Mroczna materia

Tłumaczenie: Paweł Wieczorek
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Dark Matter
Marczewek

"Jesteś w życiu szczęśliwy?" To ostatnie słowa, które słyszy Jason Dessen, zanim zamaskowany porywacz pozbawia go przytomności. Gdy się budzi, jest przywiązany do noszy i otaczają go ludzie w kombinezonach zabezpieczających przed działaniem substancji niebezpiecznych. Uśmiecha się do niego mężczyzna, którego Jason nigdy w życiu nie widział, który zaczyna przemowę od słów: "Witaj z powrotem, Jasonie. Gratulacje". W świecie, w którym się obudził, życie Jasona jest całkiem inne niż to, które prowadził. Jego żona nie jest jego żoną. Jego syn nigdy nie przyszedł na świat. A on sam nie jest tuzinkowym profesorem fizyki na uniwersytecie, lecz fetowanym geniuszem, który osiągnął coś wielkiego. Coś niemożliwego. Czy ten świat jest snem, czy snem był świat poprzedni? Nawet jednak jeśli dom, który pamięta, jest prawdziwy, jak Jason ma wrócić do rodziny, którą kocha? Odpowiedź na to pytanie pojawia się w trakcie podróży dziwniejszej i bardziej przerażającej, niż jeszcze niedawno byłby sobie w stanie wyobrazić - podróży, będącej walką z przerażającym wrogiem, który wydaje się nie do pokonania, podróży, która zmusi Jasona Dessena do zajrzenia w najgłębsze zakamarki własnej duszy.

źródło opisu: zysk i ska

źródło okładki: zysk i ska

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2016

Wykorzystanie jako kanwy powieści teorii strun, mostu Einsteina-Rosena czy istnienia wieloświatów, gdzie nasze życie przebiega w sposób alternatywny nie jest w we współczesnej fantastyce pomysłem nowym. Przykładem, moim zdaniem bardzo ciekawym, był scenariusz serialu „Sliders: Piąty Wymiar”, którego pierwszą serię wyemitowano w 1995 roku
Jednak książka Blake Croucha wprowadza pewne elementy thrillera, co znakomicie wpływa na fabułę.
Pewnie wielu z Was zastanawiało się nad tym, jak wyglądałoby Wasze życie, kiedy w jakimś kluczowym jego momencie podjęlibyście inną decyzję niż ta, którą wdrożyliście w rzeczywistości.
Taką szansę (?) dostał skromny nauczyciel fizyki z jednego z mało znaczących amerykańskich uniwersytetów.
Jako młody człowiek Jason Dessen, był bardzo dobrze zapowiadającym się naukowcem, mającym szansę otrzymać Nagrodę Pivii (w tej książce jest to multidyscyplinarna nagroda za osiągnięcia w naukach przyrodniczych i fizycznych). Jego karierę naukową, podobnie jak równie...

Monika | 2017-08-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Po przeczytaniu trylogii "Wayward Pines" była bardzo ciekawa innych powieści Autora. Sięgnęłam po "Mroczną materię".
Po pierwsze: kolejny raz chylę czoła przed niesamowitą wyobraźnią Autora! Jego pomysły są niesamowite i zdumiewające. Oderwane od rzeczywistości, ale opisane w taki sposób, że zwyczajnie nie można się chwilę nie zastanowić nad tym, co by było, gdyby okazały się realne.
No własnie, po drugie: dar opowiadania / pisania. Z każdego świetnego pomysłu może przecież powstać przeciętna książka. Na szczęście Autorowi to chyba nie grozi. To, co rodzi się w Jego głowie, przelewa na papier w sposób intrygujący, ciekawy.
Czy Wy nie zastanawiacie się czasem, jak potoczyłoby się Wasze życie, gdybyście w odpowiednim miejscu i czasie podjęli inną decyzję, obrali inną drogę?
Polecam!

Meggie | 2017-01-29

Każdy w inny sposób interpretuje słowo szczęście. Dla jednych oznacza osiągnięcia zawodowe, wpływy, władzę, dla innych rodzinę, zdrowie, rozwój osobisty. Zazwyczaj pragnie się tego, czego się nie ma, a nie docenia tego, co jest blisko. W życiu nie ma prostych wyborów. A gdyby tak można było poznać inne drogi i konsekwencje odmiennych decyzji? Jason Dessen prowadzi spokojne, ustabilizowane życie. Ma kochającą rodzinę i pracę, za którą nie przepada. Taki był jego wybór, lecz w jednej chwili ktoś odbiera mu wszystko. Zostaje porwany, obezwładniony i traci przytomność. Przebudzenie jest jak gorzka pigułka do przełknięcia. Żona go nie poznaje, nie ma syna i jego praca też nie wygląda tak samo. Jak to możliwe, że w jednym momencie tak diametralnie odmieniło się jego życie? Czy to jakiś żart?

Intrygujący opis oraz ciekawy tytuł sprawiły, że bardzo chciałam zapoznać się z książką. Pierwsze wrażenie jest czasem mylące, lecz z pewnością nie tym razem.

Lektura przyciąga uwagę od samego...

mikakeMonika | 2017-10-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 22 października 2017

Nie pamiętam kiedy zarwałam noc, żeby dokończyć książkę. Zapomniałam o spaniu, zapomniałam o całym świecie. Pędziłam dalej i dalej, żeby przekonać się czy Jason odnajdzie drogę do domu i jeżeli - to co wtedy. Przy okazji poruszyłam wyobraźnię i myślałam o moich światach równoległych. Lubię takie historie, bardzo lubię. Polecam :-)

Happy Reader | 2017-08-06
Przeczytana: 04 sierpnia 2017

Blake Crouch w najwyższej formie!

Sławę przyniosła mu rewelacyjna trylogia „Wayward Pines”. „Mroczna materia” to kolejna świetna powieść tego autora.
Jason Dessen jest szczęśliwym facetem. Ma kochająca żonę Danielę i fajnego syna. Wykłada fizykę na college'u.
Pewnego dnia zostaje porwany. Jego życie wywraca się do góry nogami. Okazuje się, że trafia do alternatywnego świata. Jest w nim genialnym fizykiem, którego odkrycie umożliwia przemieszczanie się do równoległych rzeczywistości. Tylko że w świecie, w którym się znalazł Daniela nie jest jego żoną, a syn nigdy się nie urodził. Jason nie chce w nim zostać i zrobi wszystko, by wrócić do rodziny, którą tak bardzo kocha. Jednak aby do nich wrócić będzie musiał pokonać wiele nieoczekiwanych przeszkód i wykazać się niespotykaną odwagą i inteligencją...

Powieść Croucha to udane połączenie thrillera i sci-fi. Autor wykreował świat pełen tajemnic i grozy. Fabuła jest zaskakująca i perfekcyjnie skonstruowana. W rezultacie otrzymujemy...

Fragaria | 2017-08-31
Przeczytana: sierpień 2017

Niemal codziennie stajemy przed wyborem. Musimy podjąć decyzję. Jedne są błahe, od innych zależy jak dalej potoczy się nasze życie. Niestety nie możemy sprawdzić co stanie się potem i wybrać lepszą dla nas opcję. Wybieramy w ciemno. Tak samo jak przed 15 laty, Jason Dessen, utalentowany i dobrze zapowiadający się fizyk jądrowy, miał dwie opcje do wyboru. Zdecydował się poświęcić karierę naukową dla dobra jego przyszłej rodziny. Po 15 latach wydaje się być szczęśliwy. Ale czy inne wersje Jasona Dessena w relatywnych rzeczywistościach są zadowolone z życia? Dzięki temu może podejrzać jak wyglądałby świat gdyby podjął taką a nie inną decyzję.
"Mroczna materia" to trzymający w napięciu thriller science-fiction. Przede wszystkim dobra rozrywka, ale nieco pogmatwana i niejasna jak mechanika kwantowa. Przecież zastanawiamy się tu nad tym czym jest ludzkie szczęście i jakie uczucia są w nim najważniejsze.

magfre | 2016-12-04

Muszę przyznać, że "Mroczną materię" czyta się błyskawicznie. Autor skupia się na bohaterze – jego odczuciach, tęsknotach, myślach, lękach. Z łatwością można postawić się w jego sytuacji. Tym bardziej, że jest tu dużo emocji, napięcia oraz niebezpieczeństwa. Akcja jest dynamiczna, utrzymuje szybkie tempo do ostatniej strony, co jeszcze podkreślają krótkie zdania i ograniczone do minimum opisy. Dałam się wciągnąć. Naprawdę byłam ciekawa rozwoju wypadków. Ba! Zostałam nawet zaskoczona w końcowej części opowieści. Jednak według mnie, te entuzjastyczne opinie na okładce są, mimo wszystko, nieco przesadzone. Nie jest to książka specjalnie wyjątkowa, a już zdecydowanie nie określiłabym jej mianem mistrzowskiej. W każdym razie czyta się ją dobrze, potrafi zaabsorbować i zapewnić interesującą rozrywkę. Ten jeden, czy dwa wieczory z nią spędzone, mogą być dla wielu ekscytującą przygodą w nieznane.
więcej: http://www.szortal.com/node/11177

popiszsieplay | 2018-04-26
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

Lauro, proszę nie czytaj tego! :D

"Nigdy nie pojawia się ostrzeżenie, że wszystko zaraz się zmieni, zostanie nam odebrane. Może właśnie to czyni tragedie tak bardzo tragicznymi. Nie samo wydarzenie, ale sposób, w jaki przebiega: cios bez ostrzeżenia, trafiający jak grom z jasnego nieba, gdy najmniej się tego spodziewamy. Bez chwili na unik czy skulenie głowy."

Przez całe życie słyszymy, że każdy z nas jest wyjątkowy: że jest niepowtarzalną jednostką, że nikt na całej planecie nie jest taki sam. A co jeśli to przestało - lub w najbliższej przyszłości zostanie - być prawdą?
Czasami, gdy nie mogę spać, zastanawiam się, jakby to było, gdyby wszystko potoczyło się inaczej - gdybym wybrała inny kierunek studiów, wsiadła w inny pociąg czy postawiła się grupce nagabujących mnie chłopaków na zielonej szkole. Takie myśli biorą się chyba z typowo ludzkiego pożądania tego, czego się nie ma. Wrócę do tego za chwilę.
Historia oparta jest na bardzo ciekawych założeniach fizyki...

Po książkę sięgnęłam skuszona zapewnieniami moich ulubionych autorów. Mistrzowska, uzależniająca, błyskotliwa, wyjątkowa. Po lekturze zastanawiałam się, czy czytałam tę samą książkę. Nie mogę jednak zaprzeczyć, że sam pomysł na fabułę był intrygujący. Powrót do przeszłości w naukowym wydaniu- brzmi świetnie!

Teraz czytelniku wyobraź sobie, że możesz zmienić swoją przeszłość. Zrobić to, na co wcześniej nie miałeś odwagi. Zmienić to i owo, może przeprowadzić prawdziwą rewolucje. Przed taką szansą staje Jason Dessen, główny bohater książki. Szkoda tylko, że do takiego kroku zostaje zmuszony. Genialny fizyk zaprzepaścił szansę na zrobienie zawrotnej kariery wybierając założenie rodziny, a komuś to się nie spodobało...

Według mnie książkę można oceniać z dwóch perspektyw. Biorąc pod uwagę kontekst psychologiczny, powinnam wystawić wyższą ocenę. Ta część napisana jest perfekcyjnie. Świetnie budowane jest napicie. Bohater znajduje się w wielu sytuacjach skrajnych i szybko musi...

Fuzja | 2016-11-07

Miłość jest największą siłą napędową. To właśnie ona dodaje odwagi, siły i motywacji do działania. To ona sprawia, że chce nam się żyć. Literatura często prezentuje miłość wyidealizowaną a wręcz nierealną do osiągnięcia, jednak w przypadku Mrocznej materii jest zupełnie inaczej. I właśnie to sprawia, że choć miłość jest tam motorem napędowym akcji, to jest raczej dalszym, acz ważnym, planem dla wydarzeń. Wydarzeń tak emocjonujących, że nie pozwalają czytelnikowi oderwać się od lektury!

Jason mógł osiągnąć wiele. Miał wszelkie walory potrzebne do tego, by zostać wybitnym naukowcem, jednak niespodziewana ciąża jego dziewczyny wpłynęła znacząco na te możliwości. Teraz, po piętnastu latach, Jason ma piękną żonę oraz wspaniałego syna, i choć czasem zastanawia się "co by było gdyby...", to nigdy nie przyszło mu do głowy, by żałować, że został wtedy z Danielą i poświęcił się, tak samo jak ona, ich synowi oraz życiu rodzinnemu. Jednak pewnego wieczoru wszystko się zmienia. Jason wychodzi...