Pnin

Wydawnictwo: Muza
8372005958

Pnin, czwarta anglojęzyczna powieść Vladimira Nabokova, wydana bezpośrednio po Lolicie, jest utworem, który podoba się także osobom nie lubiącym innych dzieł tego autora. Nic dziwnego, można odnieść wrażenie, że to najbardziej przystępne, tradycyjne i najmniej skomplikowane z powieściowych dzieł pisarza, można je czytać jako powieść komiczną, uniwersytecką (campusową) czy jako wzruszającą historię o nieszczęsnym, nieprzystosowanym emigrancie. Niektóre możliwe sposoby lektury są jednak pułapkami zręcznie zastawionymi przez autora, który stworzył literacką konstrukcję znacznie bardziej wyrafinowaną, kunsztowną i przemyślną, niż wydaje się na pierwszy czy nawet drugi rzut oka. Raz jeszcze Nabokov rozgrywa z czytelnikiem subtelną partię literackich szachów, wymagającą lektury uważnej, świadomej i jak najdalszej od naiwności, najlepiej lektury powtórnej. Co nie znaczy, że odbiorca czytający tę powieść inaczej, nie może mieć naprawdę sporej satysfakcji.

Niewielka książeczka, zawiera tyle treści, że należy poświęcić jest 100 procent uwagi, a najlepiej przeczytać ponownie :).
Pnin jest postacią, którą chciałoby się poznać.

Luiza | 2014-06-24
Przeczytana: 23 czerwca 2014

Pnin, profesor Pnin. Żyje sobie w swoim pninowskim świecie, który lekko odbiega od otaczającej go rzeczywistości. Jest niezdarny, łatwowierny i niekoniecznie przez to uroczy, ale jest w nim coś, co powoduje, że staje się naszym faworytem i to jemu kibicujemy. Od samego początku darzymy go sympatią z tymi jego wełnianymi skarpetami, 'czerwone w liliowe romby'.
Nabokov nie tylko pokazuje problem emigracji, ale przez 'Pnina' uświadamia nam, jak los bywa kapryśny i jak człowiek może niewiele znaczyć. Tyle, że autor ubrał to wszystko w miłą i zabawną historię, którą czyta się łatwo i przyjemnie.

Gra_ce | 2012-01-04
Przeczytana: 2001 rok

Profesor Pnin mnie ot po prostu wzrusza. Nie zawstydził się, że zobaczyłam jego sztuczną szczękę w szklance, opowiedział o straconej dla niego byłej żonie i byłej ojczyźnie i cóż - jestem już tym zobowiązana i nie chcę szydzić z jego niedoskonałego akcentu, roztargnienia i niewielkiego naukowego "dorobku". Choć loża szyderców wydaje się być tak oczywistą perspektywą patrzenia na jego życie i jemu podobnych.

PaniZima | 2012-08-08
Na półkach: Przeczytane, Warto było
Przeczytana: 10 lipca 2006

Kochana książeczka. Pnin wsiada do nie tego pociągu, w obcym mieście ginie mu bagaż, słabie na ławce w parku, i co będzie dalej? Cały Nabokov.
Kupić i trzymać obok łóżka.
Nic dziwnego, że Nabokov pisał ją równolegle do "Lolity", ta książka była odskocznią od wszystkich mrocznych zakamarków duszy...

chiara | 2012-04-29
Przeczytana: 14 kwietnia 2011

Nabokov udając narratora najpierw wzbudza w czytelniku sympatię do bohatera, profesora Pnina, by potem dać do zrozumienia, że daliśmy się nabrać. Świetnie napisane.

Maska | 2017-06-01

Jest uroczy, ale nie powala. Mądry, ale momentami za ckliwy.

mm8371 | 2014-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2014

Wielki, pancerny muł
Ma trochę Twoich i moich wad
Wielki, pancerny muł
Z tym swoim ciągle upartym łbem
Niewiele mówi, rozpędza się
Idzie jak czołg, idzie jak czołg
I nic nie zatrzyma już go

Profesor Pnin jest zawsze profesorem Pninem...w stu procentach ..nawet we śnie...Nie idzie z otaczającymi go ludźmi i rzeczywistością na żadne układy czy kompromisy.Mimo,że los i historia nie darzyły go przesadną sympatią jest niezruszony jak skała.Nie obchodzi a zapewne nawet nie dostrzega ,że jego postawa skazuje go na śmieszność i opinię zbzikowanego niedorajdy i dziwaka.
Książka jest zabawna i dowcipna.Bawią nas i śmieszą kolejne gafy profesora ale w skrytości ducha budzi się podziw dla tego cudaka,który za wszelką cenę chce być sobą...i chyba dlatego ta historia kończy się jego rejteradą przed osobą mogącą zburzyć jego wizję świata i własnego w nim miejsca.
Polecam...nie tylko dla poprawy nastroju...ale choćby dla tej nostalgii za Rosją,którą dostrzegamy w równym stopniu u narratora jak i...

allison | 2011-04-21

Książka mnie rozczarowała - chyba jedna z najsłabszych powieści Nabokova. Problem emigracji - ciekawy, ale podany w bardzo niestrawny sposób...Mnie jakoś ta powieść nie rozbawiła.

Biedny Timofiej Pnin, osoba, która zrobiła na mnie prawie tak wielkie wrażenie, jak kochana Esther ze "Szklanego klosza". Wspaniała książka! Wspaniale spędzony czas.
W końcu to literatura rosyjska - klasa sama w sobie.

mamalgosia | 2012-03-27
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 25 marca 2012

Za Nabokova zabierałam się z „jaką taką nieśmiałością”. Pewna zaprzyjaźniona miłośniczka tego pisarza na początek poleciła mi „Pnina”. Przyznaję się, jak studentka germanistyki, bałam się skonfrontować swoją ocenę z opinią mojej doświadczonej przewodniczki po Nabokovie.
„Pnin” jest podobno jedyną książką Nabokova, która podoba się wszystkim. Jestem potwierdzeniem tej teorii. Mnie także podobała się ta książka.
Tytułowy Pnin jest rosyjskim profesorem, który wykłada język rosyjski na amerykańskim Uniwersytecie Waindell. Timofiej Pnin jest niezwykle uroczym, nieco niezgrabnym i rozbrajającym starszym panem. Ma bardzo niepraktyczną specjalizację i okoliczności zmuszają go do nauczania swojego języka ojczystego. Jego lektoraty nie cieszą się szczególnym powodzeniem. Na Uniwersytecie trzymany jest przez sentyment, jakim darzy go dziekan – doktor Hagen.
Mimo swego talentu do popadania w kłopoty (a może właśnie dzięki niemu) Pnin nie traci pogody ducha. Ten prostolinijny człowiek cieszy...