Okładka książki Czarnoksiężnik z Archipelagu

Czarnoksiężnik z Archipelagu

Autor:
Cykl: Ziemiomorze (tom 1)
tłumaczenie
czarnoksiężnik, fantasy
typ
papier
Barbara
7,12 (3663 ocen i 254 opinie)

Opis książki

Klasyka powieści fantasy! Opowieść o naukach pobieranych przez młodzieńca z wymyślonej krainy u mędrców, którzy posiedli kunszt czarnoksięski. Zarazem jest to opowieść realistyczna o kształtowaniu się osobowości, dorastaniu wśród przeciwieństw, o tym, jak zapalczywa lekkomyślność przeradza się w dojrzałość. Jest to, wreszcie, przypowieść o tym, jak – nie czując upadlającego strachu – pogodzić się...

Klasyka powieści fantasy!

Opowieść o naukach pobieranych przez młodzieńca z wymyślonej krainy u mędrców, którzy posiedli kunszt czarnoksięski. Zarazem jest to opowieść realistyczna o kształtowaniu się osobowości, dorastaniu wśród przeciwieństw, o tym, jak zapalczywa lekkomyślność przeradza się w dojrzałość. Jest to, wreszcie, przypowieść o tym, jak – nie czując upadlającego strachu – pogodzić się z myślą o śmierci.

„Czarnoksiężnik z Archipelagu” to pierwsza część czterotomowego cyklu „Ziemiomorze” Ursuli K. Le Guin, przez znawców zgodnie obwołanego arcydziełem światowej literatury fantasy.

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
magda | 2011-04-01
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 26 marca 2011

Jakiś czas temu na tym portalu rozpętała się zagorzała dyskusja, kiedy ktoś skomentował książkę słowami "Super! Super!". Merytorycznie, stylistycznie, gramatycznie, logicznie, psychologicznie, ogólnie -icznie opinia ta jest bezwartościowa, ale czy naprawdę nigdy nie byliście pod wrażeniem żadnej książki na tyle, by się pod tymi słowami podpisać? Wyznaję bez żenady, że na mnie takie właśnie wrażenie zrobił pierwszy tom sagi Ziemiomorze, należącej do kanonu literatury pięknej. Na szczęście Bóg obdarzył mnie nieco bogatszym zasobem słownictwa, spróbuję więc owe "Super!" rozwinąć i przekonać Was do przeczytania Czarnoksiężnika z Archipelagu.

W małej wiosce na wyspie Gont rodzi się Duny, syn kowala. Chłopiec nie zaznał wiele miłości w życiu, gdyż jego matka szybko zmarła, a ojciec prędzej częstował go kuksańcem, niż ciepłym słowem. Siostra matki, miejscowa czarownica, która go odchowała nie darząc go jednak większą uwagą, zauważa chłopca dopiero w momencie, gdy odkrywa jego moc magiczną. I...

PMat | 2013-08-26
Przeczytana: sierpień 2013

Przemyślana, precyzyjna, zwarta fabuła. Motywy baśniowo - fantastyczne zastosowane z wyczuciem. Przesłanie niegłupie, może niespecjalnie oryginalne, ale podane w niebanalnej formie. Do tego całość napisana elegancko i z polotem (pewnie jakiś wpływ ma na to klasa tłumacza, Stanisława Barańczaka).
Zasłużony klasyk gatunku, dla młodszych i starszych.

Gwyn | 2010-08-09
Na półkach: Przeczytane, Kolekcja

Wiem, że klasyk. Wiem, że uznana autorka. Ale nie zmienia to faktu, że książka jest dość nużąca. Język jest toporny (być może wina tłumaczenia - nie wiem), akcja przydługa i niezbyt wciągająca, a i bardzo nieliczne dialogi nie powalają na kolana. W dodatku wylewająca się z każdego opisu "epickość" mnie odstręczyła. Szanuję Le Guin, przebrnęłam, ale bez większej przyjemności.

PABLOPAN | 2014-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2014

Kunszt literacki LeGuin w połączeniu z doskonałym tłumaczeniem Stanisława Barańczaka nie mogą nie zachwycać. Od samego początku jesteśmy porwani i wrzuceni w wir niesamowitych przygód Geda. Wątki fantastyczne stosowane są z umiarem i subtelnością, co sprawia, że wydarzenia stają się wiarygodne. Nie jestem wielkim fanem fantasy, niemniej jednak Ursula LeGuin już zdobyła uznanie w moich oczach i z pewnością sięgnę po kolejne części Ziemiomorza.

enedtil | 2011-02-06
Przeczytana: 29 stycznia 2011

Muszę powiedzieć, że czytam przede wszystkim fantastykę i rzadko zdarza mi się sięgnąć po coś innego. Bardzo dobrze czuję się w takiej tematyce, a moje czytelnicze wymagania zaspokojone są w każdym względzie. Dlatego wstyd mi się przyznać, że do tej pory nie sięgnęłam po żadną książkę pani Ursuli K. Le Giun. O dorobku tej amerykańskiej pisarki można by dużo napisać. Wielokrotnie była nagradzana nagrodami Hugo i Nebula, a jej książki uważane są za klasykę, i to nie tylko fantastyki, ale całej literatury pięknej. Tak wiec jest mi niezmierni wstyd, że dopiero teraz sięgam po książki tej autorki.

Swoją przygodę postanowiłam zacząć od "Czarnoksiężnika z Archipelagu", pierwszego tomu z cyklu "Ziemiomorze". W książce tej odwiedzamy Gont, jedną z wysp Archipelagu, na której poznajemy młodego chłopca imiennie Duny, który obdarzony jest talentem magicznym. Ta moc pozwala mu obronić jego wioskę przed atakiem wrogich Kargów, jednak Duny przypłaca ten wyczyn swoim zdrowiem. Z pomocą chłopcu...

Leelunia | 2013-09-07
Przeczytana: 07 września 2013

Czy istnieją słowa potrafiące opisać moją więź, jaką jestem związana z tą książką??? Będę teraz spała z tą książką pod poduszką, w szkole chodziła z nią pod pachą, a podczas posiłków położę ją obok siebie na stole i, przeżuwając, będę czule gładzić jej okładkę.

Czytałam ją do późna w nocy, zapominając o wszelkich panujących w moim domu zasadach, potargana, z rumieńcem na policzkach i ogniem w oku. Ale, gdyby ktoś zarzucił mi złamanie zasad, oponowałabym, opierałabym się rękami i nogami. Kiedy czytałam, nie istniał mój dom, nie istniały zasady ani Zasady. Istniał za to Ged, czcigodna Wyspa Mędrców, Mistrz Odźwierny, smoki z Pendoru, wzburzone fale Morza Otwartego, Dłonie i Cień. O, tak, Cień był realny, aż nazbyt realny...

Was, krytyków, proszę o wybaczenie mi zachwytów, ale nie potrafię inaczej!

salka | 2012-06-11

Gdybym się nie naczytała, że to arcydzieło, to zawiodłabym się na pewno mniej. Po lekturze zupełnie nie mogę zrozumieć tych zachwytów. Mimo że "Czarnoksiężnika..." czyta się przyjemnie i lekko (być może nazbyt) to brakuje mi w nim wielu rzeczy. Fabuła jest zbyt jednowątkowa, świat nakreślony za bardzo mgliście, cały przekaz jest strasznie... prosty. Brakowało mi w tej historii jakiejś finezji, suspensu, czegoś, co porywa i przykuwa czytelnika.
Bo bardziej przewidywalnie chyba być nie mogło - cudowne dziecko z biednej rodziny zostaje najwspanialszym czarodziejem wszech czasów. Może to i podstawa do wysnucia ciekawej historii, ale ta jest bardzo beznamiętna i zbyt szybka. Cała powieść sprawia wrażenie szkicu i na pewno pomogło by jej, gdyby była dłuższa i gdyby czytelnik mógł poznać lepiej bohaterów i miejsca.
Strasznie irytował mnie wszędobylski deus ex machina, który, szczególnie w fantasy, ma rację bytu ale tu był tak bardzo nachalny, że aż nieznośny. Autorka nie próbowała nawet nadać...

Kamil | 2013-12-02
Na półkach: Fantasy, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 02 grudnia 2013

Fantastyczna opowieść o dorastaniu, o wyzbywaniu się młodzieńczej buty, zadufania w sobie. Historia przedstawiona przez Ursulę K. Le Guin opowiada o młodzieńczym adepcie sztuk czarnoksięskich, Gedzie, który przybywa na wyspę Roke, by uczyć się największych magicznych tajemnic świata. Przez własne nieposłuszeństwo, młodzieńczą pychę, gniew i nieodpowiedzialność, uwalnia coś, co zagraża jemu samemu, a także całemu światu. To właśnie wtedy zauważamy coraz większe zmiany w zachowaniu głównego bohatera, na naszych oczach, przeistacza się on z młodego ucznia do dojrzałego czarnoksiężnika, potrafiącego poradzić sobie z największym złem.

Sięgnąłem po tę książkę zachęcony opiniami innych czytelników tego serwisu, jak i bardzo dobrą oceną. Nie zawiodłem się. Le Guin pisze swoim własnym stylem, niesamowicie dojrzale, ale nie est to lektura tylko dla dorosłych. Zrozumieją ją zarówno dzieci jak i młodzież. Od samego początku miałem nieodparte wrażenie, że przecież tak nikt nie pisze. Rzeczywiście,...

wiolagg66 | 2014-05-09

Książka wspaniała.Jak na fantastykę, to bardzo dobra p
Ach te niezwykłe przygody Geda...

Marcin | 2010-01-11
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane

Świetna książka! Jest to pierwsza część serii "Ziemiomorze", wprowadza ona czytelnika w fantastyczny świat Ursuli K. Le Guin. W świecie tym poznajemy przygody małego chłopca, który z biegiem czasu stanie się potężnym czarownikiem, który dla dobra całej ludzkości toczyć będzie potyczki zarówno ze smokami jak i mrocznymi duchami.

Książkę tą pierwszy raz przeczytałem jako dziecko, później wracałem do całej serii dwukrotnie. Polecam szczególnie początkującym "molom książkowym" gdyż książka króciutka, lekko napisana oraz niesamowicie wciągająca. :-)

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto