Inne głosy, inne ściany

Wydawnictwo: Albatros
Other Voices, Other Rooms
literatura piękna
Marcin

Osierocony przez matkę trzynastoletni Joel Knox wychowuje się w nowym Orleanie pod opieką ciotki. Pewnego dnia dowiaduje się, że ma jechać na prowincję, do domu ojca, by tam rozpocząć nowe życie. Wrażliwy i obdarzony ogromną wyobraźnią, trafia do świata, którego nie potrafi zrozumieć. Ojcowska posiadłość, niszczejąca i porośnięta dziką roślinnością, okazuje się miejscem tajemniczym i niepokojącym, pełnym niewyjaśnionych odgłosów, dziwnych przedmiotów i obcych ludzi. Również długo wyczekiwane spotkanie z ojcem przynosi ogromny zawód - pan Sansom okazuje się niezdolnym do nawiązania jakiegokolwiek kontaktu paralitykiem. Osamotniony Joel rozpaczliwie walczy o miłość otoczenia, zabiegając o względy i uwagę kolejnych ludzi - krewniaka, czarnoskórej służącej, wreszcie dziewczynki z sąsiedztwa. Głód uczuć skazuje chłopca na wiele rozczarowań, a wytęskniona miłość okazuje się niejednoznacznym, trudnym do okiełznania uczuciem, które pojawia się w najmniej spodziewanym momencie.

Znakomita, przejmująca powieść znanego amerykańskiego pisarza, autora między innymi niezapomnianego 'Śniadania u Tiffany'ego', wzruszająca historia o narodzinach tożsamości oraz seksualności w niezrozumiałym i obcym świecie.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

misia | 2018-10-23

niby nie takie najgorsze a jednak okropne.

paleetmince | 2018-09-15
Przeczytana: 15 września 2018

ta książka była dla mnie jak sen z piątku na sobotę, kiedy wiem, że nie muszę rano wstać.
spokojnie z głównym bohaterem podróżowałam, obserwowałam i dałam się ponieść fantazji.
jeśli ktoś nie rozumie tej książki - znaczy, że całkiem zatracił swoje dzieciństwo i dodatkowo nie jest na tyle emocjonalnie elastyczny by znów mieć 13 lat. nawet na czas czytania...

πPi | 2018-05-18

Truman Capote nie zawodzi. Jego niepowtarzalny styl zostaje w głowie i, strona po stronie, przeszywa każdą myśl.
"Inne głosy, inne ściany" to bardzo dobry tekst. I specjalnie używam tutaj słowa "tekst", ponieważ właśnie tak mi się jawi. Nawet nie jako historia, bo ona sama w sobie może nawet nie jest tak dobra, ale to jak została zapisana - tak, zdecydowanie sposób zapisu zrobił z niej prawdziwą perełkę.
Joel to dziecko, sierota. Chłopiec musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, a jest to rzeczywistość brutalnie samotna. Bez matki, z właściwie martwym ojcem...
Dorastanie nigdy nie jest łatwe, ale żeby było tak trudne? Tego nikomu nie życzę.
W tej krótkiej książce (206 str.) można odnaleźć morze inspiracji. Pełno tutaj pięknych opisów, desperackich przemyśleń i trudnych wyborów. Bohaterowie są wyraziści.
Czy można się z kimś utożsamić? Ja najbardziej polubiłam nie tych z pierwszego planu. Oni wydali mi się wręcz odpychający. Moją faworytką jest Idabel - niesforna dziewczynka o...

Bartek | 2017-11-21

Mnie nie urzekła. Prawdą jest, że książka jest dobrze napisana z perspektywy technicznej o czym można przeczytać w komentarzach poniżej ale gdzie fabuła? Cała opowieść stoi w miejscu, w całej książce nie dzieje się nic. Chłopiec przyjeżdża do małego, zabitego dechami miasteczka i po prostu tam jest. Postrzeganie świata oczami dziecka nie wnosi nic nowego, no można by się zatrzymać nad wybujałą wyobraźnią bohatera ale poza tym nic nowego.

RyBy RyBy | 2017-10-29
Przeczytana: 29 października 2017

"- Proszę Cię, powiedz mi to, co chcę usłyszeć.
- Wszystko będzie dobrze"

Na początku książka niebezpiecznie dąży do banalnej powieści o dorastaniu, niemal kopii powieści M. Twaina. Na całe szczęście nie dałem się zwieść i zasmakowałem esencji tego debiutu T. Capote. Jest tu pewne napięcie, może dlatego że sam autor był bardzo ekscentryczną postacią i jego postacie w późniejszych dziełach zachowują się dość dziwnie i czeka się co strasznego, ale zarazem prawdziwego może się zdarzyć (gwałt, romans, zakazana miłość?). Warto czekać i warto się trudzić nadążając za głównym bohaterem, choćby dla takich pięknych rozmów, jak ta, z której pochodzi początkowy cytat.

książek: 2080
tyberiusz | 2017-05-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

,,Opowiadał, że te nagromadzone wspomnienia przeszłości zawładnęły nim nagle pewnego mroźnego grudniowego popołudnia, gdy zawędrował nad staw koło Młyna Kapelusznika, gdzie niegdyś nauczył się pływać i gdzie pewnego strasznego dnia ugryzł go wąż mokasyn. Spokojne wody stawu, opuszczone i zapomniane w zamglonym świetle bladego słońca były niczym jego podświadomość, kryjąca w swoich mrocznych głębinach wszystkie dni i tygodnie dzieciństwa. Wpatrując się w ten melancholijny staw, zobaczył zarys zupełnie innej, nowej książki, już nie o płytkim i gładkim świecie nowojorskiej elity z Piątej Alei, którego właśnie nie znał, ale o zagubionym, samotnym, dorastającym chłopcu, umierającym z tęsknoty za miłością w ukrytym wśród pól miasteczku Alabamy. Jedno za drugim zaczęły napływać wspomnienia. ,,Ogarnęło mnie podniecenie - odmiana twórczego transu. Wracając do domu zabłądziłem i zataczałem koła po lesie, bo w głowie wirowała mi cała książka."
...
Podczas samotnych i ciężkich miesięcy...

allison | 2017-05-09
Przeczytana: 08 maja 2017

„Inne głosy, inne ściany” to debiutancka powieść Trumana Capote’a. Widać w niej już jednak doskonały warsztat literacki, umiejętność snucia wciągających historii oraz kunsztowny język.

Opowieść o trzynastolatku, który po śmierci matki trafia do domu sparaliżowanego ojca, śledzi się jednym tchem i trudno się od niej oderwać. Sprawiają to: oryginalna fabuła, jedyny w swoim rodzaju klimat oraz ciągłe wyczekiwanie na coś, co dopiero ma nadejść.

Interesujące jest tu pokazanie świata przez pryzmat doświadczeń i przeżyć dziecka, które nie wszystko pojmuje i stara się tłumaczyć sobie świat na własny użytek.
Dużą rolę w jego życiu odgrywają ludzie, wokół których się obraca. Nie jest ich wielu, to zaledwie parę osób, ale wywierają one wielki wpływ na losy Joela, na jego sposób postrzegania otoczenia i na dojrzewanie.

Autor nie od razu zdradza nam wszystkie szczegóły historii i to na pewno jeden z największych atutów tej magnetycznej opowieści. Przeszłość bohaterów otaczających Joela...

Wojciech Gołębiewski | 2017-03-06
Przeczytana: 06 marca 2017

Truman Capote (1924 -84) - wyjątkowo wrażliwy i subtelny pisarz, na co miał niewątpliwie wpływ jego homoseksualizm, jak i w pewnym sensie alkoholizm. "W pewnym sensie" - bo to feedback raczej: jego nadwrażliwość przyczyniła się do alkoholizmu. Wikipedia:

".....Debiutował jako nowelista zbiorem 'Zatrzaśnij ostatnie drzwi' (1943, 'Shut the Final Door'), po którym wydał kilka jeszcze tomów opowiadań wyróżniających się subtelnością psychologicznego rysunku postaci, ulotnością nastroju i wdziękiem stylistycznym, ale uznaną pozycję literacką zdobył dzięki dwóm powieściom – /Inne głosy, inne ściany' (1948, 'Other Voices, Other Rooms'), zawierające wyraźne pierwiastki autobiograficzne opowieści o dojrzewaniu uczuciowym młodego chłopca, i 'Harfa traw' (1951, 'The Grass Harp'), której bohaterowie uciekają w dzieciństwo, chroniąc się w ten sposób przed okrucieństwem „normalnego” życia, i rezydują gromadnie w rozrosłym drzewie.
Podobne przesłania zawiera...

lobuz09 | 2016-11-06
Przeczytana: 05 listopada 2016

Do mnie nie trafiła. Chyba jestem za prostym człowiekiem :)
Opowieści głównego bohatera Joela, jego postrzeganie świata jak dla mnie nie trzymają się kupy i często nie wiedziałem, o co mu chodzi.

Ewelina Wojciuk | 2016-09-29

Truman Capote - nazwisko nie obce którego z niczym konkretnym nie potrafiłam połączyć. A tu nagle łup... wpadam na listę książek wszech czasów, "Inne głosy, inne ściany" plus nazwisko = zaskoczenie... Najcudowniejsze, pozytywne zaskoczenie w trakcie czytania! Inteligenta, subtelna i zaskakująca...