The Wind's Twelve Quarters, A Fisherman of the Inland Sea, Four Ways to Forgivenss, The Birthday of the World, The Telling
Beata

Po raz pierwszy w jednym tomie! Zbiór „Rybak znad Morza Wewnętrznego” jest doskonałym uzupełnieniem dwóch poprzednich tomów Ursuli K. Le Guin, jednej z najlepszych i najczęściej nagradzanych autorek SF i fantasy. W skład zbioru wchodzą: „Wszystkie strony świata”, „Rybak znad Morza Wewnętrznego”, „Cztery drogi ku przebaczeniu”, „Urodziny Świata”, „Opowiadanie Świata”. Autorka ponownie odwiedza...

Po raz pierwszy w jednym tomie!

Autorka ponownie odwiedza stworzony przez siebie wszechświat Ekumeny oraz świat Ziemiomorza, ale nie tylko. Zbiór „Rybak znad Morza Wewnętrznego” ukazuje się w Polsce po raz pierwszy! Tematyka zawartych w nim opowiadań rozciąga się od codzienności po krańce doświadczenia, gdzie kwantowe niepewności przestrzeni i czasu znajdują rozwiązanie jedynie w głębi ludzkiego serca. Zbiór zaskakuje różnorodnością i siłą wyrazu, świadczącą zarówno o mistrzostwie wybitnej pisarki, znajdującej się u szczytu możliwości twórczych, jak i o humanizmie dojrzałej artystki, która stawia czoło światu, nie utraciwszy nic ze swojego daru zachwycania się nim i zdumiewania.

Dowcipne, satyryczne i zabawne (…), jej opowiadania zawsze traktują o ludziach, a nie o technice, i to ta perspektywa oraz znakomita proza autorki nadają temu zbiorowi tak wielką klasę i wartość.
„Publishers Weekly”

Elegancka pisarka, z wprawą operująca poezją języka.
„Philadelphia Inquirer”

Przez wiele lat czytałam tylko fantastykę naukową autorstwa Ursuli K. Le Guin. Teraz już nie czytam fantastyki naukowej, ale na pewno nie przegapiłabym żadnej książki Le Guin. Wyszła poza granice tego gatunku i stała się tym, co było jej pisane: naszą wróżką, naszą wizjonerką, pisarką o nieograniczonych możliwościach tematycznych i sile wyrazu (…) Ta kobieta potrafi wszystko! Niech jeszcze długo kontynuuje swoje dzieło.
Carolyn Kitzer

Proza Ursuli Le Guin tchnie inteligencją i światłem. Autorka potrafi wynieść beletrystykę do poziomu poezji i ścisnąć ją do gęstości alegorii.
Jonathan Lethem

Ursula K. Le Guin urodziła się 21 października 1929 r. w Berkeley. Jej książki stały się klasyką - nie tylko fantastyki. To już kanon literatury pięknej, analizowany i badany nie tylko przez znawców literatury, ale i w ujęciu antropologicznym oraz psychoanalitycznym. Pisze dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Jest autorką scenariuszy filmowych i esejów oraz tekstów piosenek. Została uhonorowana wszelkimi możliwymi nagrodami przyznawanymi twórcom science fiction i fantasy, z Nebulą, Hugo i World Fantasy Award na czele. Amerykańska Biblioteka Kongresu określiła ją mianem Żyjącej Legendy wśród pisarzy. Od 1958 roku mieszka w Portland w stanie Oregon. Nakładem Prószyński i S-ka ukazał się jej bestsellerowy cykl „Ziemiomorze” oraz „Sześć światów Hain”.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 763

Pięć dróg ku zrozumieniu

„Rybak znad Morza Wewnętrznego” to już trzeci obszerny zbiór utworów królowej science fiction, Ursuli Le Guin, opublikowany w przepięknej oprawie przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. W jego skład wchodzą cztery zbiory opowiadań oraz jedna powieść, przenoszące czytelnika na powrót (bądź po raz pierwszy) do światów Ekumeny i Ziemiomorza, a także w miejsca niepowiązane z wcześniejszymi tekstami autorki.

„Wszystkie strony świata” (1975) zawiera wczesne opowiadania Le Guin wraz z jej komentarzami. Teksty fantastyczne i fantastycznonaukowe opowiadają o smokach i czarodziejach, podróżach kosmicznych, matematyce, klonach, szaleństwie, obcości, samotności i… drzewach!

„Rybak znad Morza Wewnętrznego” (1994) to zbiór, którego tematem przewodnim są różnice w postrzeganiu i interpretowaniu świata. Pojawia się tu flet ze skóry, grający muzykę dla zmarłych, kamień przynoszący wolność i czarten, umożliwiający podróże między światami w jednym momencie.

„Cztery drogi ku przebaczeniu” (1995) to cztery uzupełniające się opowiadania, tworzące jedną całość. Prezentują różne spojrzenia na kwestię niewolnictwa i praw kobiet na ogarniętych wojną planetach Werel i Yeowe. Wszechobecny nastrój smutku i cierpienia łagodzi miłość i nadzieja.

„Urodziny świata” (2002) stanowią powrót do światów Ekumeny, aby rozwinąć wcześniejsze opowieści i poruszyć nowe wątki, takie jak struktury społeczne opisywanych światów, ich zwyczaje i relacje. Le Guin w słowie wstępnym zapowiada, że „ukazują nam ludzi, którzy różnią się od nas – fizjologią i normami społecznymi – ale czują to samo co my” – opis ten jest dobrym podsumowaniem całej książki.

„Opowiadanie świata” (2000) jest jedyną powieścią w zbiorze. Opowiada o świecie, gdzie literatura i pismo są krzewione na rzecz dźwięku i obrazu, postępu i nauki. Ludzie określani są jako producenci-konsumenci, a Bóg to rozum. Jednak Satti, gówna bohaterka, stara się odnaleźć dawne wierzenia, odtworzyć utraconą kulturę i ocalić zapomniane i zakazane teksty.

Cała książka uczy przede wszystkim zrozumienia i płynącego z niego szacunku dla odmienności. Z każdym kolejnym tekstem można chłonąć zupełnie nowe spojrzenia na świat, alternatywne wersje jego rozwoju, oryginalne struktury społeczeństw: od fantastyki po science fiction, od spojrzenia w przeszłość po wizje przeszłości, od magii i smoków po podróże kosmiczne. Akcja nie stoi tu na pierwszym miejscu, liczą się przede wszystkim działania postaci, wyrażające ich wnętrze i światopogląd.

Wielką zaletą stylu Le Guin jest to, że chociaż tworzy fantastykę naukową, to nie przeciąża swoich utworów technicznym słownictwem ani niemożliwymi do pojęcia przez laika zagadnieniami z dziedziny fizyki. Jej spojrzenie jest o wiele bardziej humanistyczne i psychologiczne niż czysto techniczne, są to przede wszystkim opowieści o ludziach, ich uczuciach i pojmowaniu świata. W pewnym sensie są to też alternatywne rzeczywistości, ukazujące, jak mogłaby się rozwinąć nasza cywilizacja bez zniesienia niewolnictwa, gdyby małżeństwa składały się z czterech osób, gdyby zakazano literatury, nie wywalczono równouprawnienia…

Ten pięknie wydany zbiór tak różnorodnych tekstów zaspokoi ciekawość wiernych fanów oraz da możliwość zapoznania się ze stylem autorki tym, którzy nie mieli jeszcze okazji sięgnąć po żadną z jej słynnych serii.

Agnieszka Kruk

Izabela Pycio | 2016-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2016

"Jeśli nie ma wielkich różnic między ludźmi, małe różnice stają się wielkimi różnicami między ludźmi."

Od momentu zapowiedzi książki przez wydawnictwo, wiedziałam, że musi ona wpaść w moje ręce, a jeszcze złożyło się tak, że jej premiera zbiegła się niemal z moimi urodzinami, więc i perspektywa wspaniałego prezentu na mnie czekała. Uwielbiam styl Ursuli K. Le Guin, bardzo elegancki, wspaniale brzmiący, mocno absorbujący, niesamowicie wpływający na wyobraźnię czytelnika i dostarczający mu wielu źródeł do przemyśleń i refleksji. Czytanie jej książek to fantastyczna przygoda z odległymi światami, odmiennymi społecznościami, równoległymi rzeczywistościami, wizjami ogromnych możliwości, przed jakimi może stanąć kiedyś ludzkość. I właśnie ten pierwiastek człowieka, spojrzenia z różnych perspektyw na niego, jego skomplikowaną naturę i ogarniające go uczucia, mocno ujmuje w tej fascynującej fantastyce. Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Czym się wyróżniamy? Jakie wykazujemy słabości, a jakie...

Wkp | 2016-11-12
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

WSZYSTKIE STRONY FANTASTYKI

Śmiało można powiedzieć, że Ursula K. Le Guin to jedna z najważniejszych (jeśli nie najważniejsza) pisarek fantastycznych w historii literatury. Jej powieści przeszły do legendy, a liczba zdobytych nagród i nominacji imponuje. Popularność także nie przemija, a wydawnictwo Prószyński oferuje nam coraz zbiorcze wydania jej dzieł. Kolejne z nich trafiło właśnie do sprzedaży dając jej miłośnikom szansę poznać opowiadania stanowiące swoisty przekrój przez jej literacką karierę.

Ludzkość i jej szalone podboje. Nowe ziemie, nowe światy, nowe miejsca i gatunki. W każdym z zebranych tu opowiadań Ursula Le Guin w typowy dla siebie sposób eksploruje to, co nieznane. Odwiedza światy, które stały się jej domeną – uniwersum Ziemiomorza, czy Hain – a właściwie dopiero zaczyna je tworzyć, rozbudowywać i analizować. Klonowanie. Katastrofy. Technologia w służbie człowiekowi. Utopie i antyutopie. Ludzka seksualność i moralność. Wolność i uległość. Władza i anarchia....

Fantasy-Bestiarium | 2017-05-25

„Rybak znad Morza Wewnętrznego” jest już trzecim obszernym zbiorem opowiadań spod pióra Ursuli K. Le Guin. Królowa science fiction w niniejszym zbiorze pokazuje swój kunszt pisarski i zabiera nas w odległe, magiczne światy. Jest to pozycja warta uwagi, nie tylko za sprawą pięknego wydania, lecz również za sprawą wysokiej klasy tekstów w niej zawartych. W skład niniejszej książki wchodzą cztery zbiory opowiadań oraz jedna powieść: „Rybak znad Morza Wewnętrznego”, „Cztery drogi ku przebaczeniu”, „Urodziny Świata”, „Opowiadanie Świata”. Lektura wciąga od pierwszej do ostatniej strony za sprawą barwnego języka i wciągających historii.

Powrócimy do świata Ziemiomorza, Ekumeny, lecz nie tylko. Zawarte w tej książce utwory są niezwykle rozpięte tematycznie, sprawiające, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Barwny język i bohaterowie z krwi i kości sprawiają, że od lektury wręcz nie można się oderwać. Ursula K. Le Guin stała się prawdziwą królową fantastyki i SF, zaskarbiając sobie...

eR_ | 2016-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2016

Ursula K. Le Guin, to jedna z tych pisarek, której twórczość nie pozostawia nikogo obojętnym.Wystarczy tu wspomnieć choćby "Sześć światów Hain".Autorka, jak żadna inna, pisząca w szeroko pojętym nurcie fantastyki, potrafi sprawić, że czytelnik, pozostaje długo pod wpływem przeczytanej lektury.Każda z tych opowieści, to nie tylko przyjemność obcowania z dobrą powieścią, ale także próba odpowiedzi na odwieczne pytania, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy.Czy nasze dążenie do poznania świata i mechanizmów które nim kierują, wyjdzie nam na dobre, czy raczej nasza droga skończy się szybciej, niż możemy się spodziewać.

"Rybak znad Morza Wewnętrznego", to zbiorcze wydanie opowieści, które rozgrywają się w znanym już nam Świecie Ekumeny.To ponadczasowa opowieść łącząca to co najlepsze w prozie tej pisarki.To przede wszystkim próba odpowiedzi na pytanie, czy ludzkość swoimi dążeniami, a raczej jakąś obsesją na punkcie zawładnięcia wszystkim i wszystkimi, idzie w dobrym kierunku?Podbój nowych...

Kaga | 2017-11-27
Przeczytana: 30 września 2017

Cała opinia do przeczytania na: http://kaginbooks.blogspot.com/2017/11/168-rybak-znad-morza-wewnetrznego.html

W końcu! W moich łapkach wspaniałe zwieńczenie dwóch poprzednich tomów: "Ziemiomorza" oraz "Sześć światów Hain". Absolutnie cudnie prezentująca się na półce "cegiełka", która porwała mnie na powrót we wspaniałe światy, zaczarowała talentem autorki i pozwoliła zapomnieć na długi czas o problemach znajdujących się poza kartami książki. Zaskakująca różnorodność oraz tematyka, poruszająca często znacznie głębsze problemy, niż pozornie się wydaje? Tylko u pani Le Guinn!
[...]

Kasia | 2017-02-10
Przeczytana: styczeń 2017

Mimo różnorodnej tematyki wszystkich zawartych tu utworów, mają one kilka punktów wspólnych. Autorka porusza w nich problem tolerancji, seksualności i płciowości, prawa do stanowienia o samym sobie, prześladowań na tle rasowym i światopoglądowym, dyskryminacji, wolności, samotności, a nawet klonowania. Każdy z tekstów wnosi nowe spojrzenie na daną kwestię, często z dość gorzkim wydźwiękiem i bardzo rzadko pozwalając sobie na nutę optymizmu, że ludzką naturę można zmienić.

Cała recenzja:

Ola | 2017-10-25
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 25 października 2017

Nigdy więcej cegieł 900+ !!! Ani do torebki, ani w podróż. Nadmienię, że korzystam tylko z bibliotek ( tak liczba mnoga ). Nie dałam rady przeczytać w trzy m-ce. Finał taki, że nie przeczytałam całej. Ot po prostu będę wypożyczać jednak wszystko osobno. Warto brać się za to - gdy mamy tydzień urlopu ew. jak kupimy i może leżeć na półce rok i będziemy czytać po opowiadaniu. Zresztą twórczośi Pani Le Guin nie trzeba zachwalać. Od "Ziemiomorza" jestem zakochana i miłość trwa niezagrożona.

Bosy_Antek | 2016-12-30

Na czwartej stronie okładki "Rybaka znad Morza Wewnętrznego" przeczytamy krótki biogram Ursuli K. Le Guin podsumowany informacją o tym, że Amerykańska Biblioteka Kongresu nazwała pisarkę Żyjącą Legendą. Może brzmi to pompatycznie, ale nie jestem w stanie sobie wyobrazić innego żyjącego twórcy szeroko rozumianej fantastyki, który by bardziej na to miano zasługiwał. Le Guin to postać pomnikowa i punkt odniesienia dla całych zastępów pisarzy i wielbicieli fantastyki, autorka zarówno kanonicznych tekstów fantasy, jak i klasycznych powieści science fiction.

Tekst pierwotnie ukazał się na łamach portalu Fantasta.pl.

"Rybak znad Morza Wewnętrznego" to monumentalny zbiór opowiadań, w którym znajdziemy krótsze teksty, które weszły w skład wydanych wcześniej zbiorów – tytułowego oraz "Wszystkich stron świata", "Czterech dróg ku przebaczeniu" i "Urodzin świata". Całą książkę wieńczy krótka powieść "Opowiadanie świata".

"Wszystkie strony świata" zawierają najstarsze teksty Le Guin....

monweg | 2016-12-30

Ursula Kroeber Le Guin, wielokrotnie nagradzana amerykańska pisarka fantasy i SF. Wiele jej książek weszło do klasyki gatunku. Dzięki wydawnictwu Prószyński i S-ka możemy znów, po wielu latach zatopić się w fantastycznym świecie Ziemiomorza i Ekumeny. Przepięknie wydane jednotomowe publikacje, zachwycają już na pierwszy rzut oka. Rybak znad Morza Wewnętrznego to trzeci tom dzieł Le Guin, po Ziemiomorzu i Sześciu światach Hain.

W skład zbioru wchodzą: Wszystkie strony świata, Rybak z Morza Wewnętrznego, Cztery drogi ku przebaczeniu, Urodziny Świata, Opowiadanie Świata. Mamy ponownie możliwość odwiedzenia świata z dwóch poprzednich zbiorów. Jednak podczas, gdy inne części były już wcześniej wydawane w Polsce, to Rybak z Morza Wewnętrznego ukazuje się po raz pierwszy i stanowi niebywałą gratkę dla każdego wielbiciela prozy Ursuli K. Le Guin.

A teraz krótko o tym, co znajduje się w tym zbiorze. Wszystkie strony świata to wczesne opowiadania Le Guin, gdzie mamy możliwość powrócić do...

Bookowa Dama | 2016-12-10
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane
Przeczytana: 2016 rok

Jeśli nazywacie się fanami szeroko pojętej fantastyki, to o Ursuli K. Le Guin powinniście już usłyszeć i to nieraz. Jedna z najwybitniejszych pisarek science fiction i fantasy w historii. Niewielu jest w stanie pochwalić się równie wielką rozpoznawalnością, popularnością oraz uznaniem wśród czytelników jak i krytyków. To klasyka w najlepszym wydaniu, której nikt nie powinien sobie odmówić. A teraz dzięki wydawnictwu Proszyński na rynku ukazało się kolejne zbiorcze wydanie jej opowieści w jednym pięknym tomiszczu liczącym sobie ponad tysiąc stron. W skład zbioru wchodzą: „Wszystkie strony świata”, „Rybak znad Morza Wewnętrznego”, „Cztery drogi ku przebaczeniu”, „Urodziny Świata”, „Opowiadanie Świata”.

Proza Ursuli K. Le Guin charakteryzuje się różnorodnością i mnogością poruszanych tematów i ten tom nie stanowi wyjątku. Znowu mamy okazję odwiedzić wspaniały świat poznany w "Ziemiomorzu", ale znajdzie się również kilka dodatkowych niespodzianek. Czytelnikowi przyjdzie się zmierzyć z...

Czytamy w weekend

Do Gwiazdki zostały tylko dwa tygodnie! Zatem weekend to idealny czas na szukanie prezentów, pieczenie pierników (zdążą zmięknąć), robienie i mrożenie pierogów, mycie okien, sprzątanie, odkurzanie ozdób świątecznych, planowanie serii rodzinnych spotkań etc. Jeśli jakimś cudem taki duch świąt do was nie przemawia i zamiast z obłędem oczach wykonywać powyższe czynności wolicie zanurzyć się w dobrą książkę, to podzielcie się z nami waszymi literackimi wyborami!