za stracony.

Mateusz Straszewski | 2016-11-12
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2016
Przeczytana: 12 listopada 2016

Początek wydawał się znajomy... Bohater trafia do świata, w którym nic nie jest tak jak być powinno... Kto zna "Wayward Pines" może też będzie miał podobne odczucia. Całe szczęście jednak to tylko chwilowe wrażenie. Tym razem autor zabiera nas w nieco inną podróż..
"Mroczne materie" to bardzo sprawnie napisany thriller sf, który koncepcję alternatywnych rzeczywistości, równoległych światów traktuje w ciekawy i całkiem oryginalny sposób. Jaki? Nie chcę tu spoilerować. Odkrywanie koncepcji autora, podążanie za nią stanowi jedną z przyjemniejszych rzeczy w tej książce. Lepiej się przekonać samemu.
Autor bawi się z czytelnikiem. Podsuwa tropy, zwodzi, miesza, komplikuje. Niejednokrotnie miałem wrażenie, że już wiem dokąd to zmierza, jakie będzie rozwiązanie. Czułem nawet zawód. Miałem nadzieję, że się mylę. I mylilłem się! Praktycznie do samego końca nie byłem pewien finału.
"Mroczna materia" jest napisana jak gotowy scenariusz na dobry film kinowy. Z gwiazdorską obsadą. I nie...