Rybak znad Morza Wewnętrznego

Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Okładka książki Rybak znad Morza Wewnętrznego
Ursula K. Le Guin
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Po raz pierwszy w jednym tomie fantasy, science fiction
Po raz pierwszy w jednym tomie
The Wind's Twelve Quarters, A Fisherman of the Inland Sea, Four Ways to Forgivenss, The Birthday of the World, The Telling
Prószyński i S-ka
2016-11-08
2016-11-08
Paweł Lipszyc, Agnieszka Sylwanowicz, Paulina Braiter-Ziemkiewicz, Zofia Uhrynowska-Hanasz, Lech Jęczmyk
czarodziej fantastyka fantastyka i fantasy książki fantasy literatura fantasy magia podróż smok walka dobra ze złem zaczarowana kraina
Inne

Pięć dróg ku zrozumieniu

Jeśli ktoś pokochał "Sześć światów Hain", to na pewno znajdzie tu coś dla siebie. Zbiór dziesiątek opowiadań i minipowieści to doskonałe źródło uzupełniające.

Znaczna część tego zbioru to opowiadania będące rozwinięciem tematyki niektórych powieści ze świata Hain. Dzięki nim możemy wrócić na poszczególne planety i poznać ich mieszkańców lub wydarzenia z całkiem innej perspetywy.

Oprócz rzeczonych Hainowskich opowiadań, napotkamy całą masę utworów o innej tematyce. Jak zawsze w przypadku pani Le Guin, są one wypełnione psychologicznymi rozważaniami, których autorka jest mistrzem.

Niestety nie wszystkie opowiadania trzymają równy poziom. Mamy tu również opowieści ze świata magii, częściowo być może powiązane z cyklem "Ziemiomorze", którego nie czytałem. Mamy też spotkania z obcymi rasami i podróże kosmiczne (gorąco polecam przedostatnią nowelkę "Raje Utracone"). Niestety mamy też jakieś dziwne twory, jak na przykład opowieść o tym co myśli drzewo, opis podróży po umyśle wariata czy relację ze wspinaczki człowieka po budynku.

Ogólnie odstajemy zbiór 38 opowiadań, z których większość jest zdecydowanie na plus. Dla fanów Ekumeny - pozycja obowiązkowa. Dla fanów psychologicznego science-fiction również. Inni mogą się tu nieco zmęczyć.

W porównaniu do Ziemiomorza ta pozycja bardzo mnie rozczarowała. Jest w niej kilka genialnych opowiadań, jednak zdecydowana większość jest dosyć miałka i nie dałem rady ukończyć całości. W wielu opowiadaniach jest mowa o seksie w tym sporo o seksie homoseksualnym jednak zwykle nie służy to niczemu. Jest kilka, jeśli nie kilkanaście opowiadań w których kobiety są krzywdzone. Chyba wszyscy negatywni bohaterowie są mężczyznami. Nie jestem pewien czy autorka działała w ruchu feministycznym, jednak nie zdziwłbym się gdyby tak było gdyż w wielu opowiadaniach prezentuje dość stereotypowy obraz obu płci.

Jeśli ktoś uważa, że przesadzam to proszę - z wprowadzenia do opowiadania "Królowa Zimy": "[..]Lewa ręka ciemności zmartwiła lub rozgniewała niektóre feministki, ponieważ w stosunku do hermafrodytycznych istot użyłam tam form rodzaju męskiego. Przygotowując opowiadanie do nowego wydania, dostrzegłam szansę skorygowania owego uchybienia. W tej wersji używam rodzaju żeńskiego dla wszystkich Getheńczyków[..]".

Niniejszy zbiór opowiadań fantasy oraz science-fiction Ursuli LeGuin, który wpadł mi w ręce to połączone wydawnictwo czterech zbiorów opowieści oraz jednej mini powieści tej amerykańskiej Pisarki. Szczerze mówiąc jestem trochę zawiedziony, ponieważ nie czytałem wcześniej nic tej Autorki a pozytywne recenzje jej twórczości kazały mi się spodziewać prawdziwej literackiej uczty. Uczta może i była, ale tylko przez pierwszą połowę zbioru a niestety czytając dalej niemiłosiernie się wynudziłem. Pierwsza połowa to opowiadania ciekawe, nietuzinkowe, barwne i wciągające. Autorka pokazuje w nich prawdziwy kunszt pisarski oraz rozmach swobodnie wędrując od fikcji naukowej po zwykłą fantasy. Możemy też wyciągnąć z niektórych jakiś morał, przesłanie czy naukę jak np. w życiu zawsze coś odbywa się kosztem czegoś tzn. sukces w jednej dziedzinie może spowodować porażkę w innej, którą zaniedbaliśmy. W drugiej połowie książki opowiastki stają się coraz dłuższe i jakby bardziej rozmyte, pozbawione jakiejś myśli przewodniej. Jeśli chodzi o mini-powieść to niestety przeczytałem tylko jej początek i koniec a większość przekartkowałem. Ponieważ to moje pierwsze spotkanie z tą Autorką sądzę, ze jeszcze dam jej szansę, póki co jest nienajgorzej a nawet całkiem dobrze. Jednak przydługie opowiadania bez puenty to nie do końca to, co chcę czytać. Zobaczymy. Póki co ocena dobra. Sześć gwiazdek.

Kolejny z obszernych zbiorów pióra Le Guin. Tym razem mamy do czynienia z samymi opowiadaniami różnych gatunków. Oczywiście są teksty lepsze i słabsze ale jak dla mnie przeważają te lepsze.

Może marnej literatury, które przepłynęło mi przed oczami przez cały zeszły rok wymagało odtrutki. Stąd ta pozycja - mój prywatny detoks literacki. Może mniej znane to utwory, ale jestem pewna, że każdy znajdzie coś dla siebie: krótkie humorystyczne powiastki; spora nowela o sile opowiadanego słowa i głodzie książki; baśniowe utwory w stylu orientalizującym; opowiadania o cudownej technologii, która przynosi nieoczekiwane efekty; dużo otwartości w podejściu do zachowań seksualnych w opowiadaniach socjologicznych i moje ulubione cztery utwory traktujące o przemocy wobec kobiet i drodze do zmian i przebaczenia. Polecam bardzo.

Dobrnęłam jedynie do dwóch trzecich, chociaż bardzo nie lubię nie kończyć książek. Szkoda, po Ziemiomorzu spodziewałam się bardzo wiele a dostałam kilka ciekawych ambitnych opowiadań i całą resztę nudnych powielających się historii, coraz bardziej zresztą i często zupełnie nie potrzebnie dla fabuły przesiąknięte scenami seksu, graniczących momentami z pornografią. Czytając ten zbiór opowiadań miałam wrażenie że autorka chciała napisać ich po prostu jak najwięcej i powtarzała po prostu pewne tematy i fabułę. Nie jest jednak tak że nie widzę nic dobrego w tej książce, wyróżnia się na tle innych książek bogaty i wyrobiony styl pisarki. Nie wystawiam oceny gwiazdkowej, to zbyt nierównomierny zbiór by oceniać go jako całość

Czasem, aby poznać prawdę o jasnych i ciemnych stronach człowieczeństwa, aby uwypuklić i zobaczyć wyraźniej pewne cechy i zachowania, które nas charakteryzują, pomocne może okazać się przeniesienie tła opowieści do zupełnie nieznanego i nietypowego dla nas otoczenia - w inny czas, inną kulturę, a może nawet - do innego świata.

Taki oto wniosek nasuwa się po przeczytaniu najnowszego wydanego po polsku zbioru utworów znakomitej pisarki Ursuli Le Guin - "Rybak znad morza wewnętrznego". Zawarte w nim opowiadania i powieści przedstawiono w kolejności chronologicznej, dzięki czemu możemy obserwować, jak zmieniał się styl autorki na przestrzeni lat. Tematami przewodnimi tej ponad 1000-stronnicowej lektury sa sprawy trudne i ważne, takie jak tolerancja, szacunek do drugiego człowieka, granice, które dzielą i
nie pozwalają nam żyć obok siebie. A także to co nas łączy.

W związku z podróżami kosmicznymi pojawiają się dwa powiązane ze sobą pytania.
Pierwsze - czy możemy świadomie podjąć decyzję o podróży do innego świata, jeśli oznacza ona, że naszych bliskich i wszystko co znamy widzimy po raz ostatni w życiu? I drugie - co stałoby się, gdyby możliwe było podróżowanie pomiędzy światami z prędkością większą niż prędkość światła - a więc bez konieczności doznawania przesunięcia czasowego? Czy wyruszanie w takie podróże byłoby moralne? Tym pytaniem dochodzimy do kolejnego ważnego punktu, jaki pojawia się w historiach Le Guin - wpływie kultury przybyszów na inne, istniejące w świecie będącym celem odwiedzin. Na kartach książki spotykamy się ze wspomnianym tematem w wielu rożnach konfiguracjach, a konsekwencje takich działań czesto pozostaja trudne do przewidzenia.

Przedostania pozycja w zbiorze: "Urodziny świata", to obraz sztucznie stworzonego społeczeństwa - grupy ludzi umieszczonej na statku kosmicznym, którego zadaniem jest dotarcie na nową planetę. Odległość jest na tyle duża, że osiągnięcie przez statek celu podróży ustalono na sześć ludzkich pokoleń. Opowieść rozpoczyna się w momencie, gdy na statku od dawna nie żyje już nikt z tych, którzy kiedykolwiek postawili stopę na Ziemi. Czy fakt, iż od wielu pokoleń ludzie rodzili się i umierali na statku pozostanie bez wpływu na ich dążenia?

Podróż przez świat Ekumeny kończy "Opowiadanie świata" - piękna powieść o tym, iż czasem pomimo popełnionych błędów, nie wszystko zostało stracone na zawsze. Utracona kultura bowiem, może przetrwać dziesiątki lat w ludzkiej pamięci i sercach.
I czasem można ją jeszcze odzyskać.

"Dokąd mnie w swej dobroci przewodnicy wiodą,
tam idę, idę lekko
i nie ma śladów stóp
w pyle, co za nami."

Taki oto wniosek nasuwa się po przeczytaniu...

Liczne powieści ze światów Hain, z różnych czasów i o bardzo różnych zagadnieniach. Poznamy dwie planety, na których niewolnictwo było tak stare i tak zakorzenione, że wytworzyło unikalną kulturę znajdującą sens w posłudze. Poznamy trudne zagadnienie przypadkowej podróży w czasie i podróży natychmiastowej. Poznamy w końcu człowieka tak charyzmatycznego, że został obwołany bogiem dwa razy na dwóch różnych światach. Odbędziemy wspaniałą podróż na statku pokoleniowym z Ziemi w nieznane.
Wspaniały zbiór opowiadań science-fiction poszerzający horyzonty i pokazujący jak wyjątkowe jednostki mogą wpływać na całe światy.

Cała opinia do przeczytania na: http://kaginbooks.blogspot.com/2017/11/168-rybak-znad-morza-wewnetrznego.html

W końcu! W moich łapkach wspaniałe zwieńczenie dwóch poprzednich tomów: "Ziemiomorza" oraz "Sześć światów Hain". Absolutnie cudnie prezentująca się na półce "cegiełka", która porwała mnie na powrót we wspaniałe światy, zaczarowała talentem autorki i pozwoliła zapomnieć na długi czas o problemach znajdujących się poza kartami książki. Zaskakująca różnorodność oraz tematyka, poruszająca często znacznie głębsze problemy, niż pozornie się wydaje? Tylko u pani Le Guinn!
[...]

Nigdy więcej cegieł 900+ !!! Ani do torebki, ani w podróż. Nadmienię, że korzystam tylko z bibliotek ( tak liczba mnoga ). Nie dałam rady przeczytać w trzy m-ce. Finał taki, że nie przeczytałam całej. Ot po prostu będę wypożyczać jednak wszystko osobno. Warto brać się za to - gdy mamy tydzień urlopu ew. jak kupimy i może leżeć na półce rok i będziemy czytać po opowiadaniu. Zresztą twórczośi Pani Le Guin nie trzeba zachwalać. Od "Ziemiomorza" jestem zakochana i miłość trwa niezagrożona.

• Do kupienia