The Breast
pierś, groteska, roth
literatura piękna

Groteskowa, z lekka skandalizująca, choć nie pozbawiona podtekstów filozoficznych opowieść o tym, jak wykładowca literatury na uniwersytecie stanu Nowy Jork zmienił się w kobiecą pierś.

Na podstawie opinii Państwowego Instytutu Wydawniczego

Michał Kuziemski | 2019-10-09
Przeczytana: 09 października 2019

„Pierś” to opowiadanie Philipa Roth’a, w którym po raz pierwszy przedstawia nam swoje drugie (po Zuckermanie) alter ego - Davida Kepesh’a. Spotkanie jest dość krótkie, bo obliczone na około 60 stron, jednak nie sposób go zapomnieć. Poznajemy Davida, wykładowcę literatury na uniwersytecie stanu Nowy Jork, na chwilę przed tym jak zamienia się w pierś. Jednak nie jakieś tam niezauważalne, o nikłych rozmiarach piersiątko, a ogromną, rozmiarem zbliżoną do dorosłego mężczyzny, kobiecą pierś. Pytanie czy to początek czy koniec jego problemów?

Roth ewidentnie eksperymentuje tu ze swoim warsztatem. Jest to początkowa faza jego twórczości i czuć, że poszukuje kierunku rozwoju, ograniczając się do wyjątkowo krótkiej fabuły i dotykając historii naznaczonej elementami wykraczającymi poza świat rzeczywisty. Roth jest jednak pisarzem, który najlepiej czuje się ukazując dojmującą codzienność w szalonej rzeczywistości i wkraczając głęboko w losy swoich bohaterów, na co tu nie ma ani miejsca ani,...

matram | 2018-09-23

Już kiedyś zrezygnowałam z sięgnięcia po ten utwór po tym, jak przeczytałam, że opowiada o mężczyźnie zamienionym w kobiecą pierś (hmm….?). Jednak zmieniłam zdanie z kilku powodów. Po pierwsze po ostatnim moim spotkaniu z Rothem stwierdziłam, że chciałabym poznać jego twórczość kompleksowo, po drugie jest to bardzo krótka książeczka – mająca zaledwie 60 stron mikropowieść, a poza tym była dostępna w antykwariacie, w którym dość często kupuję książki. Uznałam, że mogę „zaryzykować” mimo, że sam pomysł na książkę – surrealistyczny i groteskowy niezbyt trafia w mój gust.

„Pierś” należy, obok „Nauczyciela pożądania” i „Konającego zwierza”, do cyklu powieści o Davidzie Kapeshu – nowojorskim profesorze literatury, którego życie wypełniają kobiety. Otrzymuje od nich czasem rozkosz i wolność, a niekiedy udrękę i uwiązanie. W tej pierwszej mikropowieści zaczynającej wspomnianą trylogię, pewnego dnia, prawie ni z tego ni z owego, David zafascynowany kobiecymi biustami przeobraża się w...

Michal Zacharzewski | 2016-12-26
Przeczytana: 07 listopada 2016

Philip Roth już od wielu lat uchodzi za murowanego kandydata do nagrody Nobla z literatury. Wiadomo jednak, że Akademia niechętnie nagradza „murowańców” i częściej wskazuje autorów mało znanych bądź – tak jak w tym roku – nieoczywistych. Trochę szkoda, bo 83-letni Roth najlepsze powieści ma już za sobą i prawdopodobnie nigdy już nie zostanie wyróżniony. Z drugiej strony zdobył uznanie znów, osiągnął sukces komercyjny i na pewno przejdzie do historii XX-wiecznej literatury. Czego więcej chcieć?

Mikropowieść Pierś napisał w 1972 roku, a więc trzy lata po Kompleksie Portnoya, któremu zawdzięcza sławę oraz miano czołowego skandalisty amerykańskiej literatury. Jej głównym bohaterem jest profesor literatury David Kepesh, człowiek cierpiący na liczne frustracje seksualne. Pewnego dnia ten nieszczęśnik zapada na dziwną chorobę, w wyniku której zamienia się w ważącą kilkadziesiąt kilogramów kobiecą pierś. Ląduje w szpitalu, gdzie jest karmiony dożylnie. Odwiedzany przez rodzinę, przyjaciół...

elentari | 2016-05-15

Ileż trzeba mieć gracji, bezczelności, rozmachu i niekonwencjonalnego poczucia humoru, żeby napisać hiperrealistyczną powieść o facecie zmienionym w pierś. No naprawdę. Nawet Gregor - robak - Samsa Kafki nie robi takiego wrażenia.

artcor | 2013-09-21

Wymyślić taką historię mógł tylko Roth ;)

aga | 2013-06-02
Przeczytana: sierpień 2012

Oryginalne ujęcie, ale czy skandalizujące - może w 1989r. tak.
konsekwentna narracja głównego bohatera - piersi.

nellanna | 2010-07-11
Przeczytana: maj 2010

Dziwaczny eksperyment, ale krótki, wiec można zaryzykować i ocenić.

| 2010-06-28

Kolejna, tym razem mikropowieść Rotha o amerykańskim wykładowcy Davidzie Kepeshu. Oddając, jak zwykle, hołd niesamowitemu pisarstwu autora "Piersi", niestety, muszę stwierdzić iż kolejna powieść o Kepeshu zaczęła mnie nieco nużyć, przede wszystkim powielaniem przemyśleń, poruszanych kwestii etc. Oto kolejne odnalezienie się w żydowskim środowisku karierowicza lat 70.
Jednakże polecam- dla wszystkich ciekawych pisarstwa Rotha.