Gwiezdny pył

Okładka książki Gwiezdny pył Neil Gaiman
Okładka książki Gwiezdny pył
Neil Gaiman Wydawnictwo: Mag Ekranizacje: Gwiezdny pył (2007) fantasy, science fiction
Stardust
Mag
2006-01-01
2006-01-01
83-7480-014-3
Paulina Braiter-Ziemkiewicz
Ekranizacje:
Gwiezdny pył (2007)
fantastyka fantasy powieść magia gwiazdy

Okładka książki Uniwersum DC według Neila Gaimana Neil Gaiman, Alan Grant, Mark Verheiden
Uniwersum DC w... Neil Gaiman, Alan G...
Okładka książki Księga Cmentarna - tom 1 Neil Gaiman, Scott Hampton, Tony Harris, Kevin Nowlan, P. Craig Russell, Stephen B. Scott, Galen Showman, Jill Thomson
Księga Cmentar... Neil Gaiman, Scott ...
Okładka książki Sandman: Noce nieskończone Glenn Fabry, Neil Gaiman, Milo Manara, Miguelanxo Prado, Frank Quitely, P. Craig Russell, Bill Sienkiewicz, Barron Storey
Sandman: Noce ... Glenn Fabry, Neil G...

Okładka książki Nigdziebądź Mike Carey, Glenn Fabry, Neil Gaiman
Nigdziebądź Mike Carey, Glenn F...
Okładka książki Czarnoksiężnicy Orson Scott Card, Gardner Raymond Dozois, Jeffrey Ford, Neil Gaiman, Nancy Kress, Tad Williams, Gene Wolfe
Czarnoksiężnicy Orson Scott Card, G...
Okładka książki Ostatnie kuszenie Neil Gaiman, Michael Zulli
Ostatnie kuszenie Neil Gaiman, Michae...

Po wielu realistycznych książkach lektura ,,Gwiezdnego Pyłu" była dla mnie jak czytelniczy powrót do domu. W końcu cała moja przygoda z książkami zaczęła się od fantastyki - od Tolkiena i Sapkowskiego.
Zawiedzie się ten, kto oczekuje akcji pędzącej na łeb na szyję. Jest to piękna baśń, która z niczym się nie spieszy, a mimo to wciąga. Piękna baśń dla dorosłych, z poczuciem humoru. Nie zalecałbym czytania jej przez dzieci - z powodu pewnej sceny erotycznej i z powodu tego, że bohaterowie potrafią czasem siarczyście zakląć. Osoby piszące recenzje tutaj popełniają ten błąd, że często porównują książkę do filmu. Nie ma nic złego w tym, że ktoś woli film od książki, jednak należy mieć na uwadze, co było pierwsze i że film i książka to zupełnie inne medium.
Największą zaletą Gaimana jest jego wyobrażnia, ekskapizm, tak bardzo potrzebny, gdy świat wokół wydaje się być nie do zniesienia. To nie jest ucieczka od tego świata. To ucieczka w inny świat. Gaiman ma to, co jest tak niedoceniane przez współczesnych krytyków, a co czyni ponadczasowym Szekspira, czy Dantego. Tą rzeczą jest wyobrażnia. Szekspir bez wyobraźni byłby tylko świetnym technicznie poetą, dobrym rzemieślnikiem.
Gaiman jest nam potrzebny także w dzisiejszym świecie, może zwłaszcza w dzisiejszym świecie. Kiedy mamy satelity, samoloty i teleskopy. Kiedy neurologia mówi nam, które zakamarki mózgu są odpowiedzialne za emocje, za smutek, miłość i lęk, a nawet szuka metod, jak tymi emocjami manipulować. W świecie, w którym w drzwiach stoi, gotowy do ataku, nihilizm.

Przyjemna, lekki i baśniowa. Niezbyt skomplikowana fabuła.
Główny bohater to młodzieniec z Muru, wioski, gdzie zobowiązuje się swojej ukochanej, że przyniesie tej spadającą gwiazdę. A właściwie tą która, już spadła. W tym celu wybiera się do Krainy Czarów...
Przygodom i dziwom niema końca.

Przyjemna, lekki i baśniowa. Niezbyt skomplikowana fabuła.
Przygodom i dziwom niema końca.

Podchodziłam do książki, mając w głowie myśl, że bardzo lubię film — swego czasu leciał na Pulsie kilka razy w tygodniu i zdarzało mi się niemal równie często go oglądać. Zaczęłam więc czytać powieść z ogromnym sentymentem (a właściwie słuchać audiobooka).

Co urzeka mnie w tej książce? Styl pisania. Matko jak to jest pięknie napisane. Język, którego używa pan Gaiman, to jest majstersztyk! Sposób narracji, no po prostu cudo. Z jednej strony łamiemy czwartą ścianę, ale nie tak do końca. I do tego sposób zapowiadania rozdziałów, bardzo pomysłowy.
Nie wiem, czy czytałam kiedykolwiek coś podobnego.

Nie jest to jednak fantasy najwyższych lotów, ma swoje wady i to sporo. Bohaterowie są napisani bardzo infantylnie. Niektóre rzeczy daje nam się na tacy tak szybko, że nie możemy pobawić się w detektywa i odkryć tajemnicy głównego bohatera (a zwykle bardzo sobie to cenię). Zatem śledzimy Tristana, czekając, aż dowie się tego, co my wiemy od samego początku i niestety — spotykamy się z zawodem, gdy najważniejsze wątki rozwiązują się po krótkiej rozmowie z postaciami pobocznymi, tak po prostu. Bez żadnych emocji.

Nie mogę też nie porównać książki do filmu i niestety — papierowa wersja zupełnie nie wykorzystała potencjału, jaki dawał wątek sióstr wiedźm oraz siedmiu książąt. Uważam, że film zrobił to zdecydowanie lepiej.
Tak samo zakończenie — w książce jest ono płaskie i zupełnie pozbawione akcji. Odniosłam wrażenie, że w pewnym momencie pan Gaiman pomyślał: "mam już dość tej historii, polecę z nią szybko do końca i będę pisał co innego".
I niestety, ta końcówka spowodowała, że ostatecznie uważam, że jest to po prostu średniaczek jakich wiele.

Przeczytać, gdy przeczyta się już wszystko.

Fantasy dla ubogich. Królowa Wiktoria w grobie się przewraca, gdy słyszy jak Gaiman widzi jej czasy. Opowieść mogłaby stanowić baśń dla dzieci gdyby nie wstawki seksualne i rozciągnięcie prostej historii do rozmiarów niezdarnego kolosa.

Dużo chęci do napisania fantasy i kompletny brak umiejętności dokonania tegoż. Gaiman za wszelką cenę chciał być oryginalny, co zakończyło się (oczywiście) wieloma zapożyczeniami, nie tylko się nie komponującymi ale tworzącymi zgrzytliwe dysonanse. Nie tylko Tristran jest bezbarwny - to przypadłość wszystkich postaci.

Dla czytelnika który wkracza świat fantasy, może być nawet wciągającą, dla starych wyjadaczy - stratą czasu. Być może błędem było sięgnięcie po 'Gwiezdny pył' tuż po 'Narrenturmie' (kontrast nie do zniesienia),ale stało się. Lepiej tego nie robić.

Przeczytać, gdy przeczyta się już wszystko.

Czyta się łatwo i przyjemnie, ale czuje niedosyt. Tej książce daleko do Amerykańskich Bogów i Nigdziebądź.

Gaiman opisuje piękny, baśniowy świat, co potrafi robić genialnie, i tyle. Jakby napisał przewodnik po baśniowym miejscu, byłabym chyba bardziej zadowolona.

Według mnie najsłabszym ogniwem jest Tristran. Jego osobowość jest płaska jak patelnia. Nie przemawiała do mnie jego naiwność. Nie byłam w stanie przekonać się do niego i nachodziły mnie myśli, że jakby go usunąć, Gwiazda całkiem nieźle poradziłaby sobie sama jako główna bohaterka.

Taka baśniowa przygodówka, jak ktoś ma ochotę poczytać fantastykę i nie spodziewa się zbyt dużo. Meh.

Fabuła całej książki jest prosta i zrozumiała - czego nie można powiedzieć o stylu pisania Gaimana. Ciężko mi go opisać. Jego książek nie można brać dosłownie, bo Neil bawi się pisaniem. Bohaterowie nie są bardzo rozbudowani jeśli chodzi o charakter, ale, jak to bywa w baśniach czy legendach, przyjemnie się czyta o ich losach. Cała historia przepełniona jest magią, baśniowością i tajemniczością. Myślę, że może spodobać się komuś kto lubi baśnie, a chciałby poznać nowe w „doroślejszej” odsłonie. Jest miłość, poszukiwanie siebie, walka dobra ze złem, czarny charakter i motyw wędrówki bohatera. Gaiman pokazuje nam, że żeby odkryć to co dla nas najważniejsze, czasem musimy przebyć cały świat.

Dość sympatyczna baśń, mało mroczna jak na Gaimana. Dużo zbędnych postaci, nie wpływających na akcję. Za mało jest napisane o bohaterach istotnych dla akcji.
Film lepszy.

Film lepszy.

Książkę się bardzo dobrze czytało, ale jestem całkowicie zakochana w wersji filmowej i bardzo mi brakowało humoru i uroczej baśniowości, którymi został tam wzbogacony ten fantastyczny świat.
Dlatego w tym przypadku na pytanie, co jest lepsze, książka czy film, odpowiedź to z całą pewnością film.

książka ładna, ładnie napisana, dopracowany każdy szczegół idealnie, ale nie uważam żeby była to jedna z lepszych gaimanowskich książek. czasami było czuć taką prostą fantastykę dla nastolatek…

Gaiman w dobrym stylu.

Gaiman w dobrym stylu.