Czarnoksiężnik z Archipelagu

Tłumaczenie: Stanisław Barańczak
Cykl: Ziemiomorze (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
1 251
1 883
1 007
A Wizard of Earthsea
Barbara

Opowieść o naukach pobieranych przez młodzieńca z wymyślonej krainy u mędrców, którzy posiedli kunszt czarnoksięski. Zarazem jest to opowieść realistyczna o kształtowaniu się osobowości, dorastaniu wśród przeciwieństw, o tym, jak zapalczywa lekkomyślność przeradza się w dojrzałość. Jest to, wreszcie, przypowieść o tym, jak – nie czując upadlającego strachu – pogodzić się z myślą o śmierci.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2010

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

"Czarnoksiężnik z archipelagu" jest pełną magii, nastrojowych opisów, baśniową opowieścią.
Magia słów, porwała mnie całego, bo niestety rzadko się zdarza, by w powieści fantasy, tak skrzyło się od czarów.

Autorka często dzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami i mądrością. Czyni to nie wprost, ale łatwo je wyszukać, skryte gdzieś pomiędzy wersami.

Natomiast jeśli chodzi o postacie, to najpełniej wykreowany jest Ged, tytułowy bohater.
Nie jest on jednoznacznie ani dobry ani zły. Prócz tego ukazany jest wpływ innych postaci na kształtowanie jego osobowości. A nade wszystko jak jego wybory, zmieniają zarówno jego samego jak i otoczenie.

Powieść opisuje losy Geda, czarnoksiężnika, urodzonego na wyspie Gont. Jako jednoroczne niemowlę stracił mamę. Natomiast ojciec zawodu kowal, często go bił. Paroletni chłopiec zupełnie niechcący odnajduje w sobie magiczne siły. Okazuje się że są to potężne i niebezpieczne moce.

Pani Ursula niestety zmarła w tamtym 2018 roku. Na szczęście książki...

magda | 2011-04-01
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 26 marca 2011

Jakiś czas temu na tym portalu rozpętała się zagorzała dyskusja, kiedy ktoś skomentował książkę słowami "Super! Super!". Merytorycznie, stylistycznie, gramatycznie, logicznie, psychologicznie, ogólnie -icznie opinia ta jest bezwartościowa, ale czy naprawdę nigdy nie byliście pod wrażeniem żadnej książki na tyle, by się pod tymi słowami podpisać? Wyznaję bez żenady, że na mnie takie właśnie wrażenie zrobił pierwszy tom sagi Ziemiomorze, należącej do kanonu literatury pięknej. Na szczęście Bóg obdarzył mnie nieco bogatszym zasobem słownictwa, spróbuję więc owe "Super!" rozwinąć i przekonać Was do przeczytania Czarnoksiężnika z Archipelagu.

W małej wiosce na wyspie Gont rodzi się Duny, syn kowala. Chłopiec nie zaznał wiele miłości w życiu, gdyż jego matka szybko zmarła, a ojciec prędzej częstował go kuksańcem, niż ciepłym słowem. Siostra matki, miejscowa czarownica, która go odchowała nie darząc go jednak większą uwagą, zauważa chłopca dopiero w momencie, gdy odkrywa jego moc...

Kalissa | 2015-10-29
Przeczytana: październik 2015

„To sprawa między mną a moim cieniem”

Uznaję tę powieść za arcydzieło literatury fantastycznej.
Uwiódł mnie już świat przedstawiony tj. Archipelagi Światomorza, i z zachwytem towarzyszyłam Gedowi w jego podróży. Ale sam początek powieści, nie przygotował mnie na to, czego stałam się świadkiem – bo nagle pojawił się CIEŃ! I od tego momentu zaczęła się zupełnie inna powieść.

Moment przywołania CIENIA – to majstersztyk! Cała tajemnica CIENIA – to majstersztyk! W ogóle, CIEŃ i wszystko, co się z nim wiązało – to majstersztyk! Choć smoki i wszystkie przemiany Geda też były świetne:)! Cała MAGIA tej powieści – zachwycała, ale przede wszystkim wzbudzała przerażenie!

Ta powieść jest fenomenalna – bo to nie tylko fantastyka, ale mistrzowska alegoria życia i świata. Czy nie jest tak, że błędy, jakie popełniamy w życiu, ciągną się za nami jak cienie? Czy nie jest tak, że czasami błąd jest tak duży, że jego konsekwencje łamią życie? Czy nie jest tak, że człowiek ucieka od skutków swoich...

"Czarnoksiężnik z archipelagu" to druga z przeczytanych przeze mnie części "Ziemiomorza" (choć pierwsza chronologicznie), miałam więc jakiś zamysł, jaka może być ta książka. A jednak była zupełnie inna niż "Grobowce Atuanu". Bohaterem jest tutaj młody czarownik, Ged, zwany też Krogulcem. Postać ta pojawi się w późniejszych częściach "Ziemiomorza", warto więc wiedzieć o tym obiecującym czarnoksiężniku więcej. Jednakże brakowało mi czegoś w tej historii. Nużąca pogoń Geda za Cieniem nie była specjalnie ekscytująca, z wyjątkiem kilku momentów (nie będę ich wymieniać nie chcąc zdradzać treści). Jednak- jako że w przyszłości Ged ma być kimś szczególnym, ten tom jest obowiązkowy dla tych, którzy zamieszają przeczytać całe "Ziemiomorze".

Wiem, że klasyk. Wiem, że uznana autorka. Ale nie zmienia to faktu, że książka jest dość nużąca. Język jest toporny (być może wina tłumaczenia - nie wiem), akcja przydługa i niezbyt wciągająca, a i bardzo nieliczne dialogi nie powalają na kolana. W dodatku wylewająca się z każdego opisu "epickość" mnie odstręczyła. Szanuję Le Guin, przebrnęłam, ale bez większej przyjemności.

Shimik | 2015-07-22

Bardzo przyjemna książeczka:) lekko się ją czyta i niesamowicie wciąga, a to jest dopiero początek jej zalet:) Ale nie będę wymieniał tu pozostałych, radzę zapoznać się z tą książką.

PABLOPAN | 2014-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2014

Kunszt literacki LeGuin w połączeniu z doskonałym tłumaczeniem Stanisława Barańczaka nie mogą nie zachwycać. Od samego początku jesteśmy porwani i wrzuceni w wir niesamowitych przygód Geda. Wątki fantastyczne stosowane są z umiarem i subtelnością, co sprawia, że wydarzenia stają się wiarygodne. Nie jestem wielkim fanem fantasy, niemniej jednak Ursula LeGuin już zdobyła uznanie w moich oczach i z pewnością sięgnę po kolejne części Ziemiomorza.

Finkla | 2019-03-19
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 19 marca 2019

Klasyka fantasy, pierwszy tom cyklu o Ziemiomorzu (chociaż już wcześniej ukazywały się opowiadania z tego uniwersum). Kiedyś już tę książkę czytałam, ale zajrzałam jeszcze raz. Krótka powieść jak na taką sławę. Fabuła przedstawia pierwsze kroki wielkiego czarnoksiężnika Geda zwanego Krogulcem (który pojawia się we wszystkich tomach).

Książka wprowadza w świat — bardzo silnie związany z morzem. Jak na archipelag przystało. Ludy zamieszkujące poszczególne wyspy nieco się między sobą różnią. Kolorem skóry, stosunkiem do nieznajomych, charakterem, zwyczajami. Czuć rozmach i bogactwo świata.

Nieco więcej szczegółów tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2019/03/czarnoksieznik-z-archipelagu-poczatek.html

shuch | 2012-06-11

Gdybym się nie naczytała, że to arcydzieło, to zawiodłabym się na pewno mniej. Po lekturze zupełnie nie mogę zrozumieć tych zachwytów. Mimo że "Czarnoksiężnika..." czyta się przyjemnie i lekko (być może nazbyt) to brakuje mi w nim wielu rzeczy. Fabuła jest zbyt jednowątkowa, świat nakreślony za bardzo mgliście, cały przekaz jest strasznie... prosty. Brakowało mi w tej historii jakiejś finezji, suspensu, czegoś, co porywa i przykuwa czytelnika.
Bo bardziej przewidywalnie chyba być nie mogło - cudowne dziecko z biednej rodziny zostaje najwspanialszym czarodziejem wszech czasów. Może to i podstawa do wysnucia ciekawej historii, ale ta jest bardzo beznamiętna i zbyt szybka. Cała powieść sprawia wrażenie szkicu i na pewno pomogło by jej, gdyby była dłuższa i gdyby czytelnik mógł poznać lepiej bohaterów i miejsca.
Strasznie irytował mnie wszędobylski deus ex machina, który, szczególnie w fantasy, ma rację bytu ale tu był tak bardzo nachalny, że aż nieznośny. Autorka nie próbowała nawet...

Wkp | 2016-08-31
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

CZARNOKSIĘŻNIK Z ZIEMIOMORZA

Od premiery tej otwierającej cykl „Ziemiomorze” powieści minęło już niemal 50 lat, a jednak „Czarnoksiężnik z archipelagu” nieodmiennie bawi i urzeka wszystkich miłośników fantastyki. Adaptowany na różne media, w tym skrytykowany przez autorkę serial telewizyjny, zagościł także na półkach, jako bardzo dobrze przygotowany audiobook, którego słucha się z prawdziwą przyjemnością.

Bohaterem opowieści jest chłopiec imieniem Duny, żyjący w małej wiosce na wyspie Gont syn kowala, zajmujący się wypasanie kóz na górskich stokach. Duny wychowuje się bez matki, pod okiem surowego taty i nawet ciotka, która zastępowała mu rodzicielkę tak naprawdę nigdy nazbyt się nim nie interesowała. Zmiana nadchodzi pewnego dnia, kiedy owa ciotka, a przy okazji także i wiejska czarownica, odkrywa w nim magiczne zdolności i rozpoczyna naukę chłopca. Niestety daleką od tego, czego można by się spodziewać. Kilka lat później dochodzi do ataku korsarzy i to właśnie nie kto inny, jak...