Czas wojny. Opowieści z Ukrainy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
9 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
ukraina, wojna,
literatura faktu

Tim Judah znalazł się o wiele bliżej wojny we wschodniej Ukrainie niż większość zachodnich reporterów – tak blisko, że może sugestywnie opisać czytelnikom zapachy i dźwięki. [...] Doświadczenia wyniesione z wojen bałkańskich pomogły mu dostrzec ten konflikt już wtedy, gdy dopiero mutował z zaciekłej propagandy w zbryzganą krwią rzeczywistość. Jako dziennikarz jest mistrzem w oddawaniu głosu samym Ukraińcom.

Niall Ferguson

Książka jest bardzo aktualnym spojrzeniem na konflikt na Ukrainie. Co istotne, skupia się nie tylko na najnowszych wydarzeniach, ale również na dziejach z przeszłości, które doprowadziły do tego, czego świadkami jesteśmy obecnie.

Jadąc od zachodu, przez stolicę, serce rewolucji 2014 roku, aż na front na wschodzie, korespondent wojenny Tim Judah pokazuje rzeczywistość kryjącą się za nagłówkami prasowymi. Rozmawia z ludźmi zmuszonymi do życia na terenach ogarniętych konfliktem – z matkami, żołnierzami, przedsiębiorcami, poetami czy politykami. Ich wspomnienia wpływają na kształt poglądów, sympatii politycznych i nadziei na przyszłość. Wszystkie te opowieści malują obraz narodu, który utknął w pułapce potężnych sił, zarówno politycznych, jak i historycznych.

Książka Czas wojny, oparta na przeprowadzonych w terenie rozmowach ze świadkami i ofiarami, jest nie tylko przenikliwą analizą polityczną, ale także sugestywnym reportażem o tym, co tak naprawdę się dzieje w trakcie brudnej wojny na Ukrainie.

Simon Sebag Montefiore

„Wojna na Ukrainie toczyła się w szczytowym okresie ponowoczesności i z początku obrazy przebijały słowa, a propaganda zaćmiewała rzeczywistość. Jednak z biegiem czasu to właśnie niektórzy dziennikarze zdołali zamienić dwa wymiary ekranu na trzy wymiary życia, komunały rządzących na twarze ludzi. Tim Judah, jeden z najlepszych spośród nich, nie dyktuje nam, co mamy myśleć o tej wojnie, lecz uczy, jak to robić: odważnie, z pokorą, zwracając uwagę na ludzkie drobiazgi i z godną pozazdroszczenia intuicją historyczną”.

Timothy Snyder

źródło opisu: http://www.wuj.pl

źródło okładki: http://www.wuj.pl

Renax | 2017-07-05
Na półkach: 2017
Przeczytana: 04 lipca 2017

Książkami z serii Mundus od Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego zachwyciłam się już kilkakrotnie. I zachwyciłam się tym razem. Książka ukazała się 13 października 2016 roku. Napisał ją angielski korespondent wojenny, dziennikarz dla the Economist and The Times, obserwator konfliktu na Bałkanach i na Ukrainie. Zajmował się też Afganistanem, Irakiem, Koreą Północną, Darfurem, Haiti i Ugandą.
Bardzo mnie ten problem Ukrainy interesuje, bo po pierwsze mieszkam tuż przy granicy, po drugie jesteśmy sąsiadami i coś tam z polityki rozumiem, a przynajmniej wydaje mi się, że rozumiem, po trzecie pochodzę z rodziny wołyńskiej, po czwarte - ponowię - to sąsiedzi, a lepiej gdy sąsiedzi żyją zgodnie. My Polacy mamy bardzo subiektywne spojrzenie na Ukrainę. Może brakuje nam obiektywizmu. Poza tym - przynajmniej ja - obserwowałam wydarzenia w telewizji, a wiadomo jak wygląda przekaz telewizyjny: jest urywkowy. Nie mówię już o punktach widzenia, bo to inna para kaloszy. W każdym razie uważam,...

jarr74 | 2017-02-22
Przeczytana: 2017 rok

„Książka jest bardzo aktualnym spojrzeniem na konflikt na Ukrainie. Co istotne, skupia się nie tylko na najnowszych faktach, ale również na wydarzeniach z przeszłości, które doprowadziły do tego, czego świadkami jesteśmy obecnie”.

To bez wątpienia jedna z najciekawszych publikacji dotyczących Ukrainy i rozgrywającego się tam polityczno –militarnego konfliktu (kolejnych jego etapów i eskalacji), który mimo prób mediacji, podejmowanych przez społeczność międzynarodową, nieprzerwanie destabilizuje cały region, wzbudzając uzasadniony niepokój państw sąsiednich. To co jednak wyróżnia tą publikację z szeregu innych, pojawiających się na naszym wydawniczym rynku, które podnoszą i zajmują się tą ważną problematyką (niestety o różnym stopniu merytorycznego przygotowania) jest rzetelność przekazu, obiektywizm, analityczne podejście, brak pogoni za tanią, medialną sensacją, niesłychanie wnikliwy zmysł obserwacji oraz podparte doświadczeniem oraz wiedzą podejściem do tematu. To...

demko | 2017-10-21
annama25 | 2017-10-06
Kina | 2017-09-23
Gin Gajad | 2017-09-18
Sonia | 2017-08-18
Zoe | 2017-08-04
Ania Bigos | 2017-07-28
Izabela | 2017-07-23
Dwie kolejne książki z serii Mundus

Jakie były maniery Stalina przy stole i co ma wspólnego Conchita Wurst z rosyjską propagandą na Ukrainie? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w dwóch kolejnych nowościach z serii Mundus. „Szarlotka Lenina i inne sekrety kuchni radzieckiej” i „Czas wojny. Opowieści z Ukrainy” opowiadają o wydarzeniach historycznych z perspektywy zwykłych ludzi.