The Breast
pierś, groteska, roth

Groteskowa, z lekka skandalizująca, choć nie pozbawiona podtekstów filozoficznych opowieść o tym, jak wykładowca literatury na uniwersytecie stanu Nowy Jork zmienił się w kobiecą pierś.

Na podstawie opinii Państwowego Instytutu Wydawniczego

| 2010-06-28

Kolejna, tym razem mikropowieść Rotha o amerykańskim wykładowcy Davidzie Kepeshu. Oddając, jak zwykle, hołd niesamowitemu pisarstwu autora "Piersi", niestety, muszę stwierdzić iż kolejna powieść o Kepeshu zaczęła mnie nieco nużyć, przede wszystkim powielaniem przemyśleń, poruszanych kwestii etc. Oto kolejne odnalezienie się w żydowskim środowisku karierowicza lat 70.
Jednakże polecam- dla wszystkich ciekawych pisarstwa Rotha.

Michal Zacharzewski | 2016-12-26
Przeczytana: 07 listopada 2016

Philip Roth już od wielu lat uchodzi za murowanego kandydata do nagrody Nobla z literatury. Wiadomo jednak, że Akademia niechętnie nagradza „murowańców” i częściej wskazuje autorów mało znanych bądź – tak jak w tym roku – nieoczywistych. Trochę szkoda, bo 83-letni Roth najlepsze powieści ma już za sobą i prawdopodobnie nigdy już nie zostanie wyróżniony. Z drugiej strony zdobył uznanie znów, osiągnął sukces komercyjny i na pewno przejdzie do historii XX-wiecznej literatury. Czego więcej chcieć?

Mikropowieść Pierś napisał w 1972 roku, a więc trzy lata po Kompleksie Portnoya, któremu zawdzięcza sławę oraz miano czołowego skandalisty amerykańskiej literatury. Jej głównym bohaterem jest profesor literatury David Kepesh, człowiek cierpiący na liczne frustracje seksualne. Pewnego dnia ten nieszczęśnik zapada na dziwną chorobę, w wyniku której zamienia się w ważącą kilkadziesiąt kilogramów kobiecą pierś. Ląduje w szpitalu, gdzie jest karmiony dożylnie. Odwiedzany przez rodzinę, przyjaciół...

elentari | 2016-05-15

Ileż trzeba mieć gracji, bezczelności, rozmachu i niekonwencjonalnego poczucia humoru, żeby napisać hiperrealistyczną powieść o facecie zmienionym w pierś. No naprawdę. Nawet Gregor - robak - Samsa Kafki nie robi takiego wrażenia.

aga | 2013-06-02
Przeczytana: sierpień 2012

Oryginalne ujęcie, ale czy skandalizujące - może w 1989r. tak.
konsekwentna narracja głównego bohatera - piersi.

nellanna | 2010-07-11
Przeczytana: maj 2010

Dziwaczny eksperyment, ale krótki, wiec można zaryzykować i ocenić.

artcor | 2013-09-21

Wymyślić taką historię mógł tylko Roth ;)

PannaJoanna | 2016-10-30
Przeczytana: 30 października 2016